Nawet, jeśli nie planuje się w danej chwili zaciągać żadnego zobowiązania finansowego, warto poznać poszczególne rodzaje kredytów. Większość osób w swoim życiu bierze jakiś kredyt, więc prędzej czy później taka wiedza może okazać się bardzo przydatna. Może ona między innymi pomóc w wybraniu typu zobowiązania właściwego do sytuacji, a także przygotowania się do związanych z nim wymagań i formalności.
Każdy zapewne zna takie rodzaje kredytów, jak kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny. Oferta banków jest jednak znacznie szersza i można wyróżnić oprócz tych dwóch produktów finansowych także wiele innych. Zarówno kredytów celowych, jak i takich, które można spożytkować w dowolny sposób. Poniżej zostaną przedstawione najważniejsze rodzaje kredytów, zarówno konsumenckich, jak i firmowych, które powinien znać każdy. Sprawdź!
Spis treści
Najważniejsze rodzaje kredytów dla klientów indywidualnych
Kredyty dla klientów indywidualnych to takie, które udzielane są danej osobie na cele niezwiązane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą (jeśli w ogóle jakąś prowadzi). To bardzo szeroka grupa, która obejmuje zarówno niewielkie, jak i bardzo duże zobowiązana, czy to celowe, czy niewymagające wydania środków w określony sposób i dostarczenia rachunków lub faktur.
To, jakie dokładnie kredyty indywidualne znajdą się w ofercie banku, zależy od jego decyzji. Niektóre instytucje finansowe mają szerszą ofertę, inne węższą, natomiast można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów kredytów dla klientów indywidualnych, które udzielane są przez większość banków. Są to:
- kredyt gotówkowy
- kredyt odnawialny
- kredyt konsolidacyjny
- kredyt oddłużeniowy
- kredyt hipoteczny.
Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu jakiegokolwiek kredytu, należy najpierw poważnie się zastanowić, czy będzie nas stać na jego spłacanie, a także jakiej dokładnie kwoty potrzebujemy, aby w konsekwencji nie spłacać większej kwoty niż trzeba. Wyjątkiem jest tutaj kredyt odnawialny, w przypadku którego płacimy odsetki tylko od tej kwoty kredytu, którą rzeczywiście użyjemy.
Kiedy już będziemy pewni, że kredyt to właściwe dla nas rozwiązanie w danej chwili, przyjdzie czas na to, aby wybrać jego właściwy rodzaj. Jak widać, dostępnych opcji jest wiele, a do tego mocno się one od siebie różnią. Z tego względu warto dokładnie zapoznać się z każdym z nich i zastanowić się, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom.
Rodzaje kredytów – kredyty gotówkowe i odnawialne
Jeśli chodzi o rodzaje kredytów, to kredyty gotówkowe są najprostszym i najbardziej popularnym typem. Umożliwiają kredytobiorcy otrzymanie pożądanej kwoty, która może zostać wydana na dowolny cel, bez konieczności przedstawiania dowodów, w jaki sposób została spożytkowana. W zależności od swojej zdolności finansowej, poprzez kredyt gotówkowy można pożyczyć od kilku tysięcy złotych do nawet kilkuset tysięcy.
Kredyty odnawialne również mogą być wykorzystane w dowolny sposób, ale są bardziej elastyczne. W ramach takich kredytów kredytobiorca otrzymuje limit na swoim koncie lub na specjalnym rachunku kredytowym, z którego może dowolnie czerpać, kiedy skończą mu się własne środki. Odsetki są naliczane tylko od tej części limitu, która rzeczywiście zostanie wykorzystana, a nie od całej przyznanej kwoty. Następnie każda wpłata na konto będzie uzupełniać naruszony limit.
Rodzaje kredytów dla osób spłacających wiele kredytów
Kredyt konsolidacyjny to popularne rozwiązanie wśród osób spłacających wiele różnych zobowiązań. W jego ramach można zmniejszyć liczbę posiadanych zobowiązań, a także obniżyć wysokość comiesięcznej raty. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego, z uwagi na wymagania odnośnie zdolności kredytowej i historii kredytowej.
Coraz większą popularność zdobywa także kredyt oddłużeniowy, który skierowany jest do osób znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Takie zobowiązanie pozwala spłacić bieżące zobowiązania i zamienić je na jedno, o niskiej racie, dopasowanej do domowego budżetu. Ten typ kredytu charakteryzuje się relatywnie niskimi wymaganiami wobec kredytobiorców, z uwagi na fakt, że jest on dedykowany konkretnie dłużnikom.
Rodzaje kredytów – kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny to kredyt celowy, udzielany na zakup lub budowę nieruchomości lub jej remont. Z reguły jest to zobowiązanie długoterminowe, które można zaciągnąć nawet na kilka dekad. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu tytułowego zabezpieczenia kredytu, a mianowicie hipoteki.
Hipoteka na nieruchomości sprawia, że w razie problemów ze spłatą zobowiązania bank będzie miał możliwość przejęcia nieruchomości i sprzedania jej w celu odzyskania swojej należności. Tego typu kredyty udzielane są na bardzo wysokie kwoty, wynoszące nawet do kilku milionów złotych.
1 Źródło: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/644067/we-dwoje-latwiej-o-kredyt-mieszkaniowy-ale-na-jaki-kredyt-nas-stac-podpowie-analizator-kredytowy-bik
Najpopularniejsze rodzaje kredytów firmowych
Poza produktami finansowymi dla osób prywatnych, wiele banków posiada także rozbudowaną ofertę kredytów firmowych. Przedsiębiorcy mają różnorodne potrzeby, dlatego też nie wystarczyłby jeden uniwersalny kredyt firmowy.
Najpopularniejsze rodzaje kredytów dla firm to:
- kredyt obrotowy dla firm
- kredyt inwestycyjny
- kredyt konsolidacyjny.
Kredyt obrotowy udzielany jest na zaspokojenie bieżących potrzeb firmy, takich jak zakup niezbędnych towarów i surowców, wypłacenie wynagrodzeń pracownikom, opłacenie składek ZUS oraz podatków. Tego typu kredyty są z reguły zobowiązaniami krótkoterminowymi, a ich kwota zależy od potrzeb i możliwości finansowych danego przedsiębiorstwa.
Kredyty inwestycyjne, jak wskazuje sama ich nazwa, są zobowiązaniami celowymi, udzielanymi na sfinansowanie takich przedsięwzięć, jak na przykład budowa nieruchomości, zakup nowych patentów, wdrożenie nowoczesnych technologii i nie tylko. Zazwyczaj są to zobowiązania długoterminowe, udzielane nawet na kilkanaście lat. Niektórzy kredytodawcy wymagają wniesienia wkładu własnego przy zaciąganiu tego typu kredytu, ale są też banki, które są skłonne sfinansować nawet 100% wartości inwestycji.
Kredyt konsolidacyjny dla firm działa na podobnej zasadzie, co omówiony już kredyt konsolidacyjny dla osób prywatnych. Umożliwia on połączenie wielu zobowiązań firmowych w jedno, aby zmniejszyć wysokość miesięcznej raty i utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa. Maksymalna kwota konsolidacji, a także typ zobowiązań, które można połączyć, zależne są od zasad panujących w danej instytucji finansowej.
2 Źródło: https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/rynki-finansowe/bankowosc/banki-zaostrzaja-wymogi-udzielania-kredytow-w-obliczu-pandemii
Podsumowanie
Dostępne aktualnie rodzaje kredytów są znacznie bardziej różnorodne niż kiedykolwiek wcześniej. Niemal każda osoba, która potrzebuje dodatkowych środków, powinna być w stanie znaleźć produkt finansowy skierowany do danego typu klienta. Jest to możliwe, ponieważ poszczególne rodzaje kredytów różnią się takimi aspektami, jak maksymalna kwota i okres spłaty, rodzaj zabezpieczenia czy dokładne wymagania stawiane kredytobiorcom, a także zakres wymaganych formalności.
Niezależnie od tego, czy interesuje nas kredyt gotówkowy, konsolidacyjny, hipoteczny czy jeszcze inny, zawsze powinniśmy zwracać największą uwagę na to, jak bardzo opłacalna jest dana oferta kredytu. Szczególnie w przypadku zobowiązań na większe kwoty, wybranie niewłaściwej oferty może oznaczać znaczne, niepotrzebne przepłacanie na kredycie. W związku z tym, jakiekolwiek rodzaje kredytów by nas nie zaciekawiły, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zwrócić się do wykwalifikowanego pośrednika kredytowego.
Taki ekspert przeanalizuje naszą sytuację finansową, doradzi, jakie rodzaje kredytów będą dla nas najkorzystniejsze, a następnie wyszuka najlepszą dostępną w danej chwili ofertę kredytu. Pomoże także ze wszystkimi formalnościami związanymi z kredytem i odpowie na wszelkie pytania potencjalnego kredytobiorcy.