Obecnie oferta różnego rodzaju pożyczek jest niezwykle zróżnicowana, dzięki czemu idealny dla siebie produkt mogą otrzymać osoby znajdujące się w różnej sytuacji. Wielu potencjalnych kredytobiorców, którzy z różnych względów zmagają się z niską zdolnością kredytową, decyduje się na to, by wziąć pożyczkę pod zastaw wartościowego przedmiotu lub nieruchomości. Pożyczkobiorcy, którzy potrzebują dodatkowego zastrzyku gotówki, lecz nie mają szansy na otrzymanie finansowania w tradycyjnym banku na standardowych zasadach, czasami decydują się na wzięcie pożyczki pod zastaw samochodu. Na czym polega takie rozwiązanie, jak działa i kto może z niego skorzystać? Podpowiadamy.
Spis treści
Jak działają pożyczki pod zastaw samochodu?
Pożyczka pod zastaw samochodu to jak sama nazwa wskazuje produkt finansowy, w ramach którego instytucja pożyczkowa udziela kredytu konsumentowi, a zabezpieczeniem w razie, gdyby miał on problem ze spłatą zobowiązania, jest jego auto. Pożyczki pod zastaw samochodu działają wyłącznie w parabankach i innych prywatnych instytucjach finansowych, ponieważ tradycyjne banki nie praktykują udzielania kredytów pod zastaw auta.
Warto więc pamiętać o tym, że pożyczka pod zastaw samochodu jest tak naprawdę zwykłą pożyczką. Jedyną różnicę w tym przypadku stanowi zabezpieczenie w postaci auta klienta. Ten rodzaj zobowiązania działa jednak następująco: jeżeli osoba, która pożyczyła pieniądze pod zastaw samochodu, przestanie spłacać raty, wówczas straci swoje auto. Pożyczki pod zastaw samochodu działają więc jako forma ochrony interesów parabanków i prywatnych instytucji pożyczkowych oparta na wywłaszczeniu mienia, jakim jest pojazd.
Pożyczki pod zastaw samochodu – kto może wziąć?
Jak sama nazwa wskazuje, pożyczka pod zastaw samochodu, to produkt przeznaczony dla osób, które posiadają własny pojazd. Zazwyczaj z takiego rozwiązania korzystają kredytobiorcy zainteresowani również takimi produktami jak na przykład pożyczka bez zdolności kredytowej. Pożyczka pod zastaw samochodu jest więc rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej, aby mogły ubiegać się o wsparcie ze strony banku lub też nie mają czasu na to, by czekać na decyzję kredytową w tradycyjnej instytucji. Nierzadko jednak pożyczka pod zastaw samochodu zaciągana jest przez osoby, które już posiadają pewne długi uniemożliwiające im wzięcie kolejnego kredytu.
Użycie auta jako formy zabezpieczenia, czasami jest dobrym rozwiązaniem, kiedy chcemy pożyczyć większą sumę pieniędzy lub nie posiadamy zbyt wysokiej zdolności kredytowej. Fakt posiadania auta nie jest jednak wystarczający do tego, by otrzymać finansowanie pod jego zastaw, ponieważ niezwykle istotna jest wartość pojazdu. Auto więc musi być sprawne, posiadać aktualny przegląd, ważne ubezpieczenie OC i sporą wartość. Dodatkowo jego właścicielem musi być wyłącznie osoba, która ubiega się o pożyczkę. Oczywiście potencjalny kredytobiorca powinien być pełnoletni.
Pożyczka pod zastaw samochodu, którym nadal jeździsz – czy to możliwe?
Wiele osób, które rozważają skorzystanie z pożyczki pod zastaw samochodu, zastanawia się, czy możliwe jest otrzymanie kredytu i ustanowienie zabezpieczenia na aucie, które na co dzień użytkują, a więc normalnie nim jeżdżą. Otóż tak. Pożyczka pod zastaw samochodu, którym nadal jeździmy, jest możliwa do uzyskania, choć jeszcze do niedawna pojazd stanowiący zabezpieczenie musiał znajdować się na parkingu należącym do takiej firmy.
Obecnie jednak pożyczkobiorcy mogą korzystać z samochodu, nawet jeżeli stanowi on zastaw pożyczki, dzięki czemu codzienne wypełnianie obowiązków czy dojazd do pracy, mimo skorzystania z takiej oferty, nie są im utrudniane. W takim przypadku pożyczkobiorca nie może jednak samodzielnie podjąć decyzji o sprzedaży bądź modyfikacji auta aż do momentu całkowitej spłaty swojego zobowiązania.
Jak wysokie mogą być pożyczki pod zastaw samochodu?
Niektóre osoby zastanawiają się, jak wysokie mogą być pożyczki pod zastaw samochodu. Warto mieć świadomość, że kredyt a pożyczka to zupełnie dwa różne produkty. Dlatego ten pierwszy opiewa zazwyczaj na wyższe kwoty, a ten drugi wiąże się z niższym finansowaniem. Jednak to, jak wysoką pożyczkę pod zastaw samochodu będziemy mogli wziąć, zależy głównie od polityki firmy udzielającej takiego wsparcia finansowego. Niektóre przedsiębiorstwa określają zarówno górną, jak i dolną granicę pożyczanej sumy, która może mieścić się na przykład w zakresie od 6 000 do 50 000 zł.
Wysokość pożyczki zazwyczaj ograniczona jest również wartością pojazdu. Wiele firm oferuje kwotę pożyczki o wysokości maksymalnie 65% wartości samochodu stanowiącego jej zabezpieczenie. Niektóre firmy oferują pożyczki opiewające na wartości równej nawet 80% ceny auta.
Co powinna zawierać umowa pożyczki pod zastaw samochodu?
Pożyczki pod zastaw samochodu oferowane są przez prywatne firmy, a procedura ubiegania się o ten rodzaj finansowania zazwyczaj niewiele różni się od tej stosowanej w przypadku tzw. pożyczek krótkoterminowych. Żeby otrzymać pożyczkę pod zastaw samochodu, możemy udać się do stacjonarnej filii takiej firmy lub wypełnić wniosek przez Internet. W formularzu takim należy podać swoje podstawowe dane takie jak:
- imię i nazwisko,
- numer PESEL,
- numer dowodu osobistego,
- adres zamieszkania,
- dane kontaktowe,
- informacje o zatrudnieniu.
Dodatkowo ze względu na zabezpieczenie finansowania w formie pojazdu, w formularzu kredytobiorca powinien również umieścić informacje na temat samochodu takie jak:
- marka,
- model,
- rok produkcji,
- numer VIN,
- numer rejestracyjny.
Kiedy firma pożyczkowa otrzyma wniosek, wówczas może skontaktować się z klientem, aby uzyskać dodatkowe informacje lub na podstawie danych zawartych w formularzu podjąć decyzję kredytową. Umowa pożyczki pod zastaw samochodu powinna zawierać informacje takie jak:
- dane pożyczkobiorcy oraz pożyczkodawcy,
- wysokość zobowiązania,
- warunki spłaty,
- termin spłaty,
- formę zabezpieczenia,
- informacje dotyczące postępowania w przypadku braku spłaty zobowiązania.
Dodatkowo w dokumencie powinny znaleźć się informacje dotyczące pojazdu, które wcześniej zostały zawarte we wniosku kredytowym.
Czy pożyczki pod zastaw samochodu są opłacalne?
Pożyczka pod zastaw samochodu może pomóc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, które nie mają wysokiej zdolności kredytowej, lecz dysponują wartościowym samochodem. Procedura jej przyznania nie jest skomplikowana, a decyzja o udzieleniu finansowania zazwyczaj podejmowana jest w ciągu jednego lub kilku dni. Warto jednak być świadomym ryzyka, jakie wiąże się z zaciągnięciem zobowiązania, ponieważ w sytuacji kiedy nie będziemy spłacać regularnie rat, musimy liczyć się z utratą zastawu, czyli w tym przypadku samochodu. Należy również dokładnie sprawdzić swojego wierzyciela, aby mieć pewność, że bierzemy pożyczkę pod zastaw samochodu w legalnie działającej firmie, która nie będzie posuwała się do nieuczciwy zachowań mogących nawet przy regularnych płatnościach pozbawić nas samochodu. Rozwiązanie to zazwyczaj wykorzystywane jest przez klientów indywidualnych. Z kolei firmy częściej są zainteresowane produktem, jakim jest pożyczka leasingowa, który łączy w sobie cechy zwykłego kredytu, a także leasingu, co sprawia, że jest nie tylko unikalny, ale również bardzo opłacalny.