Pożyczka na czek GIRO – na czym polega?

20 stycznia 2020 kredyt konsolidacyjny na 144 miesiace

Firmy pożyczkowe znane są z tego, że pożyczać w nich można nie tylko szybko i łatwo, ale także na różne sposoby. Chętnie korzystają z ich usług więc przede wszystkim te osoby, którym bardzo zależy na czasie, a także takie, które mają niską zdolność kredytową lub niestandardowe potrzeby i wymagania  (na przykład nie mają konta bankowego). Pożyczka na czek GIRO jest ciekawym rozwiązaniem, które pozwala na szybką, anonimową i bezpieczną wypłatę w gotówce środków z pożyczki. Tylko na czym dokładnie polegają pożyczki z czekiem GIRO? Co zrobić, żeby je otrzymać?

Czym jest pożyczka z czekiem GIRO?

Pożyczka na czek GIRO nie różni się w dużej części od tradycyjnych pożyczek gotówkowych – jedyne, co jest w niej wyjątkowe, to sposób wypłaty środków. Odbywa się on właśnie za pomocą tytułowego czeku GIRO.

Czek GIRO jest dokumentem, występującym zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej, który uprawnia do odbioru w gotówce określonej ilości środków w dowolnej placówce Banku Pocztowego lub Poczty Polskiej.

Pożyczki z czekiem GIRO udzielane są na zróżnicowane kwoty – od kilkuset złotych po nawet kilkadziesiąt tysięcy. Jeśli zaś chodzi o okres spłaty, to on również bywa bardzo różnorodny. Może wynosić zarówno kilka, jak i kilkadziesiąt miesięcy.

Nie każda firma ma w swojej ofercie pożyczki z czekiem GIRO, jeśli więc interesuje nas taki sposób odbioru pożyczonych środków, to warto wziąć to pod uwagę podczas porównywania ofert różnych firm pożyczkowych.

Jak wziąć pożyczkę na czek GIRO?

Jak już zostało wspomniane, pożyczka na czek GIRO pod względem formalnym przypomina tradycyjną pożyczkę. Wobec tego również proces jej zaciągania jest bardzo prosty.

Wystarczy udać się na stronę wybranej firmy pożyczkowej, a następnie wypełnić odpowiedni formularz swoimi danymi osobowymi i potwierdzić swoją tożsamość. Jeśli dana firma oferuje pożyczkę na czek GIRO, aby ją otrzymać wystarczy zaznaczyć ten sposób odbioru pożyczki podczas wypełniania wniosku.

Następnie po przyznaniu nam pożyczki powinniśmy otrzymać jedną z trzech rzeczy:

 • elektroniczny czek GIRO
 • papierowy czek GIRO
 • kod do odbioru środków poprzez SMS.

Papierowy czek GIRO odbierzemy od kuriera, który dostarczy nam również wszystkie inne dokumenty związane z pożyczką i potwierdzi naszą tożsamość.

pozyczka na giro

Źródło: https://www.ataja.pl/artykuly/pozyczka-z-czekiem-giro-alternatywa-dla-przelewu-weryfikacyjnego

Pożyczka z czekiem GIRO – warunki

Żeby otrzymać pożyczkę z czekiem GIRO, w pierwszej kolejności musimy spełniać ogólne warunki związane z udzielaniem pożyczek. Należą do nich między innymi:

 • skończenie 18 lat (w niektórych firmach 21 lat)
 • posiadanie stałego adresu zamieszkania
 • bycie obywatelem Polski
 • posiadanie numeru PESEL i dowodu osobistego.

W wielu przypadkach wymogiem może być także posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej i historii kredytowej.

Ile kosztuje pożyczka GIRO?

Musimy przygotować się na to, że jeśli interesuje nas taka pożyczka czek GIRO będzie wiązał się się z dodatkową opłatą w wysokości najczęściej 12 lub 13 złotych. Nie zawsze pożyczkobiorca będzie musiał osobiście ją wnieść – często dla wygody jest ona doliczana do rat pożyczki.

Jeśli zaś chodzi o innego typu koszta, to pożyczka na czek GIRO nie różni się znacznie pod tym względem od innych typów pożyczek. Również w jej przypadku całkowity koszt pożyczki zależy od wielu czynników, takich jak:

 • oprocentowanie
 • prowizja
 • opłaty dodatkowe (na przykład opłata za czek GIRO).

Dużą część kosztu pożyczki z reguły stanowi przede wszystkim prowizja firmy pożyczkowej, tak więc właśnie na ten czynnik warto zwrócić szczególną uwagę.

Pożyczka GIRO – jak odebrać?

Do odebrania pożyczki GIRO niezbędne będzie posiadanie przy sobie czeku GIRO  (papierowego lub elektronicznego) lub kodu odbioru środków wysłanego za pomocą SMS.

Z tym dokumentem, a także ważnym dowodem tożsamości, należy udać się do dowolnej placówki Banku Pocztowego lub Poczty Polskiej. Po okazaniu czeku i dowodu tożsamości niezwłocznie wypłacona w gotówce zostanie pożyczone kwota.

Czek GIRO jest dokumentem o ograniczonej dacie ważności – w większości przypadków jest to 7 dni, a czasami jedynie 5 dni. Powinniśmy zwrócić na to uwagę i nie zwlekać zbyt długo z wybraniem się na pocztę, ponieważ nieważnego czeku już nie będziemy mogli zrealizować.

Na odbiór czeku GIRO nie może zostać udzielone pełnomocnictwo, wobec tego jeśli chcemy zaciągnąć pożyczkę właśnie na czek GIRO, to musimy być gotowi na osobiste stawienie się w wybranej placówce Poczty Polskiej bądź Banku Pocztowego.

Kiedy warto wziąć pożyczkę z czekiem GIRO?

Pożyczka na czek GIRO może być przydatna w wielu zróżnicowanych sytuacjach. Cieszy się ona popularnością przede wszystkim wśród osób:

 • starszych
 • nieposiadających konta bankowego
 • zadłużonych z komornikiem
 • potrzebujących szybkiej pożyczki
 • prowadzących wspólny rachunek
 • chcących zachować dyskrecję.

Osoby starsze, nawet jeśli posiadają konto bankowe, w wielu przypadkach preferują korzystanie z gotówki. Dlatego też pożyczka z czekiem GIRO może być dla nich najwygodniejszym i najprostszym rozwiązaniem. Nie wymaga ona weryfikacji przy pomocy przelewu, a pożyczone środki przekazywane są „do ręki”.

Nie tylko wśród osób starszych, ale i osób w stosunkowo młodym wieku bywają takie, które z różnych względów nie mają konta bankowego. Z reguły nie stanowi to problemu, ale w przypadku pożyczek faktycznie może być frustrujące w momencie, w którym spotkamy się z wymaganiem wykonania przelewu weryfikacyjnego. Na szczęście rozwiązaniem wtedy będzie właśnie pożyczka na czek GIRO.

Również osobom zadłużonym z komornikiem wykonywanie przelewów weryfikacyjnych czy otrzymywanie środków na konto może być nie na rękę. W przypadku większości egzekucji komorniczych dochodzi bowiem do przejęcia środków na rachunku bankowym, a więc otrzymane na nie dodatkowe fundusze i tak będą dla nas niedostępne.

Pożyczka na GIRO jest także wbrew pozorom stosunkowo szybkim rozwiązaniem. Zarówno zaksięgowanie przelewu weryfikacyjnego przez bank wierzyciela, jak i zaksięgowanie wpływu z pożyczki, może potrwać kilka dni roboczych, a nie zawsze na pieniądze będziemy w stanie czekać. W przypadku pożyczki z czekiem GIRO wystarczy, że udamy się na pocztę lub do oddziału Banku Pocztowego w godzinach ich pracy, a błyskawicznie otrzymamy środki w gotówce.

Prowadzenie z kimś wspólnego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego uniemożliwi zaciągnięcie pożyczki z wykorzystaniem tego konta. Dlatego też konieczne będzie skorzystanie z alternatywnych metod weryfikacji, takich jak czek GIRO.

Nie bez znaczenia jest również kwestia dyskrecji. Posiadanie na rachunku bankowym wpisu o przelewie z tytułu pożyczki może być kłopotliwe, na przykład jeśli później będziemy starać się o kredyt w banku i konieczne będzie dostarczenie wyciągu z konta z okresu ostatnich kilku miesięcy.

Inne metody weryfikacji tożsamości

Pożyczka z czekiem GIRO wybierana jest przede wszystkim wtedy, kiedy z różnych przyczyn niemożliwe jest wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Jednak nie jest to jedyny sposób, aby zweryfikować swoją tożsamość i otrzymać pożyczkę, czy to na konto, czy w gotówce.

Jeśli mamy dostęp do konta, ale nie chcemy wykonywać przelewu, ponieważ jest ono puste bądź ma debet, to wciąż możemy za jego pomocą zidentyfikować swoją tożsamość. Wszystko to dzięki aplikacjom takim jak Instantor, Kontomatik, Szybka Identyfikacja, GroszConnect czy Konto Connect.

Korzystanie z nich jest bardzo proste – odsyłają nas one do strony wybranego przez nas banku, a my musimy tylko zalogować się do bankowości internetowej. Nie zostaną naliczone żadne opłaty, a aplikacja jedynie w ułamek sekundy ściągnie nasze dane z konta, co pozwoli nas skutecznie zidentyfikować. Nie jest tutaj przeszkodą brak jakichkolwiek środków na koncie.

Popularną metodą jest chociażby pożyczka przez przedstawiciela. Nie wymaga ona od nas nawet wychodzenia z domu, ponieważ przedstawiciel wybranej firmy sam się u nas zjawi, a następnie zweryfikuje naszą tożsamość, przekaże umowę i wypłaci gotówkę. To dobre rozwiązanie zarówno dla osób starszych, jak i chorych czy niemających czasu, aby udać się na pocztę w celu wypłaty czeku GIRO.

W domu można nie tylko podpisać umowę – dostępna jest także opcja spłacania rat poprzez przekazywanie gotówki przedstawicielowi, który w zależności od zapisów naszej umowy będzie co tydzień bądź miesiąc pukał do naszych drzwi. To bardzo szybki i wygodny sposób na spłatę zobowiązania, kiedy nie możemy lub nie chcemy tracić czasu na wykonywanie wierzycielowi przelewów.

Spotkać się można także z weryfikacją za pomocą połączenia telefonicznego. Wystarczy odebrać telefon, a następnie odpowiedzieć na pytania konsultanta. O ile w danym momencie dostępni będą konsultanci, jest to rozwiązanie jeszcze szybsze niż pożyczka na czek GIRO czy poprzez przedstawiciela.

Pożyczka w oddziale – alternatywa dla pożyczki GIRO

Wiele osób jednoznacznie kojarzy kredyty w bankach z wizytami w oddziale, a firmy pożyczkowe z pożyczaniem przez Internet. Chociaż faktycznie w dużej mierze tak to działa, to nie zawsze. Wciąż spotkać się można z fizycznymi oddziałami firm pożyczkowych, zwłaszcza tych najpopularniejszych i najbardziej znanych.

W oddziale możemy zaciągnąć pożyczkę nawet bez posiadania konta bankowego, a gotówkę otrzymamy od razu do ręki. Ponadto mamy możliwość zadawania konsultantowi pytań i wyjaśnienia jakichkolwiek wątpliwości.

Pożyczka w oddziale to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy nie chcą żadnej części procesu pozyskiwania pożyczki wykonywać w sieci, a wolą go całego przeprowadzić poza nią. Czy to dlatego, że na co dzień nie korzystają z Internetu, czy dlatego, że uważają tego typu transakcje za zbyt ważne, aby zawierać je zdalnie.

O czym trzeba pamiętać biorąc pożyczkę?

Tak jak i przy innych rodzajach pożyczek, tak i w przypadku pożyczki na czek GIRO jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać.

Przede wszystkim nie należy decydować się na pierwszą ofertę pożyczki, która nas zainteresuje. Rynek pożyczek jest bardzo konkurencyjny i zawsze jest szansa, że uda się znaleźć jeszcze lepszą ofertę. Jeśli dodatkowo nasza sytuacja jest z jakiegoś powodu skomplikowana (niska zdolność kredytowa, negatywna historia kredytowa, egzekucja komornicza), znalezienie odpowiedniej firmy pożyczkowej może być trudne.

Warto w takiej sytuacji zwrócić się do doświadczonego doradcy kredytowego, który dzięki swojej wiedzy i znajomości rynku będzie w stanie znaleźć dla nas optymalne rozwiązanie.

Ważne jest także, aby weryfikować firmę, u której planujemy zaciągnąć zobowiązanie. Firm pożyczkowych jest niezwykle dużo, a co chwilę powstają kolejne. Korzystanie z usług niesprawdzonych, krótko istniejących firm nie zawsze musi skończyć się negatywnie, ale istnieje takie prawdopodobieństwo. Dlatego też zdecydowanie bezpieczniejsze jest zwracanie się do instytucji pozabankowych, które cieszą się już pewną renomą i możemy być pewni, że są wiarygodne.

Ostatnia, ale nie mniej ważna czynność, jaką należy wykonać, to zapoznanie się dokładnie z warunkami pożyczki, a także umową, na którą się zgadzamy. Może się bowiem zdarzyć, że jakaś oferta wydaje się atrakcyjna, ale po wgłębieniu się w nią lub już w samą umowę odkryjemy, że jednak nie jest ona zgodna z naszymi oczekiwaniami.

Pożyczka na czek GIRO – podsumowanie

Nic dziwnego, że pożyczka z czekiem GIRO cieszy się tak dużym zainteresowaniem – jak widać, może się ona okazać niezwykle użyteczna przy wielu okazjach. Posiadanie konta bankowego i dostępu do niego, a także środków na nim, nie zawsze jest standardem. Gdyby nie alternatywy dla przelewu weryfikacyjnego, wiele osób byłoby wykluczone z możliwości zaciągnięcia pożyczki.

Do głównych zalet pożyczek na czek GIRO należą ich bezpieczeństwo i wygoda. Nie wiążą się one z dużym wysiłkiem – wystarczy udać się wraz z czekiem i dowodem osobistym do placówki Poczty Polskiej lub Banku Pocztowego. Co istotne, pożyczone środki otrzymujemy „do ręki”, nie tworząc przy tym żadnego śladu uzyskania pożyczki na naszym koncie bankowym.

Nie każda instytucja pozabankowa ma pożyczkę na GIRO w swojej ofercie, ale staje się to coraz częstszym widokiem. Pożyczkodawcy zdają sobie sprawę ze zróżnicowanych potrzeb ich potencjalnych pożyczkobiorców i starają się wprowadzać w związku z tym odpowiednie rozwiązania.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *