
Kredyt to często wybierana forma wsparcia finansowego zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Aby się o niego jednak ubiegać, trzeba spełnić nie tylko szereg kryteriów wymaganych przez bank, ale przede wszystkim mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Co w przypadku, kiedy potrzebujesz finansowania, a bank ze względu na zbyt duże obciążenia finansowe czy też niskie dochody nie chce udzielić Ci kredytu? Rozwiązań jest kilka. Najczęściej pierwszym krokiem jest ustanowienie zabezpieczenia. Może być ono w formie obowiązkowego ubezpieczenia kredytu, wniesienia wyższej opłaty początkowej, czy ustanowienia żyranta.
Nie zawsze jednak poręczyciel wymagany jest w sytuacji, kiedy kredytobiorca nie ma odpowiednio wysokiej zdolności na zaciągnięcie finansowania. Zdarza się, że posiadanie gwaranta może znacznie obniżyć koszt kredytu, a niekiedy skorzystać z preferencyjnych produktów takich jak np. kredyt studencki. Dziś przyjrzymy się dokładniej temu, kim jest żyrant kredytu, jakie są jego obowiązki, a także, z czym wiąże się wpisanie poręczyciela do umowy kredytowej.
Spis treści
Żyrant kredytu – kim jest?
Aby dobrze zrozumieć, dlaczego do zaciągnięcia finansowania wymagany może być poręczyciel, warto zacząć od tego, kim właściwie jest żyrant kredytu. W praktyce nie jest to nikt inny, jak osoba, która samodzielnie mogłaby ubiegać się o finansowanie we wskazanej wysokości, a więc posiadająca odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Będąc żyrantem kredytu, nie jest stroną zaciągającą zobowiązanie, jednak w przypadku braku spłaty kolejnych rat przez kredytobiorcę, zostanie pociągnięta do ich uregulowania.
Żyrant kredytu jest więc poniekąd trzecią stroną kredytu, która poświadcza za osobę zaciągającą finansowanie, że ta będzie samodzielnie regulować kolejne należności wynikające z podpisanej umowy, a w razie jakichkolwiek problemów, bank ma prawo żądać od żyranta uiszczenia powyższych zaległości. Kiedy żyrant musi spłacać kredyt? Faktycznie sytuacje przedstawiamy poniżej.
Czy mając kredyt, można być żyrantem?
Wiele osób, wybierając gwaranta, zastanawia się, kto może nim zostać. Bardzo często więc pada pytanie, czy mając kredyt, można być żyrantem? Jak się okazuje, posiadanie własnych zobowiązań nie eliminuje potencjalnego gwaranta z możliwości bycia żyrantem dla innych osób pod warunkiem, że jego dochody są na tyle wysokie, że posiada on zdolność kredytową. Choć najczęściej poręczycielem jest najbliższa nam osoba, a więc współmałżonek w przypadku posiadania rozdzielności majątkowej, rodzeństwo, dzieci czy przyjaciele, dla banku nie ma większego znaczenia stopień pokrewieństwa czy znajomości pomiędzy poszczególnymi osobami.
Żyrant kredytu musi jednak:
- być pełnoletni – często banki posiadają także górny limit wieku;
- mieć zdolność do czynności prawnych;
- mieć stałe źródło dochodu akceptowane przez bank – najlepiej, więc jeśli nasz gwarant zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, jednak nie jest to jedyna forma zatrudnienia akceptowana przez banki;
- nie posiadać zaległości w regulowaniu swoich zobowiązań – jest to jednoznaczne z brakiem negatywnych wpisów w bazach takich jak BIK, BIG czy KRD.
Coraz częściej osoby starające się o finansowanie korzystają z usług tzw. funduszy poręczeniowych, a więc instytucji, które spełniają powyższe warunki. Dzięki temu kredytobiorcy mogą liczyć na dyskrecję i brak konieczności informowania najbliższych o potrzebie zaciągnięcia kredytu. Nie muszą więc zastanawiać się, czy mając kredyt, można być żyrantem.
Doradcy Spłaty Kredytów przeanalizują Twoją sytuację finansową, znajdą najlepszą ofertę finansowania i przeprowadzą Cię przez proces pozyskiwania kredytu, negocjując dla Ciebie możliwie najlepsze warunki.
Wyślij wniosek!Kiedy żyrant musi spłacać kredyt?
Żyrant kredytu w momencie podpisania umowy o finansowanie staje się alternatywną stroną, która może być pociągnięta do spłaty zobowiązania, w przypadku braku regularnych płatności przez kredytobiorcę. Kiedy żyrant musi spłacać kredyt? Do najczęściej spotykanych sytuacji należą:
- opóźnienia w regulowaniu płatności zobowiązania – niezależnie od ich powodu, jeśli wymagana rata nie jest spłacona przez kredytobiorcę, obowiązek jej opłacenia przechodzi na żyranta;
- utrata pracy – choć nie zawsze osoby, które straciły swoje źródło dochodu, zaprzestają spłaty zobowiązań, w przypadku braku ubezpieczenia, sytuacja ta zobowiązuje żyranta do przejęcia spłaty zobowiązania
Żyrant kredytu umiera, a kredytobiorca nie spłaca zobowiązania. Jak w takiej sytuacji wygląda kredytowanie z żyrantem? Warto pamiętać, że bank w przypadku braku spłaty zobowiązania zarówno przez głównego kredytobiorcę, jak i jego gwaranta, ma prawo wypowiedzieć umowę, a co za tym idzie egzekwować należności zarówno z jednej, jak i drugiej osoby. W skrajnych sytuacjach wiązać może się to z zajęciem egzekucyjnym pensji czy posiadanych nieruchomości. Jeśli żyrant kredytu umiera, a kredytodawca nie spłaca zobowiązania, jego majątek może zostać zajęty przez komornika na poczet spłaty długu.
Kiedy żyrant nie musi spłacać kredytu?
Zostałeś poręczycielem? Zastanawiasz się, kiedy żyrant nie musi spłacać kredytu? Z reguły sytuacja z zostaniem gwarantem nie rodzi żadnych problemów do momentu, w którym kredytobiorca na bieżąco reguluje swoje zobowiązania. W takich sytuacjach żyrant kredytu jest tylko formalną osobą przypisaną do konkretnego zobowiązania i nie ma obowiązku spłacania poszczególnych rat kredytu.
To nie jedyne sytuacje, kiedy gwarant może uniknąć spłaty zobowiązania, którego jest poręczycielem. Aby uniknąć roszczeń, należy udowodnić, że:
- podpisując umowę, było się pod wpływem leków psychotropowych, alkoholu bądź środków odurzających, warto jednak pamiętać, że umowa podpisywana jest w obecności pracownika banku. Złożenie podpisu przez osobę, która zachowuje się nienaturalnie, bądź wyczuwalna jest od niej woń alkoholu, jest więc praktycznie niemożliwe;
- zostało się zmuszonym do złożenia podpisu – tutaj z kolei mowa o doprowadzeniu gwaranta do placówki banku przy użyciu siły bądź działanie pod wpływem gróźb karalnych w stosunku do jego osoby, bądź bliskich.
Warto wiedzieć, że jeżeli zobowiązanie spłacane jest bez opóźnień, poręczyciel ma prawo wycofać swoją zgodę odnośnie do bycia żyrantem kredytu.
Nie trać cennego czasu na bezowocne wysyłanie wniosków kredytowych. Skontaktuj się z doradcą, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt niezależnie od sytuacji.
Napisz do nas!Żyrant a spłata kredytu – zasady
Będąc żyrantem kredytu dla osoby, która na bieżąco reguluje swoje zobowiązania, nie musimy liczyć się z ponoszeniem żadnych dodatkowych kosztów. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od historii spłaty kredytu należy liczyć się ze zmniejszeniem swojej zdolności kredytowej, co z kolei może być problematyczne w sytuacji, kiedy to sami staniemy przed koniecznością wsparcia się dodatkowym finansowaniem.
Sam fakt bycia żyrantem nawet dla bliskiej nam osoby jest dość ryzykownym posunięciem, gdyż nigdy nie mamy pewności, że nie zostaniemy pociągnięci do spłaty zobowiązania. Warto więc przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów, dokładnie się z nimi zapoznać i zwrócić szczególną uwagę na:
- odpowiedzialność za zadłużenie – zdarza się, że będąc żyrantem kredytu, nie odpowiadasz za całość zobowiązania, a jedynie za jego część;
- czas odpowiedzialności – nie powinien być on dłuższy niż długość trwania umowy kredytowej;
- moment dochodzenia należności od żyranta – niektóre banki, zanim zaczną wymagać spłaty raty kredytu od żyranta, próbują innych sposobów odzyskania swoich należności. Zdarza się, że żyrant kredytu staje się odpowiedzialny za spłatę dopiero w momencie uzyskania nakazu zapłaty i bezskutecznej jego egzekucji.
Wiesz już, kim jest żyrant kredytu, jakie ma obowiązki oraz czy mając kredyt, można być żyrantem. Na naszym blogu znajdziesz także wiele innych ciekawych artykułów, które zwiększą Twoją wiedzę w zakresie finansów, a niejednokrotnie ochronią Cię przed problematycznymi sytuacjami.