Kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej – czy warto?

12 maja 2023

Złożone inwestycje wymagają kapitału i to najczęściej dużego pozyskiwanego samodzielnie, ale też przez instytucje finansowe zainteresowane wsparciem przedsiębiorczości lub konkretnych projektów. Kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej, czy też właściciela działalności gospodarczej to jedno z najciekawszych narzędzi charakteryzujące się sporą dostępnością pod warunkiem przedstawienia dokumentacji i dopełnienia sporych formalności. Czym charakteryzuje się kredyt inwestycyjny? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby mówić o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku? Jak przedstawia się oprocentowanie i inne koszty przy takim najczęściej długoterminowym zobowiązaniu? Czy kredyt inwestycyjny dla osób fizycznych posiada optymalne warunki dla rozwoju działalności gospodarczej? Poniżej otrzymasz zestaw praktycznych wskazówek ułatwiających podjęcie ostatecznej decyzji o nawiązaniu współpracy z sektorem bankowości detalicznej lub instytucjami prywatnymi, inwestorami.

Kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej – czym jest?

Kredyty inwestycyjne występują w standardowej ofercie banków detalicznych, ale wiele osób fizycznych poszukuje źródeł finansowania również w innych miejscach, chociażby w prywatnych przedsiębiorstwach lub u indywidualnych inwestorów. Jeszcze kilka lat temu ogromną popularnością cieszyły się projekty finansowane na zasadzie społecznościowej, gdzie właściwie każdy człowiek z dobrym pomysłem mógł poszukiwać kapitału u wielu inwestorów indywidualnych jednocześnie. W Polsce finansowanie społecznościowe to nisza więc lepiej odwołać się w tym przypadku do doświadczenia międzynarodowego. Wiele projektów, chociażby ze świata oprogramowania, gier komputerowych, motoryzacji, designu nie ujrzałaby światła dziennego bez pomocy inwestorów indywidualnych w skali globalnej. Kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej to produkt najczęściej pojawiający się w ofercie banków detalicznych. To zobowiązanie celowe przeznaczone wyłącznie na proponowane przez osobę fizyczną projekty lub pojedynczy projekt dokładnie oceniany wcześniej pod kątem efektywności i naturalnie możliwości ekonomicznego zwrotu. Bez tego nie ma mowy o udzieleniu dużego finansowania, czasami nawet do dwudziestu i więcej lat. 

Kredyt inwestycyjny to w wielu przypadkach fundament prowadzenia działalności rozwojowej, innowacyjnej, nietypowej, pożądanej społecznie lub politycznie, szczególnie w krajach Unii Europejskiej. Wiele banków otrzymuje z konkretnych programów wytyczne do finansowania projektów odpowiedzialnych ekologicznie, związanych ze zrównoważonym rozwojem, dywersyfikacją energetyczną i podobnymi kierunkami. Ale nie musisz się martwić. O kredyt inwestycyjny można się starać nawet z innymi pomysłami. Wszystko zależy od kierunku poszukiwań i polityki banku detalicznego.

Jakie osoby fizyczne mogą wnioskować o kredyt inwestycyjny?

Osoby fizyczne po rozpoczęciu działalności gospodarczej uzyskują zgodnie z prawem status przedsiębiorcy. A zatem spełniają warunki do wnioskowania o kredyt inwestycyjny na zasadach ustalonych przez kredytodawcę, czy inny fundusz celowy. Kredyty inwestycyjne najczęściej wymagają pewnego stażu w biznesie, chociaż w ostatnich latach aniołowie biznesu i fundusze venture capital poszukujące innowacyjnych projektów do zagospodarowania kapitału wychodzą z ciekawymi projektami dla nowych przedsiębiorców. W Polsce finansowaniem niszowych projektów zajmują się też częściowo Akademickie Inkubatory Przedsiębiorcy posiadające kontakty do aniołów biznesu z całego kraju. Kredyt inwestycyjny może, ale nie musi łączyć się ze wsparciem przy zarządzaniu, pomocą w organizacji pewnych technologii, systemów, procesów ze strony instytucji oczekującej jednak właściwego zwrotu z zainwestowanego kapitału.

Kredyt inwestycyjny dla osób fizycznych warunki

Kredyt inwestycyjny dla osób fizycznych warunki to ciekawe zagadnienie. Kredyt inwestycyjny to zobowiązanie celowe przeznaczone najczęściej na zakup linii technologicznych, dodatkowych maszyn usprawniających proces produkcyjny, na zaprojektowanie oprogramowania. Coraz częściej jednak kredyt inwestycyjny zaciąga się na zakup lokalu, nieruchomości, która nie tylko służy do prowadzenia biznesu, ale stanowi realne zabezpieczenie umowy między inwestorami i często gwarantuje duży zwrot. Podstawowy warunek do uzyskania kredytu inwestycyjnego to przedstawienie pozytywnej zdolności kredytowej, projektu (pomysłu) i najczęściej potwierdzenie zabezpieczeń majątkowych. Takie zobowiązania różnią się jakością w zależności od banków. Niektóre specjalizują się we wsparciu przedsiębiorców i mają solidne know-how, często pochodzące od międzynarodowych partnerów.

Trudne kredyty to nasza specjalność. Z pomocą doradcy Spłata Kredytów uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Napisz do nas!

Kredyt na inwestycje dla osób fizycznych – na co go właściwie przeznaczyć?

Kredyt inwestycyjny przeznacza się z reguły na podniesienie wartości środków trwałych. Większość osób fizycznych ze statusem przedsiębiorcy chce zdominować konkurencję, podnieść wydajność i jednocześnie obniżyć koszty. Bez większego kapitału nie można mówić o prawidłowym podejściu do rozwoju technologicznego w niektórych gałęziach gospodarki. Dodatkowa linia technologiczna zwraca się dopiero po kilku latach, a wymaga ogromnego finansowania na początku. Im lepiej udokumentowany pomysł, tym większa szansa na obniżenie warunków formalnych uzyskania kredytu inwestycyjnego, ponieważ to jeden z bardziej spersonalizowanych produktów występujących w bankach detalicznych. Warto zauważyć, że praktycznie wszystkie duże spółki akcyjne posiadają uruchomione linie kredytowe w jakiejś formie w najpopularniejszych bankach detalicznych. Informacja o problemach ze spłatą takiego zobowiązania skutkuje obniżeniem ceny akcji i to właściwie automatycznie. A zatem banki poprzez kredyt inwestycyjny często stają się dominującym podmiotem, jeżeli chodzi o dopełnienie warunków biznesplanu. Złamanie umowy skutkuje odcięciem finansowania.

Kredyt inwestycyjny dla osób fizycznych oprocentowanie

Kredyt na inwestycje dla osób fizycznych charakteryzuje się specyficznymi, często ustalanymi indywidualnie warunkami uzależnionymi od pomysłu, doświadczenia przedsiębiorcy (osoby fizycznej), od perspektyw branżowych. Wiele banków decyduje się na finansowanie do około 80% całego projektu, rzadko 100%. Osoba fizyczna musi przygotować się na pewien wkład własny. Możesz liczyć na około dwadzieścia lat okresu kredytowania, na pomoc specjalistów przy podpisywaniu umowy, na negocjacje dodatkowych warunków. Oprocentowanie w kredycie inwestycyjnym rozpatruje się pod kątem zwrotu z kapitału. Jeżeli zwrot przekracza wysokość oprocentowania, to dobra oferta. Niestety oprocentowanie wiąże się nieodłącznie z polityką monetarną i decyzjami Narodowego Banku Polskiego, który w ostatnim czasie nie posiada optymalnego zarządu. To może stwarzać pewne problemy przy założeniu wyboru zmiennego oprocentowania.

Kredyt inwestycyjny dla osób fizycznych koszty

Kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej to, jak już wcześniej zaznaczono zobowiązanie celowe i wymaga wkładu własnego od kredytobiorcy (w większości ofert spotykanych na rynku), więc to można powiedzieć dodatkowy, wręcz obowiązkowy koszt powiązany z ubezpieczeniem, czy nawet opracowaniem bardzo rzetelnego biznesplanu. Najczęściej osoby fizyczne ze statusem przedsiębiorcy decydują się przeznaczyć kredyt inwestycyjny na zakup technologii, oprogramowania, na remont środków trwałych, chociażby po przejęciu innego zakładu, na refinansowanie lub wykup leasingu. To bardzo popularne schematy. Przy okazji możesz zainteresować się rachunkiem na preferencyjnych warunkach, kartami kredytowymi, lokatami dedykowanymi przedsiębiorcom z innowacyjnych sektorów gospodarki. Niektóre banki detaliczne wychodzą już nawet z propozycjami zniżek na paliwo i różnicują koszty w zależności od tego, czy przedsiębiorca prowadzi księgi rachunkowe (spółki) lub ich nie prowadzi (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na uproszczonych zasadach rozliczeniowych).

Jak pozyskać kredyt inwestycyjny dla osób fizycznych?

Procedura związana z uzyskaniem kredytu inwestycyjnego nie różni się zbytnio od standardowej. Krytyczna różnica to przedstawienie biznesplanu i to najlepiej ze szczegółami prowadzącymi do uzasadnienia realnego zwrotu. Im lepszy biznesplan, tym większa szansa na otrzymanie jakościowego finansowania. Niektóre banki obsługują dodatkowe programy promujące pewne gałęzie gospodarki i innowacyjne projekty.

Pośredniczymy w pozyskiwaniu kredytów dla osób prywatnych i firm. Pomożemy Ci, nawet jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji.

Skontaktuj się ze swoim doradcą!

Kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej w banku czy firmie pożyczkowej?

To zdolność kredytowa uzależnia dostępność do kredytu inwestycyjnego, doświadczenie przedsiębiorcy osoby fizycznej, sam projekt, biznesplan, kapitał własny, rozpoznawalność, szybkość rozwoju danego sektora, know-how. Nie tylko banki zapewniają optymalne warunki finansowania, ale również prywatna strefa inwestorów indywidualnych, fundusze venture capital, inne przedsiębiorstwa zainteresowane rozwojem lub udziałem w pewnych branżach. Model dywersyfikacji źródeł finansowania przydaje się także w przypadku kredytu inwestycyjnego.

Kredyt inwestycyjny dla osoby fizycznej – korzyści

Najważniejsza korzyść wynikająca z kredytu inwestycyjnego dla osoby fizycznej to szybsza dominacja rynku, konkurencji, finansowanie realnych potrzeb na atrakcyjnych warunkach. Dobry pomysł nigdy nie wystarczy bez kapitału.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *