Zabezpieczenie pożyczki gotówkowej – dla kogo?

2 lutego 2023 Zabezpieczenie pożyczki gotówkowej

Jednym z filarów działalności banków jest pożyczanie pieniędzy klientom. Banki dość chętnie udzielają kredytów, ale zawsze biorą pod uwagę ryzyko niewypłacalności tych, którzy pożyczyli pieniądze. To właśnie z tego powodu stosowane są różne zabezpieczenia pożyczek. Dla banku to gwarancja odzyskania pieniędzy, jeśli kredytobiorca przestanie się wywiązywać ze swoich zobowiązań. Obecnie skuteczne zabezpieczenie pożyczki nie jest najmniejszym problemem. Banki mają do wyboru wiele form zabezpieczeń, co sprawia, że z łatwością można wybrać takie, które będzie odpowiednie zarówno dla klienta, banków, jak i będzie dopasowane do charakteru kredytu. Zobaczmy, jakie zabezpieczenie pożyczki gotówkowej można dzisiaj zastosować.

Zabezpieczenie pożyczki – czym jest?

Zadaniem zabezpieczenia pożyczki jest ochrona pożyczkodawcy przed niewypłacalnością klienta. Coraz częściej zabezpieczenia stosowane są nie tylko w przypadku bardzo wysokich kredytów. Powszechne jest przekonanie, że zabezpieczenie kredytu to rozwiązanie dobre wyłącznie dla banków. Tymczasem okazuje się, że z niektórych form zabezpieczeń korzystają również ci, którzy pożyczyli pieniądze w banku. Jeśli chodzi o stosowane obecnie zabezpieczenia kredytów, zaliczają się do nich:

  • weksel;
  • ubezpieczenie;
  • zastaw;
  • poręczenie;
  • hipotekę.

Ostatnią opcją, na jaką mogą postawić banki i firmy pożyczkowe jest oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Umowa pożyczki z zabezpieczeniem jest obecnie absolutnym standardem. Jeśli chcesz pożyczyć pieniądze, musisz liczyć się z tym, że bank będzie chciał zastosować zabezpieczenie.

Bank odmówił Ci udzielenia kredytu? Nie wiesz, która pożyczka będzie dla Ciebie korzystna? Potrzebujesz wsparcia w procesie kredytowania?

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów! Pomożemy Ci na każdym etapie pozyskiwania finansowania i odciążymy Cię od wszelkich formalności, oszczędzając Twój cenny czas.

Napisz do nas!

Zabezpieczenie pożyczki gotówkowej – dla kogo?

Pożyczka z zabezpieczeniem to produkt bankowy, po który mogą sięgnąć wszyscy potrzebujący pieniędzy, którzy jednocześnie spełniają wymagania banków. Podstawowym warunkiem jest oczywiście posiadanie zdolności kredytowej na odpowiednim poziomie. Nawet w przypadku zastosowania zabezpieczenia bank sprawdzi, jaką sytuację finansową ma klient. Chodzi o to, jak kształtują się szanse na to, że pożyczka zostanie spłacona. Banki zawsze dokładnie analizują również historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Źródłem informacji na jej temat jest między innymi Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK. Jeśli pożyczałeś już wcześniej pieniądze i niekoniecznie terminowo spłacałeś swoje zobowiązania, szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji spadają.

Jak zabezpieczyć pożyczkę? Sposoby zabezpieczenia pożyczki

Wskazaliśmy już, że formy zabezpieczenia kredytów mogą być różne. Ich mechanizm działania jest inny. Jedne są korzystniejsze dla banków i firm pożyczkowych, inne zapewniają solidną ochronę również kredytobiorcom.

Decydując się na pożyczenie pieniędzy nie w banku, a w firmie pożyczkowej, możesz spotkać się z zabezpieczeniem w formie zastawu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zabezpieczyć pożyczkę, pamiętaj, że w przypadku zastawu dostępne są dwie opcje. Wyróżnia się zastaw:

  • zwykły;
  • rejestrowy.

Zastaw zwykły wiąże się z wyłączeniem możliwości korzystania z rzeczy, na którą nałożono zastaw. W przypadku zastawu rejestrowego kredytobiorca może nadal korzystać z rzeczy objętej zastawem. Co może objąć zastaw? Może to być na przykład samochód.

Zabezpieczenie pożyczki gotówkowej to – jak już wskazaliśmy – również poręczenie pożyczki. Umowa pożyczki z ubezpieczeniem bardzo często uwzględnia poręczenie. Aby do niego doszło, trzeba znaleźć osobę, która zdecyduje się poręczyć nam kredyt. Musi ona być świadoma tego, że jeśli kredytobiorca przestanie spłacać swoje zadłużenie, to zobowiązanie spadnie na nią. Co więcej, będzie zobowiązania do zwrócenia nie tylko pożyczonej kwoty. Poręczyciel będzie musiał oddać również prowizję oraz odsetki. Wiele osób sądzi, że poręczenie zawsze ma formę pisemną. Tymczasem okazuje się, że dopuszczalna jest również forma ustna. Niemniej jednak fachowcy zalecają, aby stawiać na poręczenie pisemne. To ustne jest bowiem bardzo trudno udowodnić, co może generować szereg problemów.

Wybierając poręczyciela, musisz pamiętać, że bank z pewnością sprawdzi zarówno jego zdolność, jak i historię kredytową. Jeśli w którymś z obszarów potencjalny poręczyciel nie wypadnie najlepiej, bank może go nie zaakceptować.

Formą zabezpieczenia pożyczki, która jest korzystna zarówno dla banków, jak i pożyczkobiorców jest niewątpliwie ubezpieczenie. To rodzaj zabezpieczenia, który cieszy się dużą popularnością i stosowany jest naprawdę często. Jeśli bank oczekuje zabezpieczenia pod postacią ubezpieczenia, niezbędne będzie wykupienie polisy. Dlaczego jest to dobre również dla Ciebie? Jeśli nie będziesz mógł spłacać kredytu na przykład z powodu utraty pracy, ubezpieczyciel zrobi to za Ciebie. Niestety, minusem takiego rozwiązania są dużo większe koszty kredytu, które trzeba ponieść.

Odpowiadając na pytanie, jak zabezpieczyć pożyczkę, należy zaznaczyć, że w grę wchodzi również wymieniony przez nas wcześniej weksel. Ten rodzaj zabezpieczenia nie jest zbyt lubiany przez pożyczkobiorców. Jest to nic innego jak papier wartościowy o mocy prawnej. Na wekslu znajduje się określona kwota, którą zobowiązujesz się spłacić, jeśli złożysz na nim swój podpis. Jeżeli nie uiścisz wskazanej sumy, musisz liczyć się z tym, że dojdzie do postępowania sądowego.

Hipoteka to rodzaj zabezpieczenia stosowanego w przypadku kredytów opiewających na duże kwoty. Ciekawostką jest fakt, że nie mogą takiej formy zabezpieczenia stosować firmy pozabankowe. Jeśli chcesz skorzystać z usług tak zwanego parabanku, nie jest dostępnym rodzajem zabezpieczenia. Hipoteka jest obciążeniem nieruchomości. Jeśli przestaniesz spłacać kredyt, musisz liczyć się z tym, że bank zajmie dom/mieszkanie/działkę. Może nawet sprzedać nieruchomość, a uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć na pokrycie zadłużenia.

Znajdziemy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę kredytu lub pożyczki.

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów jeszcze dziś i otrzymaj potrzebne wsparcie finansowe na dogodnych warunkach.

Wyślij wniosek!

Ostatnim rodzajem zabezpieczenia jest dobrowolne poddanie się egzekucji. W tym przypadku niezbędne jest podpisanie aktu notarialnego, w którym wyrazisz zgodę na dobrowolne poddanie się egzekucji, jeśli nie będziesz spłacać swojego zobowiązania w terminie. Dla pożyczkodawców jest to niezwykle korzystne. Pozwala bowiem uniknąć postępowania sądowego, a więc wiąże się z dużą oszczędnością zarówno czasu, jak i pieniędzy.

Skuteczne zabezpieczenie pożyczki – wady i zalety

Zabezpieczenie pożyczki gotówkowej to rozwiązanie, po które banki sięgają dzisiaj niemalże w każdym przypadku. Mówiąc o jego zaletach i wadach, należy podkreślić, że zależą one od tego, czyją perspektywę przyjmiemy: pożyczkodawcy czy pożyczkobiorcy.

Większość wskazanych zabezpieczeń chroni przede wszystkim pożyczkodawcę, pozwalając na odzyskanie należności. Kiedy jednak spojrzymy na ubezpieczenie kredytu, okaże się, że jest to zabezpieczenie bardzo korzystne również dla pożyczkobiorców. W razie problemów ze spłatą kredytu pożyczkodawca odzyskuje bowiem pieniądze, a pożyczkobiorca nie musi martwić się tym, jak spłacić zobowiązanie. To rodzaj zabezpieczenia, który skutecznie chroni również najbliższych pożyczkobiorcy, zapobiegając dziedziczeniu długów.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *