Jak szybciej spłacić kredyt? Najważniejsze informacje

5 grudnia 2022 Jak szybciej spłacić kredyt

Niezależnie od rodzaju kredytu czy pożyczki – można spłacić należności wcześniej. Duże zobowiązania są uciążliwe psychicznie i mocno ograniczają budżet domowy. Szybsza spłata to możliwie najlepsze rozwiązanie, mimo że nie zawsze dostępne. Jak szybciej spłacić kredyt? Każdy kredytobiorca może to zrobić, jednak trzeba znać pewne zasady. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o szybszej spłacie zobowiązania!

Szybsze spłacenie kredytu – czy jest w ogóle możliwe?

Kredyt konsumencki to najpopularniejszy produkt finansowy banków. Oczywiście jest tutaj zawsze możliwe opłacenie należności przed określonym w umowie terminem. Jeżeli masz jak szybciej spłacić kredyt, warto to zrobić. Zalet jest naprawdę wiele. Przede wszystkim to spory komfort psychiczny. Dodatkowo comiesięczny budżet będzie podbudowany o wysokość raty zobowiązania.

Przedwczesna spłata jest uwarunkowana prawnie. O tym, jak szybciej spłacić kredyt, mówi Ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Kredytodawcy muszą przestrzegać tych przepisów – każdy bank i firma pożyczkowa umożliwia więc opłacenie należności przed terminem. Jak szybciej spłacić kredyt gotówkowy? Jest to możliwe tylko, gdy zostanie spełnione kilka najważniejszych warunków. Nie trzeba się jednak przejmować – zdecydowana większość kredytów gotówkowych się kwalifikuje:

 • kredytobiorcą musi być konsument,
 • kredyt musi być udzielony dla prywatnej osoby i niezwiązany z działalnością gospodarczą (także zewnętrzną),
 • kwota kredytu musi być niższa, niż 255 550 zł lub równowartość w innych walutach,
 • dotyczy to tylko kredytów płatnych.

Spłata jest możliwa w dwóch formach. Kredytobiorca może oddać należność częściowo lub całościowo. Jak szybciej spłacić kredyt? Trzeba po prostu oddać nasze zobowiązanie do banku z dodatkowymi prowizjami, opłatami administracyjnymi i odsetkami. Warto tutaj zauważyć, że część kosztów może zostać zwrócona do kredytobiorcy. Spełniając powyższe warunki, dostępna jest przedwczesna spłata kredytu – mówi o tym art. 48 Ustawy o kredycie konsumenckim. Poniżej przedstawiamy przydatne informacje dla kredytobiorców. Sprawdź, jak szybciej spłacić kredyt! Musisz znać kilka bardzo istotnych zasad.

Znajdziemy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę kredytu lub pożyczki.

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów jeszcze dziś i otrzymaj potrzebne wsparcie finansowe na dogodnych warunkach.

Wyślij wniosek!

Jak szybciej spłacić kredyt? Najważniejsze zasady

Warto wiedzieć, że kredyt można spłacić przed terminem na dwa różne sposoby. Jeżeli zastanawiasz się, jak szybciej spłacić kredyt, warto rozważyć kilka różnych rozwiązań. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Czym jednak różnią się sposoby przedwczesnej spłaty zobowiązania? Przede wszystkim okresem spłaty. Zależą one od możliwości finansowych kredytobiorcy. Jak szybciej spłacić kredyt?

 • Nadpłacanie kredytu konsumenckiego – to najpopularniejsza metoda, która zapewnia przedwczesną spłatę całej należności. Jeżeli nie masz środków na pokrycie pełnego zobowiązania, to jedyne rozwiązanie. Wystarczy płacić więcej, niż comiesięczna rata banku. Czas spłaty dzięki temu skraca się znacznie. Dodatkowo koszty są mniejsze. Jeżeli masz jak szybciej spłacić kredyt w ten sposób, warto to zrobić. Można zwykle wybrać między niższymi ratami lub krótszym okresem spłaty. Kredytobiorca decyduje o wysokości i terminie każdej nadpłaty. To wygodne, proste w stosowaniu rozwiązanie, by szybciej uwolnić się od należności dla banku.
 • Całościowa spłata kredytu – takie rozwiązanie wymaga dość dużych środków finansowych. Nie każdy może sobie na to pozwolić. Jeśli zastanawiasz się, jak szybciej spłacić kredyt, pokrycie całości zobowiązania jest oczywiście najbardziej oczywistym sposobem. Ogromna część odsetek oraz ewentualnego ubezpieczenia wraca wtedy do kredytobiorcy. Takie rozwiązanie jest także naprawdę proste. Wiele banków umożliwia spłatę całej należności po prostu w aplikacji lub na stronie internetowej.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Należy jednak pamiętać, że szybka spłata kredytu gotówkowego jest korzystna dla samego kredytobiorcy. Konkretne zasady mogą różnić się zależnie od banku. Zawsze gdy masz jak szybciej spłacić kredyt – warto to zrobić.

Jak szybciej spłacić kredyt hipoteczny?

W przypadku kredytu hipotecznego przedwczesna spłata jest bardziej skomplikowana. Pojawiają się tu pewne różnice. Takie zobowiązania są zawierane na dziesiątki lat. Zwykle kwoty również są ogromne. Jeżeli zastanawiasz się, jak szybciej spłacić kredyt hipoteczny – zdecydowanie będą potrzebne spore nakłady finansowe. Zwykle trzeba tu także opłacić prowizję, jaką nakłada kredytodawca. Każdy bank będzie wymagał takiej należności. Czym jeszcze różni się szybsza spłata kredytu hipotecznego od gotówkowego?

 • Prowizja spłacana przez 3 lata – przedwczesna spłata kredytu hipotecznego przez pierwsze 3 lata wymaga opłacenie prowizji banku. Nie opłaca się więc wykonywanie nadpłat w tym czasie.
 • Więcej formalności – jeżeli zastanawiasz się, jak szybciej spłacić kredyt hipoteczny, bądź gotowy na sporo kwestii prawnych. Trzeba złożyć odpowiedni wniosek, często nawet konstruować cały aneks do umowy.
 • Wykreślenie hipoteki – po przedwczesnej spłacie kredytu, hipoteka znika. Nieruchomość może wtedy stać się zabezpieczeniem, przedmiotem sprzedaży itd.

Jeśli nie jesteś pewny, jak szybciej spłacić kredyt hipoteczny, warto skontaktować się z bankiem. Można także wykorzystać doradztwo prawne. Nie wszystkie kwestie są tu oczywiste.

Przedterminowa spłata kredytu – czy każdy może skorzystać?

W większości przypadków można skorzystać z wcześniejszej spłaty należności. Trzeba tylko spełniać wymienione wyżej warunki – są to wymagania narzucone przez Ustawę. Dowolny bank lub firma pożyczkowa umożliwia szybszą spłatę zobowiązania. Jest to opłacalne zarówno dla kredytodawcy, jak i klienta. W większości taka opcja będzie dostępna bezpośrednio na stronie internetowej lub nawet przez aplikację mobilną.

Jeśli zastanawiasz się, jak szybciej spłacić kredyt – nie jest to skomplikowane. Warto poinformować bank, nawet zapobiegawczo i by rozwiać wątpliwości. Należy tylko pamiętać, że wcześniejsza spłata nie ma większych konsekwencji przy kredytach gotówkowych dla osób prywatnych – firmy mają inne warunki. Różnice są także przy hipotece. Kredyty konsumenckie można bez większych problemów spłacać wcześniej, zawsze będzie to opłacalne.

Trudne kredyty to nasza specjalność. Z pomocą doradcy Spłata Kredytów uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Napisz do nas!

Odsetki od wcześniejszej spłaty kredytu – czy są wypłacalne?

W przypadku kredytu hipotecznego bank może naliczyć odsetki od wcześniejszej spłaty kredytu. Liczą się one tylko przez pierwsze 3 lata zobowiązania. Pierwszy rok to 3%, drugi 2% i trzeci 1%. Kwota jest obliczana od całkowitej wartości kredytu – łatwo ją wyliczyć samodzielnie. Podobnych zasad nie ma w przypadku kredytów gotówkowych. Dotyczy to tylko hipoteki. Jeżeli masz jak szybciej spłacić kredyt, upewnij się, że minęły 3 lata. W ten sposób zaoszczędzisz.

Warto wiedzieć, że wcześniejsze pokrycie należności oznacza możliwość uzyskania zwrotu części prowizji. Jej wysokość zależy od tego, jak szybko został spłacony kredyt. Mimo wszystko duże znaczenie ma tutaj także polityka samego banku. To on ostatecznie decyduje o tym, ile będzie wynosił ewentualny zwrot prowizji.

Wiesz już, jak szybciej spłacić kredyt. Warto również zrozumieć, ile można w ten sposób zyskać. Jeśli bank weźmie pod uwagę cały okres umowy przy obliczeniach – otrzymasz prowizję za cały czas, który pozostał do ostatecznego terminu (dotyczy to całościowej spłaty zobowiązania wcześniej). Kredytodawca może jednak spojrzeć na sumę zadłużenia w dzień uregulowania należności. Wtedy nie otrzymasz żadnego zwrotu. Przy dobrej interpretacji banku – koszty kredytu mogą zmniejszyć się znacznie.

Wcześniejsza spłata kredytu – wady i zalety

Przedwczesne uporanie się z należnościami jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Mimo wszystko oprócz zalet są także wady. Wiesz, jak szybciej spłacić kredyt – dlaczego warto to zrobić?

 • Zyskaj komfort psychiczny – każde zobowiązanie jest w pewnym stopniu uciążliwe, dotyczy to szczególnie kredytów. Im szybciej uporasz się z należnościami, tym lepsze samopoczucie sobie zagwarantujesz.
 • Zapłać mniej za kredyt gotówkowy – jeżeli masz jak szybciej spłacić kredyt, będzie on Cię mniej kosztował. Zwykle banki zwracają część prowizji czy też odsetek. W ten sposób oszczędności mogą być wbrew pozorom naprawdę duże.
 • Popraw swoją zdolność kredytową – to spora zaleta, jeżeli w przyszłości chcesz zaciągać kolejne kredyty.
 • Zyskaj nieruchomość na własność (wykreślenie hipoteki) – spłacenie kredytu hipotecznego wcześniej oznacza wykreślenie hipoteki. Nieruchomość staje się wtedy własnością kredytobiorcy.

Wad nie ma zbyt wiele. Mimo wszystko się pojawiają – jakie?

 • Dodatkowe koszty kredytu hipotecznego – szybsza spłata w przypadku takiego rodzaju zobowiązania sporadycznie generuje pewne dodatkowe koszty. Kredyty hipoteczne są zawierane nawet na kilkadziesiąt lat. Szybsza spłata powoduje sporadycznie, że bank narzuca dodatkowe opłaty.
 • Ogromny wydatek w krótkim okresie – jest to spora wada. Nawet jeżeli wiesz, jak szybciej spłacić kredyt i rozumiesz, co się z tym wiąże, czekają Cię bardzo duże koszty.
 • Kredyt to zawsze koszty – żaden kredyt nie jest darmowy. Nawet jednorazowe spłacenie całości oznacza pewne koszty.

Spłata kredytu przed terminem zawsze będzie opłacalna, jednak kredyt kosztuje. Bank narzuci pewną marżę przy każdym zobowiązaniu – trzeba o tym pamiętać.

Pośredniczymy w pozyskiwaniu kredytów dla osób prywatnych i firm. Pomożemy Ci nawet jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji.

Skontaktuj się ze swoim doradcą!

Czy opłaca się wcześniej spłacić kredyt?

Teraz wiesz, jak szybciej spłacić kredyt. Znając powyższe zasady, poradzisz sobie z wcześniejszym pokryciem należności dla banku. W razie problemów można zadzwonić lub napisać do kredytodawcy. Dobrym wyborem będzie także skontaktowanie się z doradcą finansowym.

Wcześniejsza spłata kredytu się opłaca. To komfort psychiczny i większy budżet co miesiąc. Kredyt jest także w ten sposób tańszy. Jeżeli spłacasz nieruchomość – staje się ona Twoją własnością po przedwczesnym opłaceniu należności. Takie rozwiązanie zawsze jest opłacalne dla kredytobiorcy i banku.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *