Umowa kredytowa to obciążenie nie tylko dla kredytobiorcy, ale w dłuższej perspektywie dla całej rodziny. Wiele gospodarstw domowych zmaga się z problemem dziedziczenia długów. Zagadnienie dotyczy nie tylko dzieci, ale też samych rodziców ponoszących naturalną odpowiedzialność za własne, nawet dorosłe pociechy. Co powinieneś wiedzieć o dziedziczeniu długów po rodzicach? Jak się zabezpieczyć przed przejęciem bardzo dużego długu, najczęściej niechcianego? Jak wygląda proces ochrony kolejnego pokolenia potencjalnych dłużników? Poniżej uzyskasz kilka praktycznych informacji i poznasz kilka przykładowych scenariuszy postępowania na wypadek wystąpienia kryzysu.
Spis treści
Dziedziczenie długów po rodzicach – czym jest?
Dziedziczenie długów po rodzicach to zagadnienie skomplikowane pod kątem prawnym i nie do końca naturalne w zrozumieniu przez przeciętnego człowieka. Dlaczego? Długi dziedziczy się tak naprawdę w pewnych przypadkach i głównie przez zaniedbanie, niewiedzę prawną. Akurat niewiedza prawna w kraju wcale nie dziwi ze względu na skomplikowanie większości przepisów. Jeden z najgroźniejszych scenariuszy dla dzieci to przejęcie całego spadku razem z długiem. Czasami taki format postępowania się opłaca. Kiedy konkretnie? Jeżeli wycena majątku po rodzicach lub rodzicu wynosi więcej niż potencjalna spłata zobowiązania, wtedy opłaca się wszystko spieniężyć i uregulować umowę z instytucją kredytową. Najgorzej przedstawia się scenariusz, w którym dzieci dziedziczą tylko długi, a żadnego rzeczywistego majątku i nie mają pojęcia o możliwości wycofania z procedury.
Kolejny problem stwarza poręczenie, żyrowanie w umowie kredytowej. Dotyczy to rodziców i samych dorosłych dzieci. Poręczenie zobowiązuje żyranta do spłaty zobowiązania, jeżeli z pierwotnym dłużnikiem coś się stanie. Banku w takim przypadku nie obchodzi indywidualna sytuacja, ale zachowanie płynności i analiza zdolności kredytowej. Dzieci nie muszą się martwić o spłatę zadłużenia za życia rodzica.
Czy długi rodziców przechodzą na dzieci?
Długi po rodzicach przechodzą na dzieci, ale wyłącznie w uzasadnionych i przedstawionych powyżej przypadkach. Najpopularniejsze to przejęcie spadku i poręczenie pożyczki. Nieświadome lub przypadkowe przechodzenie długów zdarza się niezwykle rzadko, a w przypadku biednych rodzin takie sprawy nagłaśniają lokalne media z konsekwencją natychmiastowego powstrzymania egzekucji. Pamiętaj, że długi nie przechodzą po rodzicach za życia. Jeżeli skontaktuje się z Tobą podręczna firma windykacyjna, wymuszająca potwierdzenie zobowiązania telefonicznie lub osobiście, nie musisz się w ogóle zgadzać na taką rozmowę, ponieważ to nielegalne. Firmy windykacyjne często funkcjonują na granicy prawa i to problem systemowy. Kiedy na dzieci przechodzi zadłużone dobro, np. w postaci samochodu, wtedy komornik może zabrać pojazd, ale bez wymuszania dodatkowych opłat. Jedna z najszybszych metod zabezpieczenia przed długami po rodzicach to całościowe odrzucenie spadku.
Doradcy Spłaty Kredytów przeanalizują Twoją sytuację finansową, znajdą najlepszą ofertę finansowania i przeprowadzą Cię przez proces pozyskiwania kredytu, negocjując dla Ciebie możliwie najlepsze warunki.
Wyślij wniosek!Czy rodzice odpowiadają za długi dzieci?
Jeżeli rodzic wszedł przez poręczenie, żyrowanie do umowy kredytowej to odpowiada za zadłużenie w ramach dzielenia odpowiedzialności. W krajowym systemie prawnym stosuje się zasadę indywidualnej odpowiedzialności za zadłużenie, więc rodzic nie odpowiada bezpośrednio za zaległości potomstwa, jednak większość rodziców i tak poczuwa się do pomocy. Założenia potwierdza kodeks cywilny. Wyjątek pojawia się przy ukrywaniu majątku i przepisywaniu dóbr na rodziców. To praktyka na granicy prawa. Jeżeli w sądzie wierzyciel udowodni, że rodzice wiedzieli o długach i pomagali celowo w ukrywaniu, majątku od windykacji nic nie ochroni.
Poręczenie w umowie pożyczki to jedno z najpopularniejszych rodzajów osobistych zabezpieczeń, ale jednocześnie niezwykle ryzykowne dla żyranta. To bezwzględna, nie do uniknięcia odpowiedzialność za spłatę zobowiązania.
Kto dziedziczy długi po rodzicach?
Długi przechodzą na zasadzie najbliższych zależności, więc zgodnie z prawem poszukuje się w pierwszej kolejności dzieci, a następnie dalszej rodziny. Od otwarcia spadku masz sześć miesięcy na zrzeczenie się spadku i na uregulowanie kwestii prawnych. Nie można przyjąć majątku w spadku i odrzucić długów. Problematyka naturalnie dotyczy współmałżonka bez podpisanej rozdzielności majątkowej. Intercyza często się przydaje, żeby nie ponosić odpowiedzialności za błędne decyzje ekonomiczne partnera życiowego. Dziedziczenie obejmuje aktywa i pasywa. W praktyce majątek rzeczywisty oraz długi.
Po śmieci dłużnika najważniejszy kontakt to wyspecjalizowana w prowadzeniu spraw spadkowych kancelaria prawna i sporządzanie indywidualnej analizy. Wycena aktywów i pasywów to sprawy obowiązkowe. Nie możesz przy tym zapomnieć o żadnej umowie.
Bank odmówił Ci udzielenia kredytu? Nie wiesz, która pożyczka będzie dla Ciebie korzystna? Potrzebujesz wsparcia w procesie kredytowania?
Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów! Pomożemy Ci na każdym etapie pozyskiwania finansowania i odciążymy Cię od wszelkich formalności, oszczędzając Twój cenny czas.
Napisz do nas!Długi rodziców – jak się zabezpieczyć?
Długi rodziców – jak się zabezpieczyć? Przede wszystkim przez odrzucenie spadku lub przyjęcie po ocenie różnicy pomiędzy aktywami i pasywami. Czy dzieci odpowiadają za długi rodziców? Jedynie pod warunkiem zaniedbania spraw spadkowych. Ustawodawca daje sześć miesięcy po otwarciu spadku na przekazanie woli spadkobierców. W tym czasie możesz wyprzeć się spadku i podjąć decyzję o całościowym odrzuceniu. To najszybsza i całkowita ochrona przed konsekwencjami spotkania z komornikiem. Tak naprawdę dziedziczenie sprowadza się nie tylko na dzieci, ale na wszystkie pokolenia, w tym wnuki. W Polsce zdarzały się sytuacje, kiedy długi dziedziczyły praktycznie noworodki. Zrzeczenie dziedziczenia następuje czasami za życia dłużnika na zasadzie sporządzenia odpowiedniego aktu u notariusza.
Długi po rodzicach to problem, ale z właściwym podejściem prawnym jesteś w stanie ochronić się przed wszystkimi negatywnymi scenariuszami. W całym procesie nie kontaktuj się z żadnymi firmami windykacyjnymi. Nie zdradzaj nikomu szczegółów umów i nie dyskutuj z komornikami. Dopóki nie zamkniesz spraw spadkowych, nikt nie ma prawa na Ciebie wpływać. Firmy windykacyjne to właściwie szara strefa prawna. Banki sprzedają też problematyczne długi takim podmiotom, żeby odzyskać cokolwiek.
Problematyka długów po rodzicach dotyczy pełnoletnich i niepełnoletnich. Bliska rodzina, prawny opiekun niepełnoletnich dzieci powinien zachować w takich sytuacjach wysoką świadomość prawną.
Długi po rodzicach – przedawnienie
Przedawnienie długów w bankach pojawia się po trzech latach, ale najczęściej instytucje kredytowe wydłużają ten termin przez potwierdzenie zobowiązania w sądzie. Trudno zatem liczyć na przedawnienie. Kolejny problem wynikający z przedawnienia to przekazanie, sprzedanie długów przeterminowanych wyspecjalizowanym firmom windykacyjnym, które następnie dbają o odzyskanie części lub całości środków na własną rękę. Tajemnica bankowa często uniemożliwia zapoznanie się z informacjami o zadłużeniu. W praktyce instrument przedawnienia długów nie działa na korzyść potencjalnego dłużnika, a jeżeli działa, to stwarza nerwową atmosferę formalną przez długie lata, więc najlepsze rozwiązanie to w dalszym ciągu odrzucenie spadku, jeżeli majątek nie pokrywa pasywów.
Długi po rodzicach – podsumowanie zagadnienia
Temat idzie często dalej i dotyczy opieki na starość nad rodzicem. Wiele domów opieki zgłasza się po alimenty do dzieci, które często nie miały z seniorem – rodzicem nic wspólnego przez większość dorosłego życia. Kwestia alimentacji różni się od klasycznego zadłużenia, dlatego trzeba ostrożnie podchodzić do oceny własnej sytuacji. Kiedy spadkobierca lub spadkobiercy nie podejmują zupełnie żadnych działań zabezpieczających ustawodawca wymusza przyjęcie spadku z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. I z tego majątku już długi pokryć trzeba. Nieznaczny majątek i duże długi to największe zagrożenie. Uchylanie się od przyjęcia spadku dotyczy w praktyce całej rodziny, często nawet najdalszej. Zawartość spadku ustala z reguły komornik na zlecenie sądu, w którym toczy się dana sprawa. Wykaz inwentarza możesz też sporządzić samodzielnie, chociaż błędy formalne skutkują znaczącymi konsekwencjami prawnymi.
Nie trać cennego czasu na bezowocne wysyłanie wniosków kredytowych.
Skontaktuj się z doradcą, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt niezależnie od sytuacji.
Napisz do nas!Dziedziczenie długów po rodzicach to ciekawe zagadnienie prawne. Większość spadkobierców bez znajomości prawa najczęściej szokuje wysokość przedstawianych długów, ale wystarczy rozsądne postępowanie i konsultacje prawne, żeby problematyczny spadek odrzucić i wyjść z całej procedury na czysto. Każdy zadłużony powinien przed podpisaniem bardzo dużej umowy pomyśleć o dzieciach i przygotować się formalnie na wypadek wystąpienia najgorszego scenariusza. Kiedy wartość majątku wychodzi na korzyść w porównaniu do pasywów, wtedy rozpatruje się przyjęcie spadku. Ustawodawca daje na oświadczenie woli, aż sześć miesięcy, więc to okres wystarczający na ochronę interesów właściwie całej rodziny i spadkobierców dalszych pokoleń, w tym niepełnoletnich. Odpowiedzialność za długi standardowo dotyczy tylko danej osoby fizycznej, nie najbliższej rodziny. Jedyny wyjątek to małżeństwo bez rozdzielności majątkowej. Teraz już znasz najważniejsze procedury dziedziczenia długów i metody zabezpieczenia.