Kredyt, czy to gotówkowy, czy hipoteczny lub dowolny inny można w teorii zaciągnąć całkowicie samodzielnie, natomiast nie jest to jedyna dostępna opcja. Pomocny może okazać się pośrednik kredytowy. Większość Polaków, nawet jeśli dotychczas nie miała bezpośrednio do czynienia z pośrednikiem, to przynajmniej słyszała o takim zawodzie lub miała kontakt z kimś, kto skorzystał z jego usług.
Nie da się jednak ukryć, że na temat pośredników krąży wiele mitów, czy to odnośnie do tego, czym właściwie się oni zajmują, w czym mogą pomóc i jakie są ich relacje z bankami. Jeśli ktoś planuje zaciągnąć jakikolwiek kredyt i zastanawia się nad tym, czy warto zaangażować w ten proces eksperta, powinien poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Wszystkie najważniejsze informacje zostały zgromadzone poniżej.
Spis treści
Pośrednik kredytowy – kim jest?
Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim wprowadza do polskiego porządku prawnego dokładną definicję pośrednika kredytowego. Według jej zapisów, jest to przedsiębiorca niebędący jednocześnie kredytodawcą (czyli nie udzielający kredytów ani pożyczek z własnych funduszy), który w ramach prowadzonej działalności uzyskuje wynagrodzenie, wykonując dla klienta różne czynności związane z umową o kredyt. Dokładniej mówiąc, z jej zawieraniem, przygotowaniem lub oferowaniem.
Wymagania, które musi spełnić pośrednik, są zależne od tego, czy chce on zajmować się kredytami konsumenckimi, czy hipotecznymi. W tym pierwszym wypadku, aby móc prowadzić działalność wystarczy wpisanie do rejestru pośredników kredytu konsumenckiego prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wiąże się to z pewną opłatą, a ponadto trzeba spełnić wymóg odnośnie do niekaralności, w zakresie określonych przestępstw, wymienionych w ustawie o kredycie konsumenckim.
Inaczej jest w przypadku pośrednictwa w kredycie hipotecznym. Uzyskanie zezwolenia na prowadzenie tego typu działalności wymaga posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych, niekaralności za określone przestępstwa, ukończenia co najmniej szkoły średniej i zdania z wynikiem pozytywnym egzaminu na pośrednika kredytu hipotecznego (jednak nie później niż 2 lata przed złożeniem wniosku o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie działalności).
1 Źródło: https://zpf.pl/sektor-posrednictwa-kredytowego-uzalezniony-od-kredytu-hipotecznego/
Dodatkowo, kandydat na pośrednika kredytów hipotecznych musi także zobowiązać się do wykupienia ubezpieczenia OC. Warto wiedzieć, że można otrzymać zezwolenie bez konieczności zdawania państwowego egzaminu, jeśli posiada się tytuł magistra z zakresu prawa lub ekonomii.
Pośrednik kredytowy – czym się zajmuje?
Jak sama nazwa tego zawodu wskazuje, pośrednik kredytowy pośredniczy w relacjach między bankiem lub inną instytucją finansową a klientem. Na podstawie wymagań wskazanych przez klienta, wyszukuje dla niego ofertę kredytu i przestawia ją. Prowadzi także negocjacje z potencjalnym kredytodawcą.
Wśród jego obowiązków znajduje się także załatwianie wszelkich kwestii formalnych, takich jak przygotowywanie i składanie wniosku o kredyt. Powinien on także rzetelnie i profesjonalnie odpowiadać na pytania związane z kredytem zadawane przez klienta.
Pośrednik kredytowy – pomoc także online
Obecnie wielu pośredników kredytowych oferuje swoje usługi także za pośrednictwem Internetu. Kontakt za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, czyli na przykład telefoniczny i e-mailowy, pozwala na skuteczną pomoc, a przy tym oszczędza czas klienta.
To bezpieczne rozwiązanie, preferowane przez coraz większą ilość klientów. Warto wskazać, że aktualnie coraz więcej banków pozwala na składanie wniosków drogą wirtualną, więc również ten aspekt może zostać wykonany na odległość.
Pośrednik kredytowy – czy warto?
Jak już wiemy, pomoc, którą udziela pośrednik kredytowy, obejmuje wiele płaszczyzn. Przede wszystkim taki ekspert dba o to, aby klient otrzymał do wyboru jedynie najlepsze oferty kredytów i nie przepłacił niepotrzebnie. Z uwagi na brak wiedzy i doświadczenia, wyszukując kredyty samemu, można pominąć atrakcyjną propozycję lub źle ją zinterpretować.
W praktyce oznacza to więc, że wsparcie pośrednika, potencjalnie pozwala oszczędzić sporo pieniędzy. Jest to szczególnie widoczne w przypadku kredytów konsolidacyjnych lub hipotecznych na duże kwoty. W takich zobowiązaniach różnica w ostatecznym koszcie zobowiązania między poszczególnymi ofertami może być liczona nawet w dziesiątkach tysięcy złotych.
To jednak nie wszystko. Dzięki temu, że klient nie musi sam szukać informacji o poszczególnych kredytach, a także otrzymuje pomoc ze wszystkimi formalnościami związanymi z zaciągnięciem zobowiązania (między innymi z wypełnieniem wniosku), oszczędza również czas i energię. Te dwie wartości są również bardzo cenne, zwłaszcza, jeśli komuś zależy na tym, aby pozytywną decyzję kredytową otrzymać jak najszybciej i bez zbędnego stresu.
Wszystko to sprawia, że w wielu przypadkach skontaktowanie się z pośrednikiem kredytowym może być dobrym i korzystnym rozwiązaniem. Warto wziąć je pod uwagę, jeśli planuje się zaciągnięcie kredytu, szczególnie, jeśli mowa o zobowiązaniu na wysoką kwotę.
2 Źródło: https://zpf.pl/sektor-posrednictwa-kredytowego-uzalezniony-od-kredytu-hipotecznego/
Pośrednik kredytowy – podsumowanie
Nie bez powodu w Polsce działa tak wielu ekspertów kredytowych – i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Pośrednik kredytowy to specjalista, którego usługi prawdopodobnie zawsze będą potrzebne. Mimo faktu, że banki starają się upraszczać swoje procedury, w tym również w zakresie najbardziej złożonych produktów finansowych (takich jak na przykład kredyt hipoteczny), to i tak potrafią one stanowić wyzwanie dla kredytobiorców starających się pozyskać zobowiązania samodzielnie.
Dodatkowo trzeba pamiętać, że wraz z upływem lat na rynku usług finansowych zaczęła pojawiać się coraz większa różnorodność. Klienci mają do wyboru wiele różnych typów, a w przypadku każdego z nich kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt ofert z różnych instytucji. Taka mnogość opcji do wyboru jest pozytywnym zjawiskiem, ponieważ wzmaga konkurencję między bankami, ale sprawia jednocześnie, że niełatwo jest wyselekcjonować najlepszą propozycję. Decydując się na usługi pośrednika kredytowego, nie trzeba się martwić, że popełni się w tym zakresie błąd z uwagi na brak wiedzy czy doświadczenia.
FAQ
Czy pośrednik kredytowy jest pracownikiem banku?
Pośrednik kredytowy zazwyczaj nie jest zatrudniony przez jeden konkretny bank, więc nie trzeba się obawiać, że będzie przedstawiał jedynie ograniczoną pulę ofert. Zamiast tego zawiera on współpracę z wieloma instytucjami, dzięki czemu jest w stanie wyselekcjonować dla każdego klienta maksymalnie korzystną w danej sytuacji ofertę.
Przy jakim kredycie przydaje się pomoc pośrednika kredytowego?
Po pomoc pośrednika kredytowego można zwrócić się w przypadku każdego rodzaju kredytu. Jego wsparcie jest szczególnie użyteczne w przypadku zobowiązań bardziej skomplikowanych lub opiewających na duże kwoty, takich jak kredyt hipoteczny, refinansowy lub konsolidacyjny, jako że samodzielne zaciąganie tego typu kredytów bywa trudne.
Czy pomoc pośrednika kredytowego się opłaca?
Dzięki pomocy ekspertów, możliwe jest zaciągnięcie korzystniejszego (przykładowo pod względem oprocentowania lub prowizji) kredytu niż w przypadku, gdyby klient pozyskiwał go samodzielnie. Wiedza, wykształcenie i doświadczenie pośrednika kredytowego pozwala mu skuteczniej prowadzić negocjacje z bankami i wyszukiwać atrakcyjne oferty.