Jak zamknąć kartę kredytową?

12 marca 2020 JAK ZAMKNĄĆ KARTĘ KREDYTOWĄ

Karty kredytowe jeszcze kilka lat temu były u szczytu popularności. Ceniono je jako wygodną i stosunkowo łatwą do uzyskania formę finansowania. Obecnie jednak nowych kart zakłada się coraz mniej, a stare coraz częściej są zamykane. Rezygnacja z karty kredytowej na szczęście nie jest skomplikowanym procesem i można wykonać ją na wiele sposobów. W takim razie jak zamknąć kartę kredytową?

Procedura rezygnacji z karty kredytowej

Kiedy już będziemy pewni swojej decyzji o zamknięciu karty kredytowej, całą procedurę możemy przeprowadzić na kilka sposobów, w zależności od tego, który jest dla nas najwygodniejszy.

Pierwszym krokiem będzie złożenie odpowiedniej dyspozycji lub wniosku. Możemy to zrobić z reguły poprzez:

  • rozmowę telefoniczną z konsultantem banku;
  • pobranie, wydrukowanie i wypełnienie formularza, a następnie wysłanie go pocztą;
  • wypełnienie formularza w oddziale banku;
  • poprzez serwis internetowy.

To, które dokładnie metody będą dla nas dostępne, zależy od banku, który obsługuje naszą kartę.

Po złożeniu dyspozycji bądź wniosku musimy się przygotować na to, że pracownik banku będzie usiłował przekonać nas do pozostania w nim – nie ma jednak powodu do obaw, ponieważ bank nie może nie zgodzić się na wypowiedzenie karty.

Może się zdarzyć, że po złożeniu wniosku będziemy jeszcze musieli podpisać oświadczenie o rezygnacji z karty, aczkolwiek nie jest to regułą.

Przy rezygnacji z karty w normalnym trybie obowiązuje 30-dniowy okres wypowiedzenia, w czasie którego nie możemy z niej korzystać. Wciąż jest ona aktywna, więc w praktyce możemy za jej pomocą płacić, ale przerwie to bieg wypowiedzenia. Dopiero po upływie okresu wypowiedzenia i spłacie całości zadłużenia karta będzie mogła rzeczywiście zostać zamknięta.

Jeśli zamknięcie karty dojdzie do skutku, otrzymamy o tym stosowne powiadomienie. Powinniśmy wtedy własnoręcznie zniszczyć kartę, dbając o to, aby na pewno przecięty został znajdujący się na niej chip.

Rezygnacja z karty kredytowej bez okresu wypowiedzenia

Załóżmy, że bardzo zależy nam na czasie i chcemy zamknąć kartę kredytową w trybie natychmiastowym. Czy jest taka możliwość?

Tak, natomiast będzie się to wiązało z dodatkową opłatą. Jej wysokości powinniśmy szukać w umowie kredytowej. W takim wypadku karta powinna zostać błyskawicznie zdezaktywowana.

Warto wiedzieć, że jeśli bank zmieni warunki naszej umowy, możemy zrezygnować z karty w trybie natychmiastowym bez żadnych skutków ubocznych, kosztów ani konsekwencji. Podobnie jest w przypadku zmian w umowach z operatorami telefonii komórkowej czy dostawców usług telewizyjnych.

Dlaczego tak wielu Polaków rezygnuje z kart kredytowych?

Jak już wspomniano, karty kredytowe cieszą się wśród Polaków znacznie mniejszą popularnością niż jeszcze kilka lat temu, dlatego też tak często wyszukiwane są informacje na temat tego, jak zamknąć kartę kredytową. Wynika to między innymi z faktu, że są one stosunkowo drogie w porównaniu do chociażby zwykłych kredytów gotówkowych. Jednak nie można też powiedzieć, że jest to produkt niszowy.

Jakie inne kwestie skłaniają posiadaczy kart do złożenia wypowiedzenia karty? Jest ich wiele, a najważniejsze z nich to:

  • zmiana warunków umowy na niekorzyść posiadacza karty;
  • chęć ograniczenia kosztów i zwiększenia zdolności kredytowej;
  • zakończenie okresu promocyjnego.

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ostatni z powyższych czynników. Karty kredytowe są mniej popularne, a więc banki zachęcają do nich klientów promocjami, pozwalającymi na przykład na zwolnienie z opłat za posiadanie karty. Takie benefity nie są jednak bezterminowe i kiedyś muszą się skończyć, a wtedy posiadanie karty i korzystanie z niej będzie znacznie mniej opłacalne.

jak zrezygnowac z karty kredytowej - wykres uzytkownicy kart

Źródło: http://www.egospodarka.pl/art/galeria/113043,Aktywne-karty-kredytowe-wg-pokolen,4,39,1.html

Czy warto zamknąć kartę kredytową?

Zamknięcie karty kredytowej wiąże się z kilkoma pozytywnymi konsekwencjami, które sprawiają, że w wielu przypadkach ich zamknięcie jest korzystne. Przede wszystkim po rezygnacji z karty wzrasta nasza zdolność kredytowa. Należy bowiem pamiętać, że karta kredytowa, nawet jeśli w ogóle z przyznanego limitu nie korzystamy, i tak jest przez bank traktowana jako obciążenie i może utrudnić otrzymanie kolejnego kredytu.

Dlatego też zamknięcie karty może być dla nas opłacalne, zwłaszcza, jeśli staramy się na przykład o kredyt hipoteczny i zależy nam na tym, aby maksymalnie podwyższyć naszą zdolność kredytową.

Rezygnacja z karty kredytowej może się również wiązać z pozbyciem się comiesięcznych bądź corocznych opłat. Głównym kosztem karty kredytowej są z reguły odsetki, ale musimy pamiętać, że często obowiązują także opłaty za samo jej posiadanie, naliczane nawet w przypadku, kiedy w rzeczywistości z karty wcale nie korzystamy.

Jak zamknąć kartę kredytową – posumowanie

Warto wiedzieć, jak zamknąć kartę kredytową, ponieważ w pewnym momencie jej posiadanie może stać się dla nas po prostu nieopłacalne. Może się też zdarzyć, że będziemy musieli zredukować ilość posiadanych przez siebie zobowiązań, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową. Na szczęście cała procedura jest na tyle prosta, że nie powinniśmy mieć żadnego problemu z jej przeprowadzeniem.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *