Wiele firm inwestuje w swój rozwój dużą część dochodów. Jednak często środki te nie wystarczają na pokrycie wszystkich ważnych inwestycji. W takim przypadku, jeżeli tylko przedsiębiorstwo ma taką możliwość, zwraca się z prośbą o pomoc do organów Unii Europejskiej. Żeby jednak otrzymać środki w ramach dotacji unijnej, należy spełnić szereg wymagań, a często proces przyznawania takich funduszy jest długi i skomplikowany. Jako pomoc finansowa dla przedsiębiorców, która ma zapewnić im potrzebne środki do czasu otrzymania takiego świadczenia, powstał kredyt pomostowy. Czym dokładnie jest taki produkt i jak można go uzyskać? Wyjaśniamy.
Spis treści
Kredyt pomostowy – definicja
Kredyt pomostowy to produkt dedykowany beneficjentom dotacji unijnych. Stanowi więc formę pomocy, która przyznawana jest na okres oczekiwania przez inwestora na wypłatę funduszy unijnych. Pieniądze mogą być wypłacane w jednej lub kilku transzach, a ich zadaniem jest zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcy, aż do momentu otrzymania środków finansowych z Unii Europejskiej. Dzięki niemu przedsiębiorstwo może wcześniej zacząć realizować swoją inwestycję czy projekt finansowany z dotacji.
Co to jest kredyt pomostowy?
Ze względu na to, że od momentu zawnioskowania o dotację unijną aż do chwili jej wypłaty może minąć sporo czasu, by nie narażać beneficjentów takich świadczeń na utratę płynności finansowej czy opóźnienia w rozpoczęciu inwestycji, powstał kredyt pomostowy. Jest to więc forma pomocy udzielana w związku z realizacją projektu inwestycyjnego dedykowana wyłącznie inwestorom, którzy otrzymali refundację w ramach funduszy europejskich. Kredyt pomostowy może pokrywać do 100% dotacji unijnej, a nawet nie tylko dotacje z UE, ale również wkład własny, w sytuacji kiedy firma nie ma oszczędności pozwalających na jego pokrycie.
Kredyt pomostowy – warunki przyznania
Z kredytów pomostowych mogą korzystać wszyscy beneficjenci dotacji unijnych, a więc m.in. przedsiębiorcy, rolnicy, jednostki samorządu terytorialnego czy instytucje publiczne. Do otrzymania tego rodzaju finansowania niezbędna jest gwarancja unijnej dotacji. Wniosek o udzielenie kredytu pomostowego składa się w banku, który oferuje tego typu produkty. Nie wszystkie instytucje udzielają kredytów pomostowych. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy w wybranym banku można otrzymać taką pożyczkę. O kredyt pomostowy można ubiegać się zarówno przed, jak i po złożeniu wniosku o dotację unijną. Jednak, aby móc liczyć na otrzymanie tego finansowania, inwestor musi udokumentować proces ubiegania się o dotacje. Dodatkowo do wniosku o kredyt pomostowy należy dołączyć:
- biznesplan,
- dokumentację związaną z ubieganiem się o dotację unijną,
- zaświadczenia z ZUS/KRUS o niezaleganiu z płatnościami,
- informacje na temat obecnie zaciągniętych zobowiązań,
- załączniki takie jak: wyciąg z konta firmowego, bilans za poprzedni rok obrotowy czy rachunek zysków i strat.
Finansowanie pomostowe – dla kogo?
O kredyt pomostowy może ubiegać się każdy beneficjent funduszy unijnych. Dlatego, z tego rodzaju finansowania korzysta wielu inwestorów. Wśród nich można wymienić m.in.:
- przedsiębiorców, w tym osoby, które dopiero zamierzają założyć działalność gospodarczą,
- rolników,
- organizacje pozarządowe,
- instytucje publiczne,
- jednostki samorządu terytorialnego.
Wniosek o kredyt pomostowy złożyć mogą więc wszystkie osoby, które planują rozpocząć jakąś inwestycję finansowaną z funduszy unijnych i złożyły wniosek o taką dotację. Inwestorzy, którzy jednak nie mają zdolności kredytowej lub prawidłowo wykonanego biznesplanu, nie mogą liczyć na pozytywną decyzję banków w sprawie przyznania im finansowania pomostowego.
Kredyt pomostowy – przeznaczenie
Kredyt pomostowy powinien być przeznaczony na pokrycie kosztów uwzględnionych w projekcie, w ramach którego inwestor wnioskuje o środki z Unii Europejskiej. Finansowanie pomostowe udzielane jest osobom, które otrzymały refundację w ramach funduszy unijnych, lecz nie zostały im wypłacone jeszcze środki. Zadaniem tego produktu jest więc zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstwa do momentu wypłaty dotacji.
Kredyt pomostowy na zakup mieszkania – warunki, dla kogo jest przeznaczony taki produkt?
Kredyt pomostowy można otrzymać również na zakup mieszkania. Taki produkt przeznaczony jest dla osób, które są w trakcie sprzedaży dotychczasowego lokum i nie mają środków na kupno nowego. Jest to forma finansowania, dzięki której można kupić nową nieruchomość bez pośpiechu i zaniżania wartości poprzedniego lokalu tylko po to, by zdobyć środki na zakup kolejnej.
Pomostowy kredyt na zakup mieszkania przeznaczony jest więc dla osób, które chcą kupić nowy dom, lecz nie sprzedały jeszcze poprzedniego. Jest to też dobra opcja, w sytuacji kiedy boimy się, że nie znajdziemy nowego lokum po sprzedaży poprzedniego. W takim przypadku raty spłacane są w taki sam sposób jak w standardowym kredycie gotówkowym czy hipotecznym, jednak tylko do momentu sprzedaży poprzedniej nieruchomości, ponieważ pozyskane wówczas środki należy przeznaczyć na całkowitą spłatę tego zobowiązania.
Kredyt pomostowy dla rolników – warunki
Z kredytu pomostowego mogą korzystać nie tylko przedsiębiorcy i instytucje publiczne, ale również rolnicy, którzy są beneficjentami dotacji unijnych. Jest to grupa, która chętnie korzysta z tej opcji i czasami może liczyć na jeszcze korzystniejsze oprocentowanie tego produktów niż na przykład firmy. Szeroką ofertę kredytów pomostowych właśnie dla rolników dysponują przede wszystkim banki spółdzielcze.
Kredyt pomostowy dla firm – warunki
Pomostowy kredyt dla firm to szansa na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstwa i rozpoczęcie inwestycji, jeszcze zanim inwestor otrzyma środki z Unii Europejskiej. W przypadku, kiedy dotacja przyznawana jest na rozpoczęcie działalności gospodarczej, przedsiębiorca również nie musi czekać na te środki, tylko może sfinansować takie działania za pomocą kredytu pomostowego. Należy jednak pamiętać, że wysokość takiej dotacji może wynosić maksymalnie 85% wydatków poczynionych na tę inwestycję. Pozostałe 15% musi zostać pokryte ze środków własnych przedsiębiorcy. Finansowanie takie nie może być również niższe niż 20 000 zł i wyższe niż 1 000 000 złotych.
Kredyt pomostowy – oprocentowanie
Kredyt pomostowy charakteryzuje się dość korzystnym oprocentowaniem. Pożyczkobiorca z własnej kieszeni musi pokryć jedynie odsetki naliczane od pożyczonego kapitału, ponieważ sam kapitał oddawany jest z otrzymanych środków unijnych. Wysokość odsetek, a także oprocentowanie kredytu pomostowego mogą się między sobą różnić w zależności od polityki banku.
Ze względu na to, że kredyt pomostowy jest dla banku stosunkowo bezpieczny i wiąże się z niewielkim ryzykiem, instytucje te zazwyczaj oferują potencjalnym kredytobiorcom dość korzystne warunki dotyczące oprocentowania. Często nie pobierają również w związku z kredytem pomostowym prowizji. Warto jednak sprawdzić ofertę kilku banków i porównać między sobą ich propozycje, aby wybrać najkorzystniejszą. Warto pamiętać, że oprocentowanie kredytu pomostowego jest uzależnione od poziomu stóp procentowych, które ustalane są przez Radę Polityki Pieniężnej NBP. Przeważnie jednak oprocentowanie kredytów pomostowych nie przekracza 5%.
Kredyt pomostowy – koszt
Całkowity koszt kredytu pomostowego zależy od kilku czynników. Przede wszystkim uzależniony jest od wysokości kwoty, jaką pożyczamy, a także konkretnych warunków narzuconych przez bank. Na końcową sumę do spłaty duży wpływ będzie miało również oprocentowanie, a także ewentualne marże banku.
Mimo że kredyt pomostowy uznawany jest przez te instytucje za bezpieczny, ponieważ kapitał finansowany jest przez środki unijne, to jednak poszczególne banki ustalają swoje własne opłaty związane z udzieleniem takiego finansowania. Dlatego zawsze warto porównać oferty kilku instytucji. Dodatkowo istnieje również możliwość negocjacji warunków kredytu pomostowego z bankiem. Czasami instytucje te przyznają takie świadczenie, ustalając warunki indywidualnie z każdym zainteresowanym.
Kredyt pomostowy pod dotację – czy warto?
Kredyt pomostowy pod dotację ma wiele zalet i warto z niego korzystać w pewnych sytuacjach. Czasami zaciągnięcie takiego zobowiązania jest wręcz konieczne, by móc utrzymać płynność finansową firmy czy rozpocząć ważne dla niej inwestycje. Warto korzystać z kredytu pomostowego zwłaszcza w przypadku, kiedy otrzymujemy fundusze z Unii Europejskiej opiewające na dość wysokie kwoty i chcemy przyśpieszyć rozpoczęcie działalności gospodarczej czy realizację konkretnego projektu.
Kredyt pomostowy pod dotacje to produkt, który ma bardzo korzystne warunki, znacznie lepsze niż w przypadku pożyczek gotówkowych czy hipotecznych, a także dość niskie oprocentowanie. Co więcej, gwarantuje możliwość zrealizowania projektu z udziałem nawet do 100% kosztów inwestycji. W przypadku tego produktu mamy również pewność, że kapitał zostanie spłacony ze środków unijnych. Co więcej, w kredytach pomostowych nie występuje prowizja za wcześniejszą spłatę, a w razie gdyby procedury związane z otrzymaniem dotacji przedłużały się, możemy liczyć na uzyskanie nawet do roku karencji spłaty.