CO JEST LEPSZE – WERYFIKACJA GROSZOWA CZY PRZEZ APLIKACJĘ?

13 lipca 2020 Co jest lepsze weryfikacja groszowa, czy przez aplikację

Gwałtowny rozwój technologii w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dotknął niemal wszystkich obszarów naszego życia. Nie inaczej jest z bankowością i szeroko pojętymi usługami finansowymi. Coraz częściej zaciągamy zobowiązania finansowe przez Internet, czy to pożyczki, czy kredyty.

Co oczywiste, samo podanie danych osobowych nie jest podstawą do zawarcia umowy – w końcu w posiadanie tych danych mogła wejść nieuprawniona osoba trzecia. W związku z tym stosuje się różne metody weryfikacji potencjalnych klientów. Należą do nich tak zwana weryfikacja groszowa i weryfikacja przez aplikację. Co jest lepszym rozwiązaniem?

Jak działa weryfikacja groszowa?

Tak zwana weryfikacja groszowa to znana od lat i powszechnie wykorzystywana metoda weryfikacji tożsamości osoby chcącej zaciągnąć zobowiązanie finansowe (i nie tylko).

Działa ona na bardzo prostej zasadzie. Po wypełnieniu wniosku o pożyczkę zostaniemy przeniesieni do aplikacji obsługującej szybkie płatności internetowe, za pomocą której przelejemy na konto pożyczkodawcy jeden grosz, tak jakbyśmy robili zakupy w sklepie internetowym.

W przypadku, kiedy tylko otrzymujemy dane do przelewu i musimy go wykonać całkowicie samodzielnie, czy to za pomocą serwisu transakcyjnego banku, czy aplikacji mobilnej, ważne jest, aby uważnie wprowadzać numer rachunku i nazwę odbiorcy, a także kwotę przelewu. Często wysłany grosz, czy złotówka są po zweryfikowaniu tożsamości bardzo szybko zwracane.

Można się także spotkać z przelewami weryfikacyjnymi w wysokości nie jednego grosza, a jednej złotówki. Kwota przelewu weryfikacyjnego jakakolwiek inna niż jeden grosz, czy jeden złoty, zwłaszcza jeśli jest znacząco wyższa, powinna wzbudzić nasze podejrzenia i może wskazywać na nieuczciwe zamiary pożyczkodawcy.

Dlaczego przelew weryfikacyjny to tak często stosowane rozwiązanie?

Kiedy wykonujemy przelew na czyjś rachunek, odbiorca widzi nasze imię i nazwisko. Założenie konta bankowego na nieswoje dane nie jest niemożliwe, ale jest niewątpliwie bardzo trudne. Jeśli więc mamy dostęp do konta bankowego założonego na te same dane, które zawarliśmy we wniosku o pożyczkę, jest duże prawdopodobieństwo, że rzeczywiście jesteśmy tym, za kogo się podajemy.

Dzięki temu firma pożyczkowa ma znacznie mniej pracy, ponieważ nie musi przykładowo sama przeglądać skanów dowodów osobistych i porównywać ich z danymi we wnioskach. Nie ma bowiem takiej możliwości, aby nie weryfikować tożsamości klientów w ogóle – prowadziłoby to do wielu oszust i wyłudzeń.

Kluczowe jest więc, aby maksymalnie uprościć proces potwierdzania danych osobowych, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Weryfikacja przelewem jest bardzo szybka i wygodna, a ciężar rzetelnego zweryfikowania tożsamości w dużej mierze przerzucany jest na banki, które musiały zrobić to w procesie otwierania danego rachunku.

co jest lepsze weryfikacja groszowa czy przez aplikacje - wykres oszustwa kredytowe

1 Źródło: https://chwilowo.pl/prasa/oszustwa-finansowe-na-co-musisz-uwazac-w-2020-roku/

Weryfikacja przez aplikację – na czym to polega?

Weryfikacja przez aplikację działa na bardzo podobnej zasadzie, jak weryfikacja groszowa. Wykorzystuje bowiem konto bankowe, które koniecznie musi być założone na te same dane, które zawarte zostały we wniosku o kredyt czy pożyczkę, odbywa się też całkowicie wirtualnie.

Zamiast weryfikacji groszowej musimy jedynie wybrać jako sposób potwierdzenia aplikację. Każda firma pożyczkowa może używać innej aplikacji do potwierdzania tożsamości. Do najpopularniejszych z nich należą Szybka Identyfikacja, Instantor i Kontomatik. Następnie konieczne będzie zalogowanie się do internetowego serwisu transakcyjnego naszego banku.

Niektóre aplikacje mogą poza samym pobraniem danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, ściągnąć również historię rachunku z wybranego okresu (wpłaty i wypłaty z bankomatów, a także przelewy wychodzące i przychodzące). Wyciąg ten służy potem do oceny zdolności kredytowej potencjalnego klienta, daje bowiem dużo informacji odnośnie do tego, ile pieniędzy średnio wpływa na nasze konto i w jakim tempie je wydajemy.

Cała operacja nie powinna zająć dłużej niż kilka minut. Można ją wykonać w dowolnym momencie, na przykład w nocy, czy w weekend. Weryfikacja przez aplikację jest całkowicie darmowa i nie wymaga posiadania żadnych środków na koncie.

Co wybrać – weryfikację groszową czy przez aplikację?

Weryfikacja groszowa czy przez aplikację – przed takim dylematem mogą stać osoby chcące zaciągnąć pożyczkę przez Internet. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, tak więc ciężko wskazać jednoznacznie, które z nich jest lepsze.

Weryfikacja groszowa nie daje pożyczkobiorcy dostępu do historii naszego rachunku, a żadna zewnętrzna aplikacja nie uzyskuje nawet na chwilę naszych danych logowania do bankowości internetowej. Z drugiej strony, jego wykonanie będzie niemożliwe, jeśli rachunek jest pusty bądź znajduje się na nim kwota ujemna. W przypadku tradycyjnych przelewów, a nie błyskawicznych przelewów internetowych, sprawa może się także niepotrzebnie przedłużyć, zwłaszcza jeśli wykonujemy je w weekend.

Z kolei weryfikacja przez aplikację nie wymaga posiadania ani grosza na koncie, a przy tym jest szybka i możliwa do wykonania o dowolnej porze. Chociaż wymaga zalogowania się za jej pośrednictwem do serwisu banku, to po zakończeniu procesu wszystkie dane są usuwane, a połączenie z bankiem jest cały czas szyfrowane, tak więc wbrew pozorom jest to bezpieczna metoda weryfikacji tożsamości.

Trzeba jednak wskazać, że w ramach weryfikacji przez aplikację pożyczkodawca może uzyskać historię naszego rachunku (o ile oczywiście się na to zgodzimy – jednak brak zgody może oznaczać odmowę przyznania pożyczki).

Weryfikacja groszowa czy przez aplikację – podsumowanie

Nie zawsze będziemy mieli możliwość wyboru metody weryfikacji tożsamości. Może się okazać, że w danej instytucji oferowana jest tylko jedna. Jednak w sytuacji, kiedy znajdziemy się przed dylematem odnośnie tego, czy wybrać weryfikację groszową czy przez aplikację, warto wiedzieć, jakie są pozytywy i negatywy każdego z tych rozwiązań.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *