Kredyt na umowę zlecenie – jak banki traktują tę formę zatrudnienia?

20 czerwca 2023

Wiele banków podchodzi do kredytów na umowę zlecenie z większą ostrożnością niż do finansowania dla osób na etacie. Wynika to głównie z faktu, że ten typ zatrudnienia uważany jest za mniej stabilny i nie gwarantuje stałego dochodu. Zdarza się więc, że banki często wymagają od osób chcących uzyskać kredyt, będąc zatrudnionymi na podstawie umowy zlecenia więcej dokumentów i zabezpieczeń, takich jak wpływy na konto czy wpis do hipoteki posiadanej nieruchomości.

Choć wydawać by się mogło, że takie warunki odstraszają potencjalnych klientów do zaciągnięcia kredytu, wiele banków oferuje wręcz specjalne produkty dla freelancerów i osób pracujących na umowę zlecenie. Warto jednak pamiętać, że decyzja o przyznaniu kredytu zawsze zależy od osobistej sytuacji finansowej. Banki są znacznie bardziej skłonne do udzielenia kredytu osobom, które posiadają zatrudnienie od dłuższego czasu  i wykazują dobrą historię kredytową.

Czy na umowę zlecenie można wziąć kredyt?

Zastanawiasz się, czy pracując na podstawie umowy zlecenia, możesz ubiegać się o kredyt? Choć jest to trudniejsze niż w przypadku umowy o pracę, wiele banków dopuszcza ten rodzaj dochodów. Nie da się jednak ukryć, że umowa zlecenie jest mniej stabilna i nie daje takiej pewności co do przyszłych dochodów, co ma spory wpływ na wysokość finansowania, o jaką możesz się ubiegać. 

W przypadku chęci zawarcia kredytu hipotecznego, banki z reguły wymagają od klienta umowy o pracę na czas nieokreślony. Jeśli dysponujesz umową cywilnoprawną, bardzo prawdopodobne, że wymagane będą od Ciebie dodatkowe dokumenty w postaci zaświadczenia o dochodach czy przedstawienia ciągłości umowy przez pewien okres. Nie oznacza to jednak, że nie masz szans na zakup swojego wymarzonego mieszkania. Może się jednak okazać, że wiązać będzie się to z wyższymi kosztami i dodatkowymi zabezpieczeniami, chociażby w postaci żyranta. 

Polityka przyznawania kredytów gotówkowych jest znacznie mniej restrykcyjna. Niezależnie jednak od rodzaju finansowania, przed wzięciem kredytu, warto przeanalizować ofertę kilku konkurencyjnych banków, a w razie wątpliwości skonsultować swoją decyzję z doradcą finansowym.

Doradcy Spłaty Kredytów przeanalizują Twoją sytuację finansową, znajdą najlepszą ofertę finansowania i przeprowadzą Cię przez proces pozyskiwania kredytu, negocjując dla Ciebie możliwie najlepsze warunki.

Wyślij wniosek!

Kredyt na umowę zlecenie – w jakim banku?

Wybór banku, w którym decydujesz się na zaciągnięcie finansowania, jest bardzo istotny w kwestii późniejszych kosztów ponoszonych przez Ciebie. Oferty poszczególnych banków różnią się między sobą nie tylko warunkami i oprocentowaniem kredytów, ale także wygodą korzystania. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję, przeanalizuj dostępne opcje, zaczynając od:

  • sprawdzenia oferty swojego banku – bank, w którym posiadasz już konto, często jest w stanie zaoferować Ci znacznie korzystniejsze warunki niż obca placówka. Co więcej, jeśli na Twoje konto bankowe regularnie wpływają zarobki z tytułu umowy zlecenie, może się okazać, że niepotrzebne będzie dostarczenie zaświadczenia od pracodawcy;
  • porównania oferty kilku różnych banków – wiele z nich oferuje kredyty na swoich stronach internetowych, dzięki czemu można łatwo porównać oprocentowanie, marże, prowizje i inne warunki kredytów. Ponadto, jeśli zdecydujesz się na założenie konta w banku, w którym starasz się o kredyt, możesz liczyć na bardziej atrakcyjne finansowanie;
  • skonsultuj się z doradcą finansowym – jeśli nie wiesz, która oferta będzie dla Ciebie najkorzystniejsza, umów się na spotkanie z doradcą finansowym. Jego doświadczenie pozwoli wybrać Ci taką ofertę, która najlepiej odpowiada potrzebom i możliwościom finansowym klienta.

Analiza oferty poszczególnych banków jest niezwykle istotna w przypadku, kiedy zamierzasz zaciągnąć kredyt na umowę zlecenie. Warto jednak pamiętać, aby wybierać banki o stabilnej pozycji na rynku, takie jak: mBank, PKO BP, Pekao SA czy Millenium Bank.

Zdolność kredytowa umowa zlecenie – czy są zależne?

Zdolność kredytowa to jeden z najważniejszych elementów, na który banki zwracają uwagę podczas udzielania finansowania. W praktyce określa ona możliwości kredytobiorcy do spłaty zobowiązania wraz z odsetkami w czasie. W przypadku kiedy zatrudniony jesteś na podstawie umowy zlecenia, Twoja zdolność może być mniejsza, a co za tym idzie trudniejsze może okazać się uzyskanie kredytu.

Wiele banków oferuje jednak finansowanie dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie, jednak wymagane może być spełnienie pewnych warunków. Ważne jest, aby kredytobiorca posiadał odpowiednio wysokie zarobki. Istotna jest również dobra historia kredytowa, czyli brak zaległości w spłacie posiadanych zobowiązań. Może okazać się również, że bank wymagać będzie przedstawienia ciągłości umowy przez dłuższy czas czy historii przelewów.

Nie trać cennego czasu na bezowocne wysyłanie wniosków kredytowych. Skontaktuj się z doradcą, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt niezależnie od sytuacji.

Napisz do nas!

Kredyt na umowę zlecenie – jakie alternatywne rozwiązania dostępne są na rynku?

Nie da się ukryć, że kredyt na umowę zlecenie jest trudniejszy do uzyskania niż kredyt na umowę o pracę. Wynika to z faktu, iż banki uważają taki dochód za mniej stabilny i bardziej ryzykowny. Nie oznacza to jednak, że pracując na podstawie umowy cywilnoprawnej, nie masz możliwości skorzystania z alternatywnych sposobów finansowania.

Jednym z rozwiązań są pożyczki pozabankowe. Udzielane przez instytucje pozabankowe finansowanie jest szybkie, dostępne o każdej porze roku, a przede wszystkim wygodne. Pożyczki pozabankowe często dostępne dla osób z negatywną historią kredytową bądź z trudnościami w uzyskaniu kredytu w banku. Niestety, pożyczki pozabankowe często charakteryzują się wyższymi kosztami i możliwością wnioskowania o niższe kwoty.

Zdarza się, że osoby potrzebujące finansowania, a jednocześnie nieposiadające stałej umowy o pracę korzystają z rozwiązania, jakim jest kredyt pod zastaw nieruchomości. Umożliwia on uzyskanie finansowania, poświadczając swoją zdolność kredytową poprzez zastaw nieruchomości. Jeśli posiadasz już kredyt, możesz skorzystać także z opcji konsolidacji. Rozłożenie posiadanego zadłużenia na większą ilość rat znacznie zmniejszy Twoje miesięcznie zobowiązanie i pozwoli na dobranie dodatkowej kwoty.

Uzyskanie kredytu na umowę zlecenie jest możliwe, jednak w praktyce znacznie łatwiej ubiegać się o finansowanie będąc zatrudniony na pełen etat na podstawie umowy o pracę. Na naszym blogu znajdziesz wiele wskazówek, w których poruszana jest tematyka finansowania, zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Wierzymy, że dzięki nim będziesz w stanie właściwie dobrać usługę finansową do swoich potrzeb.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *