Czy firma na ryczałcie może się starać o kredyt hipoteczny lub gotówkowy?

22 listopada 2022 Ryczałt a kredyt hipoteczny

Zakładając swoją działalność gospodarczą, wielu przedsiębiorców jako formę opodatkowania wybiera ryczałt ewidencjonowany. Jednak ze względu na to, że w odróżnieniu od rozliczeń podatkiem liniowym nie zbiera się wówczas dokumentacji stanowiącej koszt uzyskania przychodów, ryczałtowcy muszą liczyć się z tym, że ich zdolność kredytowa jest najprawdopodobniej niższa niż w przypadku pozostałych form opodatkowania. Czy firma na ryczałcie może jednak starać się o kredyt hipoteczny? Podpowiadamy.

Istnieje wiele sprzecznych teorii dotyczących tego czy, kredyt na ryczałcie jest możliwy do otrzymania. Odpowiedź na to pytanie jest jednak prosta: tak, firma na ryczałcie może starać się zarówno o kredyt hipoteczny jak i gotówkowy. Natomiast nie wszystkie instytucje bankowe decydują się na udzielenie finansowania tzw. ryczałtowcom. Jest to spowodowane głównie trudnością w obliczeniu zdolności kredytowej potencjalnego klienta, której najistotniejszą składową jest jego wysokość dochodu.

Doradcy Spłaty Kredytów przeanalizują Twoją sytuację finansową, znajdą najlepszą ofertę finansowania i przeprowadzą Cię przez proces pozyskiwania kredytu, negocjując dla Ciebie możliwie najlepsze warunki.

Wyślij wniosek!

Ryczałt a zdolność kredytowa

Ryczałt jest to specyficzna forma opodatkowania, w której przedsiębiorca podczas rozliczeń z Urzędem Skarbowym nie odlicza od podatku kosztów uzyskania przychodu. W zależności od prowadzonej działalności odprowadzany podatek wynosi od 2 do 17%. Z tego powodu instytucja bankowa obliczając zdolność kredytową takiego przedsiębiorcy, może opierać się jedynie na jego przychodzie. To z kolei nastręcza analitykom wielu trudności, ponieważ muszą z przedstawionego przychodu, oszacować dochód potencjalnego kredytobiorcy. Z tego powodu nie istnieje uniwersalna metoda, która pozwala na obliczenie zdolności kredytowej na ryczałcie. Każdy bank nieco inaczej podchodzi do tego zagadnienia.

Ze względu na to, że ryczałtowcy zamiast dochodem posługują się przychodem, a banki poza wysokością odprowadzanych składek do ZUS-u i zaliczek na podatek dochodowy nie znają ich pozostałych kosztów, przyjmują metodę, w której obliczenie takiego dochodu będzie stanowiło pewien procent uzyskanego przychodu. Każda instytucja finansowa uwzględnia jednak w takiej sytuacji inny procent, dlatego szacowany do zdolności kredytowej dochód może się wynosić od 15 do nawet 80% przychodu.

Ryczałt a kredyt hipoteczny — jakie są warunki i kiedy można go wziąć?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy będąc ryczałtowcem, ma szansę otrzymać kredyt hipoteczny. Tutaj również problemem jest obliczenie zdolności kredytowej. Podatnicy rozliczający się na podstawie skali podatkowej lub na zasadach ogólnych mają ściśle określone dochody, dzięki czemu analitycy znacznie łatwiej mogą wyliczyć ich zdolność kredytową. Nie ma jednak przepisów, które zabraniałyby wnioskować o kredyt hipoteczny na ryczałcie. Problemem jest fakt, że to przychód charakteryzuje ryczałt a kredyt hipoteczny przyznawany jest na podstawie dochodu. Z tego powodu najprawdopodobniej zaproponowana ryczałtowcy kwota pożyczki będzie niższa niż przedsiębiorcy rozliczającemu się na innych zasadach. Dodatkowo problematyczny może być minimalny okres prowadzenia firmy. Każda instytucja bankowa indywidualnie ustala swoje zasady, jednak zazwyczaj taka działalność musi istnieć przez minimum 12 miesięcy, a wiele banków wydłuża ten okres do 24 miesięcy. 

Pośredniczymy w pozyskiwaniu kredytów dla osób prywatnych i firm. Pomożemy Ci nawet jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji.

Skontaktuj się ze swoim doradcą!

Ryczałt a kredyt gotówkowy — jakie są warunki?

Nie ma przepisów prawnych, które nie pozwalałyby wnioskować o kredyt gotówkowy na ryczałcie. Dlatego firmy mogą wnioskować o przyznanie tego rodzaju finansowania. Muszą się jednak liczyć z faktem, iż poszczególne instytucje finansowe w takiej sytuacji wykorzystują różne kryteria obliczania zdolności kredytowej. Z tego powodu, jeżeli uznają, że przedsiębiorstwa nie stać na spłatę, jego właściciel musi liczyć się z decyzją odmowną. Wpływ na nią mają nie tylko szacowane dochody, które ciężko obliczyć na podstawie samego przychodu, ale także historia w BIK, a przede wszystkim okres prowadzenia działalności. W wielu instytucjach finansowych kredyt gotówkowy można wziąć dopiero po 12 miesiącach istnienia firmy. 

Ryczałt — jakie dokumenty do kredytu?

Ubieganie się o kredyt dla firm na ryczałcie wiąże się z koniecznością zgromadzenia wielu dokumentów, które potwierdzą wysokość osiąganego dochodu. Konkretne wymagania zależą jednak od polityki instytucji finansowej i są różne dla poszczególnych banków. Zawsze niezbędny jest jednak poprawnie wypełniony wniosek kredytowy. To do niego dołączane są w formie załączników pozostałe dokumenty. Wymagany może być na przykład PIT-28 za ostatni rok lub oświadczenie o wysokości kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Nierzadko banki potrzebują także zaświadczenia z Urzędu Skarbowego i ZUS-u za ostatnie 12 miesięcy opłacania podatku dochodowego i składek.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *