Pożyczka dla nieletnich – czy taka istnieje?

15 lutego 2023 Pożyczka dla nieletnich

Potrzebujesz pieniędzy i zastanawiasz się nad zaciągnięciem pożyczki bankowej? W wielu sytuacjach musisz liczyć się z odmową, jeśli nie spełniasz podstawowych wymogów, jakie instytucja finansowa stawia przed kredytobiorcami. Jednym z najważniejszych jest minimalny wiek ubiegającego się o produkt kredytowy. W teorii jest to 18 lat, choć w praktyce nawet pełnoletnim może być ciężko uzyskać pożyczkę. Wynika to z faktu, że nie mają oni jeszcze historii kredytowej, a często też stabilnego dochodu. Dowiedz się więcej o pożyczce dla nieletnich.

Pożyczka dla nieletnich – czy jest zgodna z prawem?

W Polsce osobą pełnoletnią jest taka, która ukończyła 18 rok życia. Zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego w momencie swoich urodzin uzyskała ona pełną zdolność do czynności prawnych, co wiąże się także z możliwością ubiegania się o pożyczkę gotówkową w banku. I rzeczywiście – instytucje finansowe w Polsce nie przewidują możliwości kredytowania w sytuacji, gdy z wnioskiem chciałaby wystąpić osoba nieletnia.

Nawet świeżo upieczonych dorosłych traktują z pewną dozą nieufności. Rzeczywiście uzyskanie kredytu nawet kilka dni po urodzinach byłoby trudne choćby ze względów formalnych – nastolatek nie posiada jeszcze stosownych dokumentów tożsamości, nie ma żadnej historii kredytowej.

Pożyczki dla nieletnich – dlaczego o nią pytają?

Być może zastanawiasz się, dlaczego w wyszukiwarkach internetowych pod hasłem „pożyczka dla nieletnich” można znaleźć całkiem sporo stron. Ich tytuły na pierwszy rzut oka sugerują, że w Polsce produkt taki jak kredyt dla osoby, która nie skończyła jeszcze 18 lat jest w ogóle dostępny. Tymczasem to nieprawda. 

W sieci znajdziemy tego typu opracowania jako odpowiedź na często zadawane pytania. Młodzi ludzie nieraz szukają dodatkowych źródeł finansowania i właśnie z pytaniami typu: „Czy nieletni może dostać kredyt” zwracają się w pierwszej kolejności nie do doradcy bankowego, lecz do internetowych źródeł.

Znajdziemy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę kredytu lub pożyczki.

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów jeszcze dziś i otrzymaj potrzebne wsparcie finansowe na dogodnych warunkach.

Wyślij wniosek!

Pożyczka dla nieletnich – skąd młodzi mogą wziąć pieniądze?

Młody człowiek, który potrzebuje pieniędzy na realizację swoich celów i marzeń, ma niełatwe zadanie. Nie dostanie pożyczki w banku, więc pozostaje mu jedynie poszukanie innego wsparcia. Gdzie?

Najczęściej w rodzinie, wśród bliskich. Zawsze też osoby, które mają ukończone 16 lat i uzyskają zgodę rodziców lub prawnych opiekunów mogą podjąć pracę zarobkową, choć najczęściej na podstawie umowy zlecenie/umowy o dzieło.

A co z instytucjami parabankowymi? Udzielający chwilówek też weryfikują wiek kredytobiorców i nie mogą, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, przyznać pożyczki osobie, która nie ukończyła jeszcze 18 roku życia.

Jak ubiegać się o pożyczkę w firmach pożyczkowych?

18-latek może próbować szczęścia i złożyć wniosek o pożyczkę gotówkową. Jednak, choć w świetle prawa jest już traktowany jak osoba dorosła, to zazwyczaj nadal jest uczniem i pozostaje na utrzymaniu rodziców. Nawet, jeśli podejmie pracę zarobkową, to żeby bank mógł ten dochód zaakceptować, młody kredytobiorca musi przepracować minimum 3/6 miesięcy na podstawie tej umowy (zależy od banku) i pozostawać zatrudnionym na stanowisku tak długo, na ile planuje rozłożyć spłatę zobowiązania.

Umowy na czas określony są akceptowane, tak samo jak dochody z działalności gospodarczej, lecz najlepiej jest móc wykazywać dochody z tytułu umowy na czas nieokreślony. Pod uwagę czasem brane są umowy zlecenie i o dzieło, ale rzadko kiedy sama „śmieciówka” może być dla banku wystarczająca.

Jak ubiegać się o pożyczkę, gdy jesteś świeżo upieczonym pełnoletnim? Na pewno trzeba mieć pracę i spełniać wyżej wymienione wymogi. Dla zwiększenia swojej wiarygodności warto przystąpić do kredytu z inną (starszą) osobą, która ma już zbudowaną historię kredytową i bardziej stabilne dochody.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *