Rata balonowa – innowacyjne rozwiązanie na rynku kredytów

20 grudnia 2022 Rata balonowa

Poszukujesz najlepszego finansowania na zakup nowego samochodu? Liczysz na niską ratę, która nie obciąży zbytnio Twojego miesięcznego budżetu? Kredyt z ratą balonową to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Dzięki temu, że co miesiąc płacisz wyłącznie odsetki, masz szansę jeździć samochodem prosto z salonu, nie rujnując przy tym swojego budżetu. 

Rata balonowa – co to i czym się charakteryzuje?

Decydując się na kredyt, warto wiedzieć, że do wyboru mamy kilka rozwiązań odnośnie do spłaty zobowiązania. Choć ze względu na dużą popularność kredytu hipotecznego w ostatnich latach utarło się, że raty mają równą wysokość, w rzeczywistości, banki oferują znacznie więcej ciekawych rozwiązań. Jako klienci możemy wybierać spośród rat rosnących czy malejących w czasie. Na szczególną uwagę zasługuje rata balonowa, która z roku na rok coraz bardziej zyskuje na popularności. Dlaczego tak się dzieje i czym charakteryzuje się rata balonowa?

Rata balonowa to rozwiązanie zupełnie odmienne od znanych i popularnych rozwiązań dotyczących spłaty zobowiązania. Dzięki niej kredytobiorca może cieszyć się niską ratą przez cały okres trwania umowy. Kredyt z ratą balonową wymaga jednak pewnych zabezpieczeń. Kredytobiorca musi uiścić opłatę wstępną, która zazwyczaj wynosi około 10% wartości kredytu. Niskie raty nie oznaczają jednak wyjątkowych promocji. Klient, który decyduje się na raty balonowe, musi mieć świadomość, że większość wartości kredytowanego przedmiotu uiszczana jest w ostatniej racie. W praktyce oznacza to, że jej wysokość wynosić może nawet 50% wartości kupowanego przedmiotu.

Co więc zachęca kredytobiorców do skorzystania z takiej formy spłaty zobowiązania? Przede wszystkim stosunkowo niskie raty, a także możliwość sfinansowania ostatniej z nich, dodatkowym kredytem.

Rata balonowa – w jakim finansowaniu występuje i kogo dotyczy?

Choć rata balonowa nie do każdego przemawia, jest to rozwiązanie, które zyskuje na popularności. Mamy z nim do czynienia zazwyczaj w przypadku finansowania samochodu. W odróżnieniu od leasingu kredytobiorca nie musi być osobą prowadzącą własną działalność gospodarczą. Często jednak używa się sformułowania leasing z ratą balonową. W odróżnieniu od klasycznego leasingu, w przypadku pożyczki balonowej właścicielem pojazdu nie jest bank, a kredytobiorca.

Kredyt z ratą balonową to także rozwiązanie, które jest mocną konkurencją dla kredytu samochodowego. Jego atrakcyjność polega na możliwości rozłożenia finansowania na znacznie krótszy okres. Choć i w tym przypadku możliwe jest ubieganie się o finansowanie w postaci kredytu samochodowego z ratą balonową. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku klasycznego kredytu samochodowego niewymagana jest wpłata własna kredytobiorcy. Warto pamiętać, że z raty balonowej korzystać mogą zarówno klienci prywatni, jak i przedsiębiorcy.

Ciekawym rozwiązaniem, które daje nam kredyt z ratą balonową, jest możliwość refinansowania ostatniej raty tzw. wykupowej. Oznacza to, że pozostała kwota do spłaty zastępowana jest kolejnym kredytem. Innym rozwiązaniem, równie często praktykowanym, jest rozliczenie samochodu przed terminem spłaty ostatniej raty. W ten sposób uniknąć można konieczności poniesienia wysokich nakładów finansowych i skorzystania w zamian z zakupu kolejnego, nowego samochodu. W praktyce więc rata balonowa pozwala:

  • zatrzymać samochód — spłacając ostatnią ratę lub rozkładając ją na raty;
  • kupić nowy samochód — rozliczając kredytowany pojazd bez jego wykupu.

Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w przypadku osób, które zamierzają z dużą częstotliwością wymieniać auta. Chcąc cieszyć się swoim pojazdem przez dłuższy czas lepiej skorzystać z alternatywnych źródeł finansowania.

Doradcy Spłaty Kredytów przeanalizują Twoją sytuację finansową, znajdą najlepszą ofertę finansowania i przeprowadzą Cię przez proces pozyskiwania kredytu, negocjując dla Ciebie możliwie najlepsze warunki.

Wyślij wniosek!

Spłata balonowa kredytu – jak przebiega?

Spłata balonowa kredytu różni się od innych produktów finansowych. Choć sformułowanie to chyba każdemu choć raz w życiu obiło się o uszy, wiele osób nie wie, z czym dokładnie wiąże się taki rodzaj spłaty zobowiązania. Rata balonowa  – co to? Forma płatności kredytu balonowego na samochód opiera się rozłożeniu na comiesięczne raty tylko i wyłącznie części odsetkowej. Kapitał wnoszony jest podczas opłaty wstępnej, a znaczna jego część spłacana jest jako ostatnia rata kredytu. 

To, co wyróżnia pożyczkę balonową, to możliwość udzielenia jej nawet na okres 2 lat, kiedy to do czynienia mamy z tzw. kredytem 50/50. W takiej sytuacji połowa wartości finansowania wpłacana jest jako opłata wstępna, a druga część to rata wykupowa uiszczana po 2 latach od zaciągnięcia kredytu. Najczęściej jednak kredyt z ratą balonową zawierany jest na okres od 3 do 5 lat.

Kredyt samochodowy z ratą balonową – kalkulator

Choć kredyt z ratą balonową to rozwiązanie, które w Polsce nadal nie jest tak często wybierane, jak w innych europejskich krajach, finansowanie charakteryzuje się bardzo przejrzystymi zasadami. Znając okres kredytowania, wysokość oprocentowania, a także dokładną kwotę kredytu z łatwością obliczyć można zarówno ratę balonową na samochód miesięczną, jak i wykupową. W tym celu warto skorzystać z ogólnodostępnego wzoru.

Wysokość miesięcznej raty kredytu z ratą balonową:

R = (K*d*p)/365

gdzie:

R – wysokość miesięcznej raty

K – całkowita kwota kredytu

d – wysokość oprocentowania kredytu

p – liczba dni w miesiącu

Wysokość raty wykupowej kredytu z ratą balonową:

R = K+[(K*p*d)/365]

gdzie:

R – wysokość raty wykupowej

K – całkowita kwota kredytu

d – wysokość oprocentowania kredytu

p – liczba dni, na jaki został zaciągnięty kredyt

Samodzielne obliczenie wysokości poszczególnych rat kredytu nie powinno stanowić większego problemu. Jeśli jednak obawiasz się o poprawność czy też masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do wykonanych obliczeń, skorzystaj z kalkulatora raty balonowej. Dostępne są one całkowicie bezpłatnie na wielu stronach internetowych. Obliczenie wysokości raty balonowej na samochód z użyciem tego narzędzia, nie powinno nikomu sprawić większych trudności.

Bank odmówił Ci udzielenia kredytu? Nie wiesz, która pożyczka będzie dla Ciebie korzystna? Potrzebujesz wsparcia w procesie kredytowania?

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów! Pomożemy Ci na każdym etapie pozyskiwania finansowania i odciążymy Cię od wszelkich formalności, oszczędzając Twój cenny czas.

Napisz do nas!

Raty balonowe na samochód – wady i zalety

Nie da się ukryć, że każde rozwiązanie, nawet to, które na pozór wydaje się nam najbardziej atrakcyjne, ma swoje wady i zalety. Chociaż bardzo prawdopodobne, że sposób patrzenia na poszczególne rozwiązania uzależniony jest od oczekiwań odbiorcy, warto pokazać, co może wzbudzić pozytywne, a co negatywne odczucia w stosunku do tego produktu finansowego.

Zalety raty balonowej na samochód:

  • niska wysokość comiesięcznego zobowiązania – nie da się ukryć, że nie ma drugiego takiego rozwiązania na rynku. Nawet leasing samochodowy, który wydaje się mocną konkurencją, nie wyróżnia się tak niskimi ratami. Biorąc pod uwagę leasing z ratą balonową, kredytobiorca, każdego miesiąca spłaca tylko i wyłącznie odsetki związane z zaciągnięciem zobowiązania. Kapitał regulowany jest jako wpłata własna i rata wykupowa;
  • możliwość rozłożenia części wykupowej na raty – to opcja szczególnie istotna dla tych, którzy nie dysponują środkami pozwalającymi na jednorazowe uiszczenie kapitału wynikającego ze zobowiązania, a chcą nadal cieszyć się swoim samochodem;
  • krótki okres kredytowania – pozwala nie tylko na szybką spłatę kredytu, ale przede wszystkim na częstą wymianę samochodów. Dzięki temu nie musisz martwić się o kosztowne naprawy, gdyż praktycznie przez cały czas jeździsz nowym autem;
  • możliwość uzyskania dodatkowych bonusów u dealera – wielu sprzedawców oferuje specjalne pakiety korzyści dla osób decydujących się na zakup nowego samochodu. Klienci mogą liczyć na preferencyjne ubezpieczenie czy pakiet przeglądów okresowych w cenie.

Wady raty balonowej na samochód:

  • wyższe koszty związane z udzieleniem kredytu balonowego – choć rata na samochód wydaje się niska, w rzeczywistości decydując się na kredyt z ratą balonową, kredytobiorca ponosi znacznie wyższe koszty związane z obsługą. Wyższa jest prowizja, oprocentowanie, a także RRSO;
  • konieczność uiszczenia opłaty wstępnej – wpłata własna często wynosi nawet 20-30% wartości pojazdu. Co za tym idzie, kupujący musi dysponować odpowiednio wysokimi oszczędnościami, aby móc pozwolić sobie na zakup samochodu.

Zastanawiasz się, czy rata balonowa jest dla Ciebie? Przed podpisaniem umowy kredytowej, warto podliczyć wszelkie koszty i porównać je z alternatywnymi produktami finansowymi, aby wybrać najlepiej dopasowaną ofertę do swoich wymagań.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *