Ktoś wziął na mnie kredyt – jakie podjąć kroki?

11 czerwca 2023

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o wyłudzaniu danych, a w efekcie o oszustwach kredytowych. Nawet najostrożniejszym mogą przydarzyć się tego typu niemiłe sytuacje. W związku z tym w niniejszym artykule wyjaśniamy, co się z tym wiąże i podpowiadamy, co należy uczynić, gdy spotka Cię to bezpośrednio oraz w jaki sposób możesz zabezpieczyć się przed tym, że ktoś wziął na Ciebie kredyt.

Ktoś wziął na mnie kredyt – czy to możliwe?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy możliwa jest sytuacja: ktoś wziął na mnie kredyt, musimy Cię rozczarować i powiedzieć, że niestety istnieje taka ewentualność i nie jest ona rzadkością. Dawniej trzeba było udać się do instytucji finansowej, wypełnić stos dokumentów, okazać dowód osobisty, złożyć wzór podpisu, a także czekać na pozytywną weryfikację. Dziś wygląda to nieco inaczej. Aby wziąć udział w procederze, jakim jest oszustwo kredytowe, wystarczy posiadać dowód osobisty, ale często wymagany jest tylko numer PESEL, numer telefonu czy też adres poczty elektronicznej. Oszust może fizycznie ukraść dane lub wykraść je drogą internetową i stworzyć np. podróbkę dokumentu tożsamości. Inne dokumenty stosowane przez niego w tym obszarze poza dowodem osobistym to paszport lub prawo jazdy. Faktem jest, że przestępcy stosują wiele różnorakich metod, aby zdobyć to, czego potrzebują do wykonania omawianego czynu przestępczego. Wykorzystują przy tym niewiedzę ludzką lub żerują na naiwności. Wyłudzenie kredytu na skradzione dane osobowe jest więc możliwe.

Czy ktoś wziął na mnie kredyt – jak to sprawdzić?

Jeżeli chcesz ustalić, czy ktoś posłużył się Twoimi danymi i wziął na Ciebie kredyt, musisz sięgnąć po wiarygodne źródła informacji. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest sprawdzenie siebie w bazie Biura Informacji Kredytowej, w której przechowywane są wszystkie szczegóły na temat kredytów i kredytobiorców. Raport ten wskaże Ci, jaka jest Twoja dotychczasowa historia kredytowa oraz czy ktoś wziął na Ciebie kredyt. Inną opcją jest rejestr dłużników, taki jak BIG „InfoMonitor”, KRD lub ERIF. Stamtąd również możesz dowiedzieć się, czy doszło do wyłudzenia kredytu na dane z dowodu osobistego.

Nie trać cennego czasu na bezowocne wysyłanie wniosków kredytowych. Skontaktuj się z doradcą, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt niezależnie od sytuacji.

Napisz do nas!

Ktoś wziął na mnie kredyt przez Internet

Nie da się ukryć, że współcześnie właściwie wszystkie próby zaciągnięcia kredytu na wyłudzone dane osobowe są dokonywane za pośrednictwem Internetu. Cyfrowa transformacja sprawiła, że tego typu oszustwa zostały przeniesione właśnie tam. Jest to niezwykle proste, ponieważ wiele osób odczuwa w sieci nadmierną swobodę i zapomina o zagrożeniu. Dlatego też tak ważne jest wdrożenie działań, które zapewnią Ci bezpieczeństwo w tym zakresie. Pamiętaj o tym, że jako użytkownik internetowy musisz sam zadbać o ochronę wszelkich informacji poufnych. Dodatkowo wystrzegaj się otwierania wiadomości elektronicznych niewiadomego pochodzenia. Nie podawaj haseł lub loginów postronnym osobom itd.

Ktoś wziął na mnie kredyt – co robić?

W momencie, gdy ktoś weźmie kredyt na Twoje dane, w pierwszej kolejności musisz zastrzec swój dowód osobisty albo inne dokumenty, aby powstrzymać kolejne ewentualne wyłudzenia. Następnie musisz złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na Policji. W kolejnym kroku powinieneś skontaktować się z instytucją, w której doszło do wyłudzenia zobowiązania finansowego w celu wyjaśnienia i przedłożenia odwołania. Twoim zadaniem jest udowodnienie, że to nie Ty podpisałeś zobowiązanie finansowe. Gdy sąd nie wyda jeszcze w tej sprawie tytułu egzekucyjnego, musisz działać szybko i precyzyjnie. Kluczowe jest zebranie dowodów. Na szczęście możesz wnioskować o zawieszenie postępowania egzekucyjnego do czasu rozwiązania sprawy.

Jak udowodnić, że nie brałem pożyczki?

Dowiedzenie, że nie brałeś pożyczki, jest jak najbardziej możliwe. Oto możliwości, jakie wchodzą w grę:

 • pisemnie – konieczna jest pomoc biegłego grafologa, który potwierdzi, że pismo widniejące we wniosku złożonym w instytucji finansowej nie jest Twoje,
 • online – doskonałym dowodem jest okazanie, że środki finansowe z pożyczki nie wpłynęły na Twoje konto bankowe,
 • elementem pomocnym jest fakt zgłoszenia na Policji utraty dowodu osobistego.

Zastanawiasz się, „czy ktoś wziął na mnie kredyt”? Teraz już wiesz, jak udowodnić, że to nie byłeś Ty.

Co zrobić, aby uchronić się przed wyłudzeniem kredytu?

Najważniejsze jest to, by Twoje dane osobowe, a przede wszystkim dane zawarte w dowodzie osobistym, były odpowiednio zabezpieczone. Oznacza to, że musisz mieć na względzie następujące kwestie:

 • nigdy nie wysyłaj poufnych informacji w e-mailach i wiadomościach tekstowych,
 • nie dziel się danymi na infolinii,
 • zanim okażesz swój dowód policjantowi, kontrolerowi biletów i innym, wylegitymuj ich,
 • nie zostawiaj swoich dokumentów i komputera bądź telefonu bez opieki,
 • zainstaluj na swoim sprzęcie komputerowym program antywirusowy,
 • korzystaj wyłącznie z legalnego oprogramowania komputerowego,
 • nie zapominaj o prawidłowym utylizowaniu starych dokumentów,
 • unikaj sytuacji, w których musisz ukazać dowód osobisty w ramach zastawu wypożyczenia czegoś, a jeżeli jest to niemożliwe, zastąp go innym, mniej wrażliwym dokumentem, w tym np. paszportem albo prawem jazdy,
 • kontroluj regularnie, czy w dalszym ciągu masz swoje dokumenty,
 • zastanów się nad zainwestowaniem w tzw. Alert BIK, czyli płatną usługę oferowaną przez BIK, dzięki której będziesz powiadamiany SMS-owo lub e-mailowo o każdorazowym sprawdzeniu Twoich danych w bazie, co sprawi, iż będziesz mógł niezwłocznie zareagować,
 • zmieniaj cyklicznie hasła na wszystkich serwisach, stronach i portalach, a tam, gdzie jest to możliwe, ustaw dwuskładnikowe uwierzytelnianie,
 • sprawdzaj swoją pocztę i portale społecznościowe, monitorując, czy nie dzieje się nic podejrzanego.

Doradcy Spłaty Kredytów przeanalizują Twoją sytuację finansową, znajdą najlepszą ofertę finansowania i przeprowadzą Cię przez proces pozyskiwania kredytu, negocjując dla Ciebie możliwie najlepsze warunki.

Wyślij wniosek!

Ktoś wziął na mnie kredyt – podsumowanie informacji

Ryzyko bycia ofiarą wyłudzenia kredytu albo pożyczki jest dość duże. Wzrasta ono w momencie, gdy nie zachowuje się właściwych kroków ostrożności. Nie ma co do tego wątpliwości, że oszuści są coraz sprytniejsi i bardziej pomysłowi. Uzasadnione jest więc to, abyś podejmował działania profilaktyczne i dbał o ochronę swoich danych, jak również na bieżąco monitorował, czy nikt nie dopuścił się wobec Ciebie opisywanego przestępstwa. A jeśli myślisz, że ktoś wziął na Ciebie kredyt przez internet, nie zwlekaj i podejmij szybko właściwe kroki!

5/5 - głosów: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *