Kredyt na święta – czy warto go brać?

2 grudnia 2020 kredyt na święta

Święta to czas ogromnej radości, na który składają się tradycyjnie między innymi takie elementy, jak spotkania rodzinne, obdarowywanie się prezentami i pyszne potrawy. Jednocześnie jest to okres, który może być bardzo wymagający dla domowego budżetu, choćby ze względu na konieczność zakupienia podarków dla najbliższych. Jako rozwiązanie tego problemu jawi się kredyt na święta.

Kredyt może być szybkim sposobem na pozyskanie dodatkowej gotówki, którą będzie można wydać między innymi właśnie na prezenty, ale także na inne wydatki związane z organizowanymi świętami czy innymi bieżącymi potrzebami. Pojawia się jednak jedno kluczowe pytanie: czy warto brać kredyt na święta? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby go otrzymać i czym się on charakteryzuje?

Czym jest kredyt na święta?

Kredyt na święta to w istocie zwykły kredyt gotówkowy, który, z okazji na zbliżające się święta, może zostać zaproponowany nowym i aktualnym klientom jako produkt promocyjny w bardziej korzystnych warunkach niż zazwyczaj.

Nie istnieją bowiem specjalne kredyty, które można wydać tylko na cele związane ze świętami. Kredyty celowe, w przypadku których bank dokonuje weryfikacji, czy środki zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem, to bowiem przede wszystkim kredyty na wysokie kwoty, takie jak kredyty samochodowe czy hipoteczne.

Jeśli więc dana osoba szuka sposobu na sfinansowanie świąt, nie musi korzystać konkretnie z oferty oznaczonej jako „kredyt na święta”, a taki sam efekt uzyska przy skorzystaniu ze zwykłego kredytu gotówkowego, aczkolwiek zwykły kredyt może (chociaż nie musi) być droższy od specjalnej oferty promocyjnej.

Kredyt na święta - grafika wydatki swiąteczne

1 Źródło: https://alebank.pl/bank-i-klient-swieta-swieta-i-po-wydatkach/

Kredyt na święta – warunki

Kredyt na święta wiąże się z takimi samymi warunkami, jak innego rodzaju zobowiązania finansowe. W zdecydowanej większości przypadków są to zobowiązania na stosunkowo niewielką kwotę, wynoszącą średnio kilka tysięcy złotych i spłacane w ciągu roku lub kilku lat. Wiążą się w związku z tym często ze stosunkowo niewielką ilością formalności i można nawet w niektórych bankach zaciągnąć je całkowicie przez Internet.

Kredytobiorca musi przede wszystkim mieć ukończony 18 rok życia, a także posiadać pełnię zdolności do czynności prawnych. Co więcej, powinien posiadać stałe źródło dochodu, takie jak umowa o pracę, najlepiej na czas nieokreślony lub emerytura bądź renta. Część instytucji finansowych akceptuje także dochody pochodzące z umów cywilnoprawnych (umów zlecenia i umów o dzieło), o ile są one odpowiednio wysokie i stabilne.

Przed podjęciem decyzji kredytowej bank przeanalizuje dokładnie sytuację finansową klienta, obliczy jego zdolność kredytową i sprawdzi historię kredytową w BIK-u. W przypadku niewielkich kredytów odbywa się to obecnie z reguły automatycznie i bez udziału ludzkiego pracownika banku, co pozwala na bardzo szybkie podjęcie decyzji kredytowej, czy to negatywnej, czy pozytywnej.

W zależności od zasad panujących w danej instytucji finansowej potencjalny klient może zostać poproszony o dostarczenie dokumentów poświadczających jego dochody, na przykład zaświadczenia o dochodach od pracodawcy. Bywa jednak także, że akceptowane jest jedynie samo oświadczenie pracownika i nie ma konieczności składania żadnych dokumentów.

Czy wzięcie kredytu w okresie świątecznym się opłaca?

Kredyt na swięta - wykres koszt prezentów

2 Źródło: https://alebank.pl/bank-i-klient-swieta-swieta-i-po-wydatkach/

Czy warto brać kredyt w okresie świątecznym?

Święta są magicznym i radosnym okresem przede wszystkim dla dzieci, ale też dla wielu dorosłych. Zadbanie o to, aby były pełne pięknych i ciekawych prezentów, tradycyjnych, wysokiej jakości dań i wspaniałego klimatu (choćby z uwagi na pięknie ustrojoną choinkę) może jednak nie być zadaniem tanim.

Łącznie, wraz z prezentami, koszt świąt może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wiele zależy od tego, ile osób chcemy obdarować i czy mają to być podarki bardziej symboliczne, czy na przykład sprzęt elektroniczny, drogie ubrania, akcesoria i nie tylko. Wigilia spędzana w otoczeniu tylko najbliższej rodziny (współmałżonka, dzieci) będzie zazwyczaj mniej kosztowna niż wspólne świętowanie z babciami, ciociami, wujkami, kuzynami i innymi krewnymi.

W przypadku, kiedy dysponujemy środkami, aby szybko i bez większych problemów spłacić kredyt w ciągu najbliższych kilku miesięcy czy nawet lat, może on być dobrym rozwiązaniem. Pozwoli on wyprawić Wigilię swoich marzeń i sprawić wiele radości zarówno sobie, jak i innym członkom rodziny. Zaciągnięcie zobowiązania finansowego powinno jednak być przemyślaną decyzją, opartą na rzeczowej analizie domowego budżetu. W przypadku, kiedy jest on bardzo napięty, mimo wszystko lepszym wyjściem mogą być skromniejsze święta.

Warto zainteresować się takim kredytem nawet, jeśli nie potrzebujemy środków konkretnie na Wigilię, a na inne cele, ponieważ taki promocyjny kredyt na święta może mieć atrakcyjne parametry. Jak już wcześniej wspomniano, bank nie będzie weryfikował, w jaki sposób zostaną wydane środki.

kredyt na święta - wykres swięta, a pieniędze

3 Źródło: https://media.ing.pl/informacje-prasowe/926/pr/291070/na-gwiazdkowe-prezenty-mniej-od-polakow-wydadza-tylko-holendrzy-wynika-z-badania-ing

Gdzie znaleźć korzystny kredyt na święta?

Specjalnych promocyjnych ofert kredytów można szukać bezpośrednio na stronach internetowych banków, a także za pomocą różnego rodzaju porównywarek i rankingów. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że na pewno nie przeoczymy żadnej oferty i wybierzemy kredyt na święta o najatrakcyjniejszych parametrach, dobrym rozwiązaniem może być zwrócenie się o poradę do dobrego pośrednika kredytowego.

Pośrednik kredytowy zwróci uwagę na takie aspekty, jak oprocentowanie, prowizja za udzielenie zobowiązania, dodatkowe opłaty i nie tylko. Pomoże również w wypełnieniu wniosku i zadba o to, aby decyzja kredytowa została podjęta jak najszybciej, bez zbędnych formalności i marnowania cennego czasu kredytobiorcy.

Kredyt na święta a pożyczka na święta

Kredyt na święta to nie jedyne zobowiązanie finansowe, które daje możliwość pozyskania dodatkowych środków w okresie świątecznym. W tym czasie wiele firm pożyczkowych wdraża do swojej oferty specjalny produkt, a mianowicie pożyczkę na święta. Podobnie, jak w przypadku kredytu, nie różni się ona zbyt wiele od tradycyjnej pożyczki.

Może mieć atrakcyjniejsze warunki niż pożyczka dostępne wcześniej, ale niekoniecznie. Jednocześnie pożyczka, czy to świąteczna, czy inna, jest w wielu przypadkach droższa niż kredyt. Charakteryzuje się za to często mniejszymi wymaganiami wobec potencjalnego dłużnika w zakresie zdolności kredytowej i historii kredytowej.

To, czy lepiej wziąć kredyt na święta, czy pożyczkę na święta zależy więc przede wszystkim od naszej indywidualnej sytuacji. Obecnie kredyty na niewielkie kwoty charakteryzują się niewielką ilością formalności i wiele banki umożliwia zaciąganie ich zdalnie, więc pośpiech i chęć uzyskania środków w jak najkrótszym czasie nie musi wcale jednoznacznie wskazywać, że lepszą opcją będzie pożyczka.

Kredyt na święta – podsumowanie

Kredyt na święta może być dobrym rozwiązaniem, jeśli jesteśmy pewni, że będziemy w stanie go spłacić w terminie i nie nadszarpnie on znacząco naszego domowego budżetu, a bardzo nam zależy, aby obdarować najbliższych kosztownymi prezentami. Ogromna radość na twarzy dziecka, rodzica czy partnera może bardziej niż wynagrodzić konieczność spłacania rat przez miesiące następujące po świętach.

Przed zaciągnięciem takiego zobowiązania warto jednak zawsze dobrze się zastanowić, czy na pewno stać nas na kredyt i czy nie możemy na przykład znaleźć tańszych, ale równie ciekawych czy oryginalnych prezentów. Warto rozważyć także na przykład raty 0% zamiast kredytu gotówkowego, w przypadku, kiedy chcemy kupić konkretny przedmiot, dostępny bez problemu w polskich sklepach.

Jeśli już zdecydujemy, że kredyt na święta w naszym przypadku jest dobrym rozwiązaniem i będziemy chcieli niezwłocznie go zaciągnąć, warto w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do doświadczonego eksperta kredytowego.

Z jego pomocą warunki kredytu będą optymalne, a formalności zostaną zredukowane do minimum. Sprawi to, że potrzebne środki szybko trafią na nasze konto i będziemy mogli zakupić prezenty dla bliskich czy inne elementy (żywność, ozdoby) niezbędne do zorganizowania świątecznych uroczystości.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *