Restrukturyzacja zadłużenia to rosnąca potrzeba w wielu gospodarstwach domowych. Polityka monetarna Narodowego Banku Polskiego w ostatnim czasie przykłada się do wzrostu stóp procentowych, a to duże wyzwanie dla kredytobiorców z coraz bardziej osłabioną zdolnością kredytową. Jakie narzędzie restrukturyzacyjne najlepiej wybrać? Co się sprawdzi w konkretnym scenariuszu? Jeżeli utrzymujesz jednocześnie wiele długów konsolidacja bez BIK i hipoteki w sektorze pozabankowym to jeden z najlepszych układów, ale jednocześnie niedostępny w bankach detalicznych. Wszystkie banki zgodnie z prawem i wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego muszą precyzyjnie zabezpieczać umowy kredytowe i monitorować przedtem zdolność kredytową każdego klienta. W czym tkwi potencjał konsolidacji kredytów bez hipoteki i czy musisz jednak wnieść jakieś zabezpieczenie do umowy? Gdzie z takiej oferty w ogóle skorzystasz? Poniżej uzyskasz kilka praktycznych wskazówek, także z przedstawieniem wszystkich zalet konsolidacji zadłużenia.
Spis treści
Kredyt konsolidacyjny bez hipoteki – dla kogo?
Konsolidacja kredytów bez hipoteki to inaczej mówiąc konsolidacja gotówkowa, ale dotycząca wyłącznie zobowiązań krótkoterminowych. W takim przypadku zabezpieczeniem umowy stają się stabilne dochody kredytobiorcy i pozytywna zdolność kredytowa. Konsolidacja bez BIK i hipoteki nie jest możliwa w bankach ani tak naprawdę w parabankach, ponieważ wszystkie instytucje monitorują BIK oraz Biuro Informacji Gospodarczej, ale rozkładają nieco inaczej ryzyko przy podpisywaniu umów. Tylko w bankach detalicznych znajdziesz stricte kredyt konsolidacyjny. W parabankach to pożyczka konsolidacyjna z zupełnie innymi warunkami. Ustawa antylichwiarska uniemożliwia jednak narzucanie nadmiernych kosztów pozaodsetkowych, dlatego możesz przechodzić płynnie pomiędzy kredytodawcami w zależności od indywidualnych oczekiwań.
Kredyt konsolidacyjny bez hipoteki zamyka różne zadłużenie, w tym debet na rachunku osobistym, kredyt na samochód, czasami kredyt mieszkaniowy i standardowy konsumpcyjny. Oczywiście konsolidacja dotyczy także kart kredytowych i daje szansę na wyjście ze spirali zadłużeniowej poprzez wydłużenie okresu kredytowania.
Na rynku spotyka się dwa modele konsolidacji. Pierwszy to konsolidacja hipoteczna i drugi konsolidacja gotówkowa. Najtańszy kredyt konsolidacyjny bez hipoteki nie wymaga wnoszenia zabezpieczeń majątkowych, ale nie gwarantuje zbyt wysokich kwot. W konsolidacji hipotecznej możesz liczyć na kwotę restrukturyzacyjną i na konsumpcyjną. Coraz więcej banków stosuje zasadę połączenia kredytu konsolidacyjnego z kredytem gotówkowym. Dodatkowe środki przy podpisywaniu umowy wydasz na cokolwiek, bez potrzeby uzasadnienia. To dla wielu kredytobiorców spora zaleta.
Najważniejsze cele konsolidacji długów to ich scalenie i uśrednienie, ograniczenie marży. Dzięki porównywaniu ofert konsolidacyjnych jesteś w stanie zmniejszyć koszty wszystkich zobowiązań. Hipoteka ustanowiona na nieruchomości znacząco ogranicza problemy ekonomiczne kredytobiorcy i maksymalizuje efektywność naprawy budżetu domowego. Przy okazji konsolidacja kredytów bez hipoteki ponosi zdolność kredytową, reguluje finanse osobiste i okazuje się zbawienna dla komfortu psychicznego przy spłacie.
Nie trać cennego czasu na bezowocne wysyłanie wniosków kredytowych.
Skontaktuj się z doradcą, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt niezależnie od sytuacji.
Konsolidacja kredytów bez hipoteki – warunki
Przed konsolidacją zadłużenia powinieneś przygotować informacje o dotychczasowych długach w celu prawidłowego zamknięcia umów. Procedura odbywa się automatycznie, ale doradca w banku lub parabanku musi znać kwoty zaległości i dane o zadłużeniu. Bez tego nie ma mowy o prawidłowym przeprowadzeniu restrukturyzacji. Kolejny warunek to ustanowienie zabezpieczeń, czy to na zasadzie potwierdzenia dochodów i rodzaju umowy o pracę, czy na zasadzie wniesienia hipoteki. Inne formy zabezpieczeń kredytu konsolidacyjnego to pełnomocnictwo do dysponowania środkami na rachunku, weksel in blanco (przeznaczony do natychmiastowej egzekucji, bank wpisuje właściwą kwotę zadłużenia), przekazanie prawa do polisy ubezpieczeniowej. Jeden z najważniejszych warunków do otrzymania kredytu konsolidacyjnego bez hipoteki to zachowanie pozytywnej zdolności kredytowej. To analiza zdolności kredytowej, punktacji w Biurze Informacji Kredytowej i w Biurze Informacji Gospodarczej oraz innych rejestrach dłużników warunkuje wydanie pozytywnej decyzji o współpracy.
Standardowo musisz wypełnić prawidłowo wniosek o kredyt konsolidacyjny. W tym pomoże niezależny doradca kredytowy lub sam bank. Jeżeli wnosisz do umowy konsolidacyjnej zabezpieczenie w postaci nieruchomości, przyda się stworzenie operatu szacunkowego majątku, inaczej potwierdzenie wartości warunkującej kwotę i warunki obsługi zadłużenia, restrukturyzacji. Kredyt konsolidacyjny bez hipoteki posiada nieco mniejsze limity kwotowe, ale z reguły wystarczające do zamknięcia bieżących długów. Pamiętaj, żeby właściwie potwierdzić wysokość zamykanych zobowiązań, żeby nie okazało się, że kredyt konsolidacyjny w danym limicie nie wystarczy. Maksymalny czas konsolidacji ustawia się nawet na trzydzieści lat, co przekłada się na bardzo niską ratę miesięczną.
Dobry kredyt konsolidacyjny bez hipoteki – charakterystyka
Konsolidacja kredytów bez hipoteki to popularna forma restrukturyzacji drobnych zobowiązań, w tym kart kredytowych, kredytów samochodowych, gotówkowych. Dobry kredyt konsolidacyjny bez hipoteki powinien charakteryzować się właściwie uśrednioną marżą, ratą zoptymalizowaną do bieżącej sytuacji ekonomicznej gospodarstwa domowego, minimalnymi formalnościami, korzystnym oprocentowaniem, ewentualnie promocjami, możliwie najwyższą kwotą do dyspozycji dla kredytobiorcy, podziałem na część restrukturyzacyjną i gotówkową (konsumpcyjną). W kredycie konsolidacyjnym nie występuje z reguły wkład własny (udział własny) kredytobiorcy. Standardowe formy zabezpieczenia zgodne z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego oraz Narodowego Banku Polskiego to hipoteka, ubezpieczenie, weksel in blanco, poręczenie osobiste, ubezpieczenie na życie. To najpopularniejsze formy ochrony umowy pomiędzy stronami.
Najtańszy kredyt konsolidacyjny bez hipoteki – gdzie szukać?
Jeżeli poszukujesz najtańszego kredytu konsolidacyjnego bez hipoteki, przejrzyj multimedialne kalkulatory i porównywarki, które współpracują z sektorem bankowości detalicznej oraz parabankami. Konsolidacja bez BIK i hipoteki to pewne nadużycie, ale pojawia się wyłącznie w parabankach, na zasadzie pożyczki restrukturyzacyjnej. Najtańszy kredyt konsolidacyjny to zadłużenie zabezpieczone nieruchomością i to potwierdzają wszystkie statystyki rynku.
Bank odmówił Ci udzielenia kredytu? Nie wiesz, która pożyczka będzie dla Ciebie korzystna? Potrzebujesz wsparcia w procesie kredytowania?
Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów! Pomożemy Ci na każdym etapie pozyskiwania finansowania i odciążymy Cię od wszelkich formalności, oszczędzając Twój cenny czas.
Konsolidacja hipoteczna – wady i zalety
Najważniejsza zaleta konsolidacji to niski koszt i wysoka kwota do dyspozycji dla kredytobiorcy, który zdecyduje się na ustanowienie hipoteki. Uważaj jednak z zabezpieczeniami i staraj się pracować nad zdolnością kredytową, żeby nie naruszać majątku w zamian za długoterminowe kredytowanie. Ciekawie przedstawia się też dodatkowa kwota do dyspozycji na konsumpcję przy konsolidacji.