Czym jest pożyczka na PESEL?

7 grudnia 2020

Instytucje udzielające pożyczek w swoich sloganach reklamowych zawierają często obietnice dotyczące szybkości rozpatrywania wniosków, niewielkiej ilości formalności czy niskich wymagań wobec pożyczkobiorców. Można spotkać się nawet z takim produktem finansowym, jak pożyczka na PESEL.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że to, co kryje się pod pojęciem „pożyczka na PESEL” nie jest do końca oczywiste i mogą pojawić się w tym względzie różne wątpliwości i niejasności. Czym właściwie jest taka pożyczka? Czy rzeczywiście nie wymaga ona żadnych innych danych poza PESEL-em? Odpowiedzi na te i inne podobne pytania znajdują się poniżej.

Czym jest pożyczka na PESEL?

Pożyczka na PESEL może być definiowana na wiele różnych sposobów. Można zinterpretować ją po prostu jako pożyczkę udzielaną przez instytucję pozabankową, która poza innymi danymi wymaga podania PESEL-u, jednak trzeba wskazać, że w takim wypadku wszystkie pożyczki są pożyczkami na PESEL. Firmy pożyczkowe nie udzielają bowiem zobowiązań finansowych osobom nieposiadającym PESEL-u (na przykład obcokrajowcom) czy nie chcącym się z jakiegoś względu PESEL-em wylegitymować.

Są to pożyczki na dowolny cel, na przykład na bieżące wydatki, remont czy zakup auta. Pożyczkodawcy nie wymagają przedstawienia faktur i rachunków. Są także często bardziej wyrozumiali niż banki w zakresie uznawania niestandardowych form dochodu, niskiej zdolności kredytowej czy nie do końca pozytywnej historii kredytowej.

pożyczka na pesel wykres

1 Źródło: https://crediteo.pl/news/na-co-komu-pozyczka/

Wyszukując frazę „pożyczka na PESEL”, większość osób ma jednak prawdopodobnie na myśli coś innego, a mianowicie pożyczkę, do której zaciągnięcia wymagany jest jedynie PESEL i takie dane, jak imię i nazwisko czy data urodzenia. Pożyczek tak prostych do zaciągnięcia nie da się jednak znaleźć. Nawet zobowiązania reklamowane jako „pożyczka na PESEL” w rzeczywistości zazwyczaj wymagają podania także numeru i serii dowodu osobistego, a także potwierdzenia swojej tożsamości.

Wśród popularnych sposobów na potwierdzenie tożsamości pożyczkobiorcy znaleźć można między innymi przelew weryfikacyjny na symboliczną kwotę, weryfikacja poprzez kuriera lub przedstawiciela banku, rozmowę telefoniczną lub wideorozmowę, a także zalogowanie się do serwisu transakcyjnego banku za pomocą specjalnej aplikacji.

Pożyczka na PESEL – dlaczego nie można zaciągnąć zobowiązania tylko na PESEL?

Powód, dla którego pożyczka na PESEL i tylko PESEL jest niemożliwa jest stosunkowo prosty. Swój PESEL podajemy w wielu miejscach, choćby w urzędach, na poczcie czy w aptece. Znajduje się on na dokumentach medycznych, umowach o pracę i nie tylko.

Nie udostępniamy go na ogół publicznie, ale na przestrzeni naszego życia dostęp do niego ma bardzo duża ilość osób, w tym niekiedy również całkowicie przypadkowych (a więc takich, którzy na przykład stali za nami i słyszeli, kiedy w jakimś miejscu musieliśmy podawać go na głos).

Dlatego też jest to numer, który świetnie sprawdza się do identyfikacji danej osoby, ale niekoniecznie do weryfikacji jej tożsamości. Na podstawie PESEL-u, korzystając z rządowych baz, takie instytucje, jak policja, mogą łatwo ustalić imię i nazwisko i inne dane osobowe. Jednak sam fakt, że ktoś zna taki numer, nie oznacza, że ta osoba jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje. Dlatego też sam PESEL jest zdecydowanie niewystarczający do zawarcia umowy pożyczki.

Trzeba przy tym wskazać, że obecnie narzędzia weryfikacji tożsamości są tak proste w obsłudze i szybkie, że nie wydłużają one szczególnie czasu zaciągania pożyczki. Nawet mimo konieczności potwierdzenia dodatkowo swojej tożsamości obecnie można otrzymać w Internecie pożyczkę nawet w kilkadziesiąt czy kilkanaście minut.

pożyczka na pesel wykres zagrożeń

2 Źródło: https://www.rbs.lututow.pl/index.php/aktualnosci/570-dzien-bezpiecznego-komputera-ostrzegamy-przed-wyludzeniami

Pożyczka na PESEL – czy pożyczka na dowód jest możliwa?

Poza pożyczką na PESEL można w różnych miejscach spotkać się z także inną nazwą produktu finansowego, który sugeruje niewielką ilość formalności, a mianowicie pożyczką na dowód. Taka pożyczka jest bardziej prawdopodobna niż pożyczka na PESEL, ponieważ dowód osobisty zawiera znacznie większą ilość prywatnych informacji, takich jak jego numer i seria, które trudniej pozyskać niż sam PESEL, który łatwo może się dostać w niepowołane ręce.

Pożyczka na dowód, niewymagająca potwierdzenia swojej tożsamości w inny sposób, może być wykonalna w fizycznym punkcie pożyczkowym danej firmy, gdzie konsultant będzie w stanie zobaczyć nasz dowód osobisty i porównać go z osobą, która próbuje zaciągnąć zobowiązanie. W przypadku pożyczek zawieranych przez Internet same dane zawarte w dowodzie zazwyczaj jednak nie wystarczą.

Dla pełnego bezpieczeństwa potrzebne będzie także potwierdzenie tożsamości w inny sposób. Nie jest bowiem wykluczone, że na przykład zgubiliśmy dowód lub ktoś nam go ukradł i próbuje się on pod nas podszyć. Samo dysponowanie czyimś dowodem nie jest więc satysfakcjonujące. Zazwyczaj niezbędne jest także wykonanie jednego z wcześniej omówionych kroków, czyli przeprowadzenie rozmowy telefonicznej, zalogowanie się do swojej bankowości internetowej za pomocą specjalnej aplikacji czy wysłanie przelewu weryfikacyjnego.

Pożyczka na PESEL – czy pożyczka przez Internet jest bezpieczna?

Słysząc o tym, że pożyczka na PESEL i tylko PESEL jest niedostępna, ponieważ nie byłaby wystarczająco bezpieczna, wiele osób może zastanawiać się, czy internetowe pożyczki, w których formalności zostały ograniczone do minimum, są bezpieczne. Korzystając z tego typu pożyczek, warto zadbać o korzystanie tylko z usług zweryfikowanych pożyczkodawców, działających od pewnego czasu, na temat których można przeczytać czy usłyszeć rzetelne opinie.

Jest kluczowe, aby witryna, na której będziemy wypełniać wiosek o pożyczkę, posiadała certyfikat SSL. Można to sprawdzić, zerkając na ikonkę po lewej stronie paska adresu po wejściu na stronę internetową pożyczkodawcy. Jeśli po lewej stronie widzimy kłódkę, oznacza to, że pożyczkodawca posiada ważny certyfikat SSL. Oznacza to, że dane przesyłane na stronie (czyli m.in. nasz PESEL, numer i seria dowodu i inne informacje, które wpiszemy we wniosku o pożyczkę) są szyfrowane i nie dostaną się w ręce żadnej niepowołanej osoby.

Czy pożyczka na PESEL się opłaca?

Pożyczka na PESEL, jeśli zdefiniujemy ją jako typową pożyczkę pozabankową, ma swoje zalety, ale ma też wady. Do zalet należy przede wszystkim minimalna ilość formalności, szybka decyzja kredytowa i niskie wymagania względem pożyczkobiorców. Jednocześnie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu pożyczka może wiązać się ze stosunkowo dużym kosztem.

Obecnie kredyty w bankach wiążą się ze znacznie mniejszą ilością formalności niż kiedyś, a do tego możliwe jest również zaciągnięcie kredytu przez Internet. Dlatego też, aby znaleźć dla siebie najlepsze i najkorzystniejsze rozwiązanie, najlepszym wyjściem jest zwrócenie się o pomoc do dobrego i doświadczonego pośrednika kredytowego.

Zawsze na początku przeanalizuje on dokładnie sytuację osób, które poprosiły go o wsparcie, a następnie na podstawie zebranych informacji doradzi, jaki rodzaj zobowiązania finansowego będzie najkorzystniejszy. Co więcej, z jego pomocą szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji znacznie wzrosną. Nie będziemy musieli się także martwić, że wybierzemy złą ofertę i niepotrzebnie przepłacimy.

Pożyczka na PESEL – podsumowanie

Jak się okazuje, pożyczka na PESEL nie jest możliwa, jeśli zdefiniujemy ją jako zobowiązanie, do zaciągnięcia którego potrzebny jest jedynie rzeczony numer, a także ewentualnie imię i nazwisko czy data urodzenia. Wynika to z faktu, że taka pożyczka byłaby po prostu niebezpieczna i otwierałaby drzwi do licznych wyłudzeń i oszustw.

Większość osób nie dzieli się swoim PESEL-em w przypadkowych miejscach, ale mimo wszystko jest to coś, co może pojawić się w licznych dokumentach, archiwach, bazach danych, wymianach e-mailowych, konwersacjach poprzez komunikatory tekstowe i nie tylko. Ktoś może usłyszeć nasz PESEL choćby przy realizowaniu e-recepty w aptece. Dlatego też do zaciągnięcia pożyczki niezbędne są także inne informacje, takie jak między innymi numer i seria dowodu osobistego.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *