Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń – co trzeba wiedzieć?

20 stycznia 2021 kredyt gotówkowy bez zaświadczeń

Kiedy zaciągamy kredyt, aspekty, na które najczęściej zwracamy uwagę, to między innymi koszt takiego zobowiązania, a także ilość związanych z nim formalności (szczególnie, jeśli zależy nam, aby otrzymać pieniądze jak najszybciej). Aspekty te różnią się pomiędzy różnymi rodzajami kredytów, na przykład kredytem gotówkowym, hipotecznym czy konsolidacyjnym.

Bardzo wiele osób interesuje kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, a więc kredyt przy minimum formalności, co umożliwia błyskawiczne złożenie i rozpatrzenie wniosku. Tylko czy taki kredyt w ogóle jest możliwy? Z jakimi warunkami się on wiąże i jak znaleźć najlepszą ofertę? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się poniżej.

Czym jest kredyt bez zaświadczeń?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, co właściwie kryje się pod pojęciem „kredyt bez zaświadczeń”.

Zaświadczenia, których banki mogą wymagać podczas procesu wnioskowania o kredyt, to przede wszystkim zaświadczenia dotyczące dochodów danej osoby lub osób. Konieczność ich dostarczenia może pojawić się przede wszystkim w przypadku kredytów na wysokie kwoty (kredytów hipotecznych, ale nie tylko). To, jakie konkretnie dokumenty będziemy musieli dostarczyć i ile czasu zajmie nam ich zebranie, zależy od indywidualnej sytuacji.

Będzie to najprostsze i najszybsze, jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony. W takim wypadku powinno wystarczyć samo zaświadczenie o wysokości dochodów od pracodawcy i ewentualnie kopia umowy o pracę. Zależnie od naszego pracodawcy, takie zaświadczenie możemy pozyskać niemal od razu bądź nieco na nie poczekać.

W przypadku umowy zlecenie dodatkowo mogą być potrzebne takie dokumenty, jak wyciąg z konta bankowego lub promesa pracodawcy, w której deklaruje on, że planuje przedłużyć z nami umowę (taka promesa nie jest prawnie wiążąca, więc nie musi później w rzeczywistości tego zrobić).

Emeryci i renciści są proszeni o przedstawienie ostatniego odcinka świadczenia, a także dokumentu potwierdzającego prawo do niego (a w przypadku renty – okresu, na który zostało przyznane). Jeśli zaś chodzi o osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, to wśród wymaganych dokumentów mogą znaleźć się księga przychodów i rozchodów, zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami w ZUS-ie i Urzędzie skarbowym czy zeznanie podatkowe za rok ubiegły.

Kredyt bez zaświadczeń to pojęcie definiowane zazwyczaj jako kredyt, w przypadku którego dochody wnioskującego są potwierdzane jego własnym oświadczeniem, bez konieczności dostarczania żadnych innych dokumentów.

kredyty bez zaświadczeń - grafika

1 Źródło: https://prnews.pl/wysokokwotowe-kredyty-gotowkowe-udzielone-na-dluzsze-okresy-splacane-duzo-szybciej-449328

Kiedy możliwe jest wzięcie kredytu gotówkowego bez zaświadczenia? 

Kredyt bez zaświadczeń jest dostępny w coraz większej ilości banków. W zależności od zasad panujących w danej instytucji finansowej, może on być dostępny dla wszystkich bądź tylko dla obecnych klientów (w przypadku których zaświadczenie o dochodach jest zbędne z uwagi na możliwość zweryfikowania dochodów na wyciągu z konta).

Z reguły opcja zaciągnięcia kredytu bez dostarczania dodatkowych dokumentów potwierdzających dochody jest możliwa w przypadku zobowiązań na relatywnie niewielkie kwoty (w zależności od oferty banku, a także zdolności kredytowej danej osoby, do kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych) i na krótki okres, z uwagi na fakt, że wiążą się one dla wierzyciela z dużym ryzykiem.

Może się bowiem okazać, że kredytobiorca skłamał w swoim oświadczeniu i w rzeczywistości zarabia mniej niż twierdził, w związku z czym nie będzie w stanie spłacać rat w terminie. Trzeba przy tym zaznaczyć, że fałszywe informacje we wniosku kredytowym są podstawą do wypowiedzenia umowy kredytowej, co oznacza, że od razu będzie trzeba spłacić całą jej pozostałą kwotę. Dlatego też należy zawsze dbać o to, aby we wniosku o kredyt znajdowały się tylko prawdziwe dane.

Od czego zależy, czy kredyt gotówkowy bez zaświadczeń zostanie przyznany?

Fakt, że bank nie wymaga formalnego zaświadczenia o dochodach, a jedynie własnego oświadczenia, nie oznacza, że kredyt gotówkowy bez zaświadczeń nie wiąże się z jakimikolwiek wymaganiami. Banki wciąż podejmują w jego przypadku pewne kroki, które mają zredukować związane z tego typu kredytem ryzyko i zapewnić, że w większości przypadków kredytobiorcy będą w stanie terminowo spłacić swoje zobowiązania.

Przede wszystkim chodzi tutaj o weryfikację zdolności kredytowej, a także historii kredytowej. Zdolność kredytowa jest wyliczana na podstawie takich danych, jak wysokość dochodów, forma zatrudnienia, koszty utrzymania i ilość oraz wysokość bieżących długów. W przypadku, kiedy nie musimy dostarczać zaświadczenia o dochodach, zdolność kredytowa zostanie obliczona w oparciu o kwotę, którą sami podaliśmy we wniosku o kredyt.

Historia kredytowa jest zaś zapisem tego, jak spłacaliśmy swoje bieżące zobowiązania, a w niektórych przypadkach także poprzednie. Na jej podstawie bank może ustalić, czy jesteśmy wiarygodnym klientem, czy z uwagi na wcześniejsze opóźnienia, udzielenie nam kredytu wiąże się z dużym ryzykiem. Banki czerpią informacje o historii kredytowej przede wszystkim z bazy Biura Informacji Kredytowej.

Znajdują się tam dane na temat kredytów, ale też pożyczek udzielanych przez firmy pożyczkowe współpracujące z biurem. Wpis o kredycie może zostać usunięty z bazy od razu po spłaceniu zobowiązania, jeśli zrobiliśmy to w terminie. Warto jednak wyrazić zgodę na dalsze przetwarzanie tych danych, ponieważ dobrze one o nas świadczą.

Jeśli zaś chodzi o wpisy o nieterminowych płatnościach, to kredyt spłacony z opóźnieniem będzie widniał w bazie jeszcze przez 5 lat po jego uregulowaniu, nawet bez naszej zgody.

Który kredyt gotówkowy bez zaświadczeń jest najlepszy?

Kredyty gotówkowe bez zaświadczeń pojawiają się w wielu bankach i są preferowane przez sporą część klientów, z uwagi na ich dużą szybkość, ale też wygodę, ponieważ można je zaciągnąć nawet całkowicie przez Internet. Z tego względu możemy mieć trudność w zdecydowaniu, z której oferty powinniśmy skorzystać.

Warto zwracać uwagę na wskaźnik RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Powinien się on pojawić w każdej ofercie kredytu. Oblicza się go na podstawie wszystkich kosztów związanych z danym zobowiązaniem, takich jak oprocentowanie nominalne, ale też prowizja za udzielenie kredytu i inne obowiązkowe opłaty. Im niższe RRSO, tym tańszy jest dany kredyt.

Chcąc zaciągnąć opłacalny kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, warto pomyśleć o skontaktowaniu się z doradcą kredytowym, który przeanalizuje naszą sytuację i będzie w stanie określić, w jakim banku otrzymamy kredyt najtaniej i gdzie szansa na pozytywną decyzję kredytową będzie największa. Pomoże on również w załatwieniu wszelkich formalności, dzięki czemu cały proces będzie jeszcze szybszy i prostszy.

Podsumowanie

Jak widać, kredyt gotówkowy bez zaświadczeń jest coraz powszechniej dostępnym produktem finansowym, który nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością. Jest on szczególnie atrakcyjny dla osób, które potrzebują szybkiej (i pozytywnej) decyzji kredytowej, ale nie tylko.

Nie jest to jednak wbrew pozorom kredyt, który otrzyma absolutnie każdy. Podobnie jak jakikolwiek inny kredyt, wiąże się on z weryfikacją zdolności kredytowej i historii kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Dlatego też warto skorzystać z pomocy dobrego pośrednika kredytowego, dzięki któremu po pierwsze uda nam się uzyskać pozytywną decyzję kredytową, a po drugie wziąć kredyt na najlepszych możliwych warunkach.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *