Kredyt na kartę stałego pobytu – czy jest możliwy?

20 stycznia 2023 kredyt na kartę stałego pobytu

Cudzoziemcy trafiający do kraju muszą dopełnić niezbędnych formalności dotyczących weryfikacji tożsamości. Uzyskanie karty pobytu to zatem podstawa, jeżeli osoba zza granicy chce podjąć legalne zatrudnienie, a nawet wykorzystać potencjał rynku kredytowego. Większość banków detalicznych otworzyła ofertę na cudzoziemców, a zatem wyrobienie karty pobytu umożliwia korzystanie z całego przekroju usług. Problem dotyczy szczególnie Ukraińców znajdujących się w Polsce, ale też innych nacji. Czym jest w praktyce karta pobytu? Do czego się w ogóle odnosi? Czy umożliwia zaciągnięcie zobowiązania w banku detalicznym? Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych odpowiedzi.

Karta pobytu – czym jest?

Karta pobytu to dokument, podobny do dokumentu tożsamości. To jedna z najprostszych form potwierdzenia tożsamości cudzoziemca poruszającego się po kraju. Jednocześnie karta pobytu bardzo pomaga przy zatrudnieniu oraz przy ubieganiu się o różne rodzaje zobowiązań w sektorze bankowości detalicznej i na rynku pozabankowym. Jeżeli cudzoziemiec zamierza zostać w Polsce dłużej i nie jest tak naprawdę turystą, musi zainteresować się dopełnieniem formalności związanych z wyrobieniem karty. Karta pobytu ułatwia przekraczanie granicy bez wizy. Dokument dotyczy przede wszystkim obywateli spoza mechanizmu Unii Europejskiej. Karta dotyczy kilku wersji zezwolenia, a konkretnie zezwolenia na pobyt stały lub czasowy, czy zgodny z powodów humanitarnych. Warto pamiętać, że to dokument o określonej ważności

Wniosek o wydanie karty pobytu – gdzie złożyć?

Wnioski o wydanie karty pobytu składa się z reguły w urzędach wojewódzkich, ale na rynku funkcjonują również pośrednicy pracy, agencje tymczasowego zatrudnienia ułatwiające dopełnienie podobnych formalności. Jedna z najlepszych praktyk dla cudzoziemców to po prostu kontakt z agencją pracy i powierzenie interesów doradcy na miejscu. Dzięki temu przy wypełnieniu wniosku nie pojawią się żadne błędy. Co przyda się do uzyskania karty stałego pobytu i dlaczego warto dokładnie przygotować się do dopełnienia formalności? Przede wszystkim cudzoziemiec powinien przygotować fotografie twarzy, identyczne z tymi do dowodu osobistego, a także dokumenty podróży, najlepiej oryginały. Wydanie karty pobytu wymaga wniesienia odpowiedniej opłaty i potwierdzenia zameldowania. Takie sprawy można załatwić samodzielnie, przez agencje pracy tymczasowej, nawet przy pomocy bezpośredniego pracodawcy. Jeżeli sprawa pobytu dotyczy całej rodziny, urzędy udostępniają odpowiednie wnioski nieco przyśpieszające procedury. Praktyka pokazuje, że urzędy w Polsce nie uznają za bardzo rejestracji telefonicznych. Kompletny wniosek trzeba złożyć osobiście, w biurze podawczym lub pocztą.

Wniosek o wydanie karty pobytu to dość poważne zagadnienie. Regulaminy urzędów zakładają osobiste stawiennictwo, a spóźnienie powyżej kilku minut może oznaczać odrzucenie całej procedury. Z tego powodu każdy cudzoziemiec przybywający do kraju powinien bardzo poważnie potraktować zagadnienie. To się opłaca, ponieważ karta pobytu zapewnia wiele przywilejów, w tym komfort zatrudnienia, bez potrzeby pozyskiwania dodatkowych pozwoleń. Na karcie można też bez problemów przekraczać granicę, bez limitów. Z czasem karta pobytu ułatwia ubieganie się o obywatelstwo polskie, czyli innego kraju. Ze względu na ogromny napływ cudzoziemców do Polski w ostatnich miesiącach warto przygotować się na wydłużenie czasu oczekiwania na dokument. Cała procedura powinna się jednak zamknąć do kilku tygodni.

Bank odmówił Ci udzielenia kredytu? Nie wiesz, która pożyczka będzie dla Ciebie korzystna? Potrzebujesz wsparcia w procesie kredytowania?

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów! Pomożemy Ci na każdym etapie pozyskiwania finansowania i odciążymy Cię od wszelkich formalności, oszczędzając Twój cenny czas.

Napisz do nas!

Kredyt na kartę stałego pobytu – czy taki istnieje?

Kredyt na kartę stałego pobytu to bardzo ciekawa możliwość dla każdego cudzoziemca dopiero zadomawiającego się w innym kraju. Dodatkowe pieniądze przy w miarę stabilnym zatrudnieniu to ogromne ułatwienie na początku ustawiania własnej sytuacji w obcym miejscu. Banki detaliczne w Polsce udostępniają kredyty gotówkowe dla cudzoziemców, bez specjalnych konsekwencji formalnych w porównaniu do zwykłego zadłużenia. Oczywiście instytucje kredytowe stawiają cudzoziemcom pewne warunki umożliwiające pozyskanie zobowiązania na optymalnych warunkach. Przede wszystkim trzeba wykazać legalne dochody i wszystko udokumentować. Z tego powodu przed ubieganiem się o kredyt gotówkowy lub inny wszyscy cudzoziemcy powinni w pierwszej kolejności dopełnić formalności związanych z zameldowaniem, potwierdzeniem zatrudnienia, wyrobieniem numeru PESEL. Kredyt na kartę stałego pobytu to duże ułatwienie dla obywateli Ukrainy i dla cudzoziemców pochodzących z krajów poza systemem UE. Niektóre banki monitorują, ile czasu klient znajduje się w Polsce. Im dłuższy pobyt, tym większa szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego. Oddzielna analiza ofert bardzo się przydaje przed złożeniem wniosku. W tym celu najlepiej kontaktować się z wyspecjalizowanym, niezależnym doradcą, który oceni perspektywy w danym banku detalicznym. Polityka udzielania zobowiązań krótkoterminowych oraz długoterminowych cudzoziemcom różni się pomiędzy instytucjami kredytowymi, niezależnie od wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego oraz Narodowego Banku Polskiego. Banki sprawdzają rejestry dłużników, także w kraju pochodzenia obcokrajowca. Nie ma zatem mowy o uniknięciu podstawowych procedur związanych z analizą zdolności kredytowej.

Kredyt bankowy – z jakimi dokumentami?

Do wniosku kredytowego warto dołączyć informację o legalnym zatrudnieniu, numer PESEL, dane o zameldowaniu, dane osobowe i przeznaczone do kontaktu. Bank musi przeprowadzić pełną analizę zdolności kredytowej. Obywatele spoza UE mogą ubiegać się w Polsce o kredyty gotówkowe oraz kredyty hipoteczne. Według statystyk pochodzących z Biura Informacji Kredytowej kwota zobowiązań wyraźnie rośnie i wynosi już prawie 7 mln zł. Przyda się oczywiście karta pobytu stałego i ewentualne alternatywne dokumenty potwierdzające tożsamość klienta. Pod uzyskanie kredytu pasuje umowa cywilnoprawna, kontrakt lub umowa o pracę. Oświadczenia pozyskuje się od pracodawcy. Każdemu cudzoziemcowi przyda się dodatkowy dokument, chociażby paszport potwierdzający tożsamość. A zatem dokumenty potwierdzające tożsamość oraz dokumenty odnoszące się do dochodów to najważniejsze formalności do załatwienia w sektorze bankowości detalicznej. Na podobnych zasadach funkcjonuje sektor pozabankowy.

Trudne kredyty to nasza specjalność.

Z pomocą doradcy Spłata Kredytów uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Napisz do nas!

Dlaczego warto mieć kartę stałego pobytu?

Kredyt na kartę stałego pobytu to wygodne rozwiązanie dla przybywających do Polski cudzoziemców spoza mechanizmu unijnego. W ostatnim roku liczba zobowiązań mocno wzrosła, a obcokrajowcy nie mają poważnych opóźnień w spłacie zadłużenia. Z tego powodu wiele instytucji finansowych bardzo otwiera się na grupę docelową i proponuje bardzo korzystne warunki spłaty zobowiązania. Karta pobytu to dokument bardzo wygodny i zdecydowanie przydatny nie tylko na rynku kredytowym.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *