Zadłużenie to poważny problem, z którym na co dzień zmaga się tysiące polaków. Jeśli dotyczy on także Ciebie, ale chcesz to zmienić, to powinieneś znać dostępne rozwiązania. Jednym z nich jest restrukturyzacja kredytu, która pozwala na sfinansowanie zaległych zobowiązań, których nie jesteś w stanie spłacić. To także dobry sposób na ułatwienie sobie spłaty rat. Na czym polega restrukturyzacja kredytu? Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Spis treści
Co to jest restrukturyzacja kredytu?
Czym jest restrukturyzacja kredytu? To produkt, który można obecnie znaleźć w wielu bankach i coraz więcej osób decyduje się na to, aby po niego sięgnąć. Restrukturyzacja polega na zmianie dotychczasowych warunków zobowiązania. Nowy wierzyciel, który udzieli Ci restrukturyzacji „przejmuje” Twoje kredyty i spłaca je. Dzięki temu możesz odciążyć domowy budżet i zamiast kilku rat jednocześnie będziesz spłacać tylko jedną, której wysokość jest dopasowana do Twoich obecnych możliwości finansowych. Dzięki restrukturyzacji nie będziesz też musiał pamiętać o spłacie rat w kilku różnych bankach. Działanie restrukturyzacji wielu osobom może kojarzyć się z kredytem konsolidacyjnym. Rzeczywiście są to podobne produkty finansowe jednak nie takie same.
Z restrukturyzacji kredytu mogą skorzystać osoby, które mają problemy finansowe. Jeśli przez utratę pracy, chorobę lub inne zdarzenie losowe Twoja sytuacja finansowa znacznie się pogorszyła, to możesz mieć problem z uzyskaniem kredytu konsolidacyjnego. Inaczej wygląda to w przypadku restrukturyzacji. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać nawet osoby, które mają niską zdolność kredytową i chcą mieć jedną, niższą ratę, która będzie dla nich możliwa do spłaty.
Jak przebiega restrukturyzacja kredytu?
Restrukturyzacja kredytu polega na zmianie warunków spłaty dotychczasowych kredytów i pożyczek. Nowy wierzyciel, który udziela nam kredytu restrukturyzacyjnego, zajmuje się spłatą dotychczasowych zobowiązań. Restrukturyzować można różnego rodzaju zobowiązania: kredyty gotówkowe, samochodowe, hipoteczne oraz wiele innych. O to, jakie zobowiązania można połączyć, najlepiej jest zapytać w placówce banku, z którego oferty chcesz skorzystać. Po restrukturyzacji będziesz musiał pamiętać o spłacie tylko jednego zobowiązania.
Największą zaletą restrukturyzacji jest to, że rata nowego kredytu zostanie dopasowana do Twoich obecnych możliwości finansowych. Niekiedy bywa tak, że w momencie zaciągania kredyty nasze możliwości finansowe są większe niż jakiś czas później. Jeśli spotkały Cię nagłe problemy, przez które Twoja zdolność finansowa się pogorszyła, to restrukturyzacja powinna Ci pomóc.
Restrukturyzacja kredytu – kto może z niej skorzystać?
Kredyt restrukturyzacyjny to propozycja dla osób, które nie są w stanie spłacać swoich dotychczasowych zobowiązań u wierzycieli. Takie rozwiązanie dedykowane jest przede wszystkim osobom, których zdolność finansowa uległa pogorszeniu. Jeśli przez utratę pracy, chorobę, nagłe wydatki czy inne problemy nie jesteś w stanie spłacać kilku zobowiązań jednocześnie, to powinieneś zwrócić się do banku o restrukturyzację kredytu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci spłacić zaległe długi i poprawisz swoją sytuację finansową.
Źródło: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/514237/raport-infodlug-polacy-wchodza-w-kryzys-z-80-mld-zl-niesplaconych-dlugow
Wniosek o restrukturyzację kredytu
Wniosek o restrukturyzację kredytu warto złożyć do banku możliwie jak najszybciej. Jeśli Twoja sytuacja finansowa nagle uległa pogorszeniu to nie zwlekaj i skorzystaj z restrukturyzacji kredytu. Dzięki temu możesz uniknąć nawarstwiania się długów i szybciej poradzisz sobie ze spłatą swoich zobowiązań. Unikanie problemu i udawanie, że nic się nie dzieje, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli zgłosisz się do banku, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych opóźnień w spłacie długu, to masz większe szanse na otrzymanie korzystnej oferty restrukturyzacji kredytu.
Co powinien zawierać wniosek o restrukturyzację kredytu?
– dane osobowe m.in.: imię, nazwisko, PESEL,
– potwierdzenie stałych dochodów np. zaświadczenie od pracodawcy,
– dane umów kredytów, które mają zostać poddane restrukturyzacji,
– wyjaśnienie, dlaczego spłata kredytów na dotychczasowych warunkach nie jest już możliwa,
– zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami względem ZUS i US (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą,
Jak uzasadnić wniosek o restrukturyzację kredytu?
Jednym z ważniejszych elementów wniosku o restrukturyzację kredytu jest jego uzasadnienie. Kredytobiorca musi bowiem podać powód powstania zaległości w spłacie swoich długów. Jak można uzasadnić wniosek? Powodami, przez które restrukturyzacja kredytu będzie konieczna, są: utrata pracy, choroba, trudna sytuacja osobista lub rodzinna, zdarzenie losowe, które spowodowało pogorszenie się sytuacji finansowej itd.
Bank udziela restrukturyzacji tylko w uzasadnionych przypadkach. Jeśli nie wiesz, jak poprawnie wypełnić wniosek to możesz skorzystać z pomocy doradcy kredytowego Spłata Kredytów. Taka osoba pomoże Ci w formalnościach związanych z ubieganiem się o kredyt restrukturyzacyjny i przygotuje przekonujące uzasadnienie wniosku.
Z pomocą specjalisty możesz liczyć na: wydłużenie okresu kredytowania, zamianę kredytu, zawieszenie spłaty zobowiązania czy też konsolidację. Niezależnie od tego w jak trudnej sytuacji finansowej się znajdujesz, dzięki pomocy ekspertów możesz liczyć na korzystną restrukturyzację kredytu. Raz na zawsze będziesz mógł zapomnieć o problemach związanych z długami i odciążysz swój domowy budżet.
Restrukturyzacja kredytu – najczęściej zadawane pytania
Na czym polega restrukturyzacja kredytu?
Restrukturyzacja kredytu polega na zmianie warunków spłaty aktywnych zobowiązań finansowych. Kredytodawca, który udzieli Ci restrukturyzacji, spłaca Twoje dotychczasowe kredyty w różnych bankach. Dzięki temu do spłaty pozostanie Ci tylko jeden, nowy kredyt, którego rata jest dopasowana do Twoich możliwości finansowych. Po restrukturyzacji następuje zmiana harmonogramu spłat – najczęściej będzie to wysłużenie okresu spłaty. Jest to dobre rozwiązanie, dla osób, których sytuacja finansowa pogorszyła się np. na skutek utraty pracy.
Czy trudno jest uzyskać kredyt restrukturyzacyjny?
Osoby, które nie dopuściły do poważnych opóźnień w spłacie swoich zobowiązań i mają dobrą historię kredytową, nie będą miały problemu z uzyskaniem restrukturyzacji. Co jednak z osobami, które mają już negatywne wpisy w BIK i długo zwlekały z tym, aby ustabilizować swoją sytuację finansową? W takim przypadku pomocne okaże się wsparcie doradcy kredytowego Spłata Kredytów. Taka osoba pomoże Ci uzyskać restrukturyzację na korzystnych warunkach.
Kiedy można skorzystać z restrukturyzacji?
Z restrukturyzacji można skorzystać w sytuacji, w której Twoja zdolność finansowa uległa nagłemu pogorszeniu. Może to być spowodowane utratą pracy, chorobą, nieprzewidzianymi wydatkami oraz wieloma innymi sytuacjami. Jeśli zmiana warunków kredytowania ułatwi Ci spłatę długu, to warto skorzystać z restrukturyzacji, która jest obecnie dostępna w wielu różnych bankach.