Jeśli zdecydowałeś się na zaciągniecie kredytu, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że będziesz musiał odbyć rozmowę z doradcą, który specjalizuje się w tej dziedzinie. Może to być pracownik banku, a może pośrednik, jeśli wolisz skorzystać z jego pomocy. Niezależnie jednak od tego, z kim przyjdzie Ci się spotkać, powinieneś wiedzieć, jak przygotować się do rozmowy z doradcą kredytowym przed zaciągnięciem kredytu.
Spis treści
Zachowaj spokój!
Przede wszystkim musisz pamiętać, że doradca kredytowy to osoba, której zadaniem jest Ci pomóc. Pytania, które będzie Ci zadawała, informacje i dokumenty, które zbierze na Twój temat, są jej niezbędne w wykonywaniu pracy. Nie musisz się obawiać ani denerwować tym, czego się o Tobie dowie, gdyż dobry doradca znając te wszystkie fakty, wyszuka najbardziej optymalne rozwiązanie.
Zachowaj spokój również wtedy, kiedy usłyszysz propozycje doradcy. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na kredyt, który ma pomóc w spłacie Twoich wcześniejszych zobowiązań, czy chcesz zainwestować w swoją firmę – do kwestii związanych z pieniędzmi powinieneś podchodzić z opanowaniem.
Przygotuj odpowiedzi na najważniejsze pytania
Istnieją pytania, które zarówno doradca kredytowy, jak i pracownik banku, musi Ci zadać, zanim przygotuje dla Ciebie ofertę. Warto przygotować sobie na nie odpowiedzi już wcześniej, w miarę możliwości wraz z dokumentami, które je poświadczą. Może to w znaczący sposób przyspieszyć zarówno wyszukanie oferty, negocjacje z bankiem, jak również podpisanie ostatecznej umowy kredytowej.
Wśród standardowo spotykanych pytań możemy znaleźć:
- Pytanie o miesięczny przychód rodziny. Aby rzetelnie udzielić odpowiedzi, należy zebrać wszystkie źródła przychodu, takie jak praca stała, prace dodatkowe, alimenty i inne świadczenia.
- Pytanie dotyczące aktualnych kosztów utrzymania rodziny i domu.
- Kwestie związane z comiesięcznymi zobowiązaniami, w tym między innymi kredyty oraz karty kredytowe.
Podobnych pytań spodziewać można się w przypadku próby uzyskania kredytu firmowego, pozwalającego na jej rozwój. W tym przypadku niezwykle istotnym czynnikiem jest płynność finansowa firmy, wyliczana na podstawie odpowiednich wskaźników, a świadcząca o możliwości wywiązywania się ze zobowiązań przez przedsiębiorstwo.
Z kolei jeśli przychodzisz po kredyt hipoteczny, powinieneś wiedzieć, iż otrzymasz tym atrakcyjniejsze propozycje, im większy wkład własny jesteś w stanie zaoferować. Dlatego nie wahaj się przed zgromadzeniem wcześniej własnych środków, które pozwolą Ci zmniejszyć kwotę kredytu, co przełoży się na krótszy okres kredytowania i mniejsze raty.
Jakie pytania warto zadać w czasie rozmowy z doradcą kredytowym?
Oczywiście, spotykając się z doradcą kredytowym, nie przychodzisz do niego tylko po to, aby odpowiadać na jego pytania i wysłuchiwać ofert. Również Ty masz prawo zadać swoje pytania, dzięki czemu lepiej poznasz zagadnienia finansowe i łatwiej będzie Ci wybrać spomiędzy kilku przygotowanych ofert. Co może znaleźć się na Twojej liście pytań?
- Zapytaj o długofalową współpracę. To istotne, gdyż jeśli doradca finansowy ma pomóc Ci w rozwiązaniu Twoich problemów, nie może rozstać się z Tobą po pierwszym spotkaniu. Powinien współdziałać z Tobą, pomagając wtedy, kiedy poprosisz go o kontakt.
- Decydujesz się na kredyt? Zapytaj o alternatywne oferty. Większość doradców może bowiem zaproponować Ci ich kilka, byś ostatecznie sam podjął decyzję.
- Poznaj całkowity koszt kredytu i co na niego wpływa. Będą to bowiem różne czynniki, które przełożą się na Twoją ostateczną zdolność do spłaty zobowiązań.
- Dowiedz się, co możesz negocjować. W wielu przypadkach wystarczy zapytać, a drzwi do negocjacji i lepszych warunków stają otworem.
Pamiętając o tych zasadach i będąc dobrze przygotowanym do rozmowy, na pewno będziesz w oczach doradcy kredytowego osobą poważną, kompetentną i taką, z którą warto nawiązać współpracę. Dzięki temu obie strony poczują się lepiej podczas kontaktu ze sobą, co na pewno zaowocuje lepszymi ofertami i strategiami dotyczącymi zarządzania pieniędzmi.