Zadłużenie osoby prywatnej – jak je sprawdzić?

14 lutego 2023 Zadłużenie osoby prywatnej

Planujesz wzięcie kredytu lub pożyczki, jednak przed złożeniem wniosku chciałbyś sprawdzić stan swojego zadłużenia? A może nawiązujesz właśnie nową współpracę? Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dowiedzieć się, czy dana osoba jest wypłacalna. Dowiedz się, jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej. 

Zadłużenie osoby prywatnej – przyczyny długu

Zadłużenie jest problemem, z którym obecnie zmaga się wielu Polaków. Co istotne, kłopoty finansowe mają nie tylko osoby prywatne, ale też firmy. W przypadku firm przyczyn zadłużenia może być wiele – od niewypłacalnych kontrahentów, aż po brak klientów. Jeżeli chodzi o zadłużenie osób prywatnych, przyczyną najczęściej jest utrata pracy lub innego źródła przychodów. Zdarza się także, że do zadłużenia doprowadza choroba, uniemożliwiająca wykonywanie pracy zarobkowej, kłopoty rodzinne czy nawet śmierć małżonka. Zdarza się także, że dana osoba wzięła tyle pożyczek, że nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi ratami, które trzeba spłacać każdego miesiąca. Jedno jest pewne – zadłużenie osoby prywatnej jest poważnym problemem, niezależnie od przyczyn takiego stanu rzeczy. 

Czy można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

Możliwość sprawdzenia zadłużenia dostępna jest przede wszystkim dla konsumentów. Tak naprawdę każda osoba w dowolnym momencie może skorzystać z jednej z popularnych baz danych, takich jak na przykład Biuro Informacji Kredytowej (BIK) czy Krajowy Rejestr Dłużników (KRD), aby pobrać informacje na swój temat. Uzyskanie raportu jest bezpłatne, choć w przypadku niektórych baz raport pobierać można nie częściej, niż raz na pół roku. 

Uzyskany raport zawiera szereg cennych informacji, dotyczących między innymi aktualnego stanu zadłużenia. Rozwiązanie to może okazać się niezwykle przydatne w przypadku osób, które chcą wnioskować o kredyt i pożyczkę. Obecnie większość banków i firm pożyczkowych regularnie korzysta z baz, istnieje więc spora szansa, że potencjalny kredytobiorca zostanie dokładnie sprawdzonych w bazach BIK i KRD. Warto więc trzymać rękę na pulsie i regularnie sprawdzać, jakie informacje na nasz temat znajdują się w bazie. 

Bardzo ważna informacja jest taka, że informacje na temat osoby prywatnej może uzyskać albo ta osoba, albo firmy i instytucje. Nie ma możliwości, aby każdy zyskał dostęp do tych informacji. Innymi słowy, nie są one dostępne publicznie i inna osoba prywatna nie może sprawdzić stanu zadłużenia innej osoby, na przykład swojego sąsiada.

Bank odmówił Ci udzielenia kredytu? Nie wiesz, która pożyczka będzie dla Ciebie korzystna? Potrzebujesz wsparcia w procesie kredytowania?

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów! Pomożemy Ci na każdym etapie pozyskiwania finansowania i odciążymy Cię od wszelkich formalności, oszczędzając Twój cenny czas.

Napisz do nas!

Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej – instrukcja krok po kroku

Aby sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej, trzeba być pracownikiem lub przedstawicielem firmy lub instytucji. To podstawowy warunek do tego, aby uzyskać dostęp do raportu na temat danej osoby. Dodatkowa informacja jest taka, że korzystanie z baz KRD i BIK – o ile nie chcemy sprawdzić danych na swój temat – jest płatne. Należy założyć konto i wybrać odpowiedni wariant płatności – najczęściej jest to abonamentowa opłata miesięczna. Dopiero po wykonaniu tych kroków można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej. 

Po wskazaniu konkretnej osoby, generowany jest raport na jej temat. Raport taki zawiera szereg informacji, dotyczących między innymi stanu zadłużenia, szczegółowej historii finansowej i kredytowej oraz tego, czy zobowiązania były spłacane w terminie. Dodatkowo raport zawiera tzw. wskaźnik BIK, czyli ocenę punktową, która ma ułatwić określenie tego, czy dana osoba jest wypłacalna i czy na przykład warto udzielić jej pożyczki. 

Gdzie można sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej?

Zadłużenie osoby prywatnej można sprawdzić przede wszystkim w dwóch wspomnianych wcześniej bazach. Są to:

  • Biuro Informacji Kredytowej (BIK),
  • Krajowy Rejestr Dłużników (KRD).

O ile w przypadku Biura Informacji Kredytowej dostęp do raportu na temat wskazanej osoby można uzyskać po założeniu konta i opłaceniu abonamentu, o tyle Krajowy Rejestr Dłużników nie udostępnia danych tak łatwo. Niezbędne jest wyrażenie zgody przez osobę, która ma zostać sprawdzona. W tym celu należy pobrać wniosek, który dostępny jest na stronie KRD i zadbać o to, aby osoba prywatna podpisała go. Dopiero wtedy można wygenerować dostęp w KRD. 

Takie rozwiązanie ma na celu zapewnienie jeszcze większej ochrony osobom prywatnym. Oczywiście każdy przedsiębiorca czy instytucja może wystąpić do wybranej osoby z prośbą o wyrażenie zgody na sprawdzenie jej w KRD. W przypadku przedsiębiorców, chcących nawiązać współpracę z nową, nieznaną osobą, argumentować to można przede wszystkim ostrożnością. Osoba, która nie ma nic do ukrycia – przede wszystkim nie ma żadnych problemów z zadłużeniem – nie powinna robić tutaj żadnych problemów. Z drugiej strony – być może okaże się, że wystarczające będzie sprawdzenie danej osoby w bazach BIK, do czego nie jest potrzebna zgoda takiej osoby. 

Zadłużenie osoby prywatnej – jak się przed nim uchronić?

Uchronienie się przed zadłużeniem nie zawsze jest możliwe. Zdarza się, że osoby, które dotychczas regularnie spłacały swoje zobowiązania finansowe, nagle straciły pracę lub zachorowały, w związku z czym spłata rat nie jest możliwa. Aby uchronić się przed taką sytuacją, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, na przykład ubezpieczenie kredytu od utraty pracy czy ubezpieczenie na wypadek choroby i trwałego inwalidztwa. Tego typu zabezpieczenie sprawdzi się przede wszystkim w przypadku długotrwałych zobowiązań finansowych, takich jak kredyt hipoteczny na 20 lat. 

Jeżeli chodzi o to, w jaki sposób przedsiębiorca może uchronić się przed nawiązaniem współpracy z osobą zadłużoną, sprawdzanie potencjalnych kontrahentów w bazach BIK i KRD wydaje się najlepszym wyjściem. Dotyczy to oczywiście osób prywatnych – choć oczywiście firmy, z którymi nawiązywana jest współpraca, również warto sprawdzać. Ponosząc niewielkie miesięczne koszty abonamentu BIK, można zyskać dostęp do wielu cennych informacji, które mogą uchronić przedsiębiorcę przed podjęciem złych decyzji finansowych. 

Znajdziemy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę kredytu lub pożyczki.

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów jeszcze dziś i otrzymaj potrzebne wsparcie finansowe na dogodnych warunkach.

Wyślij wniosek!

Zadłużenie osoby prywatnej – podsumowanie

Jak widać, sprawdzenie zadłużenia osoby prywatnej nie jest niczym trudnym. Bazy BIK i KRD udostępniają dane firmom i instytucjom, a także osobom, które chcą pobrać raport na swój temat. I choć sprawdzenie zadłużenia osoby prywatnej za darmo dostępne jest tylko dla konsumentów, którzy chcą wygenerować raport na swój użytek, miesięczne koszty korzystania z BIK dla firm nie są wysokie. Z pewnością warto pamiętać o możliwości sprawdzenia zadłużenia osoby prywatnej.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *