Poduszka finansowa – czym jest i dlaczego warto ją mieć?

20 lutego 2023 Poduszka finansowa

O zasadności posiadania poduszki finansowej zaczęło być głośno w kontekście ostatnich, niezwykle szybkich i boleśnie odczuwalnych dla kredytobiorców podwyżek stóp procentowych. Jednak okazuje się, że poduszka finansowa to nie tylko zabezpieczenie na wypadek posiadanej pożyczki finansowej, ale też zaplecze gwarantujące spokój i stabilizację w codziennym życiu. Co to jest poduszka finansowa? Definicja i podpowiedź, jak oszczędzać pieniądze na poduszkę finansową pomogą Ci w lepszym planowaniu domowego budżetu.

Co to jest poduszka finansowa?

Czym jest poduszka finansowa? Zgodnie z definicją są to wszystkie środki zgromadzone na czarną godzinę. Dodatkowe pieniądze, które można wykorzystać w razie nagłych i niezaplanowanych wydatków, utraty pracy czy utracenia płynności finansowej. Posiadanie własnej poduszki finansowej chroni Cię przed koniecznością zadłużania się w banku czy szukania wsparcia u członków rodziny. To wszystkie oszczędności, które nie są gromadzone z myślą o inwestowaniu, lecz po to, aby być przygotowanym na kryzys ekonomiczny, który może dotknąć każdego.

Finansowa poduszka bezpieczeństwa – dlaczego jest ważna?

Poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji dają nam pieniądze. Nie da się ukryć, że dla wielu rodzin brak oszczędności może w pewnym momencie okazać się problematyczny. Niestety w Polsce nadal nie przywiązujemy odpowiedniej wagi do tego, żeby zabezpieczać byt swój oraz rodziny na tzw. czarną godzinę. 

Nawet, jeśli już oszczędzamy to w jakimś konkretnym celu. Zazwyczaj po to, żeby kupić mieszkanie lub wybudować dom, wymienić auto, wyjechać na wakacje. Zgodnie z danymi zebranymi w badaniu SW Research, jak deklarują Polacy – niskie zarobki i wysokie wydatki bieżące utrudniają im oszczędzanie, nie mówiąc nawet o budowaniu finansowej poduszki bezpieczeństwa. 

Tymczasem poduszka finansowa to zabezpieczenie rodziny na czarną godzinę. To nie tylko zebrane pieniądze – to przede wszystkim spokój, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, które są wartościami bezcennymi. 

Masz problem z nadmiernym zadłużeniem i musisz wybierać, którą ratę spłacić w danym miesiącu?
Nie pozwól na kolejne opóźnienia w spłacie i nie generuj dodatkowych kosztów w postaci odsetek.

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu znacząco obniżysz miesięczną ratę, tak aby spłata zadłużenia już nigdy nie stanowiła problemu.

Wyślij wniosek!!

Jaka poduszka finansowa? Co może być poduszką finansową, którą formę poduszki finansowej wybrać?

Na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych można zabezpieczyć się kilkoma sposobami. Poduszka finansowa to niekoniecznie gotówka zgromadzona w sejfie czy ulokowana na koncie bankowym lub lokacie, choć bez wątpienia taki sposób jest najprostszy i najczęściej wybierany przez Polaków. Jeżeli zastanawiasz się, jak stworzyć poduszkę finansową, możesz rozważyć też inne opcje:

  • wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które pokryje koszty leczenia czy zapewni odszkodowanie na wypadek np. trwałej niezdolności do pracy,
  • wykupienie ubezpieczenia kredytu – na życie i od utraty pracy, które pokryje raty zobowiązania, gdy Ty nie będziesz w stanie ich spłacać,
  • fundusz emerytalny – odkładanie środków na emeryturę zabezpieczy Twoją przyszłość,
  • fundusze kapitałowe, inwestycyjne.

Nawet, jeśli masz pieniądze ulokowane w inwestycjach i stanowią one Twoją poduszkę finansową, to i tak powinieneś mieć do dyspozycji gotówkę na czarną godzinę. Jeżeli stracisz z dnia na dzień prace, zaczniesz szukać następnej, w tym czasie potrzebujesz środków na życie – zakupy, raty kredytów, rachunki, paliwo. Gdy te będą zamrożone w nieruchomościach, to nawet jeśli zdecydujesz się sprzedać dom czy mieszkanie, minie trochę czasu nim otrzymasz pieniądze (od kilku do nawet kilkunastu tygodni!). 

Jak stworzyć poduszkę finansową – zasady 

Chcesz zadbać o zabezpieczenie swoje i bliskich i zastanawiasz się, jak oszczędzać pieniądze na poduszkę finansową? To nie jest ani szybkie, ani proste. Wymaga planu i przestrzegania kilku zasad.

  1. Zastanów się, ile powinna wynosić Twoja poduszka finansowa. Przyjmuje się, że powinna to być kwota, która w razie nagłego kryzysu pozwoli Ci spokojnie przeżyć 3, 6, 12 miesięcy. Łatwo to obliczyć – jeśli co miesiąc wydajesz 5 tysięcy złotych, Twoje oszczędności powinny wynosić odpowiednio 15, 30 i 60 tysięcy złotych.
  2. Załóż oddzielne konto, które będzie służyło tylko i wyłącznie budowaniu poduszki finansowej. Jak oszczędzać pieniądze? Warto odkładać nawet mniejsze kwoty, ale regularnie.
  3. Ustal, jaką część wypłaty będziesz odkładać na poduszkę finansową. Fundusz awaryjny stworzysz stopniowo, ale już 200 złotych miesięcznie, da Ci w skali roku 2400 złotych oszczędności.
  4. Nie podbieraj pieniędzy z konta. Czasem może Cię kusić, aby „pożyczyć” z oszczędności i oddać po następnej wypłacie. Aby tego uniknąć, otwórz konto bez karty i bez dostępu do bankowości internetowej. Dobrze, gdyby za przelewy były wysokie prowizje, co zniechęci Cię do podbierania.
  5. Starannie planuj swoje zakupy. Rób listy sprawunków, porównuj ceny produktów, kupuj na promocjach, mądrze gospodaruj zapasami z lodówki w duchu „zero waste”. Wydawaj mniej, aby zaoszczędzić więcej.
  6. Zwizualizuj sobie cel, na jaki odkładasz. Łatwiej oszczędzać pieniądze na samochód czy dom, trudniej na „czarną godzinę”, która może nigdy nie nadejść. Wyobraź sobie jednak, że tracisz pracę lub ulegasz wypadkowi, zostajesz odcięty od comiesięcznych dochodów, a ratę kredytu i ta musisz spłacić. Wydatki się mnożą, oszczędności kurczą, a rodzina traci poczucie bezpieczeństwa. 

Pomożemy Ci pozyskać możliwie najkorzystniejsze finansowanie dla Ciebie lub Twojego biznesu!

Nie trać swojego cennego czasu. Specjaliści Spłaty Kredytów przejmą na siebie ciężar formalności i wynegocjują dla Ciebie finansowanie na warunkach dopasowanych do Twoich potrzeb.

Wyślij wniosek!!

Poduszka finansowa, jak oszczędzać pieniądze?

Jak zacząć oszczędzać na poduszkę, skoro nie potrafimy tego robić albo nie robiliśmy do tej pory? Na szczęście nigdy nie jest za późno, aby zacząć. Ustal sobie, jaką kwotę chcesz zgromadzić na poduszce finansowej. Ile pieniędzy potrzebujesz, żeby spokojnie przeżyć minimum 3 miesiące i zacznij z każdej wypłaty odkładać jakiś procent.

Poduszka finansowa pod kredyt – czy poduszkę warto mieć tylko wtedy, gdy ma się kredyt?

Bardzo często motywujemy się do stworzenia poduszki finansowej pod kredyt. Rzeczywiście, posiadanie takiego zobowiązania wymaga od nas comiesięcznych wpłat na rzecz banku. Zazwyczaj są to spore kwoty – od 800 złotych do nawet 4000 złotych i więcej. Jednak to nie pożyczka finansowa to nie jedyna sytuacja, w której warto mieć poduszkę finansową. Jak oszczędzać pieniądze to także z myślą o nagłej chorobie czy utracie pracy, które niestety mogą dotknąć każdego.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *