Przy podpisywaniu umowy kredytowej standardową procedurą pracowników banków jest proponowanie kredytobiorcom produktów dodatkowych. Wśród nich jest ubezpieczenie na życie i od utraty pracy, które bezpośrednio wiąże się z przyznawaną pożyczką. Czy z ubezpieczenia kredytu można zrezygnować w późniejszym czasie? Wyjaśniamy!
Spis treści
Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy z ubezpieczenia kredytu można zrezygnować w trakcie spłacania zobowiązania, po odpowiedź należy sięgnąć do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Polskiego Biura Ubezpieczycieli komunikacyjnych podpisanej 22 maja 2003 roku. Wynika z nich, że ubezpieczenie kredytu nie jest obowiązkowe, zatem możliwa jest rezygnacja z ubezpieczenia kredytu. Warto jednak wiedzieć, że w zakresie procedur, warunków oraz terminów, każda instytucja finansowa może mieć własne regulacje. Dlatego, do tego, jak zrezygnować z ubezpieczenia kredytu, gdzie i kiedy złożyć wniosek o rezygnację z ubezpieczenia kredytu, dowiesz się z zapisów Kodeksu Cywilnego oraz samego OWU dołączonego do umowy kredytowej. Możliwa jest zarówno rezygnacja z ubezpieczenia kredytu od utraty zysku, pracy, jak i ubezpieczenia zdrowotnego.
Czy z ubezpieczenia kredytu można zrezygnować? Tak, ale są wyjątki
Wniosek o rezygnację z ubezpieczenia kredytu nie zawsze jest możliwy. Dotyczy to kredytobiorców hipotecznych, którzy zaciągnęli zobowiązanie, ale wykazali niski wkład własny (niższy niż 20%). Z tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu własnego nie będą oni mogli zrezygnować do momentu, aż spłacony kapitał + wniesiony wkład własny nie osiągną 20%. Na szczęście wycofanie ubezpieczenia kredytu odbywa się wtedy automatycznie i nie musisz zastanawiać się, jak napisać odstąpienie od ubezpieczenia kredytu.
Odstąpienie od ubezpieczenia kredytu a wypowiedzenie umowy ubezpieczenia kredytu – różnice
Choć pojęcia odstąpienie i wypowiedzenie są przez nas często używane zamiennie, to w praktyce odnoszą się do różnych sytuacji:
- odstąpienie od ubezpieczenia kredytu – prawo polskie definiuje odstąpienie jako skuteczne zerwanie umowy i traktowanie jej w taki sposób, jakby nigdy nie została zawiązania. Odstąpienie od umowy ubezpieczenia kredytu można złożyć w ciągu 30 dni od podpisania umowy. Po tym czasie zostaje już tylko jej wypowiedzenie.
- wypowiedzenie ubezpieczenia kredytu – jest możliwe w każdym czasie, dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu w trakcie jego trwania, to odpowiedź brzmi TAK, ale z zachowaniem terminów przewidzianych w OWU.
Zatem kwestia tego, czy będzie to wypowiedzenie ubezpieczenia kredytu, czy odstąpienia od zawartej z Towarzystwem Ubezpieczeniowym umowy zależy głównie od terminu, w jakim składasz rezygnację.
Doradcy Spłaty Kredytów przeanalizują Twoją sytuację finansową, znajdą najlepszą ofertę finansowania i przeprowadzą Cię przez proces pozyskiwania kredytu, negocjując dla Ciebie możliwie najlepsze warunki.
Wyślij wniosek!Czy mogę zrezygnować z ubezpieczenia kredytu bez konsekwencji?
Choć znasz już odpowiedź na pytanie, czy można odstąpić od ubezpieczenia kredytu, to możesz zastanawiać się, czy będzie się to dla Ciebie wiązało z jakimiś konsekwencjami? Otóż zdarza się, że tak, a dotyczy to głównie kredytobiorców hipotecznych (choć nie tylko). Niektóre oferty kredytów są preferencyjne pod warunkiem, że wykupisz polisę. Skutkuje to np. obniżeniem marży czy oprocentowania. W momencie, gdy złożysz wniosek o rezygnację z ubezpieczenia kredytu, bank może się z tej oferty wycofać. Często w umowach kredytowych są adnotacje na temat warunków obowiązywania promocji i np. dopiero po 3 czy 5 latach możliwa jest rezygnacja z umowy ubezpieczenia kredytu bez utraty pierwotnych warunków.
Kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu jest możliwa w każdej chwili – zarówno niedługo po podpisaniu umowy, jak i później. Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu w trakcie jego spłacania? Oczywiście. A kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu? Wtedy gdy:
- zdecydujesz się wykupić inną polisę – za pośrednictwem banku lub na własną rękę,
- kiedy stwierdzisz, że ryzyko zachorowania, wypadku lub utraty pracy jest minimalne,
- kiedy stworzysz sobie poduszkę finansową na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych, która da Ci pewność, że spłacisz kredyt nawet bez stałego źródła dochodu,
- kiedy zdecydujesz się sprzedać mieszkanie, sprzęt lub inną kredytowaną rzecz,
- kiedy będziesz chciał zmniejszyć comiesięczne koszty ponoszone z tytułu spłaty i obsługi kredytu.
Czy warto zrezygnować z ubezpieczenia kredytu? To już zależy od tego, czy bank zmieni Ci warunki kredytowania.
Jak zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?
Pozostaje jeszcze kwestia, jak napisać rezygnację z ubezpieczenia kredytu. Zazwyczaj wzór oświadczenia o rezygnacji z ubezpieczenia kredytu jest załączany do umowy. Z powodzeniem możesz też wydrukować go z Internetu (znaleźć na ogólnych stronach lub stronie banku/ubezpieczyciela). Dopuszczalne jest także napisanie rezygnacji z ubezpieczenia kredytu ręcznie. Najważniejsze jest to, aby pismo o rezygnacji z ubezpieczenia kredytu zawierało informacje:
- o kredytobiorcy – imię, nazwisko, PESEL, seria i numer dowodu osobistego,
- o kredycie i ubezpieczeniu – numer umowy ubezpieczeniowej, numer rachunku do przekazania zwrotu za niewykorzystany okres.
Pamiętaj o prawidłowym tytule: Rezygnacja z ochrony ubezpieczeniowej / Wniosek o rezygnacji z ubezpieczenia kredytu / Odstąpienie od ubezpieczenia kredytu ratalnego.
W kilku zdaniach opisz, czego oczekujesz od ubezpieczyciela. Możesz, ale nie musisz podawać powodu swojej decyzji. Na końcu podpisz się, zamieść aktualną datę oraz nazwę miejscowości.
Jeżeli nie wiesz, jak zrezygnować z ubezpieczenia kredytu ratalnego lub szukasz gotowego formularza rezygnacji z ubezpieczenia kredytu, skontaktuj się ze swoim bankiem.
Nie trać cennego czasu na bezowocne wysyłanie wniosków kredytowych. Skontaktuj się z doradcą, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt niezależnie od sytuacji.
Napisz do nas!Kupiłeś coś na raty? Zobacz, jak wygląda rezygnacja z ubezpieczenia kredytu ratalnego
Pytanie o to, czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu ratalnego, pada równie często. A jaka jest odpowiedź? Jak najbardziej, ponieważ obowiązują tu takie same zasady, jak w przypadku innych produktów kredytowych. Jak odstąpić od ubezpieczenia kredytu ratalnego? Tak samo, jak gotówkowego czy hipotecznego.
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w trakcie spłaty a zwrot pieniędzy
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu nie oznacza zwrotu zapłaconych do tej pory składek. Wszak w czasie, gdy ubezpieczenie było aktywne, kredytobiorca był chroniony na wypadek utraty pracy czy uszczerbku na zdrowiu. Jednak zdarza się, że ubezpieczenie jest pobieranie na samym początku spłaty kredytu z góry za cały okres kredytowania. Gdy decydujesz się na przedterminową spłatę zobowiązania, dobrowolnie rezygnujesz z polisy lub bank wypowiedział Ci umowę ubezpieczenia kredytu, należy napisać prośbę o zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres.
Zobacz: zwrot ubezpieczenia kredytu