Czy wiesz, że gdy jesteś na początku swojej drogi w roli przedsiębiorcy, możesz skorzystać ze specjalnego kredytu podatkowego? Pierwsze kroki w biznesie bywają szczególnie trudne, dlatego warto sprawdzić, czy Twoja firma znajduje się w uprzywilejowanej grupie. Obawiasz się, że kredyt podatkowy – tak jak wszystkie inne zagadnienia związane z fiskusem – to sprawa skomplikowana, a przez to niewarta świeczki? Przekonamy Cię, że uzyskanie odroczenia płatności podatku dochodowego nie musi być trudne! Poradzi sobie z tym każdy, nawet początkujący przedsiębiorca. Rozwiązanie nie jest oczywiście pozbawione wad, ale w początkowych fazach działalności takie wsparcie może okazać się niezbędne. Za chwilę kredyt podatkowy przestanie mieć przed Tobą tajemnice!
Spis treści
Co to jest kredyt podatkowy?
Mianem kredytu podatkowego określa się przywilej, który przysługuje firmom w pierwszych latach prowadzenia działalności. Jest to więc ukłon w stronę tych przedsiębiorstw, które mogą jeszcze nie generować dużych zysków. A zatem czym jest kredyt podatkowy tak naprawdę? Pojęcie można wytłumaczyć jako ulgę, która polega na odroczeniu płatności podatku dochodowego. Kredyt podatkowy – definicja tego pojęcia jest więc stosunkowo prosta. Przedsiębiorca nie musi uiszczać zaliczek należnych fiskusowi w początkowej fazie działalności. Czy to oznacza, że świadczenia wobec urzędu skarbowego przepadają? Oczywiście, sprawa nie wygląda aż tak różowo. Przyjrzyjmy się więc dokładnie mechanizmowi działania.
Jak działa kredyt podatkowy w praktyce?
Kredyt podatkowy – co to jest, już wiesz. Przejdźmy teraz do najbardziej interesującej kwestii. Jak działa kredyt podatkowy? Podmiot rozpoczynający dopiero działalność gospodarczą w początkowym okresie nie musi w ogóle płacić zaliczek na podatek dochodowy. Jest to więc swego rodzaju odroczenie płatności. Dodatkowo spłatę należności podatkowych za rok, w którym firma korzysta ze zwolnienia, można rozłożyć na kolejne 5 lat. Takie rozwiązanie daje rodzącym się biznesom większą szansę na rozwój. Dzięki temu, że podatku nie trzeba płacić od razu, w kasie (czy też na rachunku) firmy zostaje więcej gotówki. To powoduje, że młode przedsiębiorstwo ma lepszą płynność finansową i łatwiej jest mu pokryć inne bieżące wydatki. Kredyt podatkowy nie jest więc rozumiany jak klasyczny kredyt bankowy.
Kredyt podatkowy – ustawa
Zastanawiasz się, które przepisy regulują kwestie związane z kredytem podatkowym? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zapisy, które mogą Ci się przydać, rozpoczynają się od art. 44. ust. 7a. Dowiesz się dzięki nim, co to jest kredyt podatkowy i jak działa. Ustawodawca podał też definicję początkującego przedsiębiorcy (czyli takiego, który może skorzystać z ulgi). Jest to więc taka osoba, która w roku początkowym funkcjonowania firmy (oraz w okresie trzech lat poprzedzających) nie prowadziła pozarolniczej działalności gospodarczej. Dotyczy to zarówno biznesu prowadzonego samodzielnie, jak i w roli wspólnika spółki, która nie jest/nie była osobą prawną. Podatnika nie uważa się za osobę rozpoczynającą działalność także wtedy, gdy taką działalność prowadził jej współmałżonek – jeśli tylko istniała między nimi wspólnota majątkowa.
Nie trać cennego czasu na bezowocne wysyłanie wniosków kredytowych. Skontaktuj się z doradcą, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt niezależnie od sytuacji.
Napisz do nas!Kto może skorzystać z kredytu podatkowego?
Jak wielokrotnie wspominaliśmy, kredyt podatkowy to ulga dla początkujących przedsiębiorców. Co to dokładnie oznacza? Gdy bardziej zagłębiamy się w temat, okazuje się, że odroczenie płatności przysługuje firmom rozpoczynającym działalność, ale nie od razu. Udogodnienie można wykorzystać w drugim lub trzecim roku od startu biznesu. Jakie są zasady? Kredyt podatkowy można zastosować:
- w drugim roku prowadzenia działalności, jeśli w roku poprzednim firma funkcjonowała minimum 10 miesięcy;
- w trzecim roku prowadzenia działalności, jeśli w pierwszym roku przedsiębiorstwo było na rynku mniej niż 10 miesięcy.
Nie jesteś pewien, co to oznacza w praktyce? Spieszymy z przykładem, który zilustruje zagadnienie. Jeśli działalność firmy ruszyła najpóźniej 1 marca 2022 roku, to znaczy, że obejmowała okres 10 miesięcy. Podatnik może więc skorzystać z kredytu podatkowego w roku 2023 i nie płacić wtedy zaliczek. W innym wypadku (startu biznesu w terminie późniejszym), ulga podatkowa będzie przysługiwała dopiero za rok 2024.
Kredyt podatkowy przykład
Aby dobrze zrozumieć, jak działa kredyt podatkowy, przedstawimy mechanizm kwalifikowania przedsiębiorców do ulgi w sposób praktyczny. Zacznijmy od sytuacji numer 1. Weźmy pod uwagę przedsiębiorstwo zarejestrowane przez panią Martę 21 maja 2019 roku. Ponieważ w roku rozpoczęcia działalności prowadzona była ona przez niecałe siedem miesięcy, pani Marta nie mogła odroczyć płatności składek za rok 2020. Zwolnienie wykorzystała dopiero rok później, czyli za rok podatkowy 2021. Pan Grzegorz rozpoczął prowadzenie firmy 3 lutego 2022 roku, a to oznacza, że biznes funkcjonował w roku bieżącym przez ponad 10 miesięcy. Na podstawie tej zależności, pan Grzegorz cieszy się ulgą w roku 2023. Ramy czasowe prowadzenia działalności to nie jedyne wymogi, które musieli spełnić pani Marta i pan Grzegorz.
Warunki uzyskania kredytu podatkowego
Kredyt podatkowy jest przeznaczony jedynie dla młodych przedsiębiorstw. Oprócz tego jest jednak obwarowany dodatkowymi zastrzeżeniami. Wiemy już dokładnie, czym jest kredyt podatkowy. Czas poznać szczegółowe wymagania kwalifikujące przedsiębiorcę do uzyskania ulgi, zapisane w ustawie o podatku dochodowym:
- przed rokiem, w którym korzysta ze zwolnienia, osiągnął miesięcznie średni przychód z działalności gospodarczej wynoszący minimum równowartość 1000 euro;
- miał status małego przedsiębiorcy (od startu działalności do początku roku podatkowego, w którym wykorzystuje kredyt podatkowy);
- zatrudniał minimum 5 osób (w przeliczeniu na pełne etaty) na podstawie umowy o pracę w wyżej wymienionym okresie;
- nie wykorzystuje w procesach biznesowych środków trwałych o istotnej wartości, których bezpłatnie użyczyły mu osoby należące do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o spadkach i darowiznach (najbliższa rodzina);
- poinformował naczelnika właściwego urzędu skarbowego o zamiarze skorzystania z przywilejów, które daje kredyt podatkowy – najpóźniej 31 stycznia roku podatkowego, którego dotyczy ulga;
- stosuje skalę podatkową na zasadach ogólnych do rozliczania podatku dochodowego.
Warto dodać, że te warunki muszą być spełnione przez firmę równocześnie. Wszystkie z wymienionych wyżej kryteriów dotyczą pozarolniczej działalności gospodarczej.
Kredyt podatkowy 2023 – jakie dokumenty trzeba złożyć?
Jeśli uznasz, że Twoja firma spełnia wszystkie określone ustawą warunki, możesz postarać się o przyznanie ulgi. Jak to zrobić? Sprawa nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Przedsiębiorstwo musi jedynie złożyć w urzędzie skarbowym stosowne oświadczenie – najpóźniej do 31 stycznia roku podatkowego, w którym korzysta z odroczenia. Należy posłużyć się formularzem PIT-36, a następnie załącznikiem PIT/Z. Blankiet PIT/Z jest przeznaczony stricte dla kredytu podatkowego. Załącznik należy złożyć zarówno w roku korzystania z ulgi, jak i w latach następnych – podczas spłaty kredytu. W skrócie: stanowi oświadczenie o wysokości dochodu lub straty z działalności gospodarczej.
Bank odmówił Ci udzielenia kredytu? Nie wiesz, która forma finansowania będzie dla Ciebie korzystna? Potrzebujesz wsparcia w procesie kredytowania? Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów! Pomożemy Ci na każdym etapie pozyskiwania finansowania i odciążymy Cię od wszelkich formalności, oszczędzając Twój cenny czas.
Napisz do nas!Kiedy warto „zaciągnąć” kredyt podatkowy?
Ulga w postaci kredytu podatkowego dostępna jest jedynie dla tych, którzy w biznesie stawiają swoje pierwsze kroki. Czy opłaca się z niej skorzystać? W wielu przypadkach odroczenie płatności zaliczek na podatek dochodowy będzie jak najkorzystniejsze! Pierwsza faza prowadzenia działalności gospodarczej wymaga bowiem sporych nakładów gotówki: inwestycje, sprzęt, marketing, budowanie świadomości marki. Dla początkującej firmy dobra płynność finansowa to już połowa sukcesu.
Na co można przeznaczyć kredyt podatkowy 2023?
Kredyt podatkowy – definicję tego pojęcia już poznaliśmy. Wiemy zatem, że ma niewiele wspólnego z klasycznymi produktami finansowymi, które znamy z ofert banków. Nie polega na tym, że firma dostaje dodatkową gotówkę, ale dzięki niemu zmniejszają się jej wydatki. Zaoszczędzone środki można przeznaczyć na dowolny cel związany z działalnością przedsiębiorstwa. Przepisy nie regulują tej kwestii w żadnej sposób. Nieważne więc, czy zainwestujesz w rozwój firmy, czy wypłacisz premie pracownikom – decyzja należy do Ciebie.
Kredyt podatkowy dla osób fizycznych – wady i zalety
Kredyt podatkowy – przykłady, definicje, wymagania i przepisy już znasz. Na pewno zastanawiasz się jednak, czy opłaca się zdecydować na korzystanie z ulgi. Z pewnością przydatne będzie rozważenie plusów i minusów takiego rozwiązania. Do głównych wad należy tutaj lista warunków, które należy spełnić, aby zakwalifikować się do skorzystania ze zwolnienia. Może nie jest ona bardzo długa, ale za to dość skomplikowana. Ponadto wymogi sprawiają, że niestety nie wszyscy początkujący przedsiębiorcy będą mogli cieszyć się z odroczenia podatku dochodowego. To powoduje, że reszta młodych firm czuje się niejako dyskryminowana. Problemy sprawiać może zwłaszcza kryterium zatrudnienia, bo niewiele firm może sobie pozwolić na zatrudnienie pięciu osób na starcie. Kolejnym słabym punktem może być fakt, że płatność zaliczek jest jedynie odroczona, nieumorzona. To sprawi, że w następnych latach wydatki przedsiębiorstwa będą większe – trzeba będzie spłacać kredyt podatkowy, jednocześnie regulując bieżące zaliczki.
Mimo tych kilku wad wiele firm korzysta z kredytu podatkowego. To oznacza, że rozwiązanie ma też dużo zalet. Przede wszystkim, nie płacąc podatku, masz więcej pieniędzy na bieżące wydatki. To bardzo ważne, zwłaszcza w początkowej fazie życia przedsiębiorstwa. Biznes budujący pozycję na rynku często wymaga sporych inwestycji w rozwój. Odroczenie płatności zaliczek podatkowych pozwala także zachować płynność. W okresie budowania relacji z klientami, kontrahentami i pracownikami jest to niezwykle ważny aspekt działalności. Kredyt podatkowy może też po prostu zdecydować o tym, czy raczkująca firma utrzyma się na rynku. Przesunięte w czasie płatności rozłożone są na 5 lat, nie trzeba ich spłacać od razu – to kolejna zaleta kredytu podatkowego.
Kredyt podatkowy – unikanie podwójnego opodatkowania
Jeśli pracujesz lub prowadzisz firmę za granicą, ale na co dzień mieszkasz w Polsce, może pojawić się problem: gdzie mam zapłacić podatek dochodowy? Istnieje wiele przepisów regulujących te kwestie, a liczne umowy międzynarodowe zapobiegają podwójnemu obciążaniu podatkami dochodów obywateli. Metoda kredytu podatkowego to jeden ze sposobów pozwalających uniknąć podwójnego opodatkowania. Polega na tym, że od podatku należnego od sumy dochodów osiągniętych w Polsce i za granicą, odejmuje się zaliczki uiszczone poza terytorium kraju (do limitu odliczenia). W efekcie w polskim rozliczeniu jedynie wyrównujemy zapłacone gdzie indziej podatki do wysokości, która wynika z krajowych stawek PIT.
Znajdziemy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę kredytu. Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów jeszcze dziś i otrzymaj potrzebne wsparcie finansowe na dogodnych warunkach.
Wyślij wniosek!Ile kosztuje kredyt podatkowy?
Kredyt podatkowy nie działa na takich zasadach jak zobowiązanie zaciągnięte w instytucji kredytowej. Zastanawiasz się pewnie zatem, co z kosztami? Co do zasady, ulga jest w pełni darmowa i nie powoduje powstania po stronie przedsiębiorcy żadnych dodatkowych kosztów. Oczywiście z wyjątkiem odroczonych zaliczek na podatek dochodowy, które muszą zostać w całości uregulowane w ciągu 5 lat. Jest jednak pewien haczyk. Ustawa regulująca kwestie związane z kredytem podatkowym określa sytuacje, w których firma może stracić prawo do zwolnienia (np. likwidacja działalności, ogłoszenie upadłości, zaleganie ze składkami ZUS w roku korzystania z odroczenia oraz w ciągu pięciu kolejnych lat). Utraciłeś przywilej kredytu podatkowego przed złożeniem zeznania za rok, w którym korzystałeś z ulgi? Będziesz musiał spłacić należne zaliczki od razu. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie zostaniesz obciążony odsetkami karnymi. W gorszej sytuacji znajdują się ci przedsiębiorcy, którzy zdążyli złożyć deklarację podatkową. Jeśli nie spłacili wcześniej kredytu podatkowego, a ulga przepadła, to muszą uregulować zaległość podatkową. Niestety, zostaną także obciążeni odsetkami karnymi.
Czy warto korzystać z kredytu podatkowego?
Kredyt podatkowy to spore ułatwienie dla tych, którzy chcą rozkręcić własny biznes. Wymaga spełnienia określonych warunków, ale stwarza dużą szansę na rozwój. Taka pomoc jest potrzebna zwłaszcza w początkowej fazie życia przedsiębiorstwa, decydującej o tym, czy utrzyma się na rynku. Dlatego firmy, które mają dobre perspektywy na rozwój, ale potrzebują poprawić swoją płynność finansową, powinny zobaczyć wymierne korzyści płynące ze skorzystania z ulgi.