Oferty online – czy warto z nich korzystać?

11 maja 2020 Wspólny kredyt konsolidacyjny – czy jest dobrym rozwiązaniem

Z elektronicznego wykonywania przelewów czy dokonywania transakcji w sklepach Internetowych korzysta ogromna ilość osób. Większa niepewność otacza kwestię kredytów online, wobec których podnoszony jest zarzut, że są mało bezpieczne. Inni jednak z kolei twierdzą, że oferty online są bardzo opłacalne i warto z nich korzystać, a nie ma potrzeby fatygować się bezpośrednio do oddziału banku, ponieważ tam nie zostanie nam zaproponowane nic lepszego. Jak jest w rzeczywistości? Czy oferty online rzeczywiście są lepsze (a także bezpieczne)?

Czy zaciąganie zobowiązań finansowych przez Internet jest bezpieczne?

Kredyt, nawet na niewielką kwotę, to poważne zobowiązanie finansowe, które należy zaciągać z rozwagą. Jeszcze do stosunkowo niedawna było utożsamiane z czymś, co zajmuje sporo czasu i wymaga osobistej wizyty w oddziale banku. Wraz z rozwojem nowoczesnej technologii dużo się jednak w tej kwestii zmieniło. Prym wiedzie bankowość elektroniczna, zarówno w zakresie kont bankowych i transakcji bezgotówkowych, jak i w coraz większym stopniu zobowiązań finansowych.

Wniosek o kredyt online wymaga od nas podania wielu wrażliwych danych, takich jak numer PESEL czy numer i seria dowodu osobistego. Możemy odczuwać przed tym opór, wskazując na względy bezpieczeństwa. Bankowość internetowa jest jednak bardzo bezpieczna, a nasze dane są szyfrowane i przechowywane tak, aby chronić naszą prywatność.

Bank jednak nie ochroni nas przykładowo przed istnieniem na naszym komputerze wirusa, który zapisuje wpisywane przez nas informacje, ani przed wejściem na fałszywą stronę podszywającą się pod instytucję finansową. Dlatego też, jeśli chcemy korzystać z ofert online, warto zachować należytą ostrożność.

Czy oferty online rzeczywiście są lepsze?

Często, chociaż oczywiście nie zawsze, możemy znaleźć na stronie internetowej sklepu jakiś przedmiot (na przykład sprzęt elektroniczny) taniej niż w jego fizycznym oddziale. Dzieje się tak, ponieważ w fizycznym sklepie firma musi się liczyć z kosztami wynajmu budynku czy pomieszczenia, elektryczności, a także zatrudnienia sprzedawców – sprzedaż elektroniczna jest po prostu tańsza. Podobna zasada panuje w przypadku bankowości i ofert online.

Oferty online charakteryzują się w wielu przypadkach znacznie uproszczonymi formalnościami. Klient musi jedynie wybrać interesujący go kredyt z przedstawionej mu oferty, wypełnić formularz i przykładowo udzielić dostępu do wyciągu ze swojego rachunku bankowego, a decyzja kredytowa podejmowana jest w ciągu kilku minut. Jest to możliwe, ponieważ w przypadku kredytów gotówkowych na niewielkie kwoty rozpatrywane są one już w dużej mierze automatycznie.

Całość odbywa się bez udziału ludzkiego konsultanta, bank więc nie ponosi kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika oraz wynajmem i utrzymaniem lokalu, jak w przypadku kredytów zaciąganych w fizycznych oddziałach.

Mniejsze koszty dla banków oznaczają często mniejsze koszty dla kredytobiorców. Oferty online mogą mieć niższe oprocentowanie bądź prowizję niż te, które zostaną nam przedstawione w oddziale, łatwiej i szybciej będziemy też w stanie porównać je do ofert innych banków. Zdarzają się wyjątki od tej reguły ale, ogółem mówiąc, oferty online są równie bądź bardziej korzystne niż te, które otrzymamy w placówce banku.

Kredyt z oferty online czy pożyczka pozabankowa – czy wybrać?

Kiedy pomyślimy o zaciąganiu zobowiązań przez Internet, prawdopodobnie w pierwszej kolejności pomyślimy o chwilówkach i pożyczkach ratalnych oferowanych przez instytucje pozabankowe, a dopiero potem o kredytach w bankach. Nic w tym dziwnego – to właśnie firmy pożyczkowe w dużej mierze spopularyzowały elektroniczne pożyczanie. Możemy się w związku z tym zastanawiać: czy lepiej skorzystać z oferty online banku, czy firmy pożyczkowej?

Wszystko zależy od naszej indywidualnej sytuacji. Formalności w obu przypadkach zostały już zredukowane do minimum, natomiast w bankach często spotkamy się z bardziej rygorystycznymi wymaganiami odnośnie do zdolności czy historii kredytowej. Z drugiej strony w tych instytucjach możemy w wielu przypadkach liczyć na tańsze oferty (aczkolwiek nie zawsze – w wielu firmach pożyczkowych spotkać można oferty typu „pierwsza pożyczka za darmo”, które są warte rozważenia).

oferty online czy warto z nich korzystac - wykres wysokosc kredytu

1 Źródło: https://wiadomosci.wp.pl/pozyczki-pozabankowe-mniej-nowych-ofert-na-rynku-6443229564156033a

Oferty online – podsumowanie

Oferty online są niewątpliwie czymś na co powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli planujemy zaciągnąć kredyt. Chociaż oferta w oddziale banku nie jest złą opcją, jeśli mamy ku temu czas i chęci, to w większości przypadków prawdopodobnie okaże się, że taki sam lub lepszy kredyt moglibyśmy zaciągnąć przez Internet, bez wychodzenia z domu.

Niższe koszty związane z przyjęciem i rozpatrzeniem wniosku w porównaniu z tymi złożonymi w oddziale sprawiają, że banki mają możliwość oferowania klientom internetowym lepszych warunków. Nie zawsze z tej możliwości korzystają, ale warto mieć to na uwadze. Zwłaszcza, że wbrew obawom zaciąganie zobowiązań przez Internet jest nie tylko szybkie i proste, ale także bezpieczne.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *