Pożyczka leasingowa – czym jest i co warto o niej wiedzieć?

25 stycznia 2022 Pożyczka leasingowe

Na rynku finansowym nie brakuje pożyczek i kredytów, które można przeznaczyć na różne cele. Osoby, które potrzebują dodatkowej gotówki, mają szeroki wybór produktów finansowych. Jednym z nich jest pożyczka leasingowa, która zyskuje coraz większą popularność. Jest to ciekawy produkt finansowy, który warto lepiej poznać. Zobacz, czym jest pożyczka leasingowa, czym różni się od leasingu i kto może skorzystać z takiej oferty.

Pożyczka leasingowa a leasing

Pożyczka leasingowa łączy w sobie cechy zwykłego kredytu oraz leasingu. Dzięki temu zyskujemy unikalny produkt finansowy, który jest bardzo opłacalny i z tego względu coraz więcej osób decyduje się na jego zaciągnięcie. Pożyczka leasingowa mimo swojej nazwy nie jest dostępna w prywatnych firmach pożyczkowych. Oferty takiego produktu finansowego można znaleźć w firmach leasingowych. Coraz więcej firm leasingowych oferuje swoim klientom takie rozwiązanie, chociaż nie we wszystkich miejscach jest ono jeszcze dostępne. Powodem, przez który firmy leasingowe stworzyły taki produkt były trudności w rozliczaniu leasingu podczas korzystania z dotacji unijnych. Dla przedsiębiorców szybsze i o wiele łatwiejsze było rozliczenie zwykłego kredytu. Niestety przez to leasingodawcy tracili cennych klientów, ponieważ po prostu wybierali oni kredyty bankowe.

Na ten moment pożyczek leasingowych udziela się nie tylko firmom, które korzystają z dotacji unijnych. Biorąc pożyczkę leasingową, to pożyczkobiorca staje się od razu właścicielem sfinansowanego za jej pomocą przedmiotu – odwrotnie jest w przypadku leasingu. Osoba korzystająca z takiego produktu finansowego nie musi później ponosić kosztów wykupu sprzętu na własność. Nie ma także konieczności przeniesienia własności po zakończeniu spłaty pożyczki. Proces ubiegania się o pożyczkę leasingową jest szybszy i mniej skomplikowany niż staranie się o kredyt bankowy. Firmy leasingowe mniej restrykcyjnie podchodzą też do kwestii związanych z oceną zdolności kredytowej swojego klienta.

pożyczka leasingowa a leasing

Źródło: https://prnews.pl/wyniki-sektora-leasingowego-polowie-2018-r-436512

Pożyczka leasingowa – wymagania

Otrzymanie pożyczki leasingowej nie powinno stanowić większego problemu. Firmy leasingowe stosują uproszczone procedury weryfikacji swoich klientów. Często można spotkać się z zabezpieczeniem pożyczki leasingowej. Dzięki niemu firma leasingowa traktuje transakcję z klientem jako mniej ryzykowną i bez problemu udziela pożyczki. W związku z tym, że pożyczka leasingowa nosi w sobie cechy kredytu, to wpisuje się ją do Biura Informacji Kredytowej. Nie wszyscy leasingodawcy tak robią, jednak wiele firm dba o to, aby informacja o pożyczce leasingowej znalazła się w BIK. Co to oznacza dla pożyczkobiorcy?

Otóż fakt posiadania pożyczki leasingowej może obniżyć Twoją zdolność kredytową. Im więcej aktywnych zobowiązań finansowych posiadasz, tym trudniej może być Ci otrzymać nowy kredyt. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli w niedalekiej przyszłości planujesz zaciągnąć jeszcze inne zobowiązania finansowe. Zabezpieczeniem pożyczki leasingowej jest z reguły przedmiot, który został sfinansowany za pomocą środków finansowych pozyskanych w ramach zobowiązania. Firma leasingowa może jednak wymagać od swojego klienta dodatkowego zabezpieczenia. Może się tak stać, gdy zdolność finansowa klienta nie jest wystarczająco duża, a kwota pożyczki jest wysoka. Możliwymi sposobami za zabezpieczenie pożyczki jest: weksel, cesja ubezpieczenia lub cesja z dotacji. Cesja z dotacji dotyczy pożyczek leasingowych w ramach dotacji unijnych.

Pożyczka leasingowa – zalety

Pożyczka leasingowa ma wiele zalet. Przede wszystkim raty takiego zobowiązania są zwolnione z podatku VAT. Okres spłaty pożyczki może być też o wiele krótszy niż w przypadku zwykłego leasingu. Tak jak już wspomnieliśmy, pożyczkobiorca od razu staje się właścicielem finansowanego mienia. Pożyczka leasingowa może być najlepszym rozwiązaniem dla osób, które korzystają z unijnych dotacji. Obecnie pożyczka leasingowa nie stanowi już niszowego produktu jak jeszcze kilka lat temu. W swojej ofercie mają ją zarówno małe, jak i duże firmy leasingowe. Oznacza to, że bez większego problemu powinieneś znaleźć ofertę, która będzie Ci odpowiadać. Umowę pożyczki leasingowej można zawrzeć na wiele lat. Im dłuższy okres spłaty zobowiązania, tym mniejsza będzie miesięczna rata. Dzięki temu firmowy budżet nie zostanie za bardzo nadwyrężony, a przedsiębiorca rozwinie swoją działalność dzięki inwestycji w nowe sprzęty, maszyny i pojazdy.

Pożyczka leasingowa - zalety

Źródło: https://fleet.com.pl/news/wyniki-branzy-leasingu-cfm-i-rent-a-car-w-polsce-w-2020-roku

Pożyczka leasingowa na samochód

Wiele osób kojarzy leasing z samochodami. Nic więc dziwnego, że w przypadku pożyczki leasingowej pierwszą rzeczą, która może przyjść do głowy, jest właśnie zakup auta. Jest to oczywiście popularne rozwiązanie, jednak należy pamiętać, że środki finansowe pozyskane w ramach pożyczki leasingowej można przeznaczyć na wiele innych środków trwałych. Z pożyczki leasingowej mogą skorzystać przedsiębiorcy z różnych branż: budowlanej, transportowej itd. W ramach pożyczki leasingowej można kupić różnego rodzaju sprzęty oraz specjalistyczne maszyny. Co ciekawe możliwe jest też zakupienie sprzętu medycznego w ramach pożyczki leasingowej. Pożyczka leasingowa to dobre rozwiązanie, jeśli potrzebujesz samochodów, ale nie tylko.

Pożyczka leasingowa ma wiele zalet. Jej zaciągnięcie jest proste, a księgowanie po prostu się opłaca. Koszty takiej pożyczki są z reguły dość niskie i taki produkt może okazać się tańszy niż kredyt bankowy. Firmy leasingowe mają też mniejsze wymagania względem swoich klientów niż banki. Zanim jednak wybierzesz produkt finansowy, który pozwoli Ci sfinansować zakup samochodu sprawdź, która oferta jest najbardziej opłacalna. W tym celu możesz poprosić o pomoc doradcę kredytowego. Taka osoba znajdzie dla Ciebie najkorzystniejszy kredyt lub też pożyczkę i przedstawi Ci najlepsze rozwiązanie.

Pożyczka leasingowa – najczęściej zadawane pytania

Czym jest pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa łączy w sobie cechy kredytu i leasingu, dzięki czemu tworzy unikalny produkt finansowy. Pożyczkę leasingową można znaleźć w firmach leasingowych. Zaletą tego produktu finansowego jest to, że można go otrzymać stosunkowo łatwo i szybko. W firmie leasingowej procedury udzielania pożyczek są mniej skomplikowane niż w banku, a wymagania względem zdolności kredytowej są mniejsze.

Na co można przeznaczyć środki finansowe otrzymane w ramach pożyczki leasingowej?

Pieniądze uzyskane w ramach pożyczki leasingowej można przeznaczyć na samochód, ale także na wiele innych środków trwałych. Z pomocą takiego zobowiązania możesz zakupić maszyny produkcyjne, sprzęt IT, sprzęt medyczny czy też urządzenia budowlane. Pieniądze nie mogą zostać jednak wydane na bieżące wydatki w firmie, remonty czy też zakup materiałów.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę leasingową?

Firmy leasingowe nie stawiają zbyt wiele wymagań przed swoimi pożyczkobiorcami. Niekiedy można spotkać się jedynie z koniecznością dodatkowego zabezpieczenia zobowiązania. Dzieje się tak w momencie, gdy zdolność kredytowa pożyczkobiorcy jest niska, a kwota pożyczki leasingowej jest dość wysoka.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *