Kiedy mamy kilka różnych zobowiązań, w pewnym momencie może się okazać, że zaczną nas one przytłaczać. Nawet jeśli finansowo wciąż dajemy radę spłacać raty, to może być ciężko zapamiętać, kiedy trzeba zapłacić, którą z nich. Jest to o tyle nieprzyjemne, że jakikolwiek poślizg w spłacie będzie wiązał się z naliczaniem odsetek karnych czy innymi konsekwencjami. W takim przypadku rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny lub pożyczka konsolidacyjna. Tylko czy rzeczywiście warto konsolidować zadłużenia? Kiedy może się to okazać opłacalne?
Spis treści
Na czym polega konsolidacja kredytów?
Konsolidacja kredytów polega na złączeniu kilku różnych zadłużeń w jedno. Wykonuje się ją zarówno w banku, jak i w firmie pożyczkowej. Konsolidować można chociażby różne kredyty gotówkowe, ale też kredyty samochodowe czy karty kredytowe. Co ważne, rata kredytu czy pożyczki konsolidacyjnej powinna być niższa niż suma rat konsolidowanych zobowiązań. Dzięki temu nasz domowy budżet będzie w stanie złapać nieco oddechu. Warto jednak pamiętać, że niższa rata jest możliwa dzięki wydłużeniu okresu kredytowania. W związku z tym zwiększy się całkowity koszt kredytu.
Konsolidacja długów w praktyce:
– starania o konsolidację kredytów powinny zostać poprzedzone dokładną analizą stanu naszych finansów, aby móc dokładnie określić jak wysoką ratę jesteśmy w stanie miesięcznie spłacać – pamiętajcie, że konsolidacja ma pomóc nam pozbyć się zadłużenia i ułatwić jego spłatę, a nie wpędzić w jeszcze większe problem,
– kompletujemy wszystkie dokumenty na temat kredytów, pożyczek czy chwilówek, które chcemy skonsolidować,
– zaciągamy kredyt konsolidacyjny w banku bądź pożyczkę konsolidacyjną w instytucji pozabankowej,
– pozyskanym w postaci kredytu konsolidacyjnego kapitałem spłacamy nasze aktualne zadłużenie,
– tym samym pozbywamy się ciążących nam długów, a do spłaty zostaje nam tylko jedna, niższa, dostosowana do naszych aktualnych możliwości finansowych rata kredytu po konsolidacji,
– od teraz musimy jedynie pamiętać o jednym terminie spłaty i o tym aby ponownie do dopuścić do sytuacji nadmiernego zadłużenia.
Konsolidacja w banku
Kredyt konsolidacyjny to stosunkowo popularna usługa bankowa, chociaż niestety nie każdy będzie w stanie ją otrzymać. Banki bowiem, tak jak przy każdym innym kredycie, również w tym przypadku sprawdzają zdolność kredytową i historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Osoby, których większość comiesięcznego budżetu pochłaniają raty, lub które miały już problemy z terminową spłatą zobowiązań, prawdopodobnie nie otrzymają pozytywnej decyzji. Jest to więc rozwiązanie, które jest realne i opłacalne głównie dla tych, którzy jeszcze nie mają problemów finansowych, a przede wszystkim zaległości i opóźnień w spłacie rat ale czują, że mogą one się zbliżać.
Ponadto na konsolidacji nie rzadko skorzystają na tym ci, których stać na terminowe spłacanie rat, i wręcz przeciwnie, chcą jak najszybciej pozbyć się zadłużenia, poprzez konsolidację i skrócenie okresu kredytowania. Jednakże w takiej sytuacji, każdorazowo trzeba pamiętać o tym aby obliczyć dokładny koszt wszystkich aktualnych zobowiązań z osobna i porównać go z kosztem kredytu konsolidacyjnego, który jest nam oferowany. Tylko w ten sposób upewnimy się czy na pewno będzie do dla nas opłacalne, czy lepiej pozostać przy spłacie na obecnych warunkach.
Pożyczka konsolidacyjna w instytucji pozabankowej
Jeśli nie otrzymamy pozytywnej decyzji w banku, alternatywą są firmy pożyczkowe. Udzielają one pożyczek konsolidacyjnych na podobnych zasadach do banków. Ograniczają przy tym znacznie formalności i czas rozpatrywania wniosków, więc są przyjazne zarówno dla zadłużonych, jak i tych, którym po prostu zależy na czasie. Jedynym minusem jest fakt, że możemy się w nich spodziewać znacznie mniej atrakcyjnych warunków niż w przypadku kredytów konsolidacyjnych w banku. Niewątpliwie wyższe będzie oprocentowanie, a także prowizje i inne opłaty dodatkowe.
Konsolidacja zadłużeń może być dobrym rozwiązaniem, które pozwoli nam wreszcie odetchnąć i nie musieć martwić się o terminową spłatę wszystkich rat. Najlepszą opcją będzie kredyt konsolidacyjny, ale jeśli nie jesteśmy w stanie go otrzymać, warto zwrócić uwagę także na pożyczki konsolidacyjne.