Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

2 stycznia 2020 rolowanie kredytu

Wielu Polaków nie stać na zakup domu czy mieszkania za gotówkę, dlatego też decydują się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Problem jednak w tym, że za niskie dochody mogą uniemożliwiać pozyskanie tego sposobu finansowania. Raty kredytu hipotecznego są w końcu z reguły dość wysokie, a więc bank może uznać, że przy niskim dochodzie ich terminowa spłata może być niemożliwa. Wobec tego jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Popraw swoją zdolność kredytową

Niskie dochody mogą okazać się znacznie mniej problematyczne i istotne, jeśli będziemy w stanie bankowi zademonstrować, że mimo nich jesteśmy wiarygodnym i rzetelnym klientem.

W tym celu musimy podnieść swoją zdolność kredytową. Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach poprzez podnoszenie zdolności kredytowej? Istnieje na to kilka sposobów.

Źródło: http://www.finanse.egospodarka.pl/art/galeria/86645,Kredyty-hipoteczne-wymagane-dochody-III-kw-2012-r,1,63,1.html

Zbuduj pozytywną historię kredytową

Historia kredytowa jest ważną częścią zdolności kredytowej, a często nie zwraca się na nią dużej uwagi. Na kredyty hipoteczne w wielu przypadkach decydują się ludzie młodzi, którzy nie mają jeszcze dużego doświadczenia z produktami bankowymi. Oznacza to, że ich historia kredytowa jest albo bardzo krótka, albo całkowicie pusta. Warto wobec tego jak najszybciej zacząć pracować nad zbudowaniem pozytywnej historii kredytowej, ponieważ nie jest to coś, co można zrobić szybko.

Najłatwiej i najbezpieczniej jest budować pozytywną historię kredytową biorąc krótkie i tanie kredyty lub kupując przedmioty (np. elektronikę) na tak zwane „raty 0%”. Kluczowe jest, aby spłacać te zobowiązania w terminie. Po jakimś czasie dzięki tego typu działaniom nasza historia kredytowa będzie pełna pozytywnych wpisów, a my będziemy jawić się bankowi jako sumienny i godny zaufania klient.

Jeśli jednak nie stać nas na regularną spłatę nawet tak małych zadłużeń, to lepiej nie iść w tym kierunku. Gromadząc niepotrzebnie negatywną historię kredytową tylko jeszcze bardziej zmniejszymy swoje szanse na otrzymanie wymarzonego kredytu.

Zredukuj ilość zobowiązań

Wiadomo, że redukcja ilości swoich zobowiązań nie jest taka prosta. Da się ją jednak wbrew pozorom przeprowadzić nawet przy bardzo napiętym budżecie.

W pierwszej kolejności warto zamknąć wszelkie nieużywane bądź rzadko używane karty kredytowe i kredyty odnawialne. Nawet jeśli z nich nie korzystamy, wciąż mają one negatywny wpływ na naszą zdolność kredytową.

Drugim krokiem może być konsolidacja zadłużeń, a więc połączenie kilku różnych zobowiązań w jedno. Wydłuża to co prawda okres spłaty kredytu, zwiększając przy tym jego koszt, ale jednocześnie obniża się miesięczna rata, a to głównie jest dla banku istotne. Niższa rata oznacza mniejsze obciążanie naszego comiesięcznego budżetu, a więc więcej miejsca na ratę nowego kredytu.

Dodatkowo zabezpiecz kredyt

Kredyt hipoteczny jest, jak sama nazwa wskazuje, zabezpieczony hipoteką. Już samo to często daje możliwość otrzymania go nawet mimo niedużego dochodu. Może się jednak zdarzyć, że mimo wszystko sama hipoteka jest dla banku zbyt słabym zabezpieczeniem. Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach? Zmniejszając ryzyko związane z udzieleniem kredytu osobie o niskich dochodach dodatkowo go zabezpieczając. Do najpopularniejszych metod zabezpieczenia kredytu należą:

Poręczenie oznacza, że dodatkowa osoba dołącza do kredytu i zobowiązuje się go spłacać, jeśli nie będzie tego w stanie robić terminowo kredytobiorca. Poręczyciel nie musi być współwłaścicielem nieruchomości, na zakup lub budowę której zaciągnięty został kredyt.

Zostanie poręczycielem jest bardzo dużą odpowiedzialnością i może mieć nieprzyjemne konsekwencje, ale z drugiej strony znacznie podnosi szanse na pozytywne rozpatrzenie przez bank wniosku o kredyt. Dlatego też zazwyczaj rolę tę pełnią osoby bliskie (członkowie rodziny, przyjaciele), chociaż formalnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby poręczycielem została osoba zupełnie obca dla kredytobiorcy. Ważne jest jedynie, aby miała ona odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

Zakup ubezpieczenia kredytu jest obowiązkowy, jeśli nie jesteśmy w stanie zgromadzić 20% wkładu własnego do kredytu hipotecznego. W takim wypadku możemy wziąć kredyt posiadając jedynie 10% wkładu własnego, właśnie pod warunkiem zakupu ubezpieczenia. Jednak nawet jeśli nie musimy tego robić, czasami może się to okazać opłacalne. Niektóre banki w zamian za zakup nieobowiązkowego ubezpieczenia kredytu obniżają marżę lub prowizję, a także przychylniej patrzą na niższą zdolność kredytową.

Warto wiedzieć, jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach. Wbrew pozorom nie jest to wcale niemożliwe.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *