Rosnące ceny kredytów są obecnie koszmarem niejednego kredytobiorcy. Stopa referencyjna NBP, jak i pozostałe stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego od kilku miesięcy stale rosną. Odbija się to na kosztach kredytów, a także maksymalnym oprocentowaniu. W efekcie coraz więcej osób decyduje się na stałe oprocentowanie przy nowych zobowiązaniach. Co warto wiedzieć o maksymalnym oprocentowaniu w 2022 roku? Zobacz, ile wynosi maksymalne oprocentowanie kredytu w 2022 roku i czy może jeszcze wzrosnąć.
Chcesz zaciągnąć kredyt z korzystnym oprocentowaniem?
Znajdziemy dla Ciebie najlepszy produkt i wynegocjujemy możliwie najkorzystniejsze warunki kredytowania.
Napisz do nas!Spis treści
Czym jest maksymalne oprocentowanie kredytu 2022?
W swoich ofertach kredytowych banki na pierwszym miejscu eksponują oprocentowanie. I nic w tym dziwnego, gdyż jest to jeden z najważniejszych czynników, który ma wpływ na koszt zobowiązania. Oprocentowanie jest więc procentowym wskaźnikiem, który wyraża koszt kredytu w ujęciu rocznym. Wyznacza on wysokość odsetek, jakie będziemy musieli zapłacić bankowi za udzielenie na przykład kredytu gotówkowego, czy hipotecznego. Inaczej mówiąc, oprocentowanie, to koszt, który klient będzie musiał ponieść, a bank zyska z tytułu odsetek. Co składa się na oprocentowanie? Przede wszystkim jest to marża banku oraz tzw. stawka referencyjna WIBOR3M, lub WIBOR6M (gdzie liczba plus litera M odnosi się do miesięcy).
Warto przy tym wiedzieć, że koszty związane z oprocentowaniem nie są ponoszone jednorazowo, natomiast bank wlicza je proporcjonalnie do wysokości comiesięcznej raty. Na polskim rynku kredytowym możemy spotkać się z dwoma rodzajami oprocentowania – zmiennym lub stałym. Czym się od siebie różnią? Jak po nazwie możemy się domyśleć, oprocentowanie stałe nie zmienia się przez cały okres kredytowania. Natomiast oprocentowanie zmiennie może ulec zmianie w trakcie spłaty kredytu. W tym przypadku wysokość oprocentowania jest zależna od zmiany stopy referencyjnej, a co za tym idzie wartości WIBOR. Czy takie rozwiązanie jest opłacalne? Jeśli stawka WIBOR ulegnie obniżeniu, to możemy skorzystać. Jeśli jednak dojdzie do podwyższenia stóp procentowych, to nasze oprocentowanie wzrośnie, a w związku z tym także nasze miesięczne raty.
źródło: https://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/kredyty-mieszkaniowe/rynek-kredytow/4707949,Kredyty-mieszkaniowe-czy-niskie-raty-utrzymaja-sie-az-do-2030-roku.html
Bardzo ważną kwestią przy oprocentowaniu jest jego wysokość. Banki oraz instytucje pozabankowe nie mają pełnej dowolności w ustalaniu oprocentowania, gdyż obowiązują je konkretne przepisy. Istnieje bowiem maksymalny poziom oprocentowania 2022, którego banki nie mogą przekroczyć. Poniżej tej granicy banki i instytucje pozabankowe mogą kształtować oprocentowanie dowolnie w zależności od swojej strategii cenowej. Mogą na przykład zaoferować tani kredyt z niskim oprocentowaniem, co przełoży się na niższy poziom marży banku.
Ile wynosi maksymalne oprocentowanie kredytu w 2022 roku?
Od 8 lipca 2022 roku maksymalne oprocentowanie kredytu nie może przekraczać 20%. Ostatnie posiedzenie RPP, które skutkowało podniesieniem stóp procentowych, odbyło się 7 lipca 2022 roku. Jest to już siódma podwyżka w tym roku, ale jednocześnie dziesiąta z rzędu. Warto przy tym wiedzieć, że stopa referencyjna NBP od 8 lipca 2022 roku wynosi 6,50 w skali roku. Oznacza to, że kredytobiorcy w najbliższych miesiącach mogą spodziewać się podwyższenia rat, jeśli mają zobowiązanie o oprocentowaniu zmiennym.
Jak oblicza się maksymalne oprocentowanie 2022?
Zarówno w przypadku kredytu gotówkowego, jak i hipotecznego wzór wygląda następująco:oprocentowanie maksymalne kredytów 2022 = 2 x (stopa referencyjna NBP + 3,5 punktu procentowego).2 x (6,50% + 3,50%) = 2 × 10,00% = 20,00%
Napisz do nas!Jeśli więc chcemy obliczyć górny limit oprocentowania kredytu 2022, to musimy znać aktualną wysokość stopy referencyjnej NBP. Ta określana jest przez Radę Polityki Pieniężnej i obecnie wynosi 6,50%. Na sierpień 2022 roku oprocentowanie maksymalne kredytu wynosi więc 20%.
Czy może dojść do zwiększenia oprocentowania maksymalnego w 2022 roku?
Wielu kredytobiorców obawia się kolejnych podwyżek stóp procentowych. Czy może do nich dojść. Jakiej sytuacji na rynku kredytowym możemy spodziewać się w nadchodzących miesiącach i roku? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale prognozy wysokości stóp procentowych nie są korzystne dla klientów banków. Istnieje bowiem duża szansa, że stopy procentowe jeszcze wzrosną, a wraz z nimi maksymalne oprocentowanie kredytów 2022 i innych zobowiązań.
Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym. Obecnie oprocentowanie maksymalne kredytu hipotecznego 2022 również wynosi 20%. W obecnej sytuacji wybór oprocentowania zmiennego może narazić nas na wyższe koszty. Według analityków rynku finansowego do końca 2022 roku stopy procentowe mogą się zwiększyć jeszcze do nawet 7 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej NBP. Wskazują przy tym, że na pierwsze obniżki rat kredytobiorcy mogą liczyć najwcześniej w 2023 roku. Warto przy tym odnotować, że od września 2021 roku do maja 2022 roku przeciętny kredyt mieszkaniowy podrożał o ponad 75 proc. Podwyżka ta wynika z cyklicznego podwyższenia głównych stóp procentowych. Jeśli kredytobiorcy jeszcze jej nie odczuli, to niestety, ale szybko to się stanie. Banki aktualizują wysokość oprocentowania w cyklach co 3 lub 6 miesięcy. Stąd wynika pewne opóźnienie.
źródło: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyty-gotowkowe/
Jeśli jednak zastanawiasz się, jak możesz poprawić swoją sytuację przy spłacie kredytu, to masz możliwość skorzystania z planu pomocowego, który został przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jest to pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i polega na możliwości uzyskania bezpłatnych wakacji kredytowych 4 razy do roku, czy likwidacji stawki WIBOR(R) i zastąpienie jej inną.
Maksymalne oprocentowanie kredytu 2022 a RRSO
Przy maksymalnym oprocentowaniu 2022 nie możemy zapomnieć także o RRSO i tego jak na nie wpływa. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to wskaźnik, który określa wszystkie koszty związane z wzięciem kredytu czy pożyczki, które nie zostały uwzględnione przez standardowe oprocentowanie nominalne. Co więc różni RRSO od maksymalnego oprocentowania kredytu 2022?
Nie przepłacaj na kredycie!
Skontaktuj się z doradcą!Maksymalne oprocentowanie kredytu to ograniczona wartość, którą banki mogą nałożyć na swoich klientów przy zaciągnięciu przez nich zobowiązania. Kluczowe w tym jest słowo – mogą. Gdyż mogą, ale nie muszą. Oprocentowanie kredytu może być niższe niż maksymalna dopuszczalna wartość. RRSO natomiast obejmuje zarówno realnie zastosowane przez bank oprocentowanie, jak i pozostałe koszty, które są związane z kredytem. W tym na przykład prowizję, czy ubezpieczenie. RRSO jest więc wskaźnikiem, który w skali procentowej prezentuje całościowe koszty, zaciągniętego przez nas zobowiązania w skali roku. Na podstawie RRSO możemy policzyć, ile realnie będziemy musieli zapłacić za dwanaście miesięcy korzystania z kredytu bankowego. Warto przy tym pamiętać, że choć RRSO uwzględnia wszystkie koszty kredytowe, to nie bierze pod uwagę kosztów okołokredytowych, takich jak opłat związanych z otwarciem wymaganego do kredytu konta osobistego.