KRD lista dłużników – czym jest?

16 stycznia 2023 krd lista dłużników

W mediach dużo słyszy się o oszustwach finansowych i wyłudzeniach. Zaciąganie pożyczek na skradziony dokument tożsamości to niestety proceder nienależący do rzadkich. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o bezpieczeństwo swoich danych. Jeśli boisz się, że w taki sposób na listę dłużników trafią Twoje imię i nazwisko, to mamy dla Ciebie sposób na uspokojenie tych obaw. Czy wiesz, że biura informacji gospodarczej, w tym KRD, oferują usługę sprawdzenia samego siebie? Rejestr długów służy więc nie tylko weryfikacji finansowej wiarygodności osób fizycznych i przedsiębiorstw, ale pomaga również dbać o bezpieczeństwo ekonomiczne w kraju. Jak można to zrobić? Czy KRD jako lista dłużników funkcjonuje za darmo? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

KRD lista dłużników – zakres działalności

Nasze rozważania zacznijmy od rozszyfrowania skrótu, który bywa mylnie interpretowany. KRD oznacza Krajowy Rejestr Długów, czyli jedno z biur informacji gospodarczej działających na terenie naszego kraju. Funkcjonuje na mocy ustawy o udostępnianiu danych gospodarczych i służy ich wymianie. KRD lista dłużników zbiera, przechowuje i przekazuje dalej rekordy o konsumentach i firmach. W przeciwieństwie do bazy BIK działalność KRD polega na magazynowaniu jedynie wpisów negatywnych. Jest to ewidencja, która wymienia informacje pomiędzy wieloma gałęziami gospodarki, np. przedsiębiorstwami prywatnymi, sektorem usług, finansowym czy windykacyjnym. Jak zatem sprawdzić KRD listę dłużników i mieć pewność odnośnie do swojej sytuacji finansowej?

Jak sprawdzić KRD lista dłużników – czy możesz zweryfikować samego siebie?

Okazuje się, że w KRD sprawdzanie siebie jest jak najbardziej wykonalne. Raz na pół roku biuro informacji zapewnia taką możliwość bezpłatnie. Dzięki temu możesz kontrolować swoją sytuację finansową, a także szybko reagować na ewentualne wyłudzenia i nadużycia. Warto więc korzystać z możliwości dokonywania takiej weryfikacji.

KRD – jak sprawdzić siebie? Załóż konto w witrynie internetowej ewidencji długów, podając swoje dane (imię, nazwisko, adres do korespondencji) oraz login i hasło. W następnym kroku z zakładki „Sprawdzanie” wybierz „Sprawdź, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”. Teraz nastąpi weryfikacja tożsamości – w ten sposób KRD upewnia się, że informacje przechowywane w bazie nie trafią w niepowołane ręce. W tym celu wgraj zdjęcie lub skan dowodu osobistego z widocznym numerem PESEL i datą ważności dokumentu. Można też zrobić to za pomocą przelewu weryfikacyjnego. W KRD na liście dłużników sprawdzanie siebie następuje błyskawicznie – raport będziesz mógł pobrać za kilkanaście sekund. Dowiesz się z niego, czy Twoje nazwisko w ogóle widnieje w bazie. Jeśli tak, podane będą informacje o kwocie zadłużenia oraz podmiocie, który dokonał wpisów na Twój temat. Warto też przyjrzeć się Rejestrowi Zapytań i uzyskać informację o tym, kto w ciągu ostatniego roku wnioskował o sprawdzenie nas w KRD.

Nie trać cennego czasu na bezowocne wysyłanie wniosków kredytowych.

Skontaktuj się z doradcą, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt niezależnie od sytuacji.

Napisz do nas!

KRD lista dłużników za darmo – ale czy zawsze?

Na liście dłużników KRD sprawdzanie siebie jest darmowe raz na pół roku – tak stanowi ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych, na mocy której funkcjonują listy dłużników. Jeśli chcesz prześledzić, czy ktoś wpisał Cię do rejestru drugi raz w ciągu 6 miesięcy, będziesz musiał za to zapłacić. Opłata jest na szczęście niewielka i wynosi 6,90 zł (stan na listopad 2022 r.). Tyle samo wydasz, sprawdzając liczbę zapytań o swój PESEL więc niż raz na półrocze.

Krajowy Rejestr Dłużników – jak sprawdzić kogoś?

Zastanawiasz się, dzięki liście dłużników KRD możesz uzyskać informacje o kimś innym? Po co miałbyś to robić? Przede wszystkim możesz uchronić się w ten sposób przed nieuczciwymi kontrahentami. Raport KRD możesz pobrać, żeby zweryfikować firmę, w której zamierzasz dokonać zakupu. Sprawdzisz także w ten sposób przedsiębiorców, z którymi zamierzasz podjąć współpracę. Dzięki temu dowiesz się, czy są wiarygodni i płacą zobowiązania na czas. KRD – jak sprawdzić firmę? Na swoim koncie na stronie rejestru ponownie wybierz zakładkę „Sprawdzanie”, a następnie kliknij „Sprawdź wiarygodność firmy”. Taka usługa kosztuje 249 zł. Jest to jednak niewielka cena za bezpieczeństwo finansowe.

Trudne kredyty to nasza specjalność.

Z pomocą doradcy Spłata Kredytów uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Napisz do nas!

KRD lista dłużników online?

Krajowy Rejestr Długów raczej nie cieszy się dobrą sławą. Nic dziwnego, bo „zadłużenie” nikomu nie kojarzy się pozytywnie. Warto jednak mieć świadomość, że lista ta może służyć każdemu z nas, wystarczy wiedzieć, jak sprawdzić KRD listę dłużników. Dzięki darmowym funkcjonalnościom serwisu internetowego można łatwo i szybko zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dzięki sprawdzeniu samego siebie dowiesz się więcej niż tylko to, czy widniejesz na liście dłużników. Warto kontrolować takie kwestie zawsze, bo jeśli posiadasz jakieś zobowiązania, może się zdarzyć, że informacje wpisane do bazy będą błędne (np. nieprawidłowa kwota). Wtedy masz prawo żądać ich korekty. Jeśli nie jesteś zadłużony, to jest to idealny sposób na sprawdzenie, czy ktoś nie zaciągnął pożyczki w Twoim imieniu. Dowiesz się też, czy nikt nie sprawdzał Twojego numeru PESEL. Jeśli na liście składających zapytanie będzie firma pożyczkowa, u której nie składałeś wniosku, będziesz wiedział, że Twoje dane znalazły się w niepowołanych rękach. KRD pozwala więc na prewencję przestępstwom finansowym.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *