Kredyt na działalność gospodarczą – najważniejsze informacje

22 stycznia 2021 Kredyt na działalność gospodarczą grafika

Podczas zarządzania firmą wielokrotnie możemy spotkać się z sytuacją, kiedy potrzebne nam będą pewne środki, ale po prostu nie będziemy nimi dysponowali. Nie zawsze czekanie, aż uda się je uzbierać jest optymalne czy możliwe, dlatego też w takiej chwili zaczynamy zazwyczaj szukać alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest kredyt na działalność gospodarczą.

Bardzo wielu przedsiębiorców prędzej czy później z niego skorzysta, więc warto poszerzyć swoją wiedzę na jego temat. Zarówno, jeśli firma zmaga się w danej chwili z problemami finansowymi, jak i w przypadku, kiedy jest w stabilnej sytuacji.

Czym jest kredyt na działalność gospodarczą?

Kredyt na działalność gospodarczą to szerokie pojęcie, obejmujące różnego rodzaju zobowiązania finansowe udzielane konkretnie na cele związane z prowadzoną firmą. Tego typu kredytu nie można wydać na wydatki osobiste, takie jak wakacje czy ślub.

Jeśli chcemy pozyskać środki na tego typu cele, to osoba prowadząca działalność gospodarczą może również wziąć zwykły kredyt gotówkowy, który będzie mogła wykorzystać w dowolny sposób.

Wśród kredytów na działalność gospodarczą można wyróżnić między innymi kredyty obrotowe, kredyty inwestycyjne i kredyty konsolidacyjne. Pierwszy z nich to kredyt, za pomocą którego możemy uregulować bieżące potrzeby firmy, takie jak zakup surowców i towarów lub paliwa, wypłata wynagrodzeń czy opłata składek ZUS.

Kredyty obrotowe udzielane są z reguły na relatywnie krótki okres, a ich maksymalna kwota zależy od sytuacji finansowej danego przedsiębiorstwa. W skrajnych przypadkach może ona wynosić nawet kilka milionów złotych.

Kredyt inwestycyjny służy do sfinansowania bardziej ambitnych (i kosztownych) planów oraz projektów, takich jak budowa nowej fabryki czy magazynu, zakup sprzętu lub licencji. Jest to zobowiązanie długoterminowe. Tego typu kredyt może wymagać wniesienia wkładu własnego lub innego rodzaju dodatkowego zabezpieczenia, aczkolwiek wszystko zależy od indywidualnych aspektów danej sytuacji.

Kredyt konsolidacyjny dla firm, podobnie jak w przypadku kredytu konsolidacyjnego dla osób prywatnych, służy połączeniu wielu różnych zobowiązań w jedno. Można dzięki temu nie tylko zmniejszyć ilość aktualnych zobowiązań, ale też obniżyć ich wysokość, co pozwala na zachowanie płynności finansowej firmy nawet w trudnym okresie.

kredyt na działalność gospodarczą - grafika

1 Żródło: https://prnews.pl/przedsiebiorca-z-uslug-banku-korzysta-w-ostatecznosci-26264

Kredyt na działalność gospodarczą – warunki

Firma chcąca zaciągnąć kredyt na działalność musi spełnić pewne warunki. Przede wszystkim dotyczą one jej sytuacji finansowej. Banki z oczywistych względów preferują, aby była ona stabilna, a jakiekolwiek opóźnienia w składkach ZUS lub płatności podatków znacznie obniżą szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Finanse firmy są oceniane na podstawie między innymi dokumentów księgowych, zeznań podatkowych czy wyciągów z konta firmowego. To, jakie konkretnie dokumenty będą wymagane, zależy od rodzaju kredytu, jego kwoty i zasad panujących w danym banku.

Kolejny warunek dotyczy historii kredytowej. Jeśli firma znajduje się na liście dłużników, nie zostanie przez bank potraktowana jako wiarygodny kredytobiorca. Nieterminowe płatności bieżących zobowiązań znacznie wzmagają bowiem ryzyko, że dana firma również nowego zobowiązania nie będzie w stanie spłacać na czas.

Warto także zwrócić uwagę na kwestię stażu. W wielu przypadkach spotkamy się z wymaganiem, aby firma starająca się o kredyt działała nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy, a w niektórych nawet 18 lub 24 miesięcy. Wynika to z faktu, że nowopowstałe firmy bardzo często mają problem z utrzymaniem płynności finansowej i spora ich część upada w ciągu kilku lat od założenia.

Wartość kredytów firmowych - wykres kredyt na działalność gospodarczą

2 Źródło: https://www.parkiet.com/Banki/307249982-Tarcze-rzadowe-wypieraja-kredyty.html

Od czego zależy koszt kredytu na działalność gospodarczą?

Koszt kredytu to kluczowy aspekt, jeśli będziemy chcieli oceniać atrakcyjność konkretnej oferty. Różnica między najlepszą a najgorszą dostępną ofertą może być znaczna, dlatego jest to bez wątpienia coś, na co warto zwracać uwagę. Na koszt kredytu na działalność gospodarczą wpływa wiele różnych czynników, takich jak:

  • kwota kredytu
  • okres spłaty
  • oprocentowanie nominalne
  • prowizja za udzielenie kredytu
  • opłaty dodatkowe.

Opłaty dodatkowe to na przykład ubezpieczenie lub opłata przygotowawcza. W obliczeniu, jaki będzie ostateczny koszt kredytu, pomóc mogą dostępne w Internecie (na przykład na stronach internetowych wielu banków) kalkulatory kredytowe.

Czy warto wziąć kredyt na działalność gospodarczą?

Jeśli firma potrzebuje dodatkowych środków, czy to na bieżące wydatki, czy na rozwój, kredyt na działalność gospodarczą może być korzystny. Pozwoli on ustabilizować sytuację finansową przedsiębiorstwa lub zrealizować ambitne inwestycje, które na dłuższą metę umożliwią znaczne zwiększenie dochodów.

Decydując się na tego typu kredyt, warto zawsze najpierw przemyśleć, czy na pewno spłacanie go w terminie będzie możliwe. W przypadku, kiedy jest to kredyt obrotowy, dobrym pomysłem jest także zaplanowanie z góry wszystkich niezbędnych wydatków i podliczenie ich. W ten sposób będziemy pewni, że nie pożyczymy ani za mało, ani za dużo, a jedynie taką kwotę, która jest potrzebna.

Jak wziąć kredyt na działalność gospodarczą na najlepszych warunkach?

Jak już wspomniano, kredyt na działalność gospodarczą charakteryzuje mnogość ofert. Wiele banków posiada w swojej ofercie nie jeden, a co najmniej kilka różnych rodzajów kredytów dla firm. Dlatego też samodzielne porównywanie poszczególnych ofert może być bardzo czasochłonne i uciążliwe. Co więcej, bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, ostatecznie możemy wybrać złą opcję.

Szybkim, wygodnym i bezstresowym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Będzie to szczególnie korzystne w przypadku kredytów bardziej skomplikowanych, które wiążą się z większą ilością formalności, jak na przykład kredyty inwestycyjne. Jednak również w przypadku kredytu obrotowego czy dowolnego innego, wsparcie eksperta może zrobić dużą różnicę.

Zarówno w ostatecznych warunkach kredytu, jak i w czasie, po którym zostanie on przyznany. Cały proces powinien przebiec bardzo szybko. Pośrednik zaczyna zazwyczaj od zapoznania się z sytuacją danej osoby, a następnie na podstawie zebranych informacji wyszukuje idealną ofertę. Następny krok to załatwienie wszystkich formalności i podpisanie umowy kredytowej. Próbując poradzić sobie ze wszystkim samodzielnie, narażamy się na niepotrzebne przepłacanie, ale też na spore nerwy i dużo zmarnowanego czasu.

Podsumowanie

Kredyt na działalność gospodarczą to warte rozważenia rozwiązanie. Nie tylko w sytuacji, kiedy firma zmaga się z problemami finansowymi, ale na przykład również wtedy, kiedy mamy pomysł na wartościową inwestycję, ale nie mamy wystarczającej ilości środków, aby ją zrealizować. Wśród kredytów dla firm jest bowiem wiele różnych produktów finansowych, łatwo więc znaleźć taki, który sprawdzi się w danym przypadku.

Jednocześnie warto zadbać o to, aby na pewno nie podjąć złej decyzji, ponieważ może to oznaczać niepotrzebne przepłacanie. W przypadku kredytów firmowych, które nierzadko opiewają na bardzo wysokie kwoty, nawet niewielka różnica w warunkach kredytu może mieć duże znaczenie. Dobrym pomysłem jest więc zwrócenie się do wspomnianego już doradcy kredytowego, aby pomógł on nam znaleźć rozwiązanie, które będzie najkorzystniejsze dla naszej firmy.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *