Oddłużanie gospodarstw rolnych – czy jest możliwe? 

13 kwietnia 2023

Jesteś rolnikiem i masz problem ze spłatą zobowiązań finansowych? Szukasz sposobu na wyjście z długów? Zobacz, jakie możliwości daje oddłużanie gospodarstw rolnych. Celem tej procedury jest umożliwienie wyjścia gospodarstwom rolnym z tak zwanych ‘złych długów’, czyli zobowiązań, których rolnicy nie są w stanie spłacać. Na czym dokładnie polega oddłużanie gospodarstw rolnych i czy faktycznie jest możliwe? 

Na czym polega oddłużanie gospodarstw rolnych?

W ciągu ostatnich lat zadłużenie polskich rolników znacznie wzrosło. Wynika to nie tylko z niekorzystnych warunków pogodowych, ale także ze względu na inflację i wzrost kosztów, które wiążą się produkcją. W efekcie wielu rolników zaciąga kolejne zobowiązania, także po to, żeby spłacić nimi stare kredyty. Taka sytuacja powoduje, że łatwo jest wpaść w spiralę zadłużenia. Jeśli jednak czujesz, że spłata zobowiązań zaczyna Cię przerastać, to warto zainteresować się temat oddłużania gospodarstwa rolnego. Na czym polega oddłużanie gospodarstwa rolnego i kto może skorzystać z tego rozwiązania? 

źródło: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/465877/sytuacja-na-kontach-rolnikow-lepsza-niz-na-polach

Gospodarstwo rolne można oddłużyć na kilka sposobów. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest kredyt konsolidacyjny. Ta metoda pozwala na połączenie kilku zobowiązań w jedno. Dzięki temu możesz uporządkować swoje kredyty oraz pożyczki i zmniejszyć miesięczną ratę spłaty. Pamiętaj jednak, że przy kredycie konsolidacyjny wydłużony zostaje także okres spłaty. Takie rozwiązanie skierowane jest do rolników, którzy jeszcze posiadają zdolność kredytową. Jest ona niezbędne do uzyskania zobowiązania. Niestety w przypadku kilku aktywnych kredytów i pożyczek na koncie, zostaje ona znacznie obniżona. Z tego względu warto sięgnąć po pomoc specjalisty, który wesprze Cię w procesie oddłużania gospodarstwa rolnego. Warto przy tym wiedzieć, że głównym celem tego procesu jest wyjście z długów i odzyskanie kontroli nad budżetem. 

Prowadzisz gospodarstwo rolne i potrzebujesz zastrzyku gotówki?

Z pomocą doradcy Spłaty Kredytów uzyskasz niezbędne finansowanie szybko i na dogodnych warunkach.

Skontaktuj się z doradcą.

Czy można oddłużyć gospodarstwo rolne i co w tej kwestii przewiduje ustawa?

Zadłużony rolnik, który ma problem z wypłacalnością może skorzystać z kilku rozwiązań. Czy jednak oddłużenie gospodarstwa rolnego faktycznie jest możliwe? I co na ten temat mówi ustawa? Jedną z możliwości jest uzyskanie pomocy przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Rolnik przede wszystkim musi opracować plan restrukturyzacyjny. Ten z kolei musi zostać zaakceptowany przez właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania rolnika, dyrektora wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego w terminie 30 dni od złożenia wniosku. Taka procedura wynika z zapisów ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów rolnych. W niej określony jest także zakres planu, który zostaje sporządzony przez doradcę restrukturyzacyjnego przy wsparciu ekonomisty. Muszą oni wskazać źródła finansowania działań oraz prognozę ekonomiczno-finansowych efektów ich wdrożenia. 

Co daje zadłużonemu rolnikowi restrukturyzacja? Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego przede wszystkim skutkuje uzyskaniem ochrony przed wierzycielami i ewentualnymi agresywnymi działaniami z ich strony. W przypadku restrukturyzacji gospodarstwa rolnego komornik nie może już prowadzić wobec Ciebie egzekucji, a w szczególności – licytacji gospodarstwa oraz maszyn. Co więcej, celem ustawy jest uproszczenie procesu restrukturyzacyjnego, tak, żeby rolnik miał możliwość oddłużenia gospodarstwa bez konieczności poddawania się na początkowym etapie procedurom wymagającym udziału sądu restrukturyzacyjnego.

Przy oddłużaniu gospodarstwa rolnego można uzyskać wsparcie doradcy restrukturyzacyjnego. Z jego pomocą możesz przeprowadzić restrukturyzację nie tylko samego zadłużenia, ale także aktywów. Warto przy tym wspomnieć, że ta forma oddłużania jest najtańszą procedurą dostępną dla rolników.

Jak oddłużyć gospodarstwo rolne? 

Sposobów na oddłużenie gospodarstwa rolnego jest kilka. Do najpopularniejszych rozwiązań należą kredyt konsolidacyjny oraz restrukturyzacja. Pierwsze rozwiązanie jest dobre w przypadku, kiedy jeszcze posiadasz zdolność kredytową. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu możesz spłacić zaległe zobowiązania. W efekcie zostajesz z jedną, wygodną do spłaty ratą. Tym sposobem możesz także wydłużyć okres spłaty i zmniejszyć miesięczną ratę. Co więcej, to skuteczna metoda na uporządkowanie zobowiązań i wyjście na prostą. 

Kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci spłacić problematyczne zadłużenie i odzyskać płynność finansową.

Nie trać czasu na bezowocne wysyłanie kolejnych wniosków. Skontaktuj się z doradcą Spłaty Kredytów, który przejmie na siebie ciężar formalności.

Wyślij wniosek!

Drugim rozwiązaniem jest restrukturyzacja gospodarstwa rolnego. 8 lutego 2019 roku ustawa o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne weszła w życie. Nad jej wykonaniem czuwają Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Pomoc z tych instytucji skierowana jest do rolników, którzy:

  • są całkowicie niewypłacalni lub zagrożeni niewypłacalnością zdefiniowaną przez Prawo upadłościowe;
  • prowadzą działalność rolniczą od co najmniej 3 lat;
  • nie są w trakcie likwidacji lub ogłaszania upadłości gospodarstwa.

Jak możesz skorzystać z rządowego programu? W pierwszej kolejności musisz przygotować plan restrukturyzacji gospodarstwa. W nim powinno znajdować się opracowanie sposobu, w jakim chcesz wyjść z długów i rozwinąć swój biznes. Co ważne, plan ten musi przejść opiniowanie Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i otrzymać pozytywny wynik.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *