Konsolidacja z dodatkową gotówką – na czym polega?

22 sierpnia 2023 konsolidacja z niskim dochodem

Rosnące zadłużenie Polaków powoduje, że banki chcąc jak najlepiej dopasować produkty do potrzeb swoich klientów, coraz częściej oferują możliwość konsolidacji kredytu, czyli połączenia kilku różnych pożyczek w jedną, z niższą ratą. Czasami jednak osoby, które mają już kilka zobowiązań, potrzebują dodatkowej gotówki. W takim przypadku zaciągnięcie kolejnego kredytu mogłoby negatywnie wpłynąć na ich sytuację finansową i zbyt mocno obciążyć budżet domowy. Rozwiązaniem takiego problemu może być wzięcie kredytu konsolidacyjnego z dodatkową gotówką. Czym dokładnie jest ten produkt? Podpowiadamy.

Konsolidacja z dodatkową gotówką – podstawowe informacje

Konsolidacja z dodatkową gotówką to rozwiązanie, które pozwala nam zmniejszyć wysokość comiesięcznych kosztów i przynieść ulgę domowemu budżetowi, a jednocześnie otrzymać dodatkowe pieniądze na realizację wybranego celu. Konsolidować możemy różne zadłużenia, takie jak na przykład:

  • kredyty gotówkowe,
  • karty kredytowe, 
  • kredyt konsumencki,
  • kredyt samochodowy,
  • kredyt mieszkaniowy,
  • kredyt gotówkowy,
  • limit na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym,
  • zobowiązania zaciągnięte w skokach.

Czasami niektóre banki umożliwiają skonsolidowanie także pożyczek zaciągniętych w instytucjach pozabankowych, czyli tzw. chwilówek. Konsolidacja kredytu przydaje się wtedy, gdy mimo ograniczenia zbędnych zakupów, uzyskania dodatkowego źródła dochodów i stworzenia harmonogramu wydatków, nadal nie stać nas na to, by zebrać wymaganą dodatkową gotówkę lub spłacać dotychczasowe zobowiązania bez negatywnego uszczerbku na budżecie domowym.

Konsolidacja z dodatkową gotówką – czym jest?

Konsolidacja z dodatkową gotówką to tradycyjny kredyt konsolidacyjny, czyli taki, którego celem jest scalenie wszystkich zobowiązań w jedno, z nową, niższą jedną ratą. W tym przypadku jednak dodatkowo możemy liczyć na otrzymanie pewnej sumy pieniędzy. Standardowy kredyt konsolidacyjny polega na tym, że bank spłaca wszystkie nasze dotychczasowe zobowiązania i od tego momentu wymaga od nas płatności jednej raty zamiast kilku. Nie otrzymujemy wówczas jednak gotówki na konto, ponieważ jest ona przesyłana do wszelkich instytucji, w których byliśmy zadłużeni. W przypadku kiedy decydujemy się na konsolidację z dodatkową gotówką, wówczas poza tym, że bank spłaci nasze zobowiązania w innych instytucjach, to dodatkowo może udzielić nam finansowania i przekazać na nasze konto wybraną sumę pieniędzy.

Fot. Pexels

Konsolidacja z dodatkową gotówką – na co przeznaczyć dodatkową gotówkę z kredytu?

Konsolidacja z dodatkową gotówką to rozwiązanie dla osób, które mają problem z wpłatą kilku comiesięcznych zobowiązań, ponieważ zbyt mocno obciążają one ich budżet domowy lub terminarz płatności takich rat jest problematyczny z punktu widzenia organizacyjnego. Wiele osób nie pamięta o terminach spłat poszczególnych rat i chce połączyć je w jedno. Dodatkowo bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebujemy dodatkowej gotówki, a mamy już zobowiązania w różnych instytucjach finansowych. Wówczas zaciągnięcie kolejnego mogłoby zbyt mocno obciążyć nasz budżet domowy. Konsolidacja umożliwia scalenie wszystkich dotychczasowych zobowiązań w jedno z nowym terminem spłaty, co w przypadku wydłużenia okresu kredytowania skutkuje obniżeniem raty. Niektóre banki oferują w przypadku konsolidacji również dodatkową gotówkę, którą można przeznaczyć na dowolny cel. Możemy wykorzystać ją więc na przykład na remont mieszkania, kupno samochodu, wakacje czy pokrycie innych wydatków.

Doradcy Spłaty Kredytów przeanalizują Twoją sytuację finansową, znajdą najlepszą ofertę finansowania i przeprowadzą Cię przez proces pozyskiwania kredytu, negocjując dla Ciebie możliwie najlepsze warunki.

Wyślij wniosek!

Jak wnioskować o kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką?

Wniosek o kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką należy złożyć w wybranej placówce banku lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Procedura ubiegania się o kredyt konsolidacyjny z gotówką jest taka sama jak w przypadku innych zobowiązań finansowych. Musimy wraz z wnioskiem przełożyć komplet dokumentów dotyczących m.in. naszych dochodów, rodzaju zatrudnienia, a także wyciąg z rachunku bankowego. Potrzebne będą również umowy kredytowe dotychczas zaciągniętych zobowiązań, a także informacje dotyczące spłat każdego długu.

Następnie wniosek wraz z kompletem dokumentów należy wysłać elektronicznie lub przekazać pracownikowi w placówce stacjonarnej. Pamiętajmy, że aby wnioskować o kredyt z dodatkową gotówką, musimy mieć odpowiednią zdolność kredytową. W przeciwnym wypadku nie otrzymamy takiego rodzaju finansowania.

Konsolidacja z dodatkową gotówką – warunki

Żeby otrzymać konsolidację z dodatkową gotówką, należy spełniać szereg warunków. Przede wszystkim trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową. Bank musi uznać, że nowa comiesięczna rata do spłaty nie będzie zbyt dużym obciążeniem naszego domowego budżetu. W przeciwnym wypadku nie udzieli nam konsolidacji z dodatkową gotówką. Na naszą zdolność kredytową wpływają takie czynniki jak: wysokość dochodu, wiek, historia kredytowa, wysokość zaciągniętych zobowiązań, ilość osób na utrzymaniu czy nasze codzienne wydatki.

Konsolidacja z dodatkową gotówką to produkt, który nie jest przeznaczony dla osób zadłużonych. Dlatego na taki rodzaj finansowania mogą liczyć wyłącznie osoby, które nie są wpisane do baz dłużników takich jak BIK czy KRD. Bank za każdym razem analizuje historię kredytową klienta, który złożył wniosek o konsolidację z dodatkową gotówką. Jeżeli analitycy zauważą negatywne wpisy w bazach dłużników, wówczas odmówią nam udzielenia takiego finansowania. Warunkiem otrzymania konsolidacji z dodatkową gotówką jest również posiadanie już zobowiązań, które chcemy skonsolidować w jedno.

Konsolidacja z dodatkową gotówką – jakie dokumenty przygotować?

Konsultacja z dodatkową gotówką oferowana jest przez różne banki. Z tego powodu dokumenty, jakie należy przygotować i dołączyć do wniosku o taki rodzaj finansowania, mogą się nieco różnić między poszczególnymi instytucjami. Najczęściej jednak powinniśmy posiadać:

  • dowód tożsamości,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach,
  • wyciąg z konta z ostatnich trzech lub sześciu miesięcy,
  • umowy konsolidowanych kredytów, pożyczek lub kart kredytowych.

Warto wszystkie te dokumenty przygotować wcześniej, aby usprawnić proces wnioskowania o kredyt z konsolidacyjny z dodatkową ratą.

Bank odmówił Ci udzielenia kredytu? Nie wiesz, która forma finansowania będzie dla Ciebie korzystna? Potrzebujesz wsparcia w procesie kredytowania?

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów! Pomożemy Ci na każdym etapie pozyskiwania finansowania i odciążymy Cię od wszelkich formalności, oszczędzając Twój cenny czas.

Napisz do nas!

Konsolidacja z dodatkową gotówką – ile kosztuje?

Koszt kredytu konsolidacyjnego z dodatkową gotówką uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim od łącznej sumy zobowiązań, które chcemy skonsolidować, a także dodatkowej kwoty, jaką chcemy otrzymać. Na koszt takiego produktu wpływa jednak również wysokość oprocentowania i marży banku, a także wszelkie dodatkowe opłaty naliczane przez tę instytucję, takie jak na przykład ubezpieczenie kredytu. Wpływ na wysokość rat ma również ich typ oraz rodzaj oprocentowania.

Wysokość rat uzależniona jest także od okresu kredytowania. Im dłuższy okres kredytowania, tym comiesięczne raty są niższe, jednak całkowity koszt kredytu niż w przypadku długiego okresu kredytowania jest wyższy. Warto więc zastanowić się, na czym bardziej nam zależy – na niższych comiesięcznych ratach czy na niższym całkowitym koszcie kredytu. Szukając oferty konsolidacji z dodatkową gotówką, warto zawsze porównywać na przykład RRSO i korzystać z zaufanych rankingów, aby wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką – wady i zalety

Kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką to rozwiązanie, które docenia wiele osób. Mimo że produkt ten ma wiele zalet, to jednak nie jest pozbawiony wad. Wśród zalet można jednak wymienić:

  • zredukowanie sumy wydatków w skali miesiąca,
  • otrzymanie dodatkowej gotówki na dowolny cel,
  • lepszą komunikację z wierzycielem, 
  • możliwość skonsolidowania różnorodnych typów zobowiązań,  
  • długi okres kredytowania i niskie raty,
  • wysoka maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego, 
  • możliwość zawarcia umowy przez internet lub telefon.

Wady kredytu konsolidacyjnego z dodatkową gotówką to przede wszystkim:

  • wydłużenie okresu kredytowania,
  • podwyższenie całkowitego kosztu kredytu.

Warto pamiętać, że kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką to nie jest rozwiązanie dla osób zadłużonych i tacy klienci muszą liczyć się z uzyskaniem decyzji odmownej. Co więcej, niektóre banki odmawiają udzielenia konsolidacji w przypadku pożyczek pozabankowych, a jeżeli łączna kwota wszelkich zobowiązań jest zbyt wysoka, wówczas bank może wymagać od nas dodatkowego zabezpieczenia takiej pożyczki na przykład hipoteką. Pamiętajmy również, że konsolidacja dodatkową gotówką jest produktem dla osób z dobrą zdolnością kredytową.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *