Zaległości w ZUS a kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

7 października 2023 zaleglosci w zus a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to duże zobowiązanie, które często opiewa na kwoty sięgające rzędu kilkuset tysięcy złotych, a nawet milionów. Z tego powodu, bank dokładnie analizuje zdolność kredytową klienta ubiegającego się o ten rodzaj finansowania. Wszelkie opóźnienia w spłacie kredytów czy niskie dochody, mogą przekreślić nasze szanse na zakup wymarzonego domu lub mieszkania. Jak jednak wygląda sytuacja w przypadku zaległości w ZUS? Czy wpływają one na zdolność kredytową w przypadku kredytu hipotecznego? Podpowiadamy.

Jak bank bada zdolność kredytową w przypadku kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie. Dlatego decydując się na skorzystanie z takiego rozwiązania, warto zastanowić się, czy, aby na pewno spełniamy wszystkie kryteria, które bank bierze pod uwagę, analizując naszą zdolność kredytową i które wpływają na parametr, jakim jest ocena punktowa BIK. Ze względu na to, że w przypadku produktów hipotecznych, od kredytobiorców wymagany jest wkład własny, musimy zastanowić się również nad tym, czy nasza poduszka finansowa jest na tyle duża, że bez problemu uda nam się zapłacić wymaganą sumę. Bank, badając zdolność kredytową klienta, bierze pod uwagę źródło dochodu i jego stabilność, liczbę osób na utrzymaniu, wiek i płeć, a także stałe wydatki oraz aktualne zobowiązania. Analizuje także historię kredytową. Z tego powodu, jeżeli mieliśmy do tej pory jakiekolwiek opóźnienie w spłacie kredytu, istnieje szansa, że otrzymamy od banku decyzję odmowną. Wiele osób zastanawia się jednak, czy bank uwzględnia podczas dokonywania analizy zdolności kredytowej również nasze zaległości w ZUS.

obliczanie zdolnosci kredytowej
Fot. Pexels

Czy bank ma dostęp do konta ZUS kredytobiorcy?

Ocena punktowa BIK uzależniona jest od czynników, o których wielu kredytobiorców wie. Istnieją jednak osoby, które zadają sobie pytanie: czy bank ma dostęp do konta ZUS kredytobiorcy? Otóż teoretycznie nie. Jednak może on poprosić o dołączenie do wniosku (niezależnie od tego, jak długi wybierzemy okres kredytowania) zaświadczenie z ZUS-u, które potwierdzi odprowadzanie składek do tej instytucji. Bank jednak nie ma dostępu do konta ZUS kredytobiorcy.

Nie trać cennego czasu na bezowocne wysyłanie wniosków kredytowych.

Skontaktuj się z doradcą, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt niezależnie od sytuacji.

Napisz do nas!

Czy mając zaległości w ZUS, można ubiegać się o kredyt hipoteczny?

Przedsiębiorcy zobligowani są do płacenia składek, m.in. do ZUS-u czy US. Zaleganie z takimi płatnościami, może mieć bardzo niekorzystny wpływ na ich sytuację. Ze względu na to, że osoby prowadzące działalność gospodarczą, zazwyczaj proszone są przez bank o dostarczenie zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami w instytucjach takich jak ZUS i US, gdy przedłożą dokument do banku, który będzie stwierdzał zaleganie z takimi składkami, wówczas muszą liczyć się z odmowną decyzją kredytową.

Warto więc mieć świadomość, że w przypadku zaległości podatkowych, a także zaległości w ZUS, bank odmówi nam kredytu, ponieważ takie długi zostaną potraktowane w taki sam sposób jak nieterminowe płatności innych rat. Z tego powodu przed ubieganiem się o kredyt, należy uregulować wszystkie swoje należności w ZUS.

Zaległości w ZUS a kredyt hipoteczny – o czym należy pamiętać?

Zaległości w ZUS mogą skutkować odmowną decyzją dotyczącą przyznania kredytu hipotecznego nie tylko w przypadku przedsiębiorców, ale również osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Jeżeli analitycy uznają, że dany przedsiębiorca nie jest wiarygodny, wówczas mogą poprosić swojego klienta o przedłożenie zaświadczenia z ZUS o podstawie naliczenia składek ubezpieczeniowych. Jeżeli okaże się, że pracodawca miał opóźnienia lub nie płacił takich składek, wówczas klient zatrudniony na podstawie umowy o pracę, musi liczyć się z decyzją odmowną dotyczącą kredytu hipotecznego.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *