Kredyty dla rolników – co warto wiedzieć?

4 lutego 2021 Kredyt dla rolników

Polska jest krajem o mocno rozwiniętym przemyśle rolnym. W związku z tym istnieje duża grupa społeczna w postaci rolników, dla której koniecznie jest przygotowanie dedykowanych produktów finansowych. Tak, jak w bankach można znaleźć kredyty i inne produkty skierowane do osób prywatnych i przedsiębiorców, tak z reguły napotkamy też na kredyty dla rolników.

Rolnik nie musi wcale znajdować się w trudnej sytuacji finansowej, aby być zainteresowany kredytem. Wśród oferowanych przez banki zobowiązań istnieje tak duża różnorodność, że również rolnicy posiadający prosperujące gospodarstwa mogą znaleźć wśród nich korzystne rozwiązanie dla siebie. W takim razie, co warto wiedzieć o kredytach dla rolników? Jakie typy takich kredytów można wyróżnić i jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat można znaleźć poniżej.

Najważniejsze typy kredytów dla rolników

To, jakie konkretnie kredyty dla rolników będą dostępne, zależy od oferty danego banku. W niektórych instytucjach finansowych poszczególnych typów kredytów jest więcej, w innych zaś oferowane jest tylko kilka podstawowych produktów finansowych. Wśród najczęściej spotykanych kredytów dla rolników można wymienić:

Dodatkowo, zwykłe kredyty gotówkowe na dowolny cel, przeznaczone dla klientów indywidualnych, również są dostępne dla rolników. Za ich pomocą można sfinansować cele niezwiązane z gospodarstwem rolnym, a więc na przykład kupić sprzęt elektroniczny, pojechać na wakacje, wyprawić wesele i nie tylko.

Warto wiedzieć, że w ramach kredytów inwestycyjnych dla rolników istnieje taki produkt, jak kredyt preferencyjny, udzielany przez kilka polskich banków. Jest to kredyt ze wsparciem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), która partycypuje w kosztach zobowiązania, tym samym zmniejszając je dla kredytobiorcy.

Kredyty preferencyjne można jednak przeznaczyć tylko na realizację ściśle określonych przez ARiMR celów, takich jak między innymi zakup gruntów rolnych lub utworzenie (bądź urządzenie) gospodarstw rolnych przez osoby młodsze niż 40 lat. Tego typu kredyty można zaciągać na aż 15 lat, a ich maksymalna kwota zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj inwestycji, ale też zdolność kredytowa danego rolnika.

kredyty dla rolnikow - najpopularniejsze typy kredytow

1 Źródło: https://www.agrofakt.pl/kredyty-dla-gospodarstw-rolnych/

Kredyty dla rolników – jakie trzeba spełnić wymagania?

Wymagania związane z kredytami dla rolników w dużej mierze pokrywają się z wymaganiami dla osób prowadzących działalność gospodarczych czy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę przy zwykłych kredytach.

Przede wszystkim niezbędny jest poprawnie wypełniony wniosek o kredyt, a także dowód osobisty. Przed podjęciem decyzji, bank przeanalizuje sytuację finansową rolnika i obliczy jego zdolność kredytową. Im większa kwota kredytu, tym większa zdolność kredytowa będzie wymagana. Potencjalny kredytodawca weźmie także pod uwagę historię kredytową w BIK-u, a więc to, czy dotychczas dana osoba spłacała swoje zobowiązania finansowe w terminie.

W zależności od typu kredytu oraz zasad panujących w danym banku, może być także konieczne dostarczenie szeregu dokumentów związanych z prowadzonym gospodarstwem rolnym i jego wynikami finansowymi. Wśród takich dokumentów można wymienić:

  • zaświadczenia o powierzchni gospodarstwa rolnego (można je uzyskać w urzędzie gminy)
  • nakaz opłacenia podatku rolnego, wskazujący jego wysokość
  • wyciąg z konta bankowego
  • faktury i rachunki (związane z prowadzoną działalnością rolną) z ostatnich 12 miesięcy.

Dodatkowo bank może poprosić rolnika o złożenie oświadczenia, w którym poda on oszacowaną przez siebie prawdopodobną wysokość dochodów w nadchodzących latach.

Jak obliczane są dochody, kiedy chodzi o kredyty dla rolników?

W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oszacowanie dochodów jest bardzo proste, ponieważ są one wskazane w umowie o pracę i w dużej mierze stabilnej. W przypadku rolników sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana, ponieważ na ostateczną wysokość dochodów wpływa wiele różnych czynników, w tym takich, które w każdej chwili mogą się zmienić.

Dokładne algorytmy i zasady związane z obliczaniem zdolności kredytowej rolników różnią się w zależności od banku. Ogółem mówiąc, brane pod uwagę są takie aspekty, jak wielkość gospodarstwa rolnego, historia rachunku bankowego czy też dokumenty z urzędu gminy i innych instytucji państwowych dotyczące wysokości nałożonych na danego rolnika podatków.

Czy warto brać kredyty dla rolników?

Wiele osób, nie tylko rolników, ale także osób fizycznych czy przedsiębiorców, obawia się zaciągania zobowiązań finansowych. W rzeczywistości jednak może to być bardzo korzystna decyzja, która pozwoli gospodarstwu odzyskać płynność finansową czy umożliwi zrealizowanie ambitnej inwestycji, której nie dałoby się sfinansować z bieżących środków.

Rolnicy są dla banków cennymi klientami, w związku z czym często mogą oni liczyć na bardzo atrakcyjne oferty i wysokie maksymalne kwoty kredytów, w tym również kredytów na dowolny cel, niekoniecznie związany z prowadzonym gospodarstwem. Warto więc się tym tematem zainteresować, jeśli z jakichś względów potrzebna jest nam dodatkowa gotówka.

kredyt dla rolnikow - wydatki wykres

2 Źródło: https://www.agrofakt.pl/kredyty-dla-gospodarstw-rolnych/

Gdzie można znaleźć najlepsze kredyty dla rolników?

Większość banków ma w swojej ofercie różnego rodzaju kredyty dla rolników. Wiele z nich z pozoru ma bardzo podobne warunki, przez co trudno może być podjąć decyzję w zakresie tego, który będzie najlepszy.

Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że osoby postronne, które nie działają na co dzień w sektorze finansowym, nie mają dostępu do wielu informacji. Na przykład na temat tego, w jakim banku szanse na przyznanie kredytu będą największe, ponieważ ma on najbardziej liberalne wymagania.

Dostępne w Internecie porównywarki czy rankingi mogą być pomocne, aczkolwiek musimy pamiętać, że nie wszystkie z nich są regularnie aktualizowane. Co więcej, nigdy nie mamy pewności, że są one całkowicie niezależne (czyli, że nie zapłacono im za promocję jakiejś konkretnej oferty) i przygotowywane przez ekspertów, którzy mają niezbędną wiedzę i doświadczenie w branży.

Wszystko to oznacza, że, jeśli chcemy brać kredyty dla rolników na najlepszych możliwych warunkach, najlepszym sposobem będzie zwrócenie się po pomoc do dobrego pośrednika kredytowego. Po przeanalizowaniu sytuacji finansowej danego rolnika pośrednik będzie w stanie stwierdzić, w jakim banku szanse na uzyskanie kredytu będą największe, a parametry zobowiązania najbardziej atrakcyjne.

Podsumowanie

Jak widać, kredyty dla rolników to typ zobowiązań, na temat których można wiele napisać. Nie bez powodu cieszą się one tak dużą popularnością i dostępne są w tak wielu bankach. Za ich pomocą można między innymi pokryć wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa, ale też pozyskać środki na jego rozwój lub sfinansować prywatne cele czy marzenia.

Niezależnie od tego, czy aktualnie znajdujemy się w świetnej sytuacji finansowej, czy też niekoniecznie, warto się takimi kredytami zainteresować. Jednak, szczególnie przy zobowiązaniach na większą kwotę, dobrym pomysłem może być zasięgnięcie porady wspomnianego już eksperta kredytowego. W ten sposób unikniemy przepłacania, a także oszczędzimy swój czas i nerwy, ograniczając tym samym formalności związane z zaciągnięciem kredytu do absolutnego minimum.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *