Kredyt dla zadłużonych – zasady udzielania.

19 lipca 2021 Kredyt dla zadłużonych

Stosunkowo łatwo jest znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej – wystarczy jakieś nieszczęśliwe zdarzenie, takie jak choćby choroba czy utrata pracy, a nagle domowy budżet może zacząć świecić pustkami. W takim przypadku nawet kredyty i pożyczki, które dotychczas nie sprawiały danej osobie żadnego problemu, mogą stać się wyzwaniem nie do pokonania. Nie należy jednak od razu się poddawać, ponieważ istnieją sposoby na wyjście z pętli zadłużenia – jednym z nich jest kredyt dla zadłużonych. Jest to stosunkowo nowy produkt finansowy na polskim rynku, dlatego też nie każdy miał jeszcze okazję się z nim zapoznać. Na jakich zasadach jest on udzielany i czy można wziąć go online? Czy jest on opłacalny? Wszystkie te kwestie wyczerpująco omówimy poniżej. Zapraszamy!

Czym są kredyty dla zadłużonych?

Kredyt dla zadłużonych to zobowiązanie stworzone z myślą o kredytobiorcach, którzy, z uwagi na posiadanie wielu kredytów i pożyczek (co wpływa negatywnie na zdolność kredytową), mogą mieć problem z zaciągnięciem w banku zwykłych kredytów gotówkowych czy konsolidacyjnych.

W ramach kredytu dla zadłużonych posiadane długi są spłacane, a zamiast nich powstaje jedno zobowiązanie, którego terminowa spłata nie będzie stanowiła problemu. Kredyty dla zadłużonych są udzielane nawet na bardzo wysokie kwoty, a ich wydłużony okres spłaty pozwala uzyskać niską ratę.

Z uwagi na bardziej liberalne warunki stawiane potencjalnym kredytobiorcom, uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej jest łatwiejsze niż w przypadku wielu innych typów zobowiązań. Połączyć można długi różnego typu, na przykład kredyty gotówkowe, odnawialne czy karty kredytowe.

Wykres zadłużenia polaków

Rysunek 1 Źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/zadluzenie-polakow-raport-infokredyt-zwiazku-bankow-polskich/zv3v16j

Kredyt dla zadłużonych online – czy jest dostępny?

Obecnie kredyt dla zadłużonych w wielu instytucjach można zaciągnąć niemal całkowicie online. Złożenie wniosku przez Internet jest nie tylko bardzo bezpieczne, ale też wygodne. Pozwala bowiem oszczędzić czas, który trzeba by było przeznaczyć na udanie się osobiście do siedziby banku.

Dokładne procedury, między innymi w zakresie trybu dostarczania dokumentów związanych z kredytem, a także sposobu podpisania umowy, zależne są od zasad panujących w danej instytucji finansowej oraz preferencji klienta. Polskie banki chętnie korzystają z nowoczesnych technologii i wdrażają rozwiązania, które ułatwiają życie klientom i pozwalają im zaciągać zobowiązania szybko, sprawnie i bez zbędnych nerwów.

Czy istnieje kredyt dla zadłużonych firm?

Kredyt dla zadłużonych to fraza, która zazwyczaj odnosi się do kredytów dla osób prywatnych. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje coś takiego, jak kredyt dla zadłużonych firm. Również przedsiębiorstwa znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej mogą liczyć na wsparcie finansowe, aczkolwiek często nie będzie to łatwe. Banki kładą bowiem duży nacisk na takie kwestie, jak płynność finansowa firmy czy brak opóźnień w opłacaniu składek US i ZUS.

Może być konieczne skorzystanie ze wsparcia doświadczonego eksperta, który pomoże w znalezieniu banku skłonnego wydać pozytywną decyzję kredytową nawet w przypadku istniejącego już zadłużenia. Jego wiedza i doświadczenie pozwolą mu w wyselekcjonowaniu oferty kredytu najlepiej dostosowanej do danej sytuacji, a także w zakończeniu sukcesem negocjacji z wybraną instytucją finansową.

Jakie dokumenty będą potrzebne przy kredycie dla zadłużonych?

Poza dowodem osobistym i wnioskiem kredytowym, jest także szereg innych dokumentów, w które powinni zaopatrzyć się potencjalni kredytobiorcy. Mowa tutaj przede wszystkim o umowach kredytów i pożyczek, które mają zostać spłacone nowym zobowiązaniem. Jeśli nie zostały one otrzymane w formie papierowej, prawdopodobnie wierzyciel wysłał je do dłużnika e-mailem.

Poza tym mogą być niezbędne dokumenty potwierdzające źródło i wysokość dochodów danej osoby, takie jak na przykład zaświadczenie o dochodach od pracodawcy czy wyciąg z konta bankowego. Jeśli ktoś prowadzi własną działalność gospodarczą, będzie zapewne musiał przedstawić między innymi dokumenty księgowe, zaświadczenia z ZUS i US czy zeznania podatkowe. Dokładnych informacji na ten temat najlepiej szukać na stronie internetowej danego banku, ponieważ każda instytucja może mieć nieco inne wymagania.

Kredyt dla zadłużonych z poręczycielem – sposób na zmniejszenie ryzyka kredytowego

Omawiany w tym artykule kredyt może, ale nie musi wymagać udziału poręczyciela. Kredyt dla zadłużonych z poręczycielem wygląda w dużej mierze tak samo, jak kredyt bez niego. Jedyna różnica polega na tym, że osoba trzecia (może to być członek rodziny, przyjaciel czy nawet ktoś zupełnie dla nas obcy) musi podpisać dokument, w którym zgadza się, że w razie problemów ze spłatą długu przez kredytobiorcę, bank będzie mógł zwrócić się do niej w celu odzyskania swojej należności.

Dopóki kredyt jest spłacany na czas, poręczyciel nie jest w niego w żaden sposób angażowany. Dla banku jest to więc dobra metoda na zabezpieczenie zobowiązania, a dla kredytobiorcy rozwiązanie to nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami i nie jest problematyczne, przy założeniu, że dług będzie regulowany terminowo. Trzeba jednak wspomnieć, że nie każdy może być poręczycielem kredytu.

Dana osoba będzie musiała spełnić warunki postawione przed potencjalnego kredytodawcę. Mowa tutaj przede wszystkim o kwestiach związanych ze zdolnością kredytową, do obliczania której wykorzystuje się między innymi dochody danej osoby, jej koszty utrzymania oraz aktualne kredyty i pożyczki. Z tego względu poręczycielem zazwyczaj nie będzie mogła zostać osoba bezrobotna, chyba że posiada inne wystarczająco duże i stabilne źródło dochodu (takie jak emerytura czy renta).

Czy kredyt dla zadłużonych się opłaca?

Kredyty dla zadłużonych pozwalają połączyć wiele trapiących daną osobę długów w jedną całość, a przy tym zmniejszyć wysokość comiesięcznych rat. To bardzo ważne w przypadku, gdy kredytobiorca znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Zbyt wysokie raty mogą doprowadzić do opóźnień w spłacie, które z kolei miewają bardzo poważne konsekwencje.

Nieopłacenie długów w terminie może doprowadzić między innymi do naliczania przez wierzyciela karnych odsetek za opóźnienie czy wysyłania płatnych monitów. Przy większym opóźnieniu można spodziewać się także wpisu na listę dłużników (co utrudnia nie tylko zaciąganie kolejnych zobowiązań, ale również nawet wykupienie abonamentu na telefon czy Internet), a nawet sprawy w sądzie, prowadzącej do egzekucji komorniczej. Nie należy więc lekceważyć poważnego zadłużenia, a powinno się jak najszybciej zacząć działać, aby z niego wyjść.

Wszystkich tych negatywnych konsekwencji można potencjalnie uniknąć, jeśli zaciągnie się kredyt dla zadłużonych na dobrych warunkach. Pozwoli on odciążyć domowy budżet, a niskie raty będą dopasowane do możliwości finansowych danej osoby, przez co ich terminowa spłata nie będzie stanowiła problemu. Jest to więc bardzo opłacalne rozwiązanie.

Wykres spłacania zadłużenia - kredytu dla zadłużonych

Rysunek 2 Źródło: https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2021/Polacy-nie-lubia-dlugow–ale-ich-zaleglosci-rosna

Kredyt dla zadłużonych – podsumowanie

Kredyt dla zadłużonych to bardzo interesujący i potencjalnie przydatny produkt finansowy, który zdecydowanie warto znać. Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej instytucji finansowych zaczyna go oferować i rośnie także zainteresowanie nim wśród potencjalnych kredytobiorców. Nawet, jeśli w obecnej chwili nie jest on jeszcze konieczny, to może się kiedyś pojawić potrzeba jego zaciągnięcia.

Wystarczy choroba, utrata pracy czy inne tego typu nieszczęśliwe wydarzenie, które może przytrafić się każdemu, a spłacanie wielu różnych długów jednocześnie stanie się zbyt dużym wyzwaniem. W przypadku poważnego zadłużenia może się niekiedy wydawać, że sytuacja jest beznadziejna i nie da się z niej wyjść, ale niekoniecznie musi to być prawdą. Kredyty dla zadłużonych to rozwiązanie, które może potencjalnie powstrzymać efekt kuli śnieżnej i pozwolić dłużnikowi zrzucić z siebie balast długów. Bez niepotrzebnego stresu i nerwów.

Kredyt dla zadłużonych – najczęściej zadawane pytania

Chociaż popyt na kredyt dla zadłużonych rośnie, wciąż nie jest to typ kredytu tak znany, jak chociażby kredyt gotówkowy. W związku z tym wiele osób nie wie, jak on dokładnie działa i z czym się wiąże, a także między innymi, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc go otrzymać.

Zdecydowanie warto poszerzyć swoją wiedzę przed podjęciem decyzji, czy warto w danym przypadku się na niego zdecydować, czy też nie. Można wyróżnić kilka pytań dotyczących tego kredytu, które pojawiają się najczęściej i są najbardziej kluczowe. Fachowe odpowiedzi na nie przygotowano poniżej.

Czy kredyt dla zadłużonych z komornikiem jest możliwy?

Kredyt dla zadłużonych, jak wskazuje sama jego nazwa, z zasady jest skierowany do osób będących w trudnej sytuacji, które mogą mieć problem z otrzymaniem innego kredytu w banku. Nie da się jednak ukryć, że instytucje finansowe podchodzą negatywnie do opóźnień w spłacie zobowiązań, szczególnie takich, które zakończyły się egzekucją komorniczą. Kredyt dla zadłużonych z komornikiem może być więc bardzo trudny do otrzymania, aczkolwiek wiele zależy w tej kwestii od szczegółów danej sytuacji.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt dla zadłużonych?

Kredyty dla zadłużonych charakteryzują się stosunkowo liberalnymi wymaganiami wobec potencjalnych kredytobiorców. Osoby zainteresowane takimi kredytami przede wszystkim powinny mieć ukończony 18 rok życia oraz posiadać pełnię zdolności do czynności prawnych. W zależności od zasad panujących w danej instytucji finansowej, mogą pojawić się także dodatkowe wymagania odnośnie do wysokości zdolności kredytowej lub historii kredytowej.

Jak nie przepłacić na kredycie dla zadłużonych?

Dla osób znajdujących się w tarapatach finansowych często istotna jest każda złotówka, dlatego jest bardzo ważne, aby nie przepłacić na kredycie dla zadłużonych. Można uniknąć takiej sytuacji, zwracając się po pomoc do wykwalifikowanego pośrednika kredytowego. Z jego pomocą nie tylko uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej będzie łatwiejsze, ale też kredytobiorca będzie miał pewność, że zaciągnie kredyt na najlepszych dostępnych warunkach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (3 głosów, średnia: 4,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *