Z roku na rok coraz więcej nieruchomości w Polsce jest obciążonych długami. Niestety ciężko liczyć na poprawę, kiedy ceny kredytów stale wzrastają. W efekcie wielu kredytobiorców boryka się ze spłatą zobowiązania. Co zrobić w przypadku, kiedy nieruchomość jest zadłużona i grożą nam poważne konsekwencje? Z całą pewnością nie warto czekać do ostatniego momentu. Jak oddłużyć nieruchomość? Zobacz, jakie działania możesz podjąć.
Kredyty i pożyczki na dowolny cel, w tym na spłatę problematycznego zadłużenia.
Skontaktuj się z naszym doradcą, który znajdzie dla Ciebie dopasowane rozwiązanie finansowe.
Spis treści
Na czym polega oddłużanie nieruchomości?
Pod pojęciem oddłużania nieruchomości może znajdować się częściowa lub całkowita spłata długów. Oznacza to, że pozbywamy się obciążeń finansowych na danej nieruchomości. W tym przypadku długi najczęściej wynikają z zawartych uprzednio umów kredytowych, których przedmiotem zabezpieczenia była dana nieruchomość. Co więcej, oddłużanie nieruchomości może dotyczyć także tych obiektów (zobacz. oddłużanie gospodarstw rolnych), które zostały zadłużone przez właścicieli, lub lokatorów, na przykład przez brak płatności czynszu, czy rachunków za media. Niestety niespłacone długi ciągną za sobą szereg konsekwencji. Przede wszystkim musimy liczyć się z obniżoną zdolnością kredytową, wpisem do bazy BIK, a także negatywnymi skutkami finansowymi. Zaległości w spłacie mogą skutkować naliczeniem wysokich kar, rosnącymi odsetkami, a także windykacją i zajęciem komorniczym.
źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/zadluzenie-polakow-raport-infokredyt-zwiazku-bankow-polskich/zv3v16j
W takim przypadku oddłużania nieruchomości pozwala na pozbycie się problemu – czyli spłatę nieruchomości i jej zadłużenia. Tym samym możemy uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Kiedy można ubiegać się o oddłużenie nieruchomości i na czym ono dokładnie polega?
Kiedy i kto może ubiegać się o oddłużanie nieruchomości?
Oddłużanie nieruchomości to szereg działań, które mają na celu pozbycie się długów. Dzięki temu możemy uniknąć licytacji komorniczej mieszkania, domu lub działki. Takie rozwiązanie jest skierowane do osób, które są właścicielami zadłużonych mieszkań. Jeśli grozi Ci licytacja nieruchomości lub też nie radzisz sobie ze spłatą zobowiązań, to proces oddłużania będzie właśnie dla Ciebie. Jak oddłużyć nieruchomość? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Możliwości jest kilka. Jedną z nich jest na przykład dobrowolna sprzedaż nieruchomości. Takie rozwiązanie daje nam możliwość uniknięcia między innymi eksmisji, czy kosztów związanych z egzekucją komorniczą. Dobrowolna sprzedaż mieszkania to także szansa na uzyskanie lepszej ceny za nieruchomość, niż podczas licytacji komorniczej. Warto jednak przy tych działaniach skorzystać z pomocy specjalisty. Tym sposobem możesz zdjąć ciężar zajmowania się spłatą długów.
Ekspert z firmy Spłata Kredytów oceni Twoją sytuację, a następnie dobierze do niej najkorzystniejsze rozwiązanie finansowe.
Skontaktuj się z doradcą!
Jak oddłużyć mieszkanie?
Jak już wiesz, jest kilka możliwości na oddłużenie nieruchomości. Jedną z nich jest dobrowolna sprzedaż domu lub mieszkania. Jednak to niejedyne rozwiązanie. Jakie jeszcze działania możesz podjąć? Oddłużanie nieruchomości to proces, który obejmuje negocjacje z komornikami, bankami i innymi wierzycielami w celu uzyskania swobody finansowej dłużnika. Co ważne, wszelkiego rodzaju ugody i porozumienia zazwyczaj są najtańszym rozwiązaniem i korzystnym dla obu stron. Dlatego proces oddłużania warto zacząć od negocjacji. Oczywiście w pierwszej kolejności oceń swoje realne możliwości finansowe oraz podsumuj sytuację. Możesz skorzystać także z pomocy eksperta oddłużeniowego, który wesprze Cię w procesie. Dzięki temu możesz zyskać wiedzę doświadczonego profesjonalisty. Jak więc oddłużyć nieruchomość?
Skutecznym rozwiązaniem może być negocjacja z komornikiem kosztów egzekucyjnych, w tym opłaty manipulacyjnej. Komornik sądowy za podejmowane czynności pobiera wysokie opłaty. Nie oznacza to jednak, że wszystkie musimy przyjmować bez mrugnięcia okiem. Nierzadko zdarza się, że po negocjacjach komornik jest skłonny obniżyć opłatę egzekucyjną. Warto więc podejmować wysiłki już na wstępie. Inną opcją jest zawarcie ugody z bankiem, w sytuacji gdy zaciągnięte zobowiązanie zostało nam wypowiedziane. Możesz także złożyć wniosek o odroczenie terminu spłaty. Banki, kiedy widzą zaangażowanie ze strony kredytobiorcy, niejednokrotnie wychodzą im naprzeciw.