Kredyt a pożyczka – jakie są różnice między tymi produktami finansowymi?

8 września 2021 Kredyt a pożyczka - doradca przekazujący pieniądze

Słowo „kredyt” oraz „pożyczka” jest przez wiele osób używane zamiennie, czy słusznie? Mimo że mogłoby się wydawać, że są to te same produkty, to w rzeczywistości wcale tak nie jest, a kredyt i pożyczka to dwa zupełnie różne zobowiązania finansowe. Jeśli zastanawiasz się nad zaciągnięciem, któregoś z tych produktów finansowych, to powinieneś znać podobieństwa oraz różnice między nimi. Zobacz, na czym polega kredyt i jakie są charakterystyczne cechy pożyczki i poznaj podstawowe różnice między nimi.

Kredyt a pożyczka – definicja

Kredyty oraz pożyczki są udzielane na podstawie odrębnych przepisów. Mimo że na pierwszy rzut oka te zobowiązania wydają się takie same, to wcale tak nie jest i można wymienić między nimi sporo różnic. Dlaczego warto je znać? Ponieważ mogą one mieć duży wpływ na zapisy zawarte w umowie i warunki spłaty zobowiązania.

Czym jest kredyt?

Kredyt to zobowiązanie finansowe, które jest udzielane przez bank kredytobiorcy. Według ustawy Prawo bankowe przez umowę kredytu bank (kredytodawca) zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas określony w umowie środki pieniężne z przeznaczeniem na ustalony cel. Z kolei kredytobiorca zobowiązuje się do tego, że otrzymane pieniądze rozdysponuje według warunków umowy oraz odda pożyczone pieniądze wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie spłaty. Zobowiązanie finansowe, którym jest kredyt, jest ściśle związane z bankami i to właśnie one mogą udzielać tego typu produktów finansowych.

Kredyt musi być udzielany na podstawie umowy pisemnej i zawsze jest odpłatny. Pieniądze otrzymane w ramach kredytu należy rozdysponować w określony w umowie sposób. W związku z tym w bankach nie brakuje różnego typu zobowiązań takich jak np. kredyt samochodowy czy kredyt mieszkaniowy. Istnieją także kredyty gotówkowe, które kredytobiorca może przeznaczyć na dowolny cel. W umowie kredytu powinny znaleźć się takie informacje jak: kwota i waluta kredytu, koszt zobowiązania, oprocentowanie, cel kredytowania, zasady i termin spłaty itd.

Aby otrzymać kredyt, niezbędne jest posiadanie odpowiedniej zdolności i historii kredytowej. Zanim bank udzieli danej osobie pieniędzy, z pewnością sprawdzi jego historię kredytową w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Oprócz tego potencjalny kredytobiorca zostanie spytany o: wiek, wysokość dochodów, rodzaj umowy, na którą pracuje, liczbę osób na utrzymaniu itp. Na tej podstawie bank podejmuje ostateczną decyzję dotycząca wniosku kredytowego.

Kredyt a pozyczka - wykres pożyczania młodych osób

Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyt-jedyna-szansa-dla-mlodych-na-samodzielne-zycie-3098787.html

Czym jest pożyczka?

Zasady dotyczące pożyczki są regulowane przez Kodeks cywilny, według niego poprzez umowę pożyczki osoba dająca pożyczkę zobowiązuje się do tego, aby przenieść na własność osoby biorącej pożyczkę określoną sumę pieniędzy. Z kolei osoba, która bierze pożyczkę, zobowiązuje się do tego, aby zwrócić pożyczone pieniądze. Pożyczka wyróżnia się tym, że mogą udzielać jej nie tylko banki i prywatne firmy pożyczkowe, ale także osoby fizyczne. Co więcej, przedmiotem umowy pożyczki nie muszą być jedynie pieniądze – może to być także rzecz.

Umowa pożyczki może być ustna pod warunkiem, że jej wartość nie przekracza 1000 zł. Jeśli chodzi o samą umowę, to jej zapisy mogą być indywidualnie ustalane przez strony – pożyczkodawcę i pożyczkobiorcę. Przepisy w żaden sposób nie określają tego, co powinno znaleźć się w umowie pożyczki. Pieniądze, które zostaną pozyskane w ramach pożyczki, mogą być przeznaczone na dowolny cel, a osoba, która pożyczyła pieniądze, nie ma prawa sprawdzić tego, jak pożyczkobiorca rozdysponował pożyczone środki. Warto także wspomnieć o tym, że pożyczka może, ale nie musi być odpłatna.

Aby otrzymać pożyczkę w prywatnej firmie pożyczkowej, nie trzeba wypełniać wielu formalności. Cały proces przebiega bardzo sprawnie i szybko, a na dodatkową gotówkę mogą liczyć nawet osoby ze złą historią kredytową i niską zdolnością kredytową. Wielu pożyczkodawców nie sprawdza w BIK informacji na temat swoich klientów. Pożyczkodawcy mają bardziej liberalne podejście niż banki, jeśli chodzi o kwestię udzielania zobowiązań finansowych. Jest to dobra wiadomość dla osób, które potrzebują dodatkowych środków pieniężnych, ale nie mogą otrzymać kredytu w banku.

Różnica między kredytem a pożyczką

Słów kredyt i pożyczka nie powinno używać się zamiennie, ponieważ można wyróżnić różnice w ich znaczeniu. Pierwszą, kluczową różnicą jest to, że kredyty są udzielane na podstawie Prawa bankowego wyłącznie przez instytucje bankowe. Z kolei podstawą prawną udzielania pożyczek jest Kodeks cywilny, dlatego pożyczek może udzielać nie tylko bank lub firma pożyczkowa, ale także osoba fizyczna. Kolejną różnicą między kredytem a pożyczką jest to, że w przypadku kredytu przedmiotem umowy mogą być jedynie środki finansowe. W przypadku pożyczki przedmiotem umowy mogą być środki finansowe, ale także rzeczy określone co do gatunku.

Co jeszcze różni kredyt od pożyczki? Między innymi fakt, że umowa kredytu zawsze jest odpłatna, a umowa pożyczki nie musi być odpłatna. Pożyczki mogą więc być darmowe np. gdy udziela nam ich nasza rodzina. Kolejną różnicę może także stanowić forma umowy obu rodzai zobowiązań. Jeśli mowa o kredycie to umowa musi być pisemna. W przypadku pożyczki umowa jest dowolna i może być ustna, jeśli wartość umowy nie przekracza 1000 zł. Odczuwalną różnicą może być też to, że czas trwania procedury w przypadku kredytu jest zazwyczaj dłuższy niż w przypadku pożyczki. Pożyczkę można otrzymać szybko, sprawnie i przy minimum formalności. Jak więc widzisz między pożyczką a kredytem, można znaleźć sporo znaczących różnic. Z tego względu nie należy mylić kredytu z pożyczką i na odwrót.

Pożyczka - grafika pokazująca ilość przyznanych pożyczek

Źródło: https://obiektywnefinanse.pl/2021/07/pozyczki-pozabankowe-powoli-wychodza-z-pandemii/

Kiedy wziąć kredyt, a kiedy pożyczkę?

Osoby, które potrzebują dodatkowej gotówki, często stoją przed dylematem: wybrać pożyczkę czy kredyt? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy wziąć pod uwagę swoje indywidualne wymagania i oczekiwania. Jeśli masz niską zdolność kredytową i zależy Ci na czasie to lepszym wyborem, może być pożyczka. Z kolei, jeśli zależy Ci na wyższej kwocie finansowania i chcesz np. kupić mieszkanie, to lepszym pomysłem będzie wzięcie kredytu. To, na jaki rodzaj zobowiązania się zdecydujesz, zależy w dużej mierze od sytuacji, w której się znajdujesz. Czasem lepszym rozwiązaniem będzie kredyt bankowy, a innym razem o wiele lepiej sprawdzi się pożyczka w prywatnej firmie.

Pożyczkę warto wziąć, gdy zależy Ci na czasie i nie chcesz wypełniać zbyt wielu formalności. Pożyczkodawcy często nie sprawdzają bazy BIK, dlatego jest to również propozycja dla osób, które mają problemy finansowe oraz negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej. Kredyt wiąże się z większą ilością formalności oraz koniecznością posiadania dobrej historii i zdolności kredytowej. Warto jednak pamiętać, że w ramach kredytu można uzyskać wyższą kwotę zobowiązania, która przyda się na zrealizowanie wielkich planów np. związanych z budową domu. Zarówno kredyt, jak i pożyczka ma swoje wady oraz zalety, które warto znać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Kredyt a pożyczka – najczęściej zadawane pytania:

Czym jest pożyczka?

Zasady dotyczące pożyczek reguluje Kodeks cywilny, a poprzez umowę pożyczki osoba dająca pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność osoby biorącej pożyczkę określoną ilość pieniędzy. Z kolei pożyczkobiorca zobowiązuje się do zwrócenia tej samej ilości pieniędzy, którą udostępnił mu pożyczkodawca. Pożyczki mogą udzielać nie tylko banki i parabanki, ale także osoby fizyczne. Umowa pożyczki może być zawarta ustnie pod warunkiem, że jej wartość nie przekracza 1000 zł. Oprócz tego przedmiotem pożyczki nie muszą być tylko pieniądze – mogą to być także rzeczy.

Na czym polega kredyt?

Zasady dotyczące kredytów są regulowane przez Prawo bankowe. W tym przypadku przez umowę kredytową bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas określony w umowie konkretną kwotę środków pieniężnych. Z kolei kredytobiorca zobowiązuje się do tego, że wykorzysta środki pieniężne w sposób określony na umowie i odda je w wyznaczonym terminie wraz z odsetkami. Kredyt można przeznaczyć na dowolny cel w momencie, gdy jest to kredyt gotówkowy. W innym wypadku środki trzeba przeznaczyć na cel, który został opisany w umowie.

Co lepiej wziąć – kredyt czy pożyczkę?

Wybierając między kredytem a pożyczką, warto zastanowić się nad swoimi aktualnymi potrzebami oraz możliwościami finansowymi. Pożyczka będzie dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy pilnie potrzebujesz gotówki, nie chcesz wypełniać wielu formalności i nie zależy Ci na bardzo wysokiej kwocie finansowania. Z kolei kredyt to dobre rozwiązanie, gdy potrzebujesz sporej sumy i masz dobrą zdolność i historię kredytową.

5/5 - głosów: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *