Ubezpieczenie kredytu od utraty pracy – co obejmuje i jaki jest jego koszt?

28 lutego 2023 Ubezpieczenie kredytu od utraty pracy

Stałe źródło dochodów to jedno z najważniejszych kryteriów służących do oceny zdolności kredytowej. Banki najbardziej lubią, gdy potencjalny kredytobiorca zatrudniony jest na umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. To całkiem logiczne podejście. Tylko pewne źródło utrzymania może zagwarantować nam wypłacalność. Nie wiemy jednak, co przyniesie przyszłość. Zawsze istnieje ryzyko, że kredytobiorca straci posadę, niekoniecznie z własnej winy. Z myślą o takich sytuacjach powstała idea ubezpieczenia kredytu na wypadek utraty pracy. Czy warto się na nie zdecydować? Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie kredytu od utraty pracy? Czytając dalej dowiesz się wszystkiego, co musisz wziąć pod uwagę, by podjąć właściwą decyzję.

Co oznacza i jak działa ubezpieczenie kredytu od utraty pracy

Zaciągnięcie kredytu to poważna decyzja, która może wiązać się z dużym stresem. Bank będzie wymagał od nas terminowej spłaty rat i odsetek. I to niezależnie od tego, co wydarzy się w naszym życiu. A może zdarzyć się wiele. Ryzyko utraty źródła dochodu zajmuje pierwsze miejsce na liście zagrożeń spędzających sen z powiek kredytobiorców. Aby skutecznie się przed nim zabezpieczyć, rozważ ubezpieczenie kredytu na wypadek utraty pracy.

Utrata pracy a kredyt ubezpieczony – jak to działa? Gdy podpisujemy w banku umowę, najczęściej zaoferowana nam zostanie polisa na ubezpieczenie kredytu od utraty pracy. Taka możliwość zazwyczaj dostępna jest dla zatrudnionych na umowę o pracę. Mechanizm „ubezpieczenie kredytu a utrata pracy” jest następujący. Gdy kredytobiorca zostaje zwolniony, ubezpieczyciel w ciągu 30 dni zaczyna spłacać za niego raty kredytu. Będzie to robił do czasu, gdy dłużnik znajdzie nową pracę. Jest jednak pewien haczyk dotyczący okoliczności utraty źródła dochodu. Pamiętaj, że jeśli sam zwolnisz się z pracy, nie uruchomisz odpowiedzialności ubezpieczyciela. Obowiązek spłaty zobowiązania pozostanie więc na Twoich barkach! Tak samo wygląda sytuacja przedsiębiorców, którzy zdecydują się na zamknięcie własnej działalności gospodarczej. Dlatego zawsze dokładnie czytaj warunki ubezpieczenia. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek.

Trudne kredyty to nasza specjalność.

Z pomocą doradcy Spłata Kredytów uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Napisz do nas!

Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu od utraty pracy

Utrata pracy a kredyt ubezpieczony – jeśli zdecydujesz się na tę formę zabezpieczenia, z pewnością będziesz musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami. Ciężko określić, ile dokładnie wydasz na taką ochronę. Umowę ubezpieczenia kredytu od utraty pracy podpiszesz bowiem w banku, ale wiedz, że będzie on tutaj tylko pośrednikiem. W rzeczywistości zawierasz porozumienie z ubezpieczycielem. W zależności od tego, którego asekuratora wybierze Twój bank, koszt może być różny. Zapłacisz nawet 5% kwoty całego zobowiązania w skali roku, a dla zobowiązań hipotecznych do 1,5%. Odsetek ten zależy jednak od wartości kredytu lub pożyczki i może znacznie różnić się pomiędzy poszczególnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Nie bez znaczenia jest też suma ubezpieczenia i ilość przewidywanych wypłat. 

Ubezpieczenie kredytu a utrata pracy, jaki będzie koszt zabezpieczenia przed ryzykiem? Nie da się określić tego jednoznacznie. Warto jednak zapamiętać, że koszt takiego ubezpieczenia zależy głównie od kwoty zaciągniętego kredytu. Ważnym czynnikiem będzie też kwestia tego, jaką wysokość świadczeń będziemy chcieli otrzymywać, jeśli stracimy źródło dochodu. Zazwyczaj koszty te są jednak na tyle wysokie, że kredytobiorca odczuwa je podczas comiesięcznej spłaty rat. Ale może lepiej dmuchać na zimne?

Ubezpieczenie od utraty pracy a kredyt hipoteczny

Ubezpieczenie od utraty pracy w kredycie hipotecznym to kwestia dosyć specyficzna. Wykupienie produktu tego typu podczas realizowania formalności w teorii jest zawsze nieobowiązkowe. Ale co z praktyką? W rzeczywistości niektóre banki nie podpiszą z Tobą umowy pożyczki na wysokie kwoty lub hipotekę, jeśli nie wykupisz ubezpieczenia kredytu od utraty pracy. To całkiem logiczny punkt widzenia, bo Twoja utrata płynności finansowej oznaczałaby potencjalne straty dla banku. Realia są więc takie, że w większości przypadków ubezpieczenie kredytu hipotecznego od utraty pracy będzie obligatoryjne.

Ubezpieczenie od utraty pracy i kredyt hipoteczny – czy te dwa produkty zawsze muszą występować razem? Niekoniecznie, ale trzeba liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Jeśli nie zgodzisz się na takie zabezpieczenie kredytu, bank może zaproponować Ci gorsze warunki umowy kredytowej. Popularny przykład to zwiększona marża lub prowizja.

Pamiętaj, że masz też alternatywę. Możesz przedstawić w banku zewnętrzną polisę, która ubezpieczy Twój kredyt na wypadek omawianego ryzyka. Upewnij się jednak, że produkt, który wybrałeś, pokrywa się z wymogami konkretnego banku. Jeśli uda Ci się znaleźć ubezpieczyciela z bardziej korzystną ofertą niż ta, którą oferuje kredytodawca, możesz na tym sporo oszczędzić.

Pośredniczymy w pozyskiwaniu kredytów dla osób prywatnych i firm.

Pomożemy Ci nawet jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji.

Skontaktuj się ze swoim doradcą!!

Kiedy warto postawić na ubezpieczenie kredytu od utraty pracy?

Jeśli czeka Cię zawarcie umowy większej pożyczki lub kredytu, zwłaszcza hipotecznego, będziesz musiał podjąć wiele ważnych decyzji. Istotną kwestią są polisy ubezpieczeniowe, które często występują jako produkty poboczne przy umowach kredytowych. Wiesz już mniej więcej, jak działa ubezpieczenie kredytu od utraty pracy. Nadal masz jednak wątpliwości? Zastanówmy się, czy masz jakieś alternatywy.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego od utarty pracy może okazać się niepotrzebne, jeśli masz tzw. poduszkę finansową. Taki bufor bezpieczeństwa zbudujesz np. poprzez samodzielne, systematyczne oszczędzanie. Odkładając cyklicznie małe sumy stworzysz własny „fundusz”. Możesz wykorzystać go jako rezerwę, która posłuży do spłacania rat kredytu w sytuacji, gdy nagle stracisz pracę. Zaletą tego rozwiązania jest to, że pieniądze cały czas pozostają Twoje. Liczymy przecież na to, że nie dosięgnie Cię przymusowe bezrobocie. W takiej sytuacji zaoszczędzone środki możesz wykorzystać np. na wymarzone wakacje. Trzeba jednak mieć na uwadze, że utworzenie własnej poduszki finansowej wcale nie jest takie łatwe. Regularne odkładanie pieniędzy wymaga bowiem ogromnej samodyscypliny. Nierzadko wiąże się też z koniecznością odmówienia sobie tego czy owego.

Ubezpieczenie kredytu od utraty pracy to konieczność czy strata pieniędzy? Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto sięgnąć po gotową polisę, pomyśl o jeszcze jednej ważnej kwestii. W Polsce średni czas poszukiwania pracy wynosi 7 miesięcy. Samodzielne utworzenie buforu bezpieczeństwa na tak długi okres zajmie Ci naprawdę sporo czasu. „Gotowe” ubezpieczenie od utraty pracy będzie chronić Cię od razu. Weź też pod uwagę, że jeśli skorzystasz z opcji wbudowanego w umowę kredytu zabezpieczenia, bank może zaproponować Ci lepsze warunki. Obniżona prowizja czasem spowoduje, że Twoje raty będą niższe – mimo dodatkowego kosztu ubezpieczenia. Kolejną opcją, którą warto rozważyć, jest wspomniana wcześniej polisa od zewnętrznego ubezpieczyciela. Wiąże się jednak z koniecznością poświęcenia dodatkowego czasu na wyszukanie i zawarcie osobnej umowy. Jeśli nie lubisz formalności, ubezpieczenie od utraty pracy wbudowane w umowę kredytu z pewnością bardziej przypadnie Ci do gustu.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *