Jeśli mówimy o finansach w dzisiejszych czasach, ogromną rolę odgrywają kredyty. Każdy człowiek, aby umiejętnie zarządzać swoim budżetem, powinien wiedzieć, jak postępować z własnym zadłużeniem. Kluczowym pojęciem na ten temat jest zdolność kredytowa. Konieczna jest wiedza o tym, czym jest zdolność kredytowa, jak zbudować zdolność kredytową od zera, czy co zrobić, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Musimy pamiętać, że zdolność kredytowa nie zależy wyłącznie od wysokości naszych dochodów. Zdarzają się sytuacje, że nawet przy ponadprzeciętnych zarobkach, pozostawia ona wiele do życzenia. Tak samo w sytuacji, gdy nasze wpływy nie są znaczne, można dla instytucji finansowych być wiarygodnym klientem. Wystarczy jedynie znać kilka zasad, od których zależeć będzie nasza współpraca pod tym kątem.
Spis treści
Jak podwyższyć zdolność kredytową?
Gdy znajdziemy się w sytuacji, że nasza zdolność kredytowa będzie niska, ważne jest, aby poradzić sobie z tym problemem, zanim stracimy dostęp do jakiejkolwiek pomocy finansowej. Przypomnijmy sobie kilka podstawowych kroków, mających na celu podwyższenie zdolności kredytowej.
- Minimalizacja wydatków. Pierwszy i najważniejszy krok, to ograniczenie wszystkich zbędnych wydatków. Warto przeanalizować wszystkie swoje zobowiązania, bo być może część nie jest nam niezbędna. Być może stara karta kredytowa nie jest już potrzebna i można ją zamknąć, co podwyższy zdolność kredytową. To samo tyczy się wszelkich limitów, czy kredytów odnawialnych na kontach. Warto też rozważyć wcześniejszą spłatę drobnych kredytów, czy rat. Takie ruchy działają na naszą korzyść.
- Pewność dochodów. Dobrym pomysłem jest też zatroszczenie się o swój przychód. Oczywiście najlepszym sposobem jest po prostu zwiększenie go, natomiast gdy nie mamy takiej możliwości, postarajmy się, chociaż o utrzymanie swojego zatrudnienia na umowie o pracę na czas nieokreślony, gdyż jest to najpewniejszy z punktu widzenia banku dochód. Czasami jest też możliwe postaranie się o jakiś dodatkowy przychód na przykład na umowie o dzieło lub zlecenie. Jest to również brane pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej.
- Historia kredytowa w BIK. Istotna oczywiście jest również nasza historia w Biurze Informacji Kredytowej. Każde nasze opóźnienie w spłacie, to czerwona lampka dla potencjalnego kredytodawcy. Nawet jeśli zarabiamy bardzo dobrze, a mimo to się spóźniamy z ratami względem innych instytucji, każdy bank się dwa razy zastanowi, zanim przekaże nam środki.
- Znalezienie współkredytobiorcy. Jeżeli oprócz nas w umowie kredytowej widnieje ktoś jeszcze. Zawsze będzie to działało na naszą korzyść. Dla banku jest to dodatkowe zabezpieczenie i w razie unikania spłaty przez nas, ma do kogo się zwrócić. Często bywa tak, że bez dodatkowego kredytobiorcy, nie mamy szans na kredyt, a jest to nasza ostatnia deska ratunku.
Czym jest zdolność kredytowa?
Podstawowym pytaniem jest oczywiście to, czym owa zdolność kredytowa jest. Jest to nic innego niż nasza możliwość spłaty określonego zadłużenia. Wysoka zdolność kredytowa oznacza, że mamy możliwość uregulowania wysokiego zadłużenia. Banki doskonale dbają o swoje interesy. Zanim udzielą kredytu, muszą mieć pewność, że pożyczone środki zostaną zwrócone. Oczywistym jest fakt, że nikt nie chce udzielać finansowania osobie, niebędącej w stanie go regularnie spłacać. Z drugiej strony zdolność kredytowa, to swego rodzaju wentyl bezpieczeństwa, który ma nas uchronić przed wpadnięciem w pętlę zadłużenia. Tak naprawdę nikomu nie jest na rękę sytuacja, gdy raty nie są spłacane. Jeżeli klient nie będzie miał odpowiedniego zabezpieczenia w czasie zawierania umowy, nawet najskuteczniejszy komornik nie będzie w stanie wyegzekwować od niego długu, nie mówiąc już o dobrowolnej spłacie. Znając motywację banku przy sprawdzaniu naszej wiarygodności jako klienta, przydatna może być wiedza, jak poprawić zdolność kredytową.
Bank odmówił Ci udzielenia kredytu? Nie wiesz, która pożyczka będzie dla Ciebie korzystna? Potrzebujesz wsparcia w procesie kredytowania?
Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów! Pomożemy Ci na każdym etapie pozyskiwania finansowania i odciążymy Cię od wszelkich formalności, oszczędzając Twój cenny czas.
Napisz do nas!Jak banki wyliczają zdolność kredytową?
Proces obliczania zdolności kredytowej przez banki i inne instytucje finansowe, wcale nie jest prosty i wszędzie jednakowy. Firmy te biorą pod uwagę szereg aspektów i tak naprawdę wiele naszych działań ma wpływ na naszą wiarygodność. Podstawowe czynniki sprawdzane przez banki możemy podzielić na dwie grupy:
- Analiza ilościowa. W tej części sprawdzane są nasze zarobki i wydatki miesięczne. Są one naturalnie zestawiane ze sobą. Weryfikowane jest bieżące zadłużenie, o ile istnieje, wydatki miesięczne, czy osiągany przychód. Reasumując, jest to po prostu bilans naszych wpływów i wydatków, który pokazuje, jaką realnie kwotą dysponujemy każdego miesiąca.
- Ocena jakościowa klienta. Tutaj ważna jest ocena wywiązywania się z zobowiązań w przeszłości. Sprawdzane jest to w takich bazach jak Biuro Informacji Kredytowej, czy Biura Informacji Gospodarczej. W powyższych rejestrach odnotowana jest cała historia naszych kredytów. Jeżeli w przeszłości mieliśmy problemy z terminową spłatą swoich długów, będzie to rzutowało na naszą zdolność kredytową. Szczególnie tu mowa o opóźnieniach powyżej 30 dni. Jeśli chcemy korzystnie wpłynąć na naszą sytuację finansową, powinniśmy unikać zadłużeń.
Istotne jest również to, jak często staramy się o wszelkiego rodzaju kredyty, lub pożyczki. Każdy składany przez nas wniosek, wiąże się ze złożeniem przez daną instytucję zapytania o raport naszej historii kredytowej. Duża ilość takich zapytań w niedługim czasie powoduje obniżenie naszej wiarygodności. Sugeruje to bowiem, że popadliśmy w jakieś kłopoty finansowe i nie jesteśmy do końca pewnym klientem. Więc jeśli zastanawiamy się, jak podwyższyć zdolność kredytową, nie możemy ignorować znaczenia zapytań kredytowych.
Jak zbudować zdolność kredytową?
Jeśli jesteśmy na początku przygody z instrumentami finansowymi, musimy wiedzieć, jak zbudować zdolność kredytową. Warto świadomie podejmować decyzje finansowe, aby być w oczach banków wiarygodnym kredytobiorcą. Uporządkujmy sobie wiedzę o tym w kilku punktach, może ona uchronić nas przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia.
- Pierwszym krokiem w budowaniu zdolności kredytowej, jest zaciągnięcie pierwszego zobowiązania. Znakomicie będzie się do tego nadawał zakup dowolnego produktu na raty. Przy ratach banki podchodzą najłagodniej do kwestii zdolności kredytowej i jest to najprostsza droga do zbudowania historii kredytowej. Nawet jeżeli stać nas na zakup produktu lub usługi w całości, warto zapisać się jako kredytobiorca w BIK.
- Kolejnym, tym samym najważniejszym krokiem, jest terminowe spłacanie rat. Jest to podstawa, jeśli chcemy wiedzieć, co zrobić, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Jeśli będziemy mieli nienaganną historię kredytową, nawet przy niskich dochodach, zdolność kredytowa nigdy nie będzie dla nas problemem.
- Rozsądne korzystanie z karty kredytowej. We wcześniejszej części tekstu, karta kredytowa była opisana jako balast, który obciąża zdolność kredytową. Jednak może być ona stosowana jako narzędzie działające na naszą korzyść. Wystarczy tylko, że będziemy korzystać z niej z głową. Pamiętając o regularnych spłatach, zachowując okres bezodsetkowy, możemy na co dzień cieszyć się kartą kredytową, która sukcesywnie poprawia zdolność kredytową.
Pośredniczymy w pozyskiwaniu kredytów dla osób prywatnych i firm.
Pomożemy Ci, nawet jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji.
Skontaktuj się ze swoim doradcą!Skąd pożyczyć pieniądze przy niskiej zdolności kredytowej?
Życie różnie się układa, bywa tak, że nasza zdolność kredytowa staje się niska. Wtedy również zdarzają się sytuację, że konieczne jest skorzystanie z dodatkowego finansowania. Może się okazać to problemem, gdyż banki skrupulatnie podchodzą do weryfikowania zdolności kredytowej potencjalnych klientów. Z pomocą przychodzą nam wówczas wszelkie firmy pozabankowe. Cechują się one tym, że bardziej liberalnie podchodzą do pożyczania środków niż banki. Zajmują one niszę klientów, którzy balansują na granicy braku zdolności kredytowej. Jeśli mamy na koncie opóźnienia, czy zaległości, które blokują nam drogę do kredytu, możemy uzyskać finansowanie gdzie indziej. Musimy się wtedy jednak liczyć z wyższymi kosztami, bo tym takie firmy rekompensują sobie obsługiwanie bardziej ryzykownego klienta. Musimy mieć jednak świadomość, że jeśli jesteśmy całkowicie niewypłacalni i mamy na przykład zajęcia komornicze na koncie, nawet w takich firmach możemy mieć problem z zaciągnięciem pożyczki. Dlatego warto dbać o swoją zdolność kredytową, aby nie dopuścić do takich sytuacji.