Monit – czym jest i kto może go otrzymać?

2 grudnia 2022 monit

Jeśli zalegasz z zapłatą, musisz liczyć się z tym, że Twój wierzyciel zdecyduje się upomnieć o swoje pieniądze. Przypomnienie może mieć różne formy. Najczęściej jest to monit i to właśnie taki dokument otrzymują Ci, którzy nie płacą w terminie rat kredytowych. W grę wchodzi również powiadomienie, które jest nieco innym dokumentem. Czym różni się monit od powiadomienia? Kiedy otrzymamy monit, a kiedy listonosz dostarczy nam powiadomienie? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Co to jest monit?

Co to jest monit to jedno z częściej zadawanych pytań. Często pada ono ze strony kredytobiorców, którzy zapomnieli wpłacić ratę w terminie. Jest to słowo używane dla określenia oficjalnego przypomnienia, które dłużnik otrzymuje od wierzyciela. Zdarza się tak, że monit pełni jedynie funkcję ponaglenia, która ma zachęcić nas do tego, aby terminowo uregulować należność. Często jednak jest przedsądowym wezwaniem do zapłaty. Po termin monit najczęściej sięga się w odniesieniu do banków, a także innych instytucji finansowych, które chcą przypomnieć pożyczkobiorcy, że nie wpłacił raty w ustalonym w umowie terminie. Monity są stosowane również przez dostawców. Jeśli w porę nie zapłacisz rachunku za Internet bądź energię elektryczną, musisz liczyć się z tym, że dotrze do Ciebie właśnie monit.

Kiedy wiesz już, jaka jest definicja monitu, warto poznać rodzaje monitów, jakie stosowane są przez banki i inne instytucje. Wiele osób sądzi, że monit zawsze musi mieć formę pisemną, a więc jest listem wysyłanym za potwierdzeniem odbioru. Tymczasem okazuje się, że dzisiaj wierzyciele coraz częściej sięgają również po inne kanały komunikacji. Monit może mieć formę:

  • wiadomości e-mail;
  • wiadomości SMS.

Zarówno w mailach, jak i SMS-ach dłużnik dostaje jasną informację na temat wysokości zadłużenia, a także terminu płatności. Coraz częściej stosuje się również monity telefoniczne. W tym przypadku przedstawiciel firmy kontaktuje się po prostu z dłużnikiem drogą telefoniczną. Musi on wówczas poinformować o wysokości zadłużenia, a także zachęcić do uregulowania należności. Forma monitu jest na ogół dopasowywana do okresu zadłużenia. Jeśli zadłużenie jest niewielkie i powstało niedawno, najczęściej stosowana jest komunikacja poprzez wiadomość mailową bądź SMS. Jeśli jednak zadłużenie rośnie, a dłużnik nie wykazuje chęci uregulowania zadłużenia, monit zostanie najprawdopodobniej wysłany tradycyjną pocztą. UWAGA: monit może mieć formę wezwania do zapłaty. Warto zaznaczyć, że monit jest na ogół ostatnią szansą osoby, która jest zadłużona na to, aby w sposób pojednawczy rozwiązać kwestię długu.

Doradcy Spłaty Kredytów przeanalizują Twoją sytuację finansową, znajdą najlepszą ofertę finansowania i przeprowadzą Cię przez proces pozyskiwania kredytu, negocjując dla Ciebie możliwie najlepsze warunki.

Wyślij wniosek!

Monit – kto go otrzymuje i kiedy?

Kiedy wiesz już, co to znaczy monit, z pewnością zapytasz, kto może go otrzymać i kiedy. Odpowiedź na to pytanie częściowo wynika z tego, co napisaliśmy wcześniej. Monit to przypomnienie o konieczności uregulowania należności. Oznacza to, że monity zawsze otrzymują dłużnicy. Co jednak ważne, nie ma ustalonej liczby dni, o którą musi zostać przekroczony termin spłaty, aby został wysłany monit. Najczęściej jest to jednak około miesiąc. Dla kredytobiorców oznacza to więc, że już opóźnienie jednej raty może wiązać się z otrzymaniem monitu. W zdecydowanej większości przypadków monit wysyłany jest po upływie maksymalnie dwudziestu jeden dni od daty powstania zadłużenia. Może jednak zdarzyć się tak, że wierzyciel podejmie decyzję o znacznie szybszym wysłaniu monitu. Zawsze to on podejmuje decyzję, a prawo pozostawia mu na tym polu pełną dowolność.

Bardzo duże znaczenie ma to, jak reagujemy na otrzymany monit. Wiele osób po prostu ignoruje tego rodzaju dokument. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Należy bowiem spodziewać się kolejnych monitów, a w ostateczności wejścia wierzyciela na drogę sądową, co może doprowadzić do egzekucji komorniczej. Najrozsądniejszym działaniem jest jak najszybsze uregulowanie zadłużenia. Kiedy jednak z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, pozostaje skontaktować się z wierzycielem. Bardzo często okazuje się bowiem, że można wypracować satysfakcjonujący dla obu stron sposób uregulowania należności. Jeśli wierzyciel wysyła ponaglenie, to znaczy, że zależy mu na polubownym rozwiązaniu sporu, a wejście na drogę sądową jest absolutną koniecznością. Może bowiem okazać się, że dług może być rozłożony na raty, co znacznie ułatwi jego spłatę.

Jak napisać monit? Wzór dokumentu

Monit – mimo tego, że jego forma może być różna – powinien zawierać kilka określonych informacji. Przede wszystkim należy wskazać konkretną sumę, z jaką zalega dłużnik, a także podać numer konta, na jakie kwota powinna zostać wpłacona. Jeśli monit ma mieć formę pisemną, trzeba pamiętać, aby zawierał takie elementy, jak:

  • nazwa i adres firmy, która upomina się o zapłatę należności;
  • dane osoby, która zalega z płatnością;
  • jasne wskazanie tytuły, z którego wynika zadłużenie.

Co ważne, wszystkie te informacje powinny zostać podane również w rozmowie telefonicznej. Dopiero bowiem wówczas monit jest pełnowartościowy, a więc ma moc prawną. Niezależnie od tego, jaka forma monitu została zastosowana dłużnik powinien pamiętać, że uregulowanie wskazanej w piśmie należności pozwoli uniknąć poważniejszych kłopotów. Wierzyciel może bowiem – w przypadku braku reakcji ze strony dłużnika – zdecydować się na podjęcie dalszych kroków. UWAGA: wzór monitu do zapłaty można dzisiaj z łatwością znaleźć w Internecie. Co ważne, często można pobrać go zupełnie za darmo, podobnie jak wiele innych dokumentów.

Monit telefoniczny – definicja

Jak wspomnieliśmy wcześniej, monit może przybierać różną formę. Nie zawsze musi to być pismo wysyłane tradycyjną pocztą. Bardzo dużą popularnością cieszy się monit telefoniczny, którego skuteczność jest tak samo wysoka. Wiele osób zastanawia się jednak, czy ponaglenie w takiej formie ma moc prawną. Okazuje się, że tak. Co więcej, może być tak, że kiedy dłużnik nie odbiera telefonu, który sam podał, spisując na przykład umowę kredytu, to bank uzna, że skutecznie poinformował go o powstaniu zadłużenia.

Nie trać cennego czasu na bezowocne wysyłanie wniosków kredytowych.

Skontaktuj się z doradcą, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt niezależnie od sytuacji.

Napisz do nas!

Opłata za monit – ile wynosi?

Powiadomienie w formie monitu zawsze wiąże się z pewnymi kosztami. Należy to jasno zaznaczyć: koszty ponaglenia znajdują się zawsze po stronie dłużnika. Oznacza to, że każdy monit powoduje naliczanie kolejnych kosztów, które trzeba będzie uregulować. Koszt uzależniony jest od rodzaju monitu, który został wykorzystany. Najmniej kosztują monity SMS-owe. Jeden monit to w tym przypadku najczęściej jedynie kilka złotych. Kiedy otrzymamy maila z informacją o powstaniu zaległości w płatnością, trzeba liczyć się z wydatkiem dochodzącym do około dziesięciu złotych. Rozmowa telefoniczna to najczęściej minimum kilkadziesiąt złotych. Może też być tak, że firma zdecyduje się dostarczyć nam monit osobiście. Wówczas trzeba liczyć się z wydatkiem na poziomie minimum stu złotych. Koszt może być jednak zdecydowanie większy, jeśli odległość między miejscem zamieszkania dłużnika a siedzibą wierzyciela będzie znaczna. Im dłuższą drogę musi pokonać przedstawiciel wierzyciela, aby dostarczyć monit, tym większymi kosztami zostanie obciążony dłużnik.

Monit a powiadomienie – czym jest powiadomienie?

Wiele osób używa często zamiennie dwóch terminów: monit i powiadomienie. Tymczasem okazuje się, że należy je rozróżnić. Powiadomienie jest terminem zdecydowanie szerszym. Odnosi się do dużo większej liczby sytuacji. Powiadamiać można przecież o wielu kwestiach, nie musi tego robić tylko wierzyciel. I tak na przykład możemy otrzymać powiadomienie od wspólnoty mieszkaniowej, że wzrasta nam czynsz bądź od pracodawcy, że zmienia się nam wymiar urlopu. Monit a powiadomienie to więc relacja bardzo prosta do wyjaśnienia. Okazuje się, że monit jest formą powiadomienia. Zawiera się więc w tym pojęciu.

Powiadomienie – kiedy otrzymujemy powiadomienie?

Jak już wspomnieliśmy, monit jest szczególną odmianą powiadomienia. Stosowany jest wtedy, kiedy trzeba zmotywować kogoś do uregulowania należności. Najczęściej o monicie mówi się w kontekście opóźnienia z ratą kredytu. Może on jednak odnosić się również do rachunku, a nawet mandatu. Monit nie tylko więc powiadamia o tym, że zalegamy z jakimś zobowiązaniem, ale ponagla do spłaty zadłużenia. Z kolei powiadomienie służy wyłącznie poinformowaniu o czymś. Celem powiadomienia jest więc dostarczenie konkretnej informacji. Monit zawsze odnosi się do sektora finansowego, powiadomienie jest terminem zdecydowanie szerszym i może pojawić się w kontekście różnych sfer naszego życia.

Bank odmówił Ci udzielenia kredytu? Nie wiesz, która pożyczka będzie dla Ciebie korzystna? Potrzebujesz wsparcia w procesie kredytowania?

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów! Pomożemy Ci na każdym etapie pozyskiwania finansowania i odciążymy Cię od wszelkich formalności, oszczędzając Twój cenny czas.

Napisz do nas!

Monit a powiadomienie – podsumowanie

Monit przedsądowy to dokument, którego nigdy nie należy lekceważyć. Jeśli po jego otrzymaniu nie uregulujemy należności, musimy liczyć się z tym, że wierzyciel podejmie dalsze kroki. Jeśli chodzi o powiadomienie, to nasza reakcja zawsze powinna być uzależniona od jego treści. Może bowiem okazać się, że dostaliśmy jedynie obojętną dla nas informację, która nie wymaga z naszej strony żadnej reakcji.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *