Kredyt pod zastaw mieszkania – wszystko, co warto o nim wiedzieć

6 października 2021 Kredyt pod zastaw mieszkania

Twoim marzeniem jest kupno domu lub mieszkania? A może potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na gruntowny remont nieruchomości, którą już posiadasz? Niezależnie od tego, jaki jest Twój cel, możesz w tym wypadku skorzystać z kredytu pod zastaw mieszkania. Dzięki temu nawet, jeśli Twoja zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, to bank i tak udzieli Ci większej kwoty ze względu na ustanowienie zastawu. Zobacz, na czym dokładnie polega kredyt pod zastaw mieszkania i co warto o nim wiedzieć.

Kredyt pod zastaw mieszkania – na czym polega?

„Kredyt pod zastaw mieszkania” to zwrot, którego nie usłyszymy tak często, jak „kredyt hipoteczny”, a praktycznie jest to jedno i to samo zobowiązanie. W przypadku, gdy zabezpieczeniem kredytu ma być nieruchomość, to bank ustanawia na niej hipotekę. Hipoteka to z kolei obciążenie nieruchomości i ustanawia się ją w księdze wieczystej, która jest prowadzona dla nieruchomości. Kredyt pod zastaw mieszkania jest dostępny w banku, jeśli podobny produkt oferuje firma pożyczkowa, to w takim wypadku mówimy o pożyczce pod zastaw mieszkania.

Obecnie w ofercie różnych instytucji finansowych można znaleźć produkty finansowe, które pozwalają na sfinansowanie celów mieszkaniowych. Dzięki temu szybko możemy spełnić swoje marzenia o własnym domu lub mieszkaniu. Kredyt pod zastaw mieszkania jest zobowiązaniem celowym. Co to oznacza? Oznacza to, że pieniądze można przeznaczyć wyłącznie na cel, który został opisany w umowie kredytowej, czyli np. zakup domu lub remont nieruchomości.

kredyt pod zastaw mieszkania - wykres oprocentowanie

Źródło: https://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/finanse/5216787,Kredyt-hipoteczny-2021-oprocentowanie-marza-wklad-wlasny.html

Kredyt pod zastaw mieszkania – jakie warunki trzeba spełnić?

Aby otrzymać kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania własnościowego, konieczne jest posiadanie nieruchomości. Niektóre banki umożliwiają swoim klientom na zabezpieczenie kredytu hipoteką, która zostanie ustanowiona na nieruchomości należącej do osób trzecich np. rodziny kredytobiorcy. Aby otrzymać kredyt pod zastaw mieszkania, należy spełnić kilka warunków m.in. mieć dobrą zdolność i historię kredytową oraz posiadać wkład własny o odpowiedniej wysokości. Zgodnie z rekomendacją KNF, czyli Komisji Nadzoru Finansowego wkład własny powinien wynosić przynajmniej 20 procent wartości nieruchomości, którą chcemy sfinansować kredytem.

Kredyt pod zastaw mieszkania bez zdolności kredytowej

Jak wiadomo posiadanie zdolności kredytowej, jest niezbędne do tego, aby otrzymać kredyt w tradycyjnym banku. Co jednak w momencie, gdy nasza zdolność kredytowa nie jest najlepsza, a potrzebujemy dodatkowej gotówki? Niestety, ale tradycyjne banki mogą odmówić Ci przyznania kredytu, ponieważ wiąże się to dla nich ze zbyt dużym ryzykiem niespłacenia zobowiązania w terminie wraz z dodatkowymi kosztami takimi jak m.in. prowizje i odsetki. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku, gdy kredytobiorca chce wnieść zastaw w postaci nieruchomości, zwiększa on swoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Nieruchomość stanowi duże zabezpieczenie kredytu, dlatego kredytodawca może mieć mniejsze wymagania względem swojego klienta.

Kredyt pod zastaw mieszkania – jak uzyskać?

Osoba, która chce uzyskać kredyt pod zastaw mieszkania, musi udowodnić, że jest jedynym właścicielem nieruchomości. Wystarczy przygotować dokumenty, które są z tym związane i złożyć je w banku razem z odpowiednim wnioskiem. Każdy bank stawia przed swoimi klientami, różne wymagania więc warto zapoznać się z tym, jak to wygląda w przypadku instytucji, w której chcesz zaciągnąć kredyt. Najlepszym rozwiązaniem będzie osobiste odwiedzenie placówki stacjonarnej w swoim mieście i skorzystanie z pomocy pracownika banku. Taka osoba wyjaśni Ci, jakie warunku musisz spełnić i jakie dokumenty będą niezbędne do tego, aby uzyskać kredyt.

Alternatywą dla samodzielnego ubiegania się o kredyt pod zastaw mieszkania jet skorzystanie z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego. Doradca pomoże Ci w zgromadzeniu niezbędnych dokumentów oraz wypełnieniu formalności. Oprócz tego możesz liczyć na wsparcie podczas negocjowania korzystniejszych warunków spłaty kredytu. Dzięki doświadczeniu i wiedzy doradca kredytowy może pomóc Ci zaoszczędzić czas, ponieważ to on zajmie się większością spraw związanych ze znalezieniem i pozyskaniem finansowania. Przedstawi Ci on szczegóły danej oferty i zaproponuje najlepsze rozwiązanie, które będzie dopasowane do Twoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

kredyt pod zastaw mieszkania - grafika popyt

Źródło: https://jakubluszczyk.pl/Blog/Kredyty-hipoteczne/Ranking-kredytow-hipotecznych-maj-2021

Kredyt pod zastaw mieszkania – dokumenty

O kredyt pod zastaw mieszkania może starać się każda osoba, która posiada stałe dochody umożliwiające regularne opłacanie rat kredytu. Nie obejdzie się także bez wspomnianego już posiadania tytułu prawnego do nieruchomości. Aby udowodnić fakt, że jest się właścicielem danej nieruchomości, wystarczy przygotować odpowiedni dokument. Może to być:

– akt notarialny potwierdzający własność nieruchomości,

– wpis z rejestru gruntów, jeśli zastawem ma być działka budowlana,

– odpis z księgi wieczystej.

Oprócz wymienionych wyżej dokumentów przyszły kredytobiorca musi przygotować także zaświadczenie o zarobkach. Aby uzyskać takie zaświadczenie, wystarczy udać się do pracodawcy i poprosić go o ten dokument. Niektóre banki będą wymagać od swoich klientów także okazania wyciągu z konta bankowego z ostatnich kilku miesięcy. Podane dokumenty będą niezbędne w większości banków jednak każda instytucja może mieć inne wymagania względem swojego klienta. Aby dowiedzieć się, jakie dokumenty będą niezbędne w przypadku kredytu pod zastaw mieszkania, należy odwiedzić bank i zapytać o to pracownika.

Gdzie można uzyskać kredyt pod zastaw mieszkania i ile trzeba czekać na decyzję?

Na ten moment kredyt pod zastaw mieszkania to zobowiązanie, które jest dostępne w większości polskich banków. Instytucje finansowe chętnie udzielają tego rodzaju kredytu ze względu na wysoką wartość zabezpieczenia. Należy jednak sprawdzić szczegóły ofert, ponieważ każdy bank może ustalać własne warunki kredytowania. Niektóre banki proponują kredyty pod zastaw do 80% wartości nieruchomości, a niektóre już tylko do 50-60% wartości. Okres kredytowania w przypadku takiego zobowiązania wynosi wiele lat i większość banków umożliwia rozłożenie rat nawet na 20 lat. Jeśli chodzi o czas oczekiwania na decyzję kredytową, to jest to uzależnione od wielu czynników. Bank musi m.in. oszacować wartość mieszkania i przeanalizować wiele dokumentów. Takie działania zajmują sporo czasu, a w momencie, gdy dochodzi do tego duże obłożenie wnioskami kredytowymi, czas oczekiwania może wydłużyć się nawet do kilku tygodni. Większość wniosków jest jednak rozpatrywana dość szybko, a kredytobiorca może liczyć na decyzję nawet po kilku dniach od złożenia wniosku, jeśli po drodze nie pojawią się żadne komplikacje.

Kredyt pod zastaw mieszkania – najczęściej zadawane pytania:

Jak uzyskać kredyt pod zastaw mieszkania?

Aby uzyskać kredyt pod zastaw mieszkania, trzeba udowodnić bankowi, że jest się jedynym właścicielem nieruchomości, która ma stanowić zastaw zobowiązania. Aby to zrobić, wystarczy przygotować odpowiedni dokument, może to być: akt notarialny potwierdzający własność nieruchomości, wpis z rejestru gruntów, jeśli zastawem ma być działka budowlana lub odpis z księgi wieczystej. Oprócz tego należy przedstawić jeszcze inne dokumenty, których wymaga bank.

Czy można uzyskać kredyt pod zastaw mieszkania bez zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa jest niezbędna do tego, aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową od banku. Banki nie udzielają kredytów osobom bez zdolności kredytowej, czyli m.in. bez regularnych dochodów, ponieważ wiąże się to dla nich ze zbyt dużym ryzykiem nieodzyskania pożyczonych pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że zastaw mieszkania jest na tyle dużym zabezpieczeniem, że niektóre banki są w stanie zmniejszyć swoje wymagania względem klienta.

Czy warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego podczas ubiegania się o kredyt pod zastaw mieszkania?

Pomoc doradcy kredytowego w całym procesie ubiegania się o zobowiązanie finansowe w banku pozwala kredytobiorcy zaoszczędzić sporo czasu, a także stresu. Doradca kredytowy znajdzie bowiem najlepszą ofertę oraz pomoże w zgromadzeniu niezbędnych dokumentów i wypełnieniu formalności. Warto więc skorzystać z pomocy takiej osoby, ponieważ może to przyśpieszyć cały proces ubiegania się o kredyt.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *