Początek działalności firmy to w większości przypadków bardzo trudny okres. Potrzebne jest sporo środków, aby na przykład zakupić niezbędne surowce, licencje i maszyny, a przez pewien czas przewidywane zyski będą małe lub wręcz zerowe, zanim firmie uda się wybić.
Z tego względu kredyt dla nowych firm może być niezwykle przydatny, szczególnie, jeśli nie dysponujemy dużymi oszczędnościami bądź nie możemy liczyć na wsparcie zamożnych inwestorów.
Tylko czy taki kredyt w ogóle jest możliwy? Jakie warunki trzeba spełnić, aby go otrzymać i czy jest on opłacalny? Jakie są inne źródła finansowania, z których mogą skorzystać firmy z niewielkim stażem? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można poniżej.
Spis treści
Dlaczego nowym firmom trudno jest uzyskać kredyt?
Wiele zwykłych, ogólnodostępnych kredytów firmowych, poza wymaganiami dotyczącymi zdolności kredytowej czy historii kredytowej, posiada także wymagania odnośnie do stażu firmy. Często można się spotkać z wymogiem prowadzenia działalności od co najmniej 6 miesięcy, roku, czy nawet dłuższego okresu.
Banki bywają skłonne nieco obniżyć wymagania w przypadku prowadzenia u danej instytucji rachunku firmowego, ale wciąż tradycyjne kredyty obrotowe czy inwestycyjne mogą być dla zupełnie nowych firm niedostępne.
Wynika to z faktu, że przez pierwszy rok lub dwa działalności firmy są szczególnie narażone na bankructwo. Może się bowiem okazać, że kadra zarządzająca będzie kompetentna, jakość świadczonych usług niska czy konkurencja zbyt duża. Z tego względu udzielanie kredytów młodym firmom wiąże się dla banków ze sporym ryzykiem. Jest w końcu niemałe prawdopodobieństwo, że ostatecznie takie firmy okażą się niewypłacalne.
Z drugiej strony, są też firmy, którym udaje się szybko osiągnąć spory sukces z uwagi na duże zaangażowanie właścicieli, wiedzę, doświadczenie czy dobry pomysł. Dlatego też wiele banków wprowadziło do swojej oferty kredyt dla nowych firm, stworzony specjalnie z myślą o początkujących przedsiębiorcach, którzy nie spełniają warunków związanych ze zwykłym kredytem. Tego typu zobowiązania bywają udzielane już o pierwszego dnia istnienia firmy.
1 Źródło: https://www.pb.pl/pozyczka-pod-zastaw-nieruchomosci-a-bezpieczenstwo-finansowe-firmy-805795
Kredyt dla nowych firm – rodzaje kredytów firmowych
Warto wiedzieć, że tak, jak wśród kredytów dla osób prywatnych występuje spora różnorodność (dostępne są m.in. kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe czy hipoteczne), tak również istnieją różne rodzaje kredytów firmowych. Mogą się one różnić między innymi celem, na który mogą być spożytkowane pozyskane za ich pomocą środki. Dwa najpopularniejsze rodzaje kredytów firmowych to:
- kredyt obrotowy
- kredyt inwestycyjny.
Kredyt obrotowy to z reguły zobowiązanie krótkoterminowe, udzielane na okres jednego roku. Jest to kredyt, który może posłużyć na pokrycie bieżących potrzeb firmy, takich jak wypłata wynagrodzeń pracownikom, zakup niezbędnych towarów i surowców czy opłacenie podatków. Może od razu zostać wypłacony w całości, ale bywa też wypłacany w transzach.
Kredyt inwestycyjny jest, jak sama nazwa wskazuje, udzielany na realizację określonej inwestycji. Może, ale nie musi wymagać wniesienia pewnego wkładu własnego. Ten typ kredytu może być udzielany nawet na stosunkowo długi okres. Bank może wymagać od kredytobiorcy dokumentów poświadczających, że rzeczywiście wydał on przyznane środki zgodnie z ustalonym celem.
Istnieje też taka forma finansowania, jak kredyt dla firm w rachunku bieżącym. Wymaga ona, aby kredytobiorca prowadził rachunek w danym banku. W tym wypadku środki są udostępniane jako dodatkowy limit na koncie, który można dowolnie wykorzystywać, a następnie każda wpłata na konto będzie służyła jego uzupełnieniu.
Co ważne, odsetki są naliczane tylko od kwoty, która rzeczywiście zostanie wykorzystana, w związku z czym taki rodzaj zobowiązania może być potraktowany jako swoista poduszka bezpieczeństwa, na przykład na wypadek, gdyby płynności finansowej firmy zagroził brak terminowych płatności od kontrahentów.
Kredyt dla nowych firm – warunki
Z uwagi na fakt, że kredyty dla nowych firm udzielane są niekiedy już od pierwszego dnia działalności, nie wiążą się one z wysokimi wymaganiami. Banki nie mogą w końcu oczekiwać, aby dopiero co założona firma posiadała rozbudowaną historię kredytową czy wysoką zdolność kredytową.
Warunkiem udzielenia kredytu dla nowych firm może być zabezpieczenie zobowiązania, szczególnie w przypadku wysokiej kwoty, na przykład za pomocą ubezpieczenia, hipoteki czy poręczenia osoby trzeciej. Mniejsze kredyty mogą być udzielane nawet bez żadnego zabezpieczenia.
Czy kredyt dla nowych firm się opłaca?
Kredyt dla nowych firm może być nieco bardziej kosztowny niż zwykły kredyt dla firm z większym stażem, aczkolwiek zależy to od zasad panujących w danym banku. Wynika to z faktu, że, jak już wspomniano, udzielenie kredytu całkiem nowej firmie jest sporym ryzykiem, które musi zostać zrekompensowane.
Mimo wszystko może to być opłacalny rodzaj kredytu, szczególnie, jeśli z jego pomocą uda się zakupić produkty czy maszyny, które pomogą firmie się rozwinąć i szybciej zacząć przynosić dochody. Warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego pośrednika kredytowego, aby pozyskać kredyt dla nowych firm na najlepszych możliwych warunkach i uniknąć niepotrzebnego przepłacania, a także uciążliwych formalności.
Kredyt dla nowych firm – skąd jeszcze firma może pozyskać finansowanie?
Poza kredytem dla nowych firm są także inne sposoby, na które początkujący przedsiębiorcy mogą uzyskać dodatkowe środki. Należy do nich na przykład zawnioskowanie o dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy. Dostępne są także różnego rodzaju inne dofinansowania rządowe i unijne, jak i szereg prywatnych projektów, które łączą inwestorów z osobami mającymi ciekawy pomysł na własny biznes.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć ze sobą kilka różnych metod finansowania. Wiele zależy od tego, w jakiej branży chcemy rozpocząć działalność. Niektórzy specjaliści, żeby zacząć zarabiać, potrzebują tylko laptopa z dostępem do Internetu, inni zaś będą musieli zakupić specjalistyczny sprzęt za dziesiątki czy setki tysięcy złotych. Przed założeniem działalności warto poświęcić czas na zebranie pewnych oszczędności, aby przynajmniej częściowo móc sfinansować start firmy z własnych środków.
Kredyt dla firm a leasing
Ciekawą alternatywą dla kredytu dla nowych firm jest także leasing, dostępny już na samym początku działalności. W ramach leasingu operacyjnego do momentu wykupu mienia (z reguły pojazdu, ale przedmiotem leasingu może być też na przykład sprzęt komputerowy) pozostaje ono własnością leasingodawcy. Co ważne, firma ma możliwość zaliczenia całości raty leasingowej w koszty uzyskania przychodu, tym samym obniżając podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.
Firmy leasingowe są skłonne zawierać umowy również z początkującymi firmami. Nie stawiają wysokich wymagań odnośnie do zdolności kredytowej. Warto też wiedzieć, że leasing nie obniża zdolności kredytowej, nie zmniejszy więc szansy na zaciągnięcie kredytu. Wartym uwagi rozwiązaniem może być leasing trwałych składników majątku (pojazdów, maszyn) i gotówkowy kredyt dla nowych firm na cele, których nie można sfinansować leasingiem.
W przypadku kredytu również istnieje możliwość dokonania pewnej optymalizacji podatkowej. O ile środki rzeczywiście zostały wykorzystane na potrzeby firmy jako koszt uzyskania przychodu można zaliczyć część odsetkową raty zobowiązania.
Kredyt dla nowych firm – podsumowanie
Kredyt dla nowych firm to ciekawe rozwiązanie, które pozwala pozyskać początkującym przedsiębiorcom kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych. Te środki mogą zostać wykorzystane, w zależności od rodzaju kredytu i potrzeb, na bieżące potrzeby firmy lub jej rozwój (zakup sprzętu, pojazdów, oprogramowania).
Zaciągnięcie takiego kredytu warto skonsultować z dobrym doradcą kredytowym. Przeanalizuje on sytuację firmy i sprawdzi, gdzie będzie ona w stanie uzyskać pozytywną decyzję kredytową i na jakich warunkach. Niska rata zobowiązania jest kluczowa, aby nie zagrozić płynności finansowej firmy, która w przypadku młodych przedsiębiorstw jest szczególnie delikatna.