Niepłacenie rat kredytu – jak długo może trwać?

10 lutego 2023 Niespłacenie rat kredytu

Zaciąganie kredytów i pożyczek jest obecnie bardzo popularne – to najprostszy sposób finansowania. Należności trzeba jednak spłacać. Wystarczy jednak nieszczęśliwy wypadek, zmiana stóp procentowych czy dowolne zdarzenie losowe, by opłacanie kolejnych rat było niemożliwe. Sprawdź, co powoduje niepłacenie rat kredytu oraz jak długo może trwać. Dodatkowo podpowiadamy, skąd wziąć pieniądze na spłatę zaciągniętych zobowiązań.

Brak środków na spłatę kredytu – co zrobić?

Niepłacenie rat kredytu jest najczęściej następstwem tego, że kredytobiorca nie ma odpowiednich środków. Warto wiedzieć, że istnieje wiele rozwiązań w tej sytuacji. Przede wszystkim nie wolno panikować. Najlepiej w pierwszej kolejności skontaktować się z kredytodawcą – bankiem czy firmą pożyczkową. Warto tutaj wiedzieć, że niepłacenie rat kredytu nie musi być pretekstem do kontaktu. Trzeba wyjaśnić całą sytuację jeszcze przed terminem spłaty. Im wcześniej, tym lepiej.

W czym jednak może pomóc bank? Tutaj rozwiązań jest kilka. Każde z nich zdecydowanie pomoże rozwiązać problem z finansami w danym momencie, by powrócić do dalszego, regularnego spłacania rat:

Opcji jest więc sporo. Wystarczy skontaktować się z kredytodawcą. Niepłacenie rat kredytu to bardzo poważna sprawa. Należy reagować jak najszybciej. W większości mogą być wymagane różne dokumenty, jak zaświadczenie o zarobkach, pisma komornicze, zaświadczenia lekarskie itd. To pomaga bankowi ustalić, czy sytuacja finansowa rzeczywiście wymaga tutaj częściowej lub całkowitej restrukturyzacji kredytu.

W przypadku hipoteki można bardzo łatwo zmienić warunki spłaty, ponieważ okres jest tutaj bardzo długi. Niespłacanie rat kredytu konsumenckiego, szczególnie krótkoterminowego zwykle spowoduje szybkie naliczenie ogromnych, dodatkowych odsetek. Konsekwencje pojawiają się tutaj znacznie szybciej, o czym należy pamiętać. Duże długi w przypadku kredytu hipotecznego mogą natomiast spowodować odebranie nieruchomości.

Bank odmówił Ci udzielenia kredytu? Nie wiesz, która pożyczka będzie dla Ciebie korzystna? Potrzebujesz wsparcia w procesie kredytowania?

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów! Pomożemy Ci na każdym etapie pozyskiwania finansowania i odciążymy Cię od wszelkich formalności, oszczędzając Twój cenny czas.

Napisz do nas!

Niepłacenie rat kredytu – jak długo może trwać?

W zasadzie raty kredytu muszą być zawsze opłacane zgodnie z terminem. Nie można mieć ani jednego dnia zwłoki. Wystarczy naprawdę niewiele czasu, by kredytodawca wysłał wezwania do zapłaty za pomocą e-maila, SMS-a oraz tradycyjnej poczty. To pierwszy krok, który występuje już po kilku dniach zwlekania z opłaceniem należności. Dalsze niepłacenie rat kredytu może powodować znacznie poważniejsze konsekwencje. Jeżeli brakuje 2 do 3 wpłat, bank zwykle kieruje pozew do sądu.

Wtedy dłużnik jest narażony na komornika, kolejne wezwania do zapłaty oraz ostatecznie konieczność pokrycia wszystkich należności. Niepłacenie rat kredytu nie może przejść bez konsekwencji, o czym należy pamiętać. Dodatkowo taka sprawa jest kierowana do BIK i widnieje tam do 5 lat po uregulowaniu należności.

Z ratami kredytu nie można w ogóle czekać. Określone terminy muszą być bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli pojawia się jakikolwiek problem ze spłatą, trzeba o tym poinformować bank możliwie najwcześniej. Niepłacenie rat kredytu przez kilka miesięcy kończy się zawsze na drodze sądowej. Zwykle dłużnik nie ma większych szans, by wygrać sprawę.

Brak spłaty kredytu – konsekwencje

Niepłacenie rat kredytu to bardzo poważna sprawa. Bank może wyciągnąć konsekwencje z tego powodu. Jest to mimo wszystko łamanie warunków umowy. Niepłacenie rat kredytu prowadzi do wielu nieprzyjemności naprawdę szybko. Co za to grozi?

  • Konieczność zapłacenie dodatkowych odsetek za opóźnianie – zwykle bank wylicza tutaj każdy dzień zwłoki z płatnością.
  • Wpisanie opóźnienia do BIK – stąd dług znika nawet po 5 latach od momentu spłacenia całej należności, to mocno wpływa między innymi na zdolność kredytową.
  • Postępowanie windykacyjne – bank będzie chciał odzyskać swoje należności, może zostać wezwany komornik, jeżeli niepłacenie rat kredytu trwa już zbyt długo.
  • Ścieżka sądowa – kredytodawca zdecydowanie wytoczy pozew, jeżeli niepłacenie rat kredytu trwa zbyt długo, to ostateczność.

Konsekwencje są często naprawdę duże. Niespłacanie rat kredytu może powodować naliczenie ogromnych, dodatkowych kosztów, które bardzo trudno spłacić. Może zostać zajęta własność kredytobiorcy, taka jak samochód, dom, sprzęty elektroniczne, meble itd. Kara pozbawienia wolności nie jest tu możliwa. Finansowe należności mogą być jednak znacznie gorsze w tym przypadku.

Jeżeli bank skieruje sprawę do sądu, kredytobiorca nie ma większej szansy, by ją wygrać. Konieczne będzie opłacenie kosztów, należności dla kredytodawcy oraz dodatkowych odsetek za każdy dzień zwłoki. Warto wiedzieć, że niespłacanie rat kredytu jest znakiem dla banku, by wysłać wezwanie do zapłaty z wyznaczonym terminem. Wtedy dłużnik musi opłacić należności – inaczej konsekwencje są jeszcze większe. W przypadku hipoteki można nawet stracić swoją nieruchomość.

Znajdziemy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę kredytu lub pożyczki.

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów jeszcze dziś i otrzymaj potrzebne wsparcie finansowe na dogodnych warunkach.

Wyślij wniosek!

Brak możliwości spłaty kredytu – skąd wziąć środki?

Sytuacja, w której brakuje środków na opłacenie zobowiązań, jest niezwykle uciążliwa. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z bankiem, by ustalić dogodniejsze warunki spłaty. Wtedy trzeba w jakiś sposób znaleźć środki na opłacenie kolejnych zobowiązań. Niespłacanie rat kredytu może bardzo szybko prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego właśnie należy znaleźć środki możliwie najszybciej. Rozwiązań może być naprawdę wiele. Co zrobić, kiedy brakuje pieniędzy na opłacanie comiesięcznych rat?

  • Zapytaj znajomych i rodziny – w trudnych sytuacjach warto skorzystać z pomocy bliskich. Często niewiele środków trzeba na start, by komfortowo spłacać zobowiązanie na nowych warunkach. To rozwiązanie powinno być pierwszym, które przychodzi do głowy. Nie ma tu dodatkowych kosztów, terminów itd. Dzięki temu to nie powiększy zadłużenia.
  • Skorzystaj z firmy pożyczkowej – to pewna ostateczność. Spirala długów może napędzić się bardzo szybko. Jeżeli jest pewność, że kolejna należność zostanie spłacona w terminie, można ją zaciągnąć.
  • Dodatkowe źródło dochodu – mogą to być nadgodziny w pracy, lepsze stanowisko, poboczny zarobek czy nawet sprzedaż posiadanych, używanych rzeczy, jak ubrania i sprzęt elektroniczny. Zastanów się, na jakie dodatkowe sposoby możesz dorobić. To bardzo ważne, kiedy niespłacanie rat kredytu było spowodowane zbyt niskimi zarobkami.

Sam bank może tutaj bardzo pomóc. Niespłacanie rat kredytu jest oczywiście poważne, jednak wielu kredytodawców pomoże w takiej sytuacji. Należności mogą zostać rozłożone na dłuższy czas lub rata będzie zmniejszona. Rozwiązań jest wiele. Dlatego właśnie w pierwszej kolejności trzeba skontaktować się z bankiem.

Brak środków na spłatę kredytu – podsumowanie

Niespłacanie rat kredytu może wystąpić z różnych powodów. Zdecydowanie najpoważniejszy jest brak środków na spłatę. Wtedy sytuacja wymaga szybkiej reakcji. Najpierw należy skontaktować się z bankiem, by ustalić lepsze warunki spłaty, a później trzeba szukać środków, które są w tym momencie bardzo ważne.

Istnieje wiele rozwiązań, które pomogą, gdy zadłużenie rośnie. Mimo wszystko trzeba uważać przy zaciąganiu zobowiązań. Nie można brać więcej kredytów, niż można spłacić. Banki zwykle analizują zdolność kredytową klienta, ale zawsze mogą wystąpić różne sytuacje losowe, które sprawią, że środków na spłatę zabraknie.

Pośredniczymy w pozyskiwaniu kredytów dla osób prywatnych i firm.

Pomożemy Ci nawet jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji.

Skontaktuj się ze swoim doradcą!

Należy pamiętać, że niespłacanie rat kredytu prowadzi do poważnych konsekwencji. Bank może nawet zerwać umowę. Wtedy zwykle sprawa kierowana jest do sądu. Niepokrywanie kolejnych należności często powoduje wizytę komornika, konieczność opłacania następnych zobowiązań i odsetek oraz kary w innych formach – na przykład dodatkowe roboty społeczne. Nie warto ryzykować. Konsekwencje są często o tyle poważne, że wyjście z nich wymaga nie lada wysiłku. Niespłacanie rat kredytu to łamanie umowy. W ten sposób traci się również zdolność kredytową. Zadłużony kredytobiorca zostaje wpisany do BIK.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *