Bardzo często można spotkać się z pytaniami o kredyty czy pożyczki „bez BIK”. Wynika to z faktu, że negatywna historia kredytowa w BIK znacznie obniża szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Potencjalni kredytobiorcy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego też szukają sposobów, aby w jakiś sposób ominąć wymagania związane z BIK-iem lub poprawić swoją sytuację – takich jak na przykład czyszczenie BIK.
Niektóre firmy oferują taką usługę (a jeszcze więcej osób jej szuka). Czy jednak wyczyszczenie BIK z negatywnych wpisów jest w ogóle możliwe? Na jakiej zasadzie działa Biuro Informacji Kredytowej i co musi się stać, żeby wpisy pojawiły się w bazie lub z niej zniknęły? Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, ponieważ może to okazać się istotne, kiedy zdecydujemy się zawnioskować o kredyt.
Spis treści
Czyszczenie BIK, czyli dlaczego Biuro Informacji Kredytowej jest takie ważne?
Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, z którą współpracują wszystkie polskie banki i duża ilość firm pożyczkowych. Oznacza to, że w jego bazie znajdują się informacje o każdym aktywnym kredycie w naszym kraju (a także wielu już spłaconych, co dokładnie objaśnimy w dalszej części tego artykułu) i sporej części pożyczek.
Dotyczy to zarówno zobowiązań spłacanych na czas, jak i przeterminowanych – BIK nie jest listą dłużników i obecność w jego bazie, sama w sobie, nie jest niczym negatywnym. Wszystko zależy od tego, jakie konkretnie informacje na temat danej osoby posiada Biuro. Warto wspomnieć, że w bazie BIK nie znajdują się informacje dotyczące rachunków telekomunikacyjnych, mandatów czy alimentów.
Dzięki BIK firmy pożyczkowe i banki mogą przed udzieleniem danej osobie kredytu sprawdzić, czy w przeszłości spłacała ona swoje zobowiązania w terminie. Jeśli tego nie robiła, dla potencjalnego kredytodawcy jest to jasny sygnał, że może ona być nierzetelna, w związku z czym jej szanse na pozytywną decyzję kredytową znacząco spadają. Dlatego też czyszczenie BIK jest czymś, na czym tak wielu osobom zależy. Biuro Informacji Kredytowej może pomóc w uzyskaniu kredytu (jeśli w jego bazie znajdują się pozytywne informacje na nasz temat), ale może też okazać się sporą przeszkodą.
1 Źródło: https://direct.money.pl/artykuly/porady/2020-na-rynku-kredytowym-byl-najgorszy-od-szesciu-lat-2021-ma-przyniesc-poprawe-ale-czy-na-dlugo
Na czym polega czyszczenie BIK i czy jest możliwe?
Czyszczenie BIK w teorii ma polegać na usunięciu z bazy negatywnych wpisów na temat danej osoby. W rezultacie szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej mają ulec podwyższeniu. Taką usługę oferują niektóre firmy trzecie, w żaden sposób z BIK-iem niezwiązane. Jednak, jak informuje samo Biuro Informacji Kredytowej, tak zwane oczyszczanie BIK-u jest w praktyce niemożliwe.
Możliwość pozbycia się niekorzystnych wpisów w dowolnym momencie byłaby niezgodna z ideą Biura, które w założeniu ma przecież dostarczać bankom i innym instytucjom finansowym wiarygodnych informacji na temat potencjalnych klientów. Negatywne wpisy są usuwane z bazy tylko w kilku bardzo ściśle określonych przypadkach i, jeśli żaden z nich nie wystąpił, żadna wyspecjalizowana firma nie będzie w stanie pomóc.
Z kolei w przypadku, kiedy istnieje możliwość pozbycia się negatywnych wpisów, można doprowadzić do tego całkowicie samodzielnie. Lepiej w związku z tym nie korzystać z tego typu usług, ponieważ z reguły nie działają one w rzeczywistości w taki sposób, w jaki są reklamowane.
Jak pozbyć się negatywnych wpisów z BIK?
Można mówić o dwóch przypadkach, w których czyszczenie BIK z negatywnych wpisów jest w pewien sposób możliwe. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, w której minęło 5 lat od momentu całkowitego uregulowania kredytu, którego spłata nastąpiła z opóźnieniem.
W takim przypadku można złożyć do BIK wniosek o usunięcie informacji na jego temat z bazy. Przez pierwsze 5 lat nie da się jednak nic z nim zrobić i będzie on widoczny dla potencjalnych kredytodawców i pożyczkodawców, sprawdzających historię danej osoby w BIK.
Drugi przypadek ma zastosowanie, kiedy negatywny wpis jest w jakiś sposób nieprawidłowy (na przykład zobowiązanie w rzeczywistości zostało spłacone na czas, ale wierzyciel się pomylił i zgłosił informację o nieistniejącym opóźnieniu do BIK).
W takim przypadku da się usunąć go przed upływem 5 lat, ale nie może o to zawnioskować sam dłużnik. Musi on poinformować o błędnym wpisie bank lub firmę pożyczkową, aby ona złożyła do Biura wniosek o korektę wpisu lub jego całkowite usunięcie.
2 Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-kosztuje-czysta-historia-kredytowa-2880122.html
Najlepsze sposoby na poprawę historii kredytowej
Nawet, jeśli mamy negatywne wpisy w BIK i nie ma szans, aby w najbliższej przyszłości je usunąć, nie oznacza to, że nie istnieje żadna możliwość poprawienia swojej historii kredytowej. Przeciwnie – jest wiele innych kroków niż czyszczenie BIK, które można podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Oto kilka najważniejszych z nich.
Wyraź zgodę na przetwarzanie informacji o kredytach spłaconych na czas
Biuro Informacji Kredytowej ma prawo do przechowywania informacji o już spłaconym kredycie lub pożyczce przez 5 lat od jego uregulowania bez zgody dłużnika, ale tylko pod warunkiem, że zobowiązanie zostało spłacone z opóźnieniem. Jeśli zostało uregulowane zgodnie z harmonogramem, może zostać usunięte z bazy od razu po upłynięciu okresu spłaty. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie.
Pozytywne wpisy w historii kredytowej świadczą na korzyść danej osoby i stwarzają znacznie lepsze wrażenie niż historia, w której są tylko wpisy negatywne lub nie ma żadnych. Dlatego też warto wyrazić zgodę na przetwarzanie przez BIK zobowiązań uregulowanych na czas – nie wiąże się to z żadnym kosztem, a może natychmiast poprawić wizerunek potencjalnego kredytobiorcy w oczach przyszłych wierzycieli.
Wygeneruj pozytywne wpisy w bazie, jeśli oczyszczenie BIK-u nie wchodzi w grę
Kolejny warty rozważenia sposób na poprawienie swojej historii kredytowej to wygenerowanie nowych, pozytywnych wpisów. Można zrobić to na przykład poprzez zakup tanich przedmiotów, na przykład sprzętu AGD, na tak zwane raty 0%. To dobre rozwiązanie, jeśli i tak planujemy coś kupić i mamy na to przygotowaną gotówkę, ponieważ w takim przypadku nie będziemy tracić pieniędzy na coś, czego później nie użyjemy.
Tego typu zobowiązania mają RRSO 0%, czyli nie wiążą się z żadnym dodatkowym kosztem, takim jak odsetki czy prowizja (o ile będziemy spłacać je na czas – w przeciwnym wypadku mogą zostać naliczone odsetki karne za opóźnienie). Jednocześnie informacje na ich temat pojawiają się w BIK. Na taki krok należy się jednak decydować tylko w przypadku, gdy jesteśmy pewni, że będzie nas stać na terminową spłatę takiej pożyczki.
Czyszczenie BIK – podsumowanie
Jak już wiemy, czyszczenie BIK nie jest do końca możliwe, dlatego też najlepiej trzymać się z daleka od takich usług. Negatywne wpisy co prawda w pewnym momencie znikną z BIK, ale następuje to po stosunkowo długim okresie i trzeba być po prostu cierpliwym, czekając, aż wreszcie to nastąpi. Wyjątkiem są tu sytuacje, w których negatywny wpis pojawił się w BIK omyłkowo, na przykład z powodu jakiegoś błędu ze strony wierzyciela – w takim przypadku powinien on skontaktować się z Biurem i wyjaśnić zaistniałą pomyłkę.
Brak możliwości prostego i szybkiego wyczyszczenia BIK nie oznacza jednak, że nie da się nic zrobić, aby poprawić swoją historię kredytową. Powyżej opisano wiele skutecznych metod, które można zastosować, żeby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu. Warto je wypróbować, zwłaszcza, jeśli planuje się zawnioskowanie o kredyt wymagający wysokiej zdolności kredytowej, czyli na przykład kredyt hipoteczny.