Jak uzyskać kredyt na podstawie wpływów na konto?

31 lipca 2023 Mężczyzna dający pieniądze

Mimo że banki starają się maksymalnie upraszczać procedury ubiegania się o niektóre produkty finansowe, aby zminimalizować wszelkie formalności, to jednak potencjalny kredytobiorca musi osiągać dochody. Obecnie, kiedy coraz częściej klienci decydują się na to, by wnioskować o kredyt przez internet, banki rzadko wymagają od nich zaświadczenia od pracodawcy o dochodach. Zazwyczaj wystarczy im jedynie wyciąg z konta, by ocenić zdolność kredytową. Jak uzyskać kredyt na podstawie wpływów na konto? Podpowiadamy.

Czym jest kredyt na podstawie wpływów na konto?

Każda osoba, która posiada swoje konto w banku, w każdej chwili może wygenerować wyciąg transakcji zrealizowanych na takim rachunku. Kredyt na podstawie wpływów na konto to więc nic innego jak pożyczka, w przypadku której dokumentem potwierdzającym wysokość dochodów i wydatków jest wyciąg z konta. Zazwyczaj uwzględnia on ostatnie trzy lub sześć miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o kredyt.

Kredyt na podstawie wpływów na konto – czy jest możliwy?

Banki cały czas starają się podążać z duchem czasu i dopasowywać swoją ofertę do oczekiwań klientów. Z tego powodu, wprowadzają coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, takich jak właśnie kredyt na podstawie wpływów na konto. Otrzymanie pożyczki jest więc możliwe nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy tylko wypełnić odpowiedni wniosek na stronie internetowej wybranego banku, a następnie zalogować się do swojego panelu klienta. Metoda ta pozwala szybko zweryfikować zdolność kredytową, dzięki czemu proces otrzymania kredytu jest szybki, prosty i nie wymaga dodatkowych formalności.

Kredyt na podstawie wyciągu z konta – warunki ubiegania się o niego

Otrzymanie kredytu na podstawie wyciągu z konta jest realne. Jak jednak należy ubiegać się o taką pożyczkę? Otrzymanie takiego finansowania jest możliwe zarówno w placówce banku, jak i przez internet. Mimo że produkt ten wymaga minimum formalności to jednak, aby liczyć na kredyt na podstawie wyciągu z konta, trzeba spełniać kryteria określone przez bank. Mogą się one różnić w zależności od regulaminów czy polityki banku, jednak zazwyczaj nadal należy spełniać następujące warunki:

 • mieć odpowiednią zdolność kredytową,
 • posiadać stały i regularny dochód,
 • wyróżniać się dobrą historią kredytową,
 • posiadać konto osobiste w banku,
 • mieć ukończone przynajmniej 18 lat.

W niektórych bankach, aby otrzymać kredyt na podstawie wyciągu z konta, należy posiadać rachunek właśnie w tej konkretnej instytucji. Nie jest to jednak wymóg stosowany przez wszystkich. Kredyt na podstawie wyciągu z konta nie jest też równoznaczny z pożyczką bez sprawdzania baz, ponieważ bank będzie analizował sytuację finansową kredytobiorcy i sprawdzi, czy nie figuruje on w rejestrze dłużników. Jeżeli posiadamy negatywne wpisy w bazach takich jak BIK czy KRD, musimy liczyć się z decyzją odmowną ze strony banku.

Szczęśliwa kobieta z banknotem przy twarzy
Fot. Pexels

Kredyt gotówkowy na podstawie wyciągu z konta – czy jest możliwy i jakie są jego warunki?

Kredyt gotówkowy na podstawie wyciągu z konta jest jak najbardziej możliwy do otrzymania. Taki produkt oferuje obecnie większość banków. Jego zaletą jest brak konieczności przedkładania w placówce zaświadczenia od pracodawcy o zarobkach, co doceniają zwłaszcza kredytobiorcy, którzy nie chcą informować przełożonych o swoich zamiarach kredytowych. Bank jednak, aby mógł ocenić zdolność kredytową klienta, musi sprawdzić, jakie są jego wpływy i wydatki. Takich informacji dostarczy mu właśnie wyciąg z konta, który można bez problemu pobrać na przykład korzystając z bankowości internetowej. 

Żeby otrzymać kredyt gotówkowy na podstawie wyciągu z konta trzeba legitymować się stałym, odpowiednio wysokim źródłem dochodu, a także mieć konto w banku. Potencjalny kredytobiorca może mieć już pewne zobowiązania. Jednak istotne jest, aby nie były one zbyt wysokie w stosunku do osiąganych dochodów, a także, by nie miał żadnych opóźnień w ich płatności. Od klienta chcącego wziąć kredyt gotówkowy na podstawie wyciągu z konta wymagana jest również pełnoletność, a także zameldowanie na terenie Polski.


Kredyt hipoteczny na podstawie wpływów na konto – czy jest możliwy i jakie są jego warunki?

Uzyskanie kredytu hipotecznego wyłącznie na podstawie wpływów na konto nie jest możliwe, ponieważ bank potrzebuje w przypadku tak dużego zobowiązania znacznie więcej informacji, by móc podjąć decyzję o udzieleniu tego rodzaju finansowania. Dlatego zazwyczaj przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, kredytobiorca musi przedstawić zaświadczenie o zatrudnieniu i uzyskiwanych dochodach od pracodawcy. 

Wyciąg z konta bardzo rzadko jest wystarczającym dokumentem dla banku w przypadku kredytu hipotecznego. Jeżeli jednak taka instytucja decyduje się udzielić pożyczki hipotecznej na jego podstawie, wówczas zazwyczaj jest to jeden z wielu dokumentów, jakie należy przedłożyć do banku. Na przykład w sytuacji, kiedy klient poza umową o pracę osiąga również dodatkowe dochody w ramach umowy o dzieło, wówczas, by były one brane pod uwagę przez bank, muszą być osiągane przez okres co najmniej 3, 6, a nawet 12 miesięcy.


Kredyt konsolidacyjny na wyciąg z konta – czy jest możliwy?

Osoby, które posiadają kilka różnych zobowiązań i chcą obniżyć łączną wysokość miesięcznych rat kredytów i pożyczek lub spłacać tylko jedną ratę, mogą skorzystać z kredytu konsolidacyjnego. Czy jednak można otrzymać kredyt konsolidacyjny na wyciąg z konta? Banki wymagają przedstawienia szeregu innych dokumentów, między innymi umów pożyczek, które mają zostać skonsolidowane. Dlatego zazwyczaj nie można otrzymać kredytu konsolidacyjnego, przedkładając wyłącznie wyciąg z konta. Może on jednak stanowić cenne źródło informacji dla banku na temat osiąganych wpływów i comiesięcznych wydatków klienta, które może ułatwić tej instytucji ocenę zdolności kredytowej.

Kredyt na podstawie historii konta – jakie dodatkowe dokumenty sprawdza bank czy firma pożyczkowa?

W niektórych przypadkach kredyt na wyciąg z konta jest udzielony wyłącznie na podstawie tego dokumentu. Często jednak banki, a także firmy pożyczkowe sprawdzają dodatkowe potwierdzenia. To, jakich dokumentów będzie wymagał od kredytobiorcy bank, zależy przede wszystkim od polityki konkretnej firmy pożyczkowej, a także wysokości udzielanego finansowania. 

Bank zawsze sprawdza dokumenty tożsamości swoich klientów, a więc na przykład dowód osobisty. Pozostałe dodatkowe potwierdzenia powinien wymienić w warunkach kredytowych. W większości przypadków jednak, zwłaszcza gdy bierzemy kredyt na podstawie historii konta w banku, w którym posiadamy rachunek, instytucja ta samodzielnie sprawdza historię i wysokość wpływów, a także wydatków i na tej podstawie dokonuje decyzji kredytowej. Korzystając z kredytu na wyciąg z konta w innym banku, również zazwyczaj nie musimy dopełniać żadnych dodatkowych formalności.


Jakie banki udzielają kredytu na podstawie wpływów na konto?

Kredyt na podstawie wpływów na konto to produkt, który obecnie oferowany jest przez większość banków. Jakie instytucje mają go w swojej ofercie? Wśród nich można wymienić:

 • PKO BP,
 • mBank,
 • Santander,
 • ING,
 • Alior,
 • Millenium.

Warunki udzielenia kredytu na podstawie wpływów na konto w poszczególnych bankach mogą się różnić. Niektóre z nich wprowadzają ograniczenia kwotowe co do tego produktu, inne z kolei wymagają od klientów założenia konta w swojej placówce. Warto więc porównać oferty poszczególnych instytucji i wybrać dla siebie najkorzystniejszą.


Kredyt na podstawie wpływów na konto – procedura wnioskowania krok po kroku

Procedura wnioskowania o kredyt na podstawie wpływów na konto w większości banków przebiega podobnie. 

Krok 1.

Żeby zawnioskować o taką pożyczkę, należy najpierw zalogować się do swojej bankowości elektronicznej, a następnie wygenerować wyciąg z konta. Należy pamiętać, aby zaznaczyć odpowiedni okres, który ma obejmować to zestawienie. Niektóre banki wymagają, by wyciąg z konta obejmował ostatnie 3 miesiące, inne 6 miesięcy, a niektóre aż 12 miesięcy. Dlatego warto wcześniej zapoznać się z ofertą instytucji, w której chcemy zaciągnąć takie zobowiązanie lub wygenerować wyciąg w trzech powyższych wersjach. Jeżeli chcemy składać wniosek o kredyt na podstawie wpływów na konto osobiście w placówce banku, wówczas wyciąg musimy wydrukować. Jeżeli jednak całą procedurę chcemy zrealizować online, wówczas wystarczy, że pobierzemy wyciąg w formie PDF.

Krok 2.

Następnie należy wypełnić wniosek kredytowy osobiście w placówce banku lub przez internet i dołączyć do niego wcześniej wygenerowany wyciąg. 

Krok 3.

Kiedy już złożymy te dokumenty, wówczas wystarczy, że poczekamy na decyzję banku. W wielu przypadkach kredyt na podstawie wpływów na konto udzielany jest w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Zazwyczaj procedura ta nie przekracza 48 godzin.


Kredyt na podstawie wpływów na konto – wady i zalety

Kredyt na podstawie wpływów na konto to bardzo wygodne rozwiązanie. Jego niewątpliwą zaletą jest skrócenie wszelkich formalności do niezbędnego minimum, ponieważ aby uzyskać taki rodzaj finansowania, wystarczy wyłącznie złożyć wniosek w banku i dołączyć do niego wyciąg z konta. To więc doskonała propozycja dla osób, które potrzebują szybko otrzymać gotówkę. 

Jego zaletą jest również fakt, iż nie musimy prosić naszego pracodawcy o sporządzenie zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu, co jest istotne dla osób, które nie chcą, by jego przełożeni wiedzieli o zaciąganych przez nich zobowiązaniach. O środki możemy wnioskować nie tylko w placówkach stacjonarnych, ale również przez internet i cieszyć się nimi nawet po kilkunastu minutach.

Wadą kredytu na podstawie wpływów na konto zazwyczaj jest stosunkowo niska kwota, o jaką możemy się ubiegać, chociaż obecnie w wielu bankach podwyższane są maksymalne kwoty pożyczek na podstawie wpływów na konto i mogą one wynosić nawet 120-200 000 zł. Dla osób, które posiadają jakiekolwiek zadłużenia i wpisy w rejestrach dłużników, wadą tego produktu jest również fakt, iż tak jak każdy inny kredyt w banku, wymaga on określonej zdolności kredytowej i spełnienia szeregu warunków, w tym dobrej historii kredytowej.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *